Forum Machete,Modelism,Hobby: Conversie vagon 5 lei _alt topic - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Conversie vagon 5 lei _alt topic

#1 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 18 July 2016 - 09:38 AM

]Salut,

Incep si eu un topic nou, care se repata putin: conversia vagonului de 5 lei. Trebuie sa spun din start ca nu urmaresc detalii si acuratete maxima, ci sa sa aduca cat de cat cu vagonul "grena" care mi-a marcat tineretea si sa dea bine pentru viitoarea diorama pe care o pregatesc deja pentru (inca) bebelul meu. Plus ca nu-s mare profesionist. Abia acum parca am inceput sa ma descurc cat de cat cu aerograful, abia dupa ce mi-am cumparat unul mai profi.

Pentru inceputPasii:
-demontat vagoanele
Imagine atasata: 2016-07-18_101247.jpg

-am netezit acoperisul de acele aerisiri: aici am folosit mai multe tipuri smilghel, lasand finishul destul de zgariat si mat. Acoperisul original mi se pare mult prea neted si lucios comparat cu ce am obervat prin gara.
Imagine atasata: 2016-07-18_101321.jpg

Imagine atasata: 2016-07-18_101336.jpg

-am dat un strat de base color de la revell
Imagine atasata: 2016-07-18_101438.jpg

Imagine atasata: 2016-07-18_101452.jpg

-am construit un minunat suport pentru vopsire din doua bucati de metal, probabil singura chestie care mi-a iesit bine..sau ma rog, si-a indeplinit functia)
Imagine atasata: 2016-07-18_101528.jpg

-vopsitul propriu-zis, prima mana. Au iesti mici imprefectiuni, zone unde vopseaua s-a asezat mai gros, mici fire de praf. O sa rezolv. Ma gandeam sa aplic chiar niste petece de culoare. Am observat ca multe vagaone au niste zone, random, dreptunghiulare, unde vopseaua are alta nuanta(cred ca au ofst reparatii in zone acelea)
Imagine atasata: 2016-07-18_101551.jpg

Imagine atasata: 2016-07-18_101613.jpg


Treaba mai este (weathering, insemne, compartimentrea vagoanelor)

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 July 2016 - 02:02 PM

Foarte buna initiativa,
pretul acelor vagoane justifica din plic actiunile de modificare modelistica, un pic de efort permite aducerea lor intr-o forma acceptabila pentru un copil sau chiar pentru un modelism.
Atentie la primerul dela Revell, este un pic cam aspru din ce am remarcat eu, mai ales pentru scara H0.

Variatiile de culoare pot sa apara, slefuiesti la ud cu smirghle fin si revii, totul va fi bine.
Daca vrei sa cresti gradul de eficienta al vagoanelor, trebuie o lestare corespunzatoare, pentru a nu sari de pe sine, eventual alte boghie.

Spor la lucru.

#3 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 20 October 2016 - 01:13 PM

Treaba merge inainte, usor dar sigur: chinuiala mare cu ramele de la geamuri (m-am chinuit mult cu mascarea) si vreo 4 straturi de vopsea ca sa fie nuanta cat mai uniforma (sunt si in proces de acomodare cu noul aerograf).

La gemarui am tras si o dunga argintie orizontala care simuleaza zona unde se deschide geamul. E o solutie simpluta si fara batai de cap, dar da binisor in final.

Pregatirea geamurilor

attachment=134338:geamuri1.JPG]

Imagine atasata: geamuri2.JPG[


Vagoane vopsite si cu ramele "instalate"


Imagine atasata: vag4.JPG
Imagine atasata: vag2.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: geamuri1.JPG

Aceasta postare a fost editata de Stefan_M: 20 October 2016 - 01:14 PM


#4 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 02 November 2016 - 02:01 PM

treaba-i aproape gata, urmeaza decal-ruile si gasesc punguta cu tampoane pierdute :D

Imagine atasata: tren1.JPG


Imagine atasata: tren2.JPG


Imagine atasata: 2016-11-02_135634.JPG


Imagine atasata: 2016-11-02_135705.JPG

#5 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 10 November 2016 - 10:27 PM

Am si eu vagoane din astea, nu m-as fi gandit nici in 100 de ani sa le modific, dar uite ce idee buna!

#6 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 21 December 2016 - 09:28 AM

Si usor, usor ma apropii de final..

Imagine atasata: vag1.jpg


Imagine atasata: vag2.jpg


#7 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 25 December 2016 - 11:26 PM

Foarte frumos! Felicitari! Cum ati facut inscriptiile CFR pe vagoane?

#8 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 18 January 2017 - 01:06 PM

Vezi postareaDan94, la 25 December 2016 - 11:26 PM, a spus:

Foarte frumos! Felicitari! Cum ati facut inscriptiile CFR pe vagoane?


Decal-uri facute la comanda.Iti pot da contactul daca doresti. Din pacate nu sunt perfecte(nu critic..doar expun problema):sunt relativ groase(se vad pe vagon mariginile) si sunt destu lde inghesuite pe plansa pe care vin; sunt greu de taiat si e un risc marisor sa le distrugi pe cele alaturate.,dar in final merita efortul.

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 22 January 2017 - 11:42 AM

Salutare,
super ok detalierea, eu nu am insistat cu ramele geamurilor, isa merita. Poate, daca voi gasi vreme, o sa incerc si eu varianta, insa probabil ca voi opta pentru un marker metalizat deoarece solutia cu mascarea mi se pare dificila.

Referitor la decaluri, daca esti amabil, as fi si eu curios de un contact al celui care le face, eventual pe privat, de asemenea cateva detalii, printeaza el paginile cu mai multe serii de vagoane, sau cum se procedeaza.

#10 Useril este offline   ionutz_08 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-January 17

Postat 30 January 2017 - 03:27 AM

se poate sa imi dati si mie contactul pentru inscriptii? ramele de la geamuri cum le-ati realizat? multumesc

ma gandesc la o metoda de a cobora centrul de greutate al vagoanelor.mi se par foarte usoare. se poate instala iluminat interior?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 January 2017 - 10:48 AM


#11 Useril este offline   bonygy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-February 16

Postat 31 January 2017 - 12:45 PM

Am sa imi permit sa ma folosesc de poza colegului Stefan_M...
Eu am observat ca la "sasiul" vagonului este un spatiu pe interior, care se poate folosi cu succes la lestarea acestuia.
Am incercat cu fel de fel de chestii, cele mai bune rezultate le-am obtinut cu un surub "de 6", taiat capatul si pe lungimea corespunzatoare. Vagonul nu mai sare de pe sine, chiar cu rotile acelea de plastic, nu mai "tremura" pe boghiuri.

De asemenea, am mai incercat, dar fara sa insist prea mult, cu aplicarea unor mici pastile de plumb (vezi sigilii), in spatiul dintre axele de la boghiuri. Si acolo au fost rezultate multumitoare (inca nu m-am ocupat cum trebuie de idee).

Imagine atasata: 2016-07-18_101247.jpg
Imagine atasata: boghiul.jpg

#12 Useril este offline   Stefan_M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-June 11

Postat 03 February 2017 - 02:49 PM

Vezi postareaionutz_08, la 30 January 2017 - 03:27 AM, a spus:

se poate sa imi dati si mie contactul pentru inscriptii? ramele de la geamuri cum le-ati realizat? multumesc

ma gandesc la o metoda de a cobora centrul de greutate al vagoanelor.mi se par foarte usoare. se poate instala iluminat interior?


Salut,

Ti-am raspuns pe privat..sper ca ai primit.

La cateva vagoane am incercat sa ighesui niste plumb in fanta pe care o pomenea bonygy. Treaba nu-i grozava, scaunele nu se mai aseaza perfect si in consecinta nici geamurile si nici acoperisul.. Cand o sa am timp o sa caut sa remiedez. Deocmandata nu le-am plimbat pe sine, deci nu e o prioritate.

Legat de rame, efectul e foarte misto si sincer acum mi se pare cel mai de efect in afara de decal-uri. Din pacate, dupa cum ati remarcat si voi, prin mascare si aerograf e foarte anevoios, nu iese perfect. Mai ales cand ai 5 vagoane si o ora la dispozitie pana se trezeste bebe :D.
De la distanta nu se observa dar daca te uiti de aproape..e cam de nota 7-8. Mi se pare buna ideea colegului cu un creion corector si chiar o sa caut sa cumpar asa ceva, sper sa mai pot repara pe ici si colo.

#13 Useril este offline   ionutz_08 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-January 17

Postat 05 February 2017 - 03:20 PM

am primit mesajul . multumesc

Stefan_M Imagine postata

#14 Useril este offline   bonygy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-February 16

Postat 06 February 2017 - 04:36 PM

Mai poti incerca sa "inghesui" acolo niste chit de geamuri sau altceva, care prezinta avantajul ca este maleabil. Oricum, pentru asta nu trebuie greutate prea mare, asa ca banuiesc ca ar fi de ajuns cateva zeci de grame.

#15 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 06 February 2017 - 11:46 PM

Salutare!
Vezi cat poti inghesui in fanta aceea din mijloc,de preferabil greutati de pe la vulcanizare sau greutati de la pescari.Trebuie lestat corpul vagonului nu boghiurile si eventual schimbate rotile,daca sunt de plastic,cu unele din metal ,parerea mea

Aceasta postare a fost editata de catalinkat: 06 February 2017 - 11:47 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi