Forum Machete,Modelism,Hobby: CNN Garage - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CNN Garage Modelism si Pamflet in procente aleator variabile

#1 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 18 September 2016 - 06:03 PM

Chiar daca "Garage", asta nu inseamna ca vor fi numai roti, cu spite sau fara. Sau galeti cu senile.
S-ar putea sa fie si avioane fara aripi, vapoare care zboara, trenuri fara sine, case fara trenuri, TIR-uri
cu roti sau fara care zboara, submarine cu senilecuri cu picioare, vehicule (sau ... vehicole) fara roti
si plutitoare. Multe si de toate, in limita timpului.
D"aia si Garage, d'aia si aici, pentru a nu deranja organizarea si structura bine definite si stabilite a celorlalte capitole.

Primul subiect este o autoblindata, de prin 1914, din Belgia, facuta in Franta si care se numeste Minerva.
Scara este 1/35 si, ca sa evitam posibile intrebari, da, va aparea in kit, candva, cand va fi gata.
Modelul inca in lucru, realizat in noua tehnica 10D, cu o aparatura dedicata si personalizata.
Si acum cateva poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 006.jpg
  • Imagine atasata: 005.jpg
  • Imagine atasata: 004.jpg
  • Imagine atasata: 002.jpg
  • Imagine atasata: 003.jpg
  • Imagine atasata: 001.jpg


#2 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 19 September 2016 - 05:40 AM

Salutare. Foarte curat executat kit-ul. Dar cum adică 10d?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2016 - 06:12 AM

Frumos lucrat. Pacat de poze... mai rar am vazut pe acest forum asa mici. Sa inteleg ca e un fel de teaser ?

#4 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 24 September 2016 - 05:39 PM

Am sa multumesc acum pentru prima, singura si ultima data comentariilor apreciative. "Multumesc" va fi de acum inainte ... subinteles.
Sincer sa fiu, nu prea am inteles "frumos lucrat" sau "curat lucrat". Cred ca nu prea se cunoaste modelul real ... deh, n-am avut foto cu text pe spate, prin
urmare nu prea se poate spune ca ... Modelul este lucrat si se lucreaza curat pentru ca n-am cum sa-l fac ... murdar! oricum, voi tine cont si-l voi face si
mai curat, si mai frumos.

Despre nelamuriri.
Am vazut pe aici tot felul de "chinuri" 3D. Si am zis sa ma dau si eu mare! 10D ... ma gandeam ca majoritatea va rade, ghicind despre ce este vorba.
Vazand cele peste 200 de vizionari, mi-am dat seama ca m-am inselat. Pai, 10D este cea mai veche, mai la indemana, mai practica, mai fara probleme
tehnica de lucru, utilaj, aparat, dispozitiv care se poate folosi. Sunt cele ... 10 Degete. Ce sa-i faci, cum zicea cineva, fiecare isi intelege propriile glume.

Poze ... mici sau mari. Eu, spre deosebire, am vazut in ultima vreme destule poze mici. Chiar daca mari dimensional, subiectul mic, putin vizibil. Acum, primele
foto au fost mai mici din cauza calitatii lor, nu prea buna. Chiar daca ar fi fost mai mari, tot nu s-ar fi vazut mare lucru. Sper ca de acum inainte, pozele sa fie
ceva mai clare si suficient de mari. Oricum ar fi, nu stiu - inca, la ce ar folosi sa fie foarte mari.

Si acum sa mai vedem cum progreseaza lucrarea. In poze se poate vedea podeaua vehiculului (sau vehicolului) cu pozitii de montaj pentru scaune - si
ele prezente, ca piese deja turnate, si pentru suportul tunului-mitralierei. Cam atat pentru azi.

La final, pentru a rupe ceea ce va salva Romania, adica monotonia, 2 foto. luate de pe net, ale unor modele care-mi plac, Chiar daca slabut calitative ...................................

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 007.JPG
  • Imagine atasata: 008.JPG
  • Imagine atasata: 009.JPG
  • Imagine atasata: 010.JPG
  • Imagine atasata: 011.JPG
  • Imagine atasata: 012.JPG
  • Imagine atasata: 013.JPG
  • Imagine atasata: A.jpg
  • Imagine atasata: B.jpg


#5 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 27 September 2016 - 05:36 PM

Si cateva foto ale vehiculului (sau vehicOlului) real. Sunt convins ca nu este o taina pentru aproape nimeni,
acest blindat belgian construit in Franta - Minerva, avand si o istorie foarte interesanta si aventuroasa. Si ea
fiind foarte cunoscuta, nu vom intra in detalii care sa plictiseasca amatorul avid de foto, chiar fara text pe spate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1WW1.jpg
  • Imagine atasata: 2WW1.jpg
  • Imagine atasata: 3WW1.jpg


#6 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 29 September 2016 - 08:02 PM

Lucrarea avanseaza. Piesele se executa, chiar daca nu la foc automat.
Si din plastic, devin rasina. Sau rasinoasa, dar nu de brad.
Acum podeaua plus jumatatea posterioara a blindajului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 014.JPG
  • Imagine atasata: 015.JPG
  • Imagine atasata: 016.JPG
  • Imagine atasata: 017.JPG


#7 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 03 October 2016 - 08:31 AM

Fain. Merci pentru explicația lu' "10D". Lucrarea avansează repede! Si curat.
Spor si ai grija la D!

#8 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 08 October 2016 - 05:36 PM

Grija la D, indiferent de cate, ar trebui sa aiba cei (sau ce-i???) care au trecut la modelismul oral, stiindu-le deja pe toate.
Iar viteza, da, este foarte mare comparativ cu ceea ce vad pe aici. Comparativ cu mine, viteza este, inca, mica. Mi-ar ( sau
miar sau chiar miau) placea sa vad tineri foarte maturi ajunsi la o varsta ... lucrand repede sau foarte repede sau, chiar, lucrand.
Dar, sa lasam de-o parte tot felul de opinii de doi bani si sa trecem la subiect.

Astazi am sa parasesc, pentru foarte scurt timp. un domeniu care-mi este extrem de strain, nestiind foarte bine diferentele dintre
roata si senila, lemn si tabla, tanc si rezervor, galeti si galeti. Adica, un domeniu unde fac totul mecanic, dupa desene mai mult text,
dupa poze cu text pe spate sau povestiri in lectura unor mari actori. Da, pentru mine vehiculele militare sunt doar "neste vehicole"
vopsite ciudat si urat.
Si am sa intru intr-un univers mai mult decat paralel, chiar si cu mine, unde lucrurile ar trebui sa fie clare, daca ar fi lumina.
Obiectul care face obiectul pozelor este de inspiratie ualdoviana, zburatoare cu coca rotunda sau nu, cu reactie sau elice dupa
posibilitatile proprietarului, mai mici, mai late sau mai alungite, functie de scop.
Lucrarea este mai veche si asteapta. Probabil ca se va continua candva (sper s-o faca singura).

Ultima poza reprezinta o "pocnitoare" luata de pe internet.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 018.JPG
  • Imagine atasata: 019.JPG
  • Imagine atasata: 020.JPG
  • Imagine atasata: 021.JPG
  • Imagine atasata: 022.JPG
  • Imagine atasata: C.jpg


#9 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 20 October 2016 - 09:15 PM

Lucrarea merge foarte usor, chiar daca unele repere se realizeaza greu, foarte greu sau chiar dificil. Nemaivorbind de cele care se tot refac,
si se refac, mereu, pana cand se fac ele singure, pe sine insele, insusi, insumi. Nu, nu se vrea o lectie de gramatica, chiar daca, pe alocuri,
ar fi foarte necesar. Deh, noi nu vorbeste romaneste.
Astazi despre roti. Roti fata, spate si de rezerva. De rezerva nu apare, nefiind inca facuta si necesara.
Modalitatea de executie este una foarte simpla, pe care o poate aplica oricine. Adica se masoara, se taie, se lipeste si roata-i gata.
De altfel, o poza facand cat 1000 de cuvinte, textul subinteles - de catre oricine, insumeaza vreo 5000 de cuvinte. Spor la citit!

Ultimele 3 foto reprezinta materializarea concreta, in practica si in fapt a unui deziderat extrem de drag locuitorilor tuturor pamanturilor - restaurarea.
Sau restauratia?
Aici se restaureaza un vehicul militar. Ce-o fi el, habar n-am, nu se vad galetii. Hotomanii i-au ascuns, doar ca sa creeze probleme.
Comentariile fiind in limbi total starine, n-am inteles daca a fost sau este vorba de saptamani, luni, ani sau ... secole. Oricum ar fi,
gorobetele din foto sta doar la poza, nu cred ca a pus mana sa faca ceva. Era din grupul de sprijin.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 023.JPG
  • Imagine atasata: 024.JPG
  • Imagine atasata: 025.JPG
  • Imagine atasata: 026.JPG
  • Imagine atasata: 027.JPG
  • Imagine atasata: D.jpg
  • Imagine atasata: E.jpg
  • Imagine atasata: F.jpg


#10 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 28 October 2016 - 06:10 PM

"Bine ca exista, chiar asa cum e!" - asa se exprima un amic, intr-o discutie convergenta, paralela, divergenta, congruenta.
Da, bine ca exista, chiar daca dudele curg garla. Cam ca-n aia fierbinti, la foc automat, editate si ne-editate.

Saracu' de el, Arno Mosimann. Isi pune lucrarile in seama altora. Adica asa de modest e, nu-i vine sa zica ca-s ale lui.
Cum e si asta din foto - cica Uschi, cica der Rosten, sau cum l-o chema, ca asta-i numele comercial ... hehehehehe ...

Dude ... dude la greu, dude la kg ... urmate de "Vai, scuzele mele, n-am stiut, n-am vazut!".
Ast-mi aduce aminte de o alta duda, zisa de o voce autorizata rau de tot - "Nu cunosc modelul, dar faceam prelata altfel". Spaima si teroare!
Si cateva poze, de Arno Mosimann. Daca n-o fi plagiat ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: H.jpg
  • Imagine atasata: I.jpg
  • Imagine atasata: J.jpg


#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2016 - 07:07 PM

Dude, oi fi baut eu un pahar sau doua de vin, dar chiar nu inteleg nimic din ce scrii acolo...

Ti-as recomanda sa-ti faci un blog.

#12 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 11 February 2017 - 01:05 PM

Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg


#13 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 14 February 2017 - 09:42 PM

Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg


#14 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 15 February 2017 - 07:36 AM

Io nu mai stiu ce e al tau al lui mosimannul ala, zeul modelismului... Iar cu oralul m-ai bagat in ceata. Oricum esti tare in felul tau!

#15 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 16 February 2017 - 09:35 PM

Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg


#16 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 21 February 2017 - 09:11 PM

Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16.jpg
  • Imagine atasata: 17.jpg
  • Imagine atasata: 18.jpg
  • Imagine atasata: 19.jpg


#17 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2017 - 10:17 PM

Cele 10 deshte ce material taiara si lipira acolo?

La ce scara?

Nu pricep, da' sunt cu ochii pe matale :shiftyninja: .

#18 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 22 February 2017 - 09:06 PM

Imagine postata
Scara la care se lucreaza (exprimare impersonala, de parca ai avea negri pe plantatie) - adica la care lucrez, este 1/35. Mai mica de atat nu prea se mai poate, spitzele care ar face posibil acest lucru ... lipsind cu desavarsire.
Materialul folosit, asa cum poate se mai banuieste, este stirenul. Foi si profile. Plus pisele necesare din kit-ul folosit ca baza de lucru. Plus culee trasa pentru diverse maruntisuri. Plus elemente din rasina.
Modelul de fata reprezinta un Dodge blindat, folosit de IDF.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20.jpg
  • Imagine atasata: 21.jpg
  • Imagine atasata: 22.jpg
  • Imagine atasata: 23.jpg


#19 Useril este offline   MechanicalSteam 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-February 14

Postat 02 March 2017 - 09:18 PM

Vad ca unii cer informatii, lamuriri si altele iar cei care le dau sunt luati cu un fel de "huo". Probabil nefiind prea mult agreati. Chiar daca ceea ce fac este mult peste nivelul autohton.
De-asta nu dau si n-am sa mai dau prea multe lamuriri. Nu vad, scuzele mele, daca si cui ar fi de folos. Nu ca nu vad, dar nu se vede.
Cine stie si poate, se manifesta ca atare. Cine nu ... poate cere lamuriri la infinit, tot degeaba.
Ceea ce cred ca nu inteleg unii este faptul ca si aici este nevoie de un pic de ... har. Unii stiu sa monteze, unii sa construiasca, unii sa vopseasca. Nu multi le stiu si le pot pe toate.
Iar pe cei ce-i duce capul, sau numarul de spitze, pot intelege doar uitandu-se la foto, multe foto. Si experimentand. Adica lucrand.
N-am vazut nicio realizare la baza careia sa fi stat ... modelismul oral.
Iar experienta este una de natura personala, foarte personala. Spre deosebire de folclorul oral ... are este, cum se stie, colectiv.
Multa zbatere in zadar.

Continua IDF-ul, cu acceasi sigla Imagine postata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 25.jpg
  • Imagine atasata: 26.jpg
  • Imagine atasata: 27.jpg
  • Imagine atasata: 28.jpg
  • Imagine atasata: 29.jpg


#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 March 2017 - 10:45 PM

Mare şaman al modelismului, măcar aşa, de dragul conversației, puteați să rupeți câteva "iezplicații" pentru cei care măcar încearcă să fie/pară interesați. Altfel nu văd/nu se vede, rostul postărilor şi al pozelor "depuse" pe topic.
Mie personal, la drept vorbind, mi se drapelează dacă acolo este stiren, resin,metal, piatră sau lut.
În schimb detest aerul de superioritate aproape sacră, afişat de dvs.încă din începutul acestui topic.
Faptul că dintre muritori, niciunul nu se ridică la nivelul minim de înțelegere al sacrosantei dvs. munci, este un fapt aproape detestabil, fapt pentru care ar trebui să fie/fim pedepsiți .
Din toată istoria, sunt de acord cu o singură afirmație: nimeni nu se pricepe la toate. Asta este valabil şi înafara sferei de interes ce animă acest forum.
Vă asigur că prezenta postare a fost făcută în cunoştiință de cauză, referindu-mă la persoana şi personalitatea căreia mă adresez.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 March 2017 - 10:47 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi