Forum Machete,Modelism,Hobby: MTB Vosper - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MTB Vosper un pic de ajutor?

#1 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 06 October 2016 - 09:40 PM

Am gasit o macheta incompleta de Vosper, turnata in rasina la comanda prin revista modelism asa am inteles undeva anii 2005-2007.
Kitul este incomplet si ar trebui sa fac piesele lipsa si nu stiu cum sa procedez si ce materiale sa folosesc! Pentru inceput imi lipsesc turelele cu mitralierele duble Vickers, gurile de aer ( o parte din elel). Ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau link-uri? Am gasit un site unde pot fi comandate anumite piese lipsa (material metal) dar as vrea sa fie ultima solutie la care sa recurg!
Multumesc anticipat

#2 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 07 October 2016 - 11:37 AM

Vezi postareabrutus1976, la 06 October 2016 - 09:40 PM, a spus:

Am gasit o macheta incompleta de Vosper, turnata in rasina la comanda prin revista modelism asa am inteles undeva anii 2005-2007.
Kitul este incomplet si ar trebui sa fac piesele lipsa si nu stiu cum sa procedez si ce materiale sa folosesc! Pentru inceput imi lipsesc turelele cu mitralierele duble Vickers, gurile de aer ( o parte din elel). Ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau link-uri? Am gasit un site unde pot fi comandate anumite piese lipsa (material metal) dar as vrea sa fie ultima solutie la care sa recurg!
Multumesc anticipat


Am atasat pozele produsului care il am eu si cam cum arata un produs final, nu stiu daca kit-urile sunt echivalente! Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 14468196_10206893070957872_6130768066615949110_o.jpg
  • Imagine atasata: EDU53026_d.jpg


#3 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 08 October 2016 - 02:16 PM

Cel mai simplu e sa gasesti un Vosper de la Revell; stiu ca mai sunt niste nemti care fac din rasina toate detaliile pt Vosper , dar costa corespunzator.Ar mai fi un photo etched de Eduard, dar doar pt detalii suplimentare. Unele parti din kitul Modelism sunt mai corecte decit la Revell. Ma gindeam si eu la combinatia asta dar nu am mai gsit rasina in cauza.

#4 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 08 October 2016 - 06:43 PM

Coastal Craft se numesc; nu sunt nemti, dar scumpi sunt....

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 October 2016 - 09:56 PM

La ce scară este macheta din Modelism ??
Dacă e la 1/35,găseşti un kit Italeri lansat de vreo cațiva ani, pe care bănuiesc că-l cunoşti deja.

#6 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 08 October 2016 - 11:22 PM

Vezi postareaLonginus, la 08 October 2016 - 09:56 PM, a spus:

La ce scară este macheta din Modelism ??
Dacă e la 1/35,găseşti un kit Italeri lansat de vreo cațiva ani, pe care bănuiesc că-l cunoşti deja.

Ati atins fara sa vreti un punct sensibil: kitul de la italeri are turelele lipite de cabina principala! la kitul care il am eu existe niste markeri cred pentru fiecare componenta in parte! Asa ca cele 2 turele sunt distantate si aceste fapt m-a indus si ma induce in eroare deoarece multe foto pe internet fie sunt fara 2 turele fie cu o singura tureta pe partea din spate!

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 October 2016 - 10:55 AM

Diferentele dintre cele doua kituri sunt datorate faptului ca vedetele Vosper au făcut parte dintr-un proiect care a diferit in functie de lotul de constructie.
În concret, vedetele Vosper au fost produse între 1938 şi 1944 în vreo 300 de exemplare, diferite atât ca armament cât şi ca forme ale carenei.
Exemplarele cumpărate de statul român au făcut parte din lotul produs în 1940 (26 de exemplare), fabricate în Anglia.
Pe lângă şantierele navale englezeşti , vedetele MBT Vosper au mai fost produse şi la şantierele navale Anapolis USA după un proiect diferit.
Armamentul de pe punte a fost dispus într-una sau două turele, a inclus mitraliere Vickers K , mitraliere Colt 0.50 răcite cu aer, sau un tun de 20mm - Oerlikon ori Breda.
Motorizările au diferit şi ele, pe lângă RR Merlin de 1300 CP au fost montate motoare de aviație, Packard de 1500 CP,motoare Stirling sau, până să intre Italia în război, s-au încercat motoare Isotta Fraschini.
Datorită acestui fapt, lungimea carenei "standard" a fost şi ea mărită.
Cam greu de stabilit după poze despre ce proiect vrei să realizezi.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 October 2016 - 10:58 AM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 October 2016 - 12:46 PM

Revenind asupra subiectului, pot să postez câte ceva despre MTB Vosper, dacă crezi că te ajută.
Cele trei vedete intrate în dotarea marinei regale române, fac parte din lotul dat la producție în 1939.
Iată, una dintre ele, în timpul construcției, la şantierele Vosper Portsmouth Yard
Imagine atasata: vosper27.jpg

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 October 2016 - 12:59 PM

Mitralierele Vickers 303 răcite cu aer, pe afet jumelat.
Imagine atasata: vicker25.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 October 2016 - 01:01 PM


#10 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 09 October 2016 - 04:05 PM

Salut,
lucrurile sunt clare si cunoscute. Macheta scoasa de Craciunoiu se refera la vedetele noastre torpiloare Vosper, respectiv Viforul, Vijelia, Viscolul intrate in dotare in 1940. Fotografia postata de tine poate fi kitul de la Revell dar nu este modelul din dotarea Marinei Regale Romane. Acela are cele doua turele lipite de comanda, cu mitraliere jumelate de calibrul 50 si cu un tun de 20 mm in spate. Modelul romanesc are cele doua turele plasate in spatele comenzii, in cele doua borduri, asimetric, respectiv cea din babord se afla mai in spate fata de cea din tribord si fiecare are afet cvadruplu cu mitraliere Vickers. De aceea exista acele markere pe punte la macheta ta pentru pozitionarea lor. Nu a avut si tun de 20 mm in dotare. Sunt destule fotografii pe net sau in carti.

Imagine atasata: actiune-de-foc-aa-pe-timpul-bomb.jpg


#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 October 2016 - 04:22 PM

Şi în completarea celor scrise de Bogdan 1, uite planurile afetului quadruplu cu mitraliere Vickers.
Imagine atasata: vicker27.jpg

#12 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 09 October 2016 - 07:22 PM

Vezi postareabogdan1, la 09 October 2016 - 04:05 PM, a spus:

Salut,
lucrurile sunt clare si cunoscute. Macheta scoasa de Craciunoiu se refera la vedetele noastre torpiloare Vosper, respectiv Viforul, Vijelia, Viscolul intrate in dotare in 1940. Fotografia postata de tine poate fi kitul de la Revell dar nu este modelul din dotarea Marinei Regale Romane. Acela are cele doua turele lipite de comanda, cu mitraliere jumelate de calibrul 50 si cu un tun de 20 mm in spate. Modelul romanesc are cele doua turele plasate in spatele comenzii, in cele doua borduri, asimetric, respectiv cea din babord se afla mai in spate fata de cea din tribord si fiecare are afet cvadruplu cu mitraliere Vickers. De aceea exista acele markere pe punte la macheta ta pentru pozitionarea lor. Nu a avut si tun de 20 mm in dotare. Sunt destule fotografii pe net sau in carti.

Atasament actiune-de-foc-aa-pe-timpul-bomb.jpg



Multumesc de informatii, da intr-adevar kitul montat este de la Revell gasit pe internet! Ideea era ca eu kitul nu il am complet si nu stiam ce ar trebui completat! Acum scormonesc in continuare si multumesc pentru ajutor! sper sa gasesc vreo modalitate de a executa piesele lipsa! E prima mea lucrare si din cauza asta poate prin intrebari par depasit de situatie! Multumesc de intelegere!

Vezi postareaLonginus, la 09 October 2016 - 04:22 PM, a spus:

Şi în completarea celor scrise de Bogdan 1, uite planurile afetului quadruplu cu mitraliere Vickers.
Atasament vicker27.jpg


Multumesc pentru plan! gasisesm ceva pe net dar nu la dimensiunile din poza! niste sfaturi cum pot realiza ? Sa ma chinui sa fac o matrita mai grosiera si cu rasina? sau altceva?
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 October 2016 - 09:57 PM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 October 2016 - 10:28 AM

niste sfaturi cum pot realiza ? Sa ma chinui sa fac o matrita mai grosiera si cu rasina? sau altceva?
Multumesc anticipat!
[/quote]
Daca am inteles corect, urmeaza sa lucrezi la 1/72.
Nu merita o matrita din rasina.E mult chin si nici nu cred sa scoti cine stie ce lucrare, mai ales la 1/72.
Mai degraba poti incerca un scratch build pentru afetul propriuzis(sarma,stiren tras, Evergreen la dimensiune,etc) si sa imprumuti niste arme de la un kit de avion britanic - Welligton, Hawker Hart, Hawker Furry, Blenheim, sau ce mai gasesti din vremea aia. Nu am nimic la indemana acum, dar cred ca s-ar potrivi destul de bine si fara prea mari modificari.

#14 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 10 October 2016 - 02:09 PM

Uitati si niste accesorii, precum si povestea evolutiei vedetelor Vosper:

http://www.coastalcr...accessories.php

http://www.coastalcr...nstructions.pdf\

#15 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 11 October 2016 - 11:17 PM

Vezi postareamdo, la 10 October 2016 - 02:09 PM, a spus:

Uitati si niste accesorii, precum si povestea evolutiei vedetelor Vosper:

http://www.coastalcr...accessories.php

http://www.coastalcr...nstructions.pdf\


Multumesc pentru link.! din pacate ultimul este inactiv sau asa ceva oricum imi paare o eroare de genul 404 forbidden!:((

Buna seara din nou ,
Multumesc tuturor pentru raspunsuri , link-uri etc! Problemele sunt :
este prima mea incercare pe care sper sa o finalizez
din ce citesc mai mult cu atat mi se deschid mai multe intrebari la care sper sa gasesc raspunsuri prin bunavointa membrilor acestui forum!:))
Unde ma impotmolesc sunt legate de ce ? cum? sa fac anumite chestii:
In kit am turelele lipsa, am cercetat ce am gasit pe goguta ,din ce pot fi facute? Am incercat o turnare cu poxipol pe o matrita facuta din corpul unei seringi (era cel mai adecvata ca diametru), insa mi se pare f dur materialul si relativ greu de prelucrat( o freza a zburat)!Ma atrage stirenul pt ca pare a fi usor de prelucrat si nu trebuie decat indeminare (pe care nu o am!) pentru prelucrarea lui.Am cautat tutoriale despre turele dar ....
Tot legat de turele, f multe foto reprezinta turelele cu o platforma(prezenta in majoritatea kit-urilor vizualizate) unde sunt montate mitralierele jumelate! Din foto torpiloarele romanesti, turela este simpla fara platforma! ce sfat imi dati?
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 October 2016 - 07:07 AM


#16 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 20 October 2016 - 10:46 PM

Buna seara,
Poate ma lamuriti si pe mine:
A existat un armament standard de echipare a acestor 3 vedete?Intreb deoarece am vazut f multe foto cu vedetele Vosper dar nu de tipul celor din flota romana! Desi cf site-urile romanesti armarea este facuta cu mitraliere Vickers cvadruple, alte site-uri straine:
2 ships.com two sets of twin0,5 inch
militaryhistory two machine gun 12,7 mm and two machinegun 7,7 mm...

afetele jumelate au fost instalate in Romania?Este posibil ca Vickers-urile ce echipau vedetele sa fi fost construite si cu componente de la alte mitraliere? Ma refer mai ales la teava cu racire cu apa f asemanatoare(dar nu identica) cu teava de la mitraliera Maxim!
Multumesc

#17 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 21 November 2016 - 12:52 PM

Buna ziua

Am identificat niste viitoare probleme pentru care daca se poate sa imi sugerati niste posibile rezolvari:<br style="font-family: Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;">In interior exista un ”ghidaj ” adica o chestie f fina pe care am considerat-o ca si nivel al puntii,Am incercat sa aduc nivelul puntii dar se vede f clar ca exista multe goluri mai mari sau mai mici (care le voi umple cu un amestec compozit din CA slefuite la ud etc).Problema este ca diferentele intre babord si tribord sunt prea mari (asa cum se vede din foto) ca sa pot fi umplute cu acest ”compozit”. Ce e de facut in aceasta situatie?
Vreau sa ranforsez corpul cu niste coaste din lemn de balsa de 5 mm.Problema care am vazut-o este ca in momentul in care aduc puntea la nivelul marcajului mai sus amintit, corpul se ”dilata” cam cu grosimea puntii Ar trebui tinut cont
de acest lucru sau dilatarea este doar la partea superioara?
Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WP_20161117_005.jpg
  • Imagine atasata: WP_20161117_003.jpg
  • Imagine atasata: WP_20161117_007.jpg
  • Imagine atasata: WP_20161117_009.jpg
  • Imagine atasata: WP_20161117_004.jpg


#18 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 22 November 2016 - 03:57 PM

Eu as zice ca, odata lipita, puntea rigidizeaza corpul si nu mai este nevoie de coaste. Din poze nu am inteles mare lucru; presupun ca este o zona expusa la caldura la imbinarea puntii cu corpul...Slefuiesti, vii cu un starif pe interior si incarci cu chit ?
Poate daca pui niste poze mai clare vine lumea cu idei mai valoroase...

#19 Useril este offline   brutus1976 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-October 16
  • Location:Bucuresti sect 2
  • Interests:modelism

Postat 22 November 2016 - 08:35 PM

Vezi postareamdo, la 22 November 2016 - 03:57 PM, a spus:

Eu as zice ca, odata lipita, puntea rigidizeaza corpul si nu mai este nevoie de coaste. Din poze nu am inteles mare lucru; presupun ca este o zona expusa la caldura la imbinarea puntii cu corpul...Slefuiesti, vii cu un starif pe interior si incarci cu chit ?
Poate daca pui niste poze mai clare vine lumea cu idei mai valoroase...


Buna seara,
Am atasat niste poze mai de detaliu din care sa va dati seama despre ce e vb! Pe scurt este vorba de tipul de barca din fisierul Conway. Este primul tip de Vosper intrat in dotarea marinei romane perioada 1939-1940.!
Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 1993_Conway_41_1.jpg


#20 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 14 February 2017 - 11:07 AM

Vezi postareabrutus1976, la 07 October 2016 - 11:37 AM, a spus:

Am atasat pozele produsului care il am eu si cam cum arata un produs final, nu stiu daca kit-urile sunt echivalente! Multumesc


m-am tot intrebat de ce kitul de la Revell a scos varianta asta de Vosper, pe care nu am prea regasit-o in poze. Cineva imi spunea ca matrita este una ploneza mai veche. Acum citeva zile ma uitam la un film despre aviatia naval sovietica si am dat peste asta:mindrul Vosper sovietic...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vosper sov.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi