Forum Machete,Modelism,Hobby: Queen Mary II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Queen Mary II Revell, 1:400

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 September 2016 - 01:22 PM

Salutare,

cu mult timp n urma am demarat constructia acestei machete, pe care am finalizat-o recent. Este o macheta impresionanta, ca dimensiuni, numar de piese, complexitate si in general prestanta. Ititial am avut alte planuri cu ea, in sensul de a o ilumina la interior, insa am renuntat pe parcurs la idee, din mai multe motive. In primul rand unele suprastructuri mi s-au parut destul de fragile si nu doream a le incarca suplimentar cu sistemul de fire pentru LEDurile SMD, mai ales ca trebuia sa asigur si cablarea inainte de montajul acestor structuri. De asemenea numarul mare de suprafete transparente si necesitatea de a izola diferitele zone pentru a nu avea transparenta pentru diferitele zone de culoare a contribuit la acest lucru.

O alta problema cu macheta a fost o premiera in ce ma priveste, deoarece la final am constatat ca jumatate din cosul principal lipseste. Deoarece a trecut mult timp, nu stiu daca acea liesa a lipsit initial de pe rama sau a fost pierduta pe parcurs, desi ma indoiesc, deoarece nu am pierdut niciodata piese ale unei machete, mai ales de dimensiuni asa de mari. Am incercat sa confectionez reperul in varianta scrtach, apoi sa realizez intregul cos, dar rezultatele fiind necorespunzatoare am renuntat, macheta fiind montata doar cu jumatate din acea structura. daca voi avea alte idei in timp, piesa se va putea lipi ulterior, atasarea fiind simpla.

Acestea fiind spuse, iata cateva imagini de acum ceva vreme, cu partile componente si piesele machetei pe care recunosc ca le-am privit cu entuziasm avand in vedere numarul lor.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

In prima faza am montat cele doua semicarcase care formeaza coca navei. Dimensiunile mari m-au determinat initial sa caut superglue cu activator, pentru a aplica adeziv pe piese si a le pune pe pozitie, urmand a activa acel adeziv cu sprayul respectiv. Deoarece nu am gasit la acea vreme ceva care sa imi convina, am folosit in final metoda clasica a adezivului pentru plastic Revell si principiul capilaritatii, care mi-au permis un timp suficient pentru punerea in pozitie si fixarea cu banda adeziva pana la uscare.

Ca si tehnica de vopsire, tot avand in vedere dimensiunile, initial am optat pentru vopsirea ls spray dupa un strat de primer Revell. Rezultatele nu mi-au convenit, deoarece primerul la spray avea o structura foarte dura, aspra care se simtea si dupa aplicarea straturilor de vopsea, suprafetele avand consistenta hartiei abrazive. DIn acest motiv am spalat macheta si am revopsit-o la aerograf cu rezultate corespunzatoare. Dupa vopsire am decis sa sigilez macheta cu lac lucios, pentru ca urmatoarele manipulari sa nu aduca deteriorari vopselei. Acest lucru a avut si dezavantajele sale, deoarece unele piese transparente nu s-au mai potrivit in locasurile lor.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 September 2016 - 01:29 PM

A urmat asamblarea barcilor si a structurilor cu balcoane.
Aici am avut de ales intre mai multe optiuni. In afara de parapetii transparenti ai acestor balcoane, pe care i-am rezolvat cu markere subtiri de culoare neagra si maro, se punea problema de a vopsi structurile cu alb dupa care a vopsi fiecare podea individual cu maro. Am incercat initial varianta pensulei fine, desi stiam ca sute de astfel de modele nu se prezeaza la metoda descrisa. Rezultatul nu a fost ok, asa ca am incercat colorarea cu markerul permanent maro. Nici in acest caz nu am reusit sa acopar unghiurile extrem de greu de rezolvat dintre separatoarele balcoanelor si podea.
A ramas valida o ultima incercare, macheta stand in stand by multa vreme pana am avut cheful necesar de a face acest lucru, si anume, am decupat cateva sute de bucati de banda de mascare, cu care am mascat podelele balcoanelor dupa vopsirea integrala cu maro a structurii, fara a insista cu aerograful decat pe zonele de podea. Ulterior mascarii, am aerografiat cu alb restul structurii, rezultatul fiind unul multumitor pentru mine.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 September 2016 - 01:36 PM

Ulterior am vopsit puntile si restul de piese si incetul cu incetul macheta a capatat forma.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cam asta am obtinut la final.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 September 2016 - 02:27 PM

Rachetele astea aer/aer...au vreo legatura cu nava ?
Imagine atasata: DSC0022_zpsvfkumgi0.jpg

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 September 2016 - 02:41 PM

Pai sa speram ca nu au :).
Da' ce si-au zis ele: daca tot pun ceva alb in aerograf, poate fac o fapta buna si le dau si lor un strat.

#6 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 01 September 2016 - 07:48 PM

Salutare , ai spus ca ai folosit lac de protectie lucios . De ce nu mat ?
Toate cele bune .

#7 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 02 September 2016 - 09:40 AM

Frumoasa lucrare. Felicitari !

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 September 2016 - 03:00 PM

Salut dj-bobo,

lac mat folosesc la machete militare.
Aici mi s-a parut mai ok lacul lucios, navele de croaziera stralucesc de regula (cele la scara reala prin natura vopselei), asa ca m-am gandit ca ar fi mai nimerit.

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 September 2016 - 03:07 PM

Multumesc HIND,

din pacate nu a iesit asa cum as fi vrut eu, dar asta e.

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 September 2016 - 06:17 AM

Imi place cum ti-a iesit, este un modell elegant! Felicitari!

#11 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 September 2016 - 09:19 AM

Multumesc.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi