Forum Machete,Modelism,Hobby: Stiren ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Stiren ?

#1 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 22 September 2006 - 07:08 PM

Am si eu o intrebare in legatura cu plasticul acela .... stiren. E corect ceea ce spun ? Sau aberez :hammer: . Si daca e corect, de unde pot sa procur si eu niste stiren din acesta ?

#2 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 07:23 PM

Faci comanda pe net ca alta metoda nu stiu...adeca din tara!!! Apropos azi ma vazui cu Z-mare si speram sa vezi post-urile de mai devreme ca sa vii si tu...

Deci cu un card serios de credit - MAstercard sau Visa - te loghezi pe Hobby Link Japan, selectezi ce vrei, pana in 45 de dolari, comanzi, si iti vine in 20 de zile maxim.

Crede-ma ca nici eu nu aveam incredere dar tocmai am primit comanda azi.

Deci cauti stirene sheets si stirene strips...vezi tu la tools and supplies.

Bafta

:-D

#3 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2006 - 08:16 PM

Da, plasticul de machete se numeste intr-devar stiren sau pe numele lui stiintifitic complect acrilonitril-butadien-stiren (ABS).
Copolimerii de acrilonitril- butadien-stiren sau pe scurt stiren, daca sunt fara adausuri, nu sunt stabil la ultraviolet, dar prin adaugarea diversilor stabilizatori se obtim materiale cu rezistenta mare la socuri si la agenti atmosferici, utilizate pentru fabricarea componentelor si accesoriilor auto, a carcaselor pentru aparatura electrocasnica, a recipientilor alimentari si in ....machetism!
Stirenul este termoformabil, se dizolva in benzen, toluen, cloroform, acetona, whitespirit sau alti diluanti aromatici. (nu aromati!)
Folii si/sau fibre de stiren de diverse tipodimensiuni, se pot procura de la magazinele online chitite pe machetism. Intr-un timp s-au gasit ceva folii si la magazinul Modelism.
Pina sa faci insa comenzi, poti recupera "plasticul" de la recipientii alimentari (iaurt, smintina), cartelele telefonice, diverse ambalaje, etc. Firele de stiren le poti obtine prin tragerea la cald, din resturi de culee pe care au fost prinse piesele machetei.

#4 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 22 September 2006 - 09:39 PM

Am inteles; deci pe la noi nu prea sunt sanse sa gasesc, nu? Nu de alta, dar eu am 16 ani si mai rare sansele sa gasesc card Mastercard sau Visa (de fapt slabe sanse sa gasesc orice fel de card, ca nu stiu eu daca e dispus tata sa imi dea pe mana cardul lui :-D ;-) ; nici eu nu mi l-as da de fapt :hammer: :hammer: :-D ).

Citeaza

Faci comanda pe net ca alta metoda nu stiu...adeca din tara!!! Apropos azi ma vazui cu Z-mare si speram sa vezi post-urile de mai devreme ca sa vii si tu...


+ Flyboy: am vazut posturile de aseara, dar eu la 6 eram la scoala :cry: :cry: . Oricum ma mai uit eu dupa intalnirile astea spontane si trebuie sa am eu timp o data si o data ! Apropo: saptamana asta care vine e treaba aia cu Francofonia; miercuri, joi si vineri noi avem liber la scoala :-D :-D . Doar in domeniul asta se da liber, ca poate stabilim o intalnire din asta :-D ?

Spor

#5 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 September 2006 - 09:18 AM

Salutare,

Marturisesc ca sint putin nelamurit.
Am convingerea ca machetele sint realizare din polistiren [prescurtarea tehnica consacrata - PS]. La fel si alte 1001 de articole de papetarie (rigle, echere) sau ambalaje de unica folosinta. Pentru machetisti are marele avantaj de a fi solubil in multe (foarte multe) substante aromatice.

Alte 1001 articole sint realizate din ABS - cum bine a spus Z-mare. Si acesta este bun pentru machetisti - dpdv tinuta mecanica mult superior PSului - dar este ceva mai pretentios la capitolul solventi. Personal prefer tricloretilena (sau percloretilena) intrucit are calitatea de a le dizolva pe amindoua (PS si ABS).

Eu am achizitionat placi si profile din ABS din RO de la Sierra Modellsport (http://www.sierra.ro), din pacate grosimea minima disponibila la ei este 1 mm.

N.B.1 - regulamente industriale europene (si nu numai) impun marcarea maselor plastice pentru identificare). Altfel spus, dupa ce savurati iaurtul sau inghetata, cautati pe ambalaj un grup de 2 sau 3 litere - de obicei in apropierea triunghiului "de reciclare", daca acesta exista; daca vedem "PS" sau "ABS", ambalajul poate fi catalogat "bun de machete". Daca marcajul indica PE, PEHD (adica polietilena, diverse densitati) sau PP (polipropilena) putem sa aruncam ambalajul linistit, ca un obiect de unica folosinta ce este, intrucit nu se poate lipi cu adezivi (cu niciun fel de adezivi, credeti-ma pe cuvint). Desigur exista alte metode de asambalre, sudura ultrason, laser, etc., dar nu sint pentru machetisti.

N.B.2 - Am pe undeva (printr-o cutie, ca tocmai m-am mutat cale de multi km) un material despre masele plastice; cum il gasesc am sa postez ceva info aici - daca se considera oportun, desigur).

Spor la "modelit" (sper ca in curind sa reincep si eu),
Mack

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2006 - 10:53 AM

Mack, asa e cum stii tu, ABS-ul nu se prea foloseste la machete, e prea dur. Foile de plastic care se gasesc pentru modelism (incepand de la 0.13mm grosime) sunt polistiren uzual.

Ca surse pe aici doar pe la Modelism erau intr-un timp foi de stiren, poate mai au. Parca 0,5mm era grosimea minima.

Pe net, peste tot aproape se gasesc, Evergreen fiind cred cel mai mare producator de asa ceva. Evident, mai sunt si altii
http://www.evergreenscalemodels.com/

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 September 2006 - 01:58 PM

Eu folosesc stiren foarte mult la lucrarile mele.
Cumpar folie de stiren de 1.5m X 1m de la furnizorul meu local de rechizite de birou sau materiale pentru artisti http://www.bandonoffice.com (stiu ca asta e inutil pentru cei din Romania...).
Trebuie sa fac comanda speciala pentru ca nu au in stoc, dar de obicei il aduc in vreo saptamana. Vine in orice grosime dorita de la 0.3mm pana 2.5mm in plastic de diferite culori (eu iau alb) sau transparent. Este foarte ieftin, 2 euro pentu o coala de 0.5mm si 3 euro pe o coala de 0.75mm si asa mai departe. Unele au o fata mata si o fata acoperita cu lac lucios transparent (uneori cam gros si nu ajuta la lipire) - trebuie specificat ce fel iti trebuie.
Titlul oficial este "styrene mount board" [panou de montura din stiren]. Este destinat lucrarilor de publicitate, birotica, montura fotografiilor sau a afiselor, etc.

Sunt aproape sigur ca daca luati legatura cu angrosistul sau furnizorul local de materiale de birou sau materiale pentru artisti (cauta in pagini aurii) astfel de material se poate importa daca nu au deja in stoc.

HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 23 September 2006 - 01:58 PM


#8 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 September 2006 - 06:15 PM

Asa arata placile. Au dimensiunile 305x153xX mm, unde X=grosimea (eu am de la 0,13 la 1 mm). Inauntru sunt 2, 3 sau 4 bucati functie de grosime.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stiren_1.jpg


#9 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 September 2006 - 06:19 PM

Acestea sint firele. Au lungimea da 360 mm si diametrul intre 0,5 si 2 mm. In punga sint cite 10 fire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stiren_2.jpg


#10 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 September 2006 - 06:28 PM

si citeva bachete cu lungimea de 255 mm si sectiuni patrate si dreptunghiulare de diferite dimensiuni 0,5 pina la 2 mm.
Costul este in jurul a 2,5 euro.
Deja am inceput sa le folosesc, treaba merge excelent si numai daca ne gindin la faptul ca dimensiunile se pastreaza pe toata lungimea/suprafata.
Materialul este alb dar, parerea mea, este ca un gri era mai bun, mareste putin contrastul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stiren_3.jpg


#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 September 2006 - 06:34 PM

alecu_ultras06, la Sep 22 2006, 10:39 PM, a spus:

... dar eu am 16 ani si mai rare sansele sa gasesc card Mastercard sau Visa (de fapt slabe sanse sa gasesc orice fel de card, ca nu stiu eu daca e dispus tata sa imi dea pe mana cardul lui :-D :-D ; nici eu nu mi l-as da de fapt :hammer: :hammer: :-D ).

Eu zic sa vorbesti cu tata !
Poate e de acord sa-ti cumpere si stiren si alte chestii de modelism, daca vede ca esti pasionat .. :-D
Eu cel putin, daca as fi in locul lui, asa as face .. :-D

#12 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 23 September 2006 - 06:50 PM

Tata mereu m-a ajutat mereu daca am avut nevoie de ceva, nu e vorba de asta; chestia e ca inca nu prea stiu cam la ce foloseste stirenul asta, de asta am si deschis topicul asta: sa se afle la ce foloseste stirenul si cum poate fi folosit! Ca nici eu nu stiu :-D .

PS: E in discutie un aerograf de vreo 3,5 milioane :-D ! Sper sa se materializeze :-D :-D

Bafta

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 September 2006 - 07:18 PM

alecu_ultras06, la Sep 23 2006, 05:50 PM, a spus:

chestia e ca inca nu prea stiu cam la ce foloseste stirenul asta, de asta am si deschis topicul asta: sa se afle la ce foloseste stirenul si cum poate fi folosit! Ca nici eu nu stiu :-D .

Alecu_ultras06,
Stirenul se foloseste la crearea pieselor sau a machetelor de la zero (scratchbuilding) sau la imbunatatirea pieselor care vin in kit.
Uite niste chestii facute din stiren (hai sa imi bat si eu toba un pic :-D ) http://homepage.eircom.net/~radub/Gallery/...%20patterns.htm

Daca vrei sa inveti ce este "scratchbuilding", uite aici cartea lui Harry Woodman, care e pe departe unul dintre cei mai buni machetisti ai tuturor timpurilor (ca tot se minuna cineva in alt thread :-D ). http://www.wwimodele...ry/woodman.html
Citeste-o dintr-un capat la celalalt. Eu am cartea si e ca o varza, atat de mult am luat-o la deget. :-D

Sper ca ti-e de ajutor,
Radu

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi