Forum Machete,Modelism,Hobby: KRAZ 214 B - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KRAZ 214 B Roden 1:35

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 January 2017 - 06:53 PM

Salutare,

printre marile proiecte scratch sau conversii din cartoane mai bricolez si cate un kit. Kitul de fata, cadou fiind, mi-a atras atentia prin dimensiunile sovietice generoase, asa ca l-am si rezolvat destul de rapid.
Din punct de vedere al asamblarii nu a pus probleme deosebite. Piesele au fost ok, fara a necesita prea multe ajustari din punctul meu de vedere.

In imaginile urmatoare se vede ordinea in care am atacat proiectul, in primul rand bena, cu pozitia retrasa a banchetelor, urmata de tot ceea ce tine de sasiu. Nu am facut multe fotogafii, deoarece nu am considerat necesar a detalia, nefiind utilizate tehnici deosebite. Singura dificultate a prezentat-o asezarea cabineio pe sasiu, care mi emi s-a parut a avea unele probleme. De asemenea consider ca pentru pozitionarea aparatoarelor rotilor din fata pe cabina se putea gasi o solutie mai inteligenta.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Ca si tehnici de postprocesare ca sa zic asa, am folosit un wash general cu uleiuri negre si maro, cu diluantul fara miros cu care m-am obisnuit. Ulterior aerografiere cu nuante de gri si dirt, respectiv ceva pasteluri in culori de pamant.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 January 2017 - 07:00 PM

Pentru prezentarea machetei am folosit o baza scratch, extrem de simpla, facuta cu ceea ce se gaseste la indemana prin preajma oricarui pasionat de machete. Fara pretentii deosebite (deoarece daca se doreste se pot face baze care in sine reprezinta o lucrare modelistica) am luat ceva bucati de mucava reutilizate de la alte proiecte la care am renuntat, pentru a face postamentul orizontal si zidul vertical. Pe acesta am plasat cateva postere sovietice din wwii, iar pentru inlaturarea monotoniei, o poarta realizata tot din mucava si carton. Pe platoul orizontal am plasat forex de 1 mm gravat pentru a imita o zona din beton a curtii, iar la exterior ipsos modelat ca teren, foarte moale, aplicat cu pensula, precum si rumegus. O structura din lemn realizata din profile de balsa completeaza punerea in scena, alaturi de alte elemente de decor, cum ar fi prelate de camuflaj rulate, piese ruginite dar si ceva vegetatie. S-a vopsit la pensula si la aerograf in multe nuante de pamant, s-au aplicat din belsug pasteluri si s-a sigilat capodopera cu lac mat.

Ceea ce a iesit se vede in imaginile urmatoare.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 06 January 2017 - 11:30 PM

Mie imi place camionul dar posterele alea propagandistice sunt prea ww2 pt ceva dupa anii '60 ... Spor la mai mult.

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 January 2017 - 02:25 PM

Salutare,

asa este gabrielglodean, posterele sunt wwii, le-am cautat intentionat, desi camionul apare in peisaj incepand cred cu 1960. Insa reclamele din anii de razboi mondial, atat cele rusesti cat si cele nemtesti, au o savoare aparte, fata de cele ulterioare. Asa ca m-am gandit ca distanta in timp fiind relativ scurta, poate ca nu ar fi imposibil sa existe vreun garaj sau vreo locatie uitata de timp, neingrijita de altfel asa cum am incercat eu sa o si reprezint, in care s-ar mai gasi as ceva. Un exemplu similar am intalnit pe meleagurile noastre, unde mai exista orasele muncitoresti mici sau colonii muncitoresti, unde se vad inca lozincile din perioada comunista (literele au fost date jos de pe zid insa urmele sunt perfect vizibile). Ori daca la peste 25 de ani de la o schimbare dramatica de regim inca ar fi posibil sa se regeaseasca astfel de inscrisuri, am considerat ca la vreo 15 ani dupa razboi, fara a se modifica ideologic nimic, poate ca ar exista si posibilitatea respectiva.

Este evident un mod subiectiv de a trata problema.

#5 Useril este offline   draku 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 15-November 14
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2017 - 11:47 AM

ca de exemplu imaginea de mai jos, ce mai exista inca inscriptionata pe o cladire de la intrarea in Strehaia
a se observa ca sloganul este dintr-o perioada mult mai veche decat anii '80...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 49772173.jpg


#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2017 - 08:38 PM

Salut!

Fain camionul, felicitari, dar eu il vedeam RATB

Spoor!

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 January 2017 - 05:02 PM

Salut LDH,

mersi pentru vizualizare.

Sincer nu am stiut ca a functionat in aceasta ipostaza. Cand l-am vopsit m-am gandit la varianta civila, care ma atragea mai mult decat cea clasica, am dat o cautare pe goagal, dar ce am vazut acolo nu m-a inspirat.

Next time.

#8 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 10 January 2017 - 07:36 PM

Daca nu ma insel la RATB au fost/ sunt folosite Kraz 255 nu 214.

Aceasta postare a fost editata de mielu: 10 January 2017 - 07:40 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi