Forum Machete,Modelism,Hobby: BR 50 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BR 50 Italeri 1:87

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 June 2016 - 05:20 PM

Salutare,

tot din categoria kiturilor din rezerva asamblate prezint si BR 50. Daca am mai facut cu ceva timp in urma un DR41 (nu cel prezentat recent ci un altul), BR 50 este un kit in premiera. S-a asamblat facil, pe acelasi principiu al kiturilor Italeri unde toate ramele sunt din plastic negru. Mi-a placut constructia tenderului cu cabina, o premiera, estetic insa m-a entuziasmat. Ca si asamblare a machetei nu a fost ceva deosebit, vopsirea cu rosu a componentelor care necesitau acest lucru, cu negru a celorlalte, partea de vopsea metalica la biele si sabotii de franare. Deci putina vopsea ca si gama cromatica. Ulterior, wash cu nuante de negru si siena pe ici pe colo prin punctele esentiale si lac mat.

Pentru a expune macheta, am realizat tot ceva simplu, de genul actiunilor care se fac in bucatarie atunci cand nu folosesti o reteta anume ci cauti ce ai prin frigider. Nu ca m-as pricepe, dar cam asta a fost ideea. Deschid cutiile cu maimute si resturi de pe la alte kituri, caut printre cartoane si coli de forex, selectez ceva vopsea care nu pare buna la alte proiecte si ii dau inainte.
In acest caz am facut o baza dintr-o foaie de pfl ramasa de la un tablou pe care am lipit o coala de mucava. Am confectionat un peron sau un acces auto mai degraba, solidar cu o cladire de fundal. Aceasta cladire s-a realizat pe principiul care se mai foloseste la machetele feroviare, acolo unde pentru fundaluri, este utila numai partea din fata, cea vizibila a cladirii, neintersand profunzimea. Si aici am folosit acelasi principiu, o coala din forex cu decupaje, cateva bucati de forex care sa imi dea stabilitate si posibilitatea de a lip amsamblul, precum si posibilitatea de a monta un acoperis. Decupajele mi-au folosit la inserarea unor ferestre de tip industrial, cumparate cu mult timp in urma si nefolosite. Am atasat o poarta auto scratch din forex si o poarta de acces, precum si un acoperis realizat din tabla ondulata. Pentru acesta am folosit carton onulat la dimensiunea corespunzatoare, din care am pe stoc mai multe nunate. Am mai plasat ceva vegetatie care creste aiurea pe o stiva de cherestea lasata in paragina si cateva elemente de gard de asemenea ruginite. Vopsirea am facut-o cu culori Revell, Vallejo, Pebeo. Am folosit din belsug prafuri de pastel si am rigidizat totul cu lac mat.

Ceea ce s-a obtinut este vizibil in imaginile urmatoare.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 24 June 2016 - 12:04 AM

Dupa bunul obicei ,"@stageexp, ne incanta retina cu lucruri frumoase ! Nu pot decat sa-l felicit pe autor ,in speranta ca ne va suprinde placut cu diverse lucrari si pe viitor!Imagine postataImagine postataImagine postata

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 27 June 2016 - 02:54 PM

Multumesc catalinkat pentru vizionare si cuvintele frumoase care ma onoreaza.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi