Forum Machete,Modelism,Hobby: BR43 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BR43 Culori de camuflaj

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 July 2016 - 01:31 PM

Salutare,


am mai terminat o macheta statica feroviara, din seria pe repede inainte. Este un BR43, pentru care schema de culoare mi-a venit atunci cand cautam inspiratie pe net pentru BR50. Desi nu am vazut o astfel de schema de vopsire pentru modelul in cauza, fiind o oaresce divergenta de epoca, mi-am zis sa incerc sa vedem ce va iesi. Am preferat astfel, mai mult pentru iesirea din monotonie cu cele doua culori de baza rosu si negru (nu ca nu ar suna frumos sau ar arata mai putin frumos) sa vopsesc modelul cu gri, cu niscaiva dungi de camuflaj de culoare ocru verzui catre crem. Astfel in cadrand macheta in zona de war, am optat pentru o baza, de asemenea realizata rapid si fara mofturi, care sa se apropie ca si context. Este un buncar adapost, realizat scratch build, dintr-o structura din carton mucava recuperat de 2 mm si acoperis de tip ondulat (cumparat ca atare la coala). Pentru a putea insera, mai mult din conditii de spatiu tenderul in buncar, am realizat o portiune de acces, de tip butaforie, adica fara elemente vizibile de interior, nefunctional complet.

Partea principala a machetei se odihneste pe o linie separata, langa, fiind o abutoasa scoasa din uz din considerente tehnice, vizibile prin cateva componente ruginite plasate langa linie. Am vrut initial sa adaug si o plasa de camuflaj home made, dar am renuntat pe parcurs. Am completat tabloul (si la propriu si la figurat, deoarece baza de expunere este un tablou ieftin din carton, fara sticla frontala) cu rumegus de diferite granulatii si vegetatie de tip noch, dar nu numai. Fixarea s-a facut cu amestecul traditional de apa si aracet, peste care s-a venit punctula cu aracet nediluat pe anumite elemente de vegetatie, pigmentare cu pasteluri si fixare cu lac.

Cam acestea ar fi, iar ce a rezultat se vede in imaginile urmatoare.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi