Forum Machete,Modelism,Hobby: Fiat 3000/21" Prima Serie" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fiat 3000/21" Prima Serie" TauroModel / Brach Model 1/35

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 June 2016 - 08:03 PM

Fiat 3000 a fost primul tanc produs în serie, în Italia şi a reprezentat carul standard în unitațile de blindate italiene, la sfârşitul Primului Război Mondial. Dezvoltarea acestui proiect a inceput in 1918 si a avut ca punct de plecare tancul francez Renault FT17 caruia inginerii italieni i-au adus mai multe modificari care l-au imbunatatit substantial, fata de originalul Renault..
Tancul a intrat in dotare abia dupa incetarea razboiului,in anul 1921, sub denumirea oficiala de Carro d'assalto Fiat 3000 Mod.1921 .
Era vorba despre un tanc usor, dotat cu armament de calibru mic, a carui structura, asa cum am mai spus, deriva direct din modelul francez Renault, dar cu cateva modificari.
Blindajul era format din placi de otel prinse in buloane(nituri), cu o grosime ce varia de la 16 mm pentru cutia blindata si partile laterale ale turelei, la doar 6 mm, pentru fundul tancului si capacele de vizitare ale motorului.
Imagine atasata: 3000b.jpg Imagine atasata: 3000a.jpg

Ca si in cazul "originalului" echipajul era format din doi oameni: comandantul care ocupa turela, responsabil si cu manuirea armamentului, si mecanicul conductor.
Tancul era lipsit de mijloace de comunicare interna, fapt ce facea destul de dificila transmiterea ordinelor de la comandant catre conductor.
Pentru deplasarea rapida de la un sector operativ la altul,avind in vedere viteza redusa, tancul era incarcat pe o semiremorca cu 2 roti, trasa de un tractor Fiat 18 BLR.

Imagine atasata: 3000m.jpg

Imagine atasata: 1911-1920-fiat-18bl.jpg

Turela, montata pe linia mediana a tancului, era inarmata (in cazul acestei versiuni) cu doua mitraliere jumelate Fiat 35 cal.8 mm, si putea fi rotita,franata,respectiv blocata pe directie printr-un sistem de rotire/ franare cu surub.
Armele erau montate in turela, desigur, in timp ce munitia statea depozitata in compartimentul principal.
Mitralierele, independent de unghiul de rotire al turelei(360 de grade) puteau fi manevrate in plan orizontal intr-un sector de 48 de grade, iar in plan vertical de la - 2, pana la +17 .

Imagine atasata: 3000g.jpg .

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 June 2016 - 09:01 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 June 2016 - 08:31 PM

Prototipul si primele exemplare produse, avea patinele senilelor lise, ca si in cazul tancului francez, urmatoarele exmplare,insa, au primit senile formate din patine "amprentate" in scopul de a obtine o mai buna aderenta la sol.
In cursul probelor din luna noiembrie 1921, urmarite de o comisie militara, tancul a fost supus mai multor probe de mars, atat pe teren plat cat si in teren variat, cu scopul de a determina prestatiile de care era capabil, consumul de combustibil si modurile optime de utilizare. Printre altele,una dintre probe solicita conducerea pe durata a 5 minute, printr-un vad cu apa de 110 cm adancime, in dorinta de a verifica etanseitatea cutiei blindate.
La finalul testelor, comisia s-a declarat satisfacuta de rezultate, insa a venit cu recomandarea ca tancul sa fie dotat si cu armament mai puternic, un tun cu tragere rapida, calibru 37 mm,in scopul de a putea lupta impotriva altor mijloace blindate sau tancuri inamice.
In anii ce au urmat,1927 si 1928 s-a relevat tot mai mult aceasta necesitate in urma a diverse exercitii si manevre militare, astfel incat Atelierele Arsenalului din Torino au deschis colaborarea cu FIAT, in ideea de a produce si o versiune a tancului,dotat cu tun.Intr-adevar, aceasta versiune a aparut in cele din urma, in anul 1929 si s-a numit Fiat 3000 B.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 June 2016 - 08:32 PM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 June 2016 - 10:52 PM

Miam , miam , ce subiect. :dribble:
Din ce perioada il faci ?
L-a prins putin si WW 2 -ul prin Sicilia ( Gela) . Pacat ca la 1/72 noi n-avem d-ashtia ... :cray:
Cu ingaduinta ta am pus si o foto , asa de oftica :-D , daca doresti ,mai cunosc vreo cateva poze de prin 1943 .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fiat 3000gj gela.jpg


#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 June 2016 - 11:05 PM

Servus Dany.
Sigur că poți pune poze.
Chiar te rog..
Subiectul este destul de rar dezbătut în imagini.
Cât despre momentul istoric...aş vrea să-l reprezint în campania din Libia 1927("Pacificarea Libiei") doar că nu am o schemă de vopsire/înmatriculare.
Despre bătălia de la Gela...cunosc subiectul.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 June 2016 - 11:42 PM

Citeaza

Libia 1927("Pacificarea Libiei")

Ah , interesant , Longinus !
Din pacate nu stiu daca am vreo fotografie din acea perioada ...Poate aici https://www.youtube....h?v=b8LGwGoebS8 ...
Cunosc un film cu Anthony Quinn https://en.wikipedia...n_of_the_Desert , dar nu stiu daca vehicolele utilizate , destul de simpatice , dealtfel ,aveau vreo urma de realism in ceea ce priveste culoarea sau inmatricularile .

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 June 2016 - 12:14 AM

Si aici din WW 2 .
Apropos de Gela , pe mine ma leaga destule amintiri frumoase de prin acele locuri ; am stat putin pe acolo si avem ceva prieteni ... in fine ... ceea ce este interesant , ca data fiind ariditatea zonei , locul unde s-a purtat acea batalie pare practic neatins , se vad urmele de obuze si felul in care suflul exploziilor a aruncat sfaramaturile , cazemate , etc. E fascinant . Din pacate , insa si acum regret ca nu m-am apropiat foarte mult ( doar din masina ) pentru a studia scena acelei batalii de aproape . ... Nici aerodromul ... erau niste hidroavioane de stins incendii , cred, pe el . Era teribil de cald prin iulie -august , parca intrai in cuptor si, desi nu mi s-a facut rau niciodata de la asta , am preferat totusi sa stau in oras unde briza marii facea traiul mult mai confortabil .
Off topic > cunoasteti culoarea Revell 17 mat ( africa bown) ? Imi amintesc ca nisipul din acea zona are o nuanta foarte apropiata daca nu exacta cu acea vopsea .Probabil asa este si in Tunisia .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fiat 3000b2 gela 2 companii static defences.jpg
  • Imagine atasata: fiat 3000 1205525947 Semovente M 41M  da 90 53.jpg
  • Imagine atasata: fit 3000 1205661129_2008-03-13-025.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 June 2016 - 12:27 AM


#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 June 2016 - 05:53 AM

Mulțumesc pentru completări, Dany.
În filmulețul de pe you tube, apar la un moment dat tancuri Fiat înmatriculate în armata Letoniei(şirul aliniat pentru inspecție de front şi cu cifrele "104", "105", "106"...pe turele) şi unul japonez care de fapt nu este un Fiat, ci o licență produsă de ei.

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 June 2016 - 08:12 AM

Completez şi eu cu trei poze.
În prima, apar tancuri Fiat 3000 transportate pe semiremorci, la o paradă militară
Imagine atasata: fiat3011.jpg

Apoi o fotografie foarte rară, în care apar un Fiat 3000, alături de unul dintre cele 4 sau 5 Renault Ft pe care le-au avut italienii în dotare. Primul din plan îndepărtat(cu triunghiul alb pictat pe turelă), este Fiat
următorul lângă el, este Renault FT (următoarele sunt un Schneider CA şi un monstruos Fiat 2000).
Se pot observa destul de bine diferențele.
Imagine atasata: ITACharsitaliens191901.jpg

Şi în fine, o altă poză inedită: două Fiat 3000 din dotarea Etiopiei, exportate de italieni (4 sau 6 bucăți, dacă nu mă înşel),păzind poarta palatului imperial din Addis Abebba, după cucerirea țării de către armata italiană şi detronarea împăratului Haile Selassie I.
Se vede că armele le-au fost îndepărtate. Nu se cunoaşte soarta celor două tancuri.
Imagine atasata: ethiop10.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 June 2016 - 08:28 AM


#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 July 2016 - 10:51 PM

Câteva fotografii în plus, cu Fiat 3000/21 , poze care cuprind perioada interbelica, in mare parte.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fiat3000_11.jpg
  • Imagine atasata: 08582.jpg
  • Imagine atasata: fiat3000_6.jpg
  • Imagine atasata: fiat3000_9.jpg
  • Imagine atasata: fiat3000_2.jpg


#10 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 July 2016 - 09:50 AM

Poze si povesti cu un macaronar copiat in mare masura de catre catre rusi, cind au scornit magaria asta.
Da', niste imagini cu macheta n-ai ?
Sa putem discuta si noi, privitorii, pe niscaiva probe nu doar pe vorbe - recte pe niste imagini de epoca.
Imagine postata

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 July 2016 - 10:09 AM

Vezi postareaAdiP, la 05 July 2016 - 09:50 AM, a spus:

Da', niste imagini cu macheta n-ai ?
Sa putem discuta si noi, privitorii, pe niscaiva probe nu doar pe vorbe - recte pe niste imagini de epoca.
Imagine postata


Inca n-am poze cu "gugula" pen'ca numai cat am vopsit-o "tricolor"
Kitul in sine merge rapid, n-are decat 148 de piese (eu cred ca nici atat),dar senilele sunt piesa cu piesa, din rasina.Ce-i drept ca Brach Models a scos niste bijuterii.

#12 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 July 2016 - 10:43 AM

Senilele fac mai mult decit intreg kitul si, evident, sunt imperios necesare in conditiile in care cele originale nu-s nici suficient de lungi si nici prea detaliate.
Pentru vopsire, ai mascat cu ceva sau ai dat freehand ?

#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 July 2016 - 12:45 PM

Vezi postareaAdiP, la 05 July 2016 - 10:43 AM, a spus:

Pentru vopsire, ai mascat cu ceva sau ai dat freehand ?

Freehand dar nu free style.
Adica lucrat cu aerograful trecut pe "pictura" sau "Tatoo" fin, in trei culori succesive , fara masti,cum spuneam.
Schema de vopsire folosita este bazata pe cele trei culori "italiene" giallo sabia chiaro, verde scuro si rosso ruggine, de la Lifecolor

Imagine atasata: CL500x310_2403.png Imagine atasata: info36_img_008.jpg Imagine atasata: 67.jpg
Inmatricularea va fi din " Reggimento carri armati" compania a treia, cu sediul de comanda la Roma si cazarma la Udine - in ianuarie 1926, inainte de a fi relocat in Libia, unde in februarie 1926 a luat parte la operatiuni antigherila (cucerirea oazei Jarabub)-vopsire clasica,in cele trei tonuri a fost pastrata si in desert, unde prestatia tancurilor Fiat 3000/21 a dezamagit, in principal datorita vitezei scazute care intarzia coloanele aflate in mars prin desert.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 July 2016 - 12:50 PM


#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 July 2016 - 03:26 PM

Si dacă tot am pomenit de războiul din deştertul libian, iată câteva relicve, ce-i drept că-s din al doilea război mondial.
La un moment dar apare şi Fiat-ul 3000(alături de autoblindate Lancia Z).
Eu cred că filmările cu tancul Fiat datează din timpul luptelor din 1935.
https://youtu.be/HXM7DCyDfLw

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 July 2016 - 03:27 PM


#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 July 2016 - 03:41 PM

Citeaza

La un moment dar apare şi Fiat-ul 3000(alături de autoblindate Lancia Z).

Acelea cred sint replicile construite pentru fillmul de care aminteam mai sus . Lancia erau pe ceva Land Rover iar Fiat pe Caterpillar, parca .

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 July 2016 - 04:05 PM

Dany, eu mă refer la secvențele autentice.
Replicile sunt destul de aproximative.

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 July 2016 - 10:05 PM

Ah , ok .
Tot ce se poate , atunci .

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 July 2016 - 12:38 PM

Iata gata si Fiat-ul 3000/21 2 x 6.5 mm Breda .
Kitul din plastic (pe unele locuri exagerat de gros) se potriveste destul de bine, insa calea de rulare cam pune probleme la aliniere.
Senilele din cutie , reprezentate din cauciuc, ies din discutie inainte de toate datorita faptului ca sunt prea scurte si nu "se incheie". Alternative din stiren nu exista, singura posibilitate de schimbare fiind setul de la Brach Models, patina cu patina, turnate din rasini.
Inmatricularea (si vopsirea) aleasa de mine, vine din anul 1926 (asa cum am mai scris) si priveste compania a 2-a am schimbat putin) din Primo Reggimento Carri Armati cu sediul (daca nu ma insel) la Udine, numar de bordaj 78.
Vopsirea in trei tonuri, cu nuantele specifice Regia Esercito(vopsele acrilice de la LifeColor)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20160717_130528-1.jpg
  • Imagine atasata: 20160717_125603-1.jpg
  • Imagine atasata: 20160717_125550-1.jpg
  • Imagine atasata: 20160717_125515-1.jpg
  • Imagine atasata: 20160717_125441-1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 July 2016 - 12:46 PM


#19 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 July 2016 - 03:39 PM

Faina de tot buburuza asta mica... Foarte faina si vopsirea si uzura !

#20 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 18 July 2016 - 06:37 AM

Mi se pare mie sau senila din partea dreapta e pusa invers?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi