Forum Machete,Modelism,Hobby: La courrone -kit corel - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La courrone -kit corel la final

#1 Useril este offline   mariusce 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-January 14

Postat 05 September 2016 - 08:45 PM

Va salut dupa o lunga pauza. Acum 2 ani am cumparat de aici de pe forum de la userul alextheone kitul La courrone .

Dupa multe peripetii si multe intreruperi am ajuns la final de drum cu "barcuta" .(timp alocat cam 6 luni intinse pe parcursul a doi ani)
ce a mai mai ramas de facut :doar de montat capacele metalice de la sabord .(trebuie sa le comand)

in rest pt cei care vor sa faca aceasta corabie chiar se merita cumparat kitul

ce am adaugat in plus :
-am revopsit toate fiitingurile metalice erau extrem de stridente...
-adaugat set de panze (nu era inclus in kit)
-Inca ceva " atele care veneau la kit erau extrem de toxice am facut o alergie f urata : deci nu le umezi pe limba sub nici o forma!!!Eu le-am aruncat si am cumparat ceva asemanator pe care in schimb le-am tratat cu ceara naturala de albine.

pozele sunt facute cu telefonul o sa incerc sa fac mai multe la o lumina mai puternica si mai mult la detalii... pana atunci insa..
Imagine atasata: la couronne 013.jpg

Imagine atasata: la couronne 014.jpg

Imagine atasata: la couronne 012.jpg

Imagine atasata: la couronne 011.jpg

Imagine atasata: la couronne 010.jpg

Imagine atasata: la couronne 009.jpg

Imagine atasata: la couronne 008.jpg

Imagine atasata: la couronne 007.jpg

#2 Useril este offline   mariusce 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-January 14

Postat 05 September 2016 - 08:49 PM

Imagine atasata: la couronne 001.jpg
Imagine atasata: la couronne 003.jpg

Imagine atasata: la couronne 004.jpg

Imagine atasata: la couronne 005.jpg

Imagine atasata: la couronne 006.jpg

Imagine atasata: la couronne 007.jpg



si un fimulet pe youtube:

https://www.youtube....h?v=EUmnWyVJj7w

#3 Useril este offline   ocsi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-August 16
  • Location:Oradea

Postat 06 September 2016 - 11:09 AM

Foarte frumoasa realizare. Felicitari.
Cum ai rezolvat problema prafului cand ai ajuns la slefuirea corpului? Eu m-am apucat de un Bounty la scara 1/50 (kit Constructo, primit cadou anul trecut de ziua mea), am terminat filarea primara si ar trebui sa o slefuiesc. Am incercat ieri, dar dupa cca 5 minute am abandonat din cauza prafului creat. Locuiesc la bloc, iar "atelierul" e un balcon inchis, dar chiar langa dormitor, usa dintre ele este mereu deschisa fiind singura posibilitate de aerisire a dormitorului.
Poate parea intrebarea mea cam neserioasa, dar nu am mai facut asa ceva de peste 30 de ani, iar pe atunci stateam la casa, deci nu se punea problema deranjului.


O zi frumoasa,
Ocsi

#4 Useril este offline   mariusce 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-January 14

Postat 06 September 2016 - 03:11 PM

multumesc! Eu unul nu mai folosesc nici un chit de lemn , auto sau alte fillere ...incerc din prima filare sa lasa "scandura " sa vina cat mai natural nu o fortez mai deloc...(unde e cazul folosesc mici distantiere intre coaste si file )- apoi cu smirgel ff fin iau doar muchile dure... Inainte aveam si eu problema prafului dar acum nu mai e cazut ...iti recomand o masca de respiratie sunt 5 lei 10 buc la bricolage ochelari de protectie si cel mai bine iesi 10 min afara .... Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi