Forum Machete,Modelism,Hobby: Minimodul remiza cu aburoasa - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minimodul remiza cu aburoasa

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 December 2015 - 07:52 PM

Salutare,
am lucrat cate ceva la un alt minimodul din seria de care am tot povestit, macheta nu este gata, asa ca voi posta cateva imagini cu lucrul in curs. Mai bine zis, baza de expunere este terminata, dar aburoasa este in lucru. Am plecat de la un kit Revell, BR43, dublu pe care am inceput sa il asamblez. Nu mi se pare o macheta extrem de dificila, insa au fost unele probleme de asamblare fata de alte kituri Italeri. Oricum, mai sunt de pozitiinat biele si roti la masinarie.

Baza de expunere este o remiza dezafectata cu sroturile de rigoare in jur. Am plecat tot de la polistiren extrudat ca de obicei, cu o foaie de carton ca baza de lucru. Remiza este un amestec de scratch cu kit, adica am folosit piese ramase de pe la kituri Piko si anume fetele mici ale remizei si niscaiva usi. Restul este facut din carton mucava si carton ondulat pentru acoperis. Geamurile sunt tot piese ramase de prin kituri sau cumparate la set, iar la interior nu am detaliat nimic, motiv pentru care nici nu am iluminat remiza. Am folosit tehnici de weathering care au mai fost expuse, in principal aerografiere si washuri, atat pentru remiza in sine cat si pentru acareturile dezafectate. Acestea sunt in principal stive de lemne, realizate din seturi de astfel de betisoare cumparate de-a gata, de dimensiuni mici, lipite cu aracet, precum si tot felul de tevi si stalpi dezafectati. Toate aceste sroturi am cautat a le pozitiona in suprafetele relativ plane de pe baza de expunere, printre vegetatia realizata cu material woodland scenic, ce mi se pare a se preta estetic corespunzator.

Iata si cateva imagini cu elementele despre care am povestit, evident urmand a detalia in momentul in care subiectul este difinitivat si postat pe baza de expunere.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata


#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 March 2016 - 07:07 PM

Salutare,
dupa ceva timp, a aparut si macheta feroviara in peisaj.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 23 October 2016 - 10:45 AM

Deosebit, ma bag in seama pentru simplul fapt ca sunt impresionat, chiar imi place ce vad!

#4 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 26 October 2016 - 12:48 PM

arata foarte fain! bravo!

O intrebare pe langa subiect: oare kiturile acestea de locomotive se pot motoriza?

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 November 2016 - 04:56 PM

Salutare,
multumesc pneu si Stefan_M pentru vizualizare.

Parerea mea este ca aceste kituri nu pot fi motorizate. Motivul consta in faptul ca in primul rand sunt usoare (este cel mai mic dezavantaj care s-ar putea si elimina prin lestare). Problema apare insa la lagaruirea rotilor (de fapt a osiilor) care este inexistenta. La o macheta functionala, multe componente motrice sunt din metal. Aceste variante cu piese din plastic nu cred ca se preteaza la asa ceva.

Singura utilizare pe o macheta mare ar fi aceea de decor, adica machete stationare in gari sau remize, butaforie, pe langa care vor circula machetele reale.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi