Forum Machete,Modelism,Hobby: Savoia Marchetti SM 79 JIS/JRS B - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Savoia Marchetti SM 79 JIS/JRS B Azur Frrom 1:72 WIP (work in progress-cum s-ar zice)

#21 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 December 2016 - 04:53 PM

Salutare!
Nimeni n-o mai zis nimic asa ca, desi am mai lucrat in rastimpul asta, l-am terminat(si "el" pe mineImagine postata). Dar, sa nu ne grabim...
Continuand, am lipit aripa de fuselaj(multumesc pentru sugestiiImagine postata), am mascat grosier cu banda transparenta, am chituit cu Plasto de la Revell(desi, mai tarziu, mi-am dat seama ca putty de la Vallejo e mai permisiv cu incepatorii ca mine, am pilit/smirgheluit pana cand am considerat ca e suficient. Ce-mi pare rau e ca nu am verificat, cu un primer, defectele, asa ca da-i zachs inainte cu preshadingu'...
Intre timp, am comparat nuantele de galben, avute in stoc, cu decalurile, ceea ce m-a facut sa folosesc H329 de la Mr.Hobby; acuma' nah', o fi fost bine, o fi fost rau, voi decideti!
Albastrul de pe intrados e.... cum e. Adica, in instructiuni zice Light Blue H302/C302, dar era prea spre gri, asa m-am dus spre un albastru oarecum violent, mai precis 70943 de la Vallejo.
Extradosul l-am "tratat" cu RLM79, adica H96 de la Mr. Hobby, am mascat(dupa lacuiala cu asa zisul future/pledge de la Johnson) si, apoi, cu RLM83(H423 de la Mr. Hobby).
In aceleasi instructiuni se zice ca aceasta combinatie trebuie tratata cu Light Brown H67/C115, respectiv Dark Green H52/C12.
Si acum pozele:
Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpgImagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 4.jpgImagine atasata: 5.jpgImagine atasata: 6.jpgImagine atasata: 7.jpgImagine atasata: 8.jpg
P.S. As fi vrut sa intercalez fotografiile in sirul naratiuni dar nu am vrut sa abuzez de bunavoita/timpul moderatorilor sau de spatiul virtual alocat acestui forum.
P.S. 2 Desi am redimensionat imaginile la o marime la care(credeam eu) postarea mea ar fi vrut sa fie una singura, iata ca serverul nu ne da voie. Asta e! Urmeaza....

Aceasta postare a fost editata de zachs: 20 December 2016 - 05:16 PM


#22 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 December 2016 - 05:07 PM

Vezi postareazachs, la 20 December 2016 - 04:53 PM, a spus:

...In aceleasi instructiuni se zice ca aceasta combinatie trebuie tratata cu Light Brown H67/C115, respectiv Dark Green H52/C12....
Urmeaza....

Ma rog! E abordarea mea...
M-am chinuit mult pentru hobanele ampenajelor. Cu fir de pescuit, cu fir elastic, cu ce mi-a trecut prin scafarlie.... pana la urma, cu fir textil avand insertie(sau fasie...) metalica, sper ca am reusit. Da' tot mi-au creat probleme, asa ca le-am solidarizat cu trei puncte de Contacta caci, altfel, nu se mai putea....
Deci cam asa arata, la final, proiectul meu.
Imagine atasata: 9.jpgImagine atasata: 10.jpgImagine atasata: 11.jpgImagine atasata: 12.jpgImagine atasata: 13.jpgImagine atasata: 14.jpgImagine atasata: 15.jpgImagine atasata: 16.jpgImagine atasata: 17.jpg
Si cateva detalii. Stiu, l-am "naclait" cam prea mult in zona motoarelor.
Imagine atasata: 18.jpgImagine atasata: 19.jpgImagine atasata: 20.jpgImagine atasata: 21.jpgImagine atasata: 22.jpgImagine atasata: 23.jpg
Toate cele bune!
Spor!
Ah! Da.... @Mannlicher.Tu esti "vinovat" pentru tablele alea... S'traiti!Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de zachs: 20 December 2016 - 05:55 PM


#23 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 20 December 2016 - 07:07 PM

Salut.nu arata rau.doar ca jambele trenului sunt un pic prea scurte si ce ai facut pe aripa ca fiind fum de la esapamente seamana mai mult a scurgeri de ulei.asa ca carcoteala.....

#24 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 December 2016 - 08:22 PM

Vezi postareasorintasnase, la 20 December 2016 - 07:07 PM, a spus:

...nu arata rau.doar ca jambele trenului sunt un pic prea scurte si ce ai facut pe aripa ca fiind fum de la esapamente seamana mai mult a scurgeri de ulei....

Multumesc! Ai fost o mare sursa de inspiratie! Jambele nu sunt deloc scurte(sau scurtate) numai ca nu mi s-a potrivit deloc atunci cand am incercat punerea in opera a a carenajelor radiatoarelor de ulei. Uite cam cat de mult m-am dus cu carenajele in fata...
Si de aici, cat de mult a trebuit sa scurtez din telescoapele alea de la radiatoare(care nu se vad, adevarat, intr-un final).
Imagine atasata: 24.jpgImagine atasata: 25.jpg

#25 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 December 2016 - 08:35 PM

Si da! L-am "uleiat" de nici acum, cand stau cu macheta in fat(z)a, nu-mi vine sa cred! O fi fost obosit, saracul!Imagine postata
Chestia e ca e prima data cand incerc wheaterig-ul si, recunosc, nu prea mi-a iesit.Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi