Forum Machete,Modelism,Hobby: Masking film vs banda adeziva din hartie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masking film vs banda adeziva din hartie care e mai buna ?

#1 Useril este offline   g-mic 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 20-September 06

Postat 21 September 2006 - 08:57 AM

Eu personal nu am folosit decat banda adeziva din hartie, din accea care se gaseste la orice magazin cu materiale de constructii; singurele impedimente este ca e putin cam groasa si in momentul in care aplici chitul, iti ramane o diferenta mare de nivel si trebuie sa slefuiesti mai mult; a folosit cineva "masking film" de la Revell ? merita banii ?
Gabi

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2006 - 09:55 AM

Da, am folosit. Dar nu cred ca e utila pentru ce vrei tu... Este folie de vinil autoadeziva (cu un adeziv foarte slab), transparenta, mata. Si nu tocmai subtire.
E buna pentru masti de camuflare, vopsire... Ma indoiesc ca e utila pentru chituit, fiind si destul de groasa, si avand si un adeziv slab nu cred ca rezista la slefuire umeda...

Oricum, dupa ce slefuiesti cu banda langa, sa iei "grosul", pe urma ca sa mai iei grosimea benzii nu sunt probleme sa strici detalii sau ceva daca lucrezi cu grija.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 September 2006 - 11:27 AM

Citeaza

Eu personal nu am folosit decat banda adeziva din hartie,........... iti ramane o diferenta mare de nivel si trebuie sa slefuiesti mai mult;
....probabil nu slefuiesti tocmai bine. Slefuirea plasticului se face la ud si nu vad cum acea badnda adeziva de hirtie ti-ar rezista la un asa tratament. Sfatul meu este sa folosesti scoci clasic (recomand Aero) care, fiind din plastic, rezista bine si mecanic si la umezeala.
Vezi si:http://cartula.net/modules/ipboard/index.php?showtopic=1406&st=90, e pe undeva o discutie despre chit si chituituire.

#4 Useril este offline   g-mic 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 20-September 06

Postat 22 September 2006 - 08:54 AM

Z-mare, la Sep 21 2006, 11:27 AM, a spus:

....probabil nu slefuiesti tocmai bine.

In mod sigur :-D Si nu e numai asta, avand in vedere ca sunt incepator; nu am mai facut nimic de vre-o doi ani, timp in care s-a nascut fica mea Maria, ne-am mutat si tot asa....
Acum cand am scormonit dupa kiturile pe care le aveam, am gasit kitul inceput de FW-190 G1 (parca) si am vazut ce nenorociri am facut (kit aplicat in exces). Acum o sa incerc sa mai salvez ceva, dar in mod sigur voi pierde o parte din detalii :-D
M-am bucurat ca am gasit forumul de aici (care apropo e super bine facut) si multi din oamenii care activau inainte pe forumul de la cliptrade, deci in mod sigur o sa va mai sacai cu intrebari. :-D
Gabi

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2006 - 10:44 AM

Sa-ti traiasca fetita!
Bun revenit printre noi.
Numele g-mic il stiu de pe clip-trade, intr-adevar. Intr-un fel esti "vinovat" de porecla mea: daca este un g-mic , atunci sa fie si un Z-mare! :-D. (si uite asa ati aflat si originea poreclei mele!)
Cit despre intrebari, nu te sfii, s-o gasi cineva sa-ti raspunda intru lamurire!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi