Forum Machete,Modelism,Hobby: Marcaje Bf-109E romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marcaje Bf-109E romanesti

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 September 2016 - 05:11 PM

Cred că ,după cum spunea şi RaduB, sunt excepții , scheme încercate pe cele mai noi achiziții, 109 E fiind un aparat modern, după unele opinii chiar cel mai bun la momentul acela (dintre cele la care România avea acces) şi merita încercat ceva nou. Oricum ,ceva se genul "dacă polonezii au avut, hai să vedem şi noi" .
Înmatriculări asimetrice nu am văzut să apară ,nici pe 39, nici pe SM 79, He 111, 87 sau 88-uri.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 18 September 2016 - 05:13 PM


#22 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2016 - 06:00 PM

Vezi postareaMgc151184, la 18 September 2016 - 04:40 PM, a spus:

109, daca imi permiti o parere personala despre pozitionarea asimetrica a crucilor pe extrados la E-uri... eu cred ca erau posibile doar la cele care aveau cruci cu albastru mai gros, adica la prima imatriculare cu Cruci dupa cocarde, din perioada imediat dupa mai '41. Ulterior au fost revopsite si reimnatriculate cu modelul de cruci cu albastru subtire.

Deci daca faci E-urile inmatriculate cu Cruci unde albastru e subtire pune toate crucile simetric.

Tin sa mentionez ca e doar o parere personala in functie de pozele pe care le-am vazut pana acum, dupa cum bine stim cu inmatricularile astea romanesti ... orice e posibil.



Pai n-are cum , pentru ca poza care mi-a declansat epifania e din 44 Cocargeaua. Nu prea mai erau cruci groase pe atunci...

#23 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 September 2016 - 07:15 PM

1-0-9, cred ca poti sa il faci cum vrei. Asa cum vezi in poze, orice e posibil fara nici un fel de "structura" sau "ordine". In absenta unei poze clare, nimeni nu poate spune cu certitudine daca erau simetrice sau asimetrice, iar daca erau asimetrice, pe ce parte.
Radu

#24 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2016 - 08:03 PM

Cel putin unele erau cum trebuie...

Imagine atasata: e3.jpg

Din pacate, pentru cele visate de mine (2,9,64,65) etc etc...nu am poze cu aripa...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi