Forum Machete,Modelism,Hobby: Vitrina galion Sf. Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vitrina galion Sf. Ioan Botezatorul

#1 Useril este offline   laruentziu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 12

Postat 11 October 2016 - 01:36 PM

Salut, si bine v-am regasit.

Aveti idee pe unde mai pot gasi vitrina pentru Sf. Ioan Botezatorul.
Am contactat cativa care faceau mobila la comanda de pe google, dar majoritatea au zis ca e comanda prea mica.
Alte idei cum sa obtin o vitrina?

Si intrebarea nr2: poate cineva sa imi trimita instructiunile de la sectiunea galionului scanate (daca le mai are cineva) ?

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 18 October 2016 - 10:30 PM

Solutia ar fi sa incerci sa o faci singur, desi este destul de complicat. Eu am mai multe piese de mobilier de tip vitrina, in care stau machetele. La un moment dat am vrut sa mai castig spatiu si am incercat sa comand o caseta din plexiglas, la o firma din oras, caseta fara fund, care sa se poata monta pe un fund din lemn ornamental. Cand cei de acolo au facut calculul suprafetelor din plexiglas, s-a ajuns la o suma cel putin nesimtita, de peste 500 ron, dupa care m-au anuntat ca nu au nici cu ce slefui bucatile taiate si nici adeziv, adica ideea era ca imi puneau in brate cateva bucati de plexiglas cu care sa ma descurc, asa ca am renuntat si am lasat macheta acolo unde era. Intotdeauna m-am intrebat de ce un material banal, vechi ca si data de intrare pe piata, fara proprietati deosebite, cuym este plexiglasul, se vinde la un asa pret ridicat, dar asta e.

#3 Useril este offline   Marius-M 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 26-August 08
  • Location:Bucuresti, Crangasi

Postat 19 October 2016 - 05:47 PM

Ce dimensiune ar trebui sa aiba vitrina?

#4 Useril este offline   laruentziu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 12

Postat 20 October 2016 - 06:31 AM

Vezi postareaMarius-M, la 19 October 2016 - 05:47 PM, a spus:

Ce dimensiune ar trebui sa aiba vitrina?


Salut, dimensiunile care le-am aproximat eu: inaltime 72cm, lungime 85 cm, latime 35cm. Poate colegii care au o vitrina pot confirma.

@stageexp

Eu oricum am zis sa merg pe plexiglas, fata de geam care e greu (desi arata mai bine). Da interesanta ideea ta :)

#5 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 21 October 2016 - 02:32 PM

Se gaseste placa de plexiglas in magazinele de bricolaj, iti trebuie ajutor pentru debitat (cred ca reusesti la un atelier de mobila).
Ca idee poti realiza spatele vitrinei din orice si apoi sa lipesti o imagine ca fundal iar cele 3 fete ramase sa le faci prin indoirea unei bucati de plexiglas si nu prin lipirea fetelor insa nu stiu unde ai putea sa faci asa ceva. Poate la un atelier care realizeaza materiale publicitare.

#6 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 07 December 2016 - 11:29 PM

Salut si eu sunt in cautarea unei vitrine pt. SIB, am fost la un comerciant si lucrator cu sticla din Craiova, am prezentat dimensiunile vitrinei si mi-a recomandat sa folosim geam de 6mm, toate muchile vor fi prelucrate, finisate, tesite la 45 grade.... la o masina speciala si lipitura va fi facuta cu o pasta la U.V.
Cei drept este ca da foarte bine si este cam ce doresc, numai ca pretul ma cam lasat cu gura cascata, 400lei, fara partea de jos pe care o doresc sa fie din lemn.
Dar nimeni nu isi mai aduce aminte de Leoo2003 el cred ca a fost primul cu vitrina si marginile le are din lem..... oare unde a facut-o si cat la costat!!??
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de ObY: 07 December 2016 - 11:31 PM


#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 December 2016 - 01:45 PM

Vedeti poate fac si pe comanda:
http://showbox.ro/#models/2
Nu e chiar 100% transparenta iar ca pret informativ gasiti aici http://www.autoart.ro/index.php la vitrine si accesorii.

#8 Useril este offline   Achristian1 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 26-October 16

Postat 08 December 2016 - 03:59 PM

Salut!Poti incerca luand legatura cu colegul "gobi71"de la sectiunea Marină.Dar nu stiu daca se mai ocupa cu asa ceva!

#9 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 24 March 2023 - 10:35 PM

Pentru ca am primit intrebari de la mai muti colegi in privat intrebari despre vitrina pentru SIB, o sa postez aici detalii (mai ales ca aici pot pune si poze, spre deosebire de mesagerie).

Materiale: foi de sticla grosimea 3 mm si doua scanduri de stejar de 19 x 190 x 2100 mm
Foile de sticla au urmatoarele dimensiuni (in mm):
lateralele mari: 950x750
lateralele mici (sau fata si spatele) 750x350
capacul:350x390

Baza e facuta din doua scanduri de stejar 19x190mm lipite inpreuna (si rigidizate cu 8 dopri de lemn diametru 8mm si lungimea 40 mm) , deci latimea totala 380, si lungimea 980. Fiind lemn de stejar, nu am mai aplicat coloranti, am slefuit doar succesiv cu granulatiile 80, 150, 240, 320, am dat doua randuri de lac mat si am mai slefuit o data cu 600. Acelasi tratament l-au primit si stinghiile.

Cadrul e facut din stinghii de stejar, (taiate de mine din aceleasi scanduri din care am facut si baza), cu profil patrat, 19x19,in care am facut cu freza canale de 4 mm latime si 4 adancime, ca sa intre foilede geam. Pentru taiat am folosit un fierastru circular adaptat de mine ca si fierastrau de masa. In loc de freza puteti folosi si o bormasina (dar e mai greu) cu capul de freza in loc de burghiu.

Dimesiunile sunt un pic mai greu de explicat, depinde cum vreti sa o inchideti la colturi, eu am les sa tai fiecare stinghie oblic, in asa fel incat atunci cand trei stinghii se imbina la colt sa se imbine cat mai bine. Dimensiunile le gasiti in poza de mai jos:

Imagine atasata: dimensiuni_vitrina_SIB.jpg




Rezultatul in vedeti aici: http://www.cartula.r...ttach_id=158978



Daca mi-a scapat ceva sau mai sunt neclaritati, raspund cu placere, chiar daca uneori mai greu.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi