Forum Machete,Modelism,Hobby: Probleme la vopsele de nuanta alba - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme la vopsele de nuanta alba

#21 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2017 - 09:28 AM

Ovidiu, aka marhaba, aka deathstalker & Co., ai dreptate in felul tau, la fel cum si Z-mare are dreptate in felul sau..
De vreme ce esti un discipol si distribuitor al lui Mig, nici nu ma astept la altceva de la tine.

Am insa un mic exemplu de macheta vopsita cu vopsele "la kil" si diluanti "la kil" care au costat mai putin decat un set de pipete de la marele Mig.

Imagine atasata: 10472147_717374991667492_7897486403700348060_o.jpg\

Acum, poate ii spui si lui Lucian, autorul acestei machete, unde a gresit si cat de falsa si paguboasa a fost abordarea lui :))

Eu nu zic ca produsele ultra specializate ( gen noroi de Kursk - eu, de acasa , pana in centru, ma murdaresc pe ghete cu 5 nuante de noroi ) nu au valoarea lor, dar mai cred ca fac parte si dintr-o foarte agresiva campanie de marketing, menita sa stoarca bani. Si unii au inteles asta.

#22 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 09:46 AM

Spre dezamagirea ta (probabil), ”discipol al lui Mig” este o apreciere nu o jignire Imagine postata Sunt puține persoane care au scris istorie în modelismul mondial, cum sunt Francois Verlinden sau Mig Jimenez. La fel de pe lângă ești și în ceea ce privește treaba cu ”distribuitor a lui Mig”. Dar nu insist.
Singurul aspect în care ai dreptate în mica ta postare este că într-adevăr macheta lui Lucian este una reușită, iar dacă a fost făcută cu materiale improvizate, cu atât mai mult merită toate laudele.
Asta ce înseamnă după părerea ta? Că trebuie promovată improvizația cu orice preț? Poate ar fi mai relevant (și mult mai corect) să faci o medie și să vezi comparativ câte machete reușite se obțin utilizând improvizații și câte utilizând materiale făcute pentru modelism. Dar poate nu relevanta si corectitudinea sunt ceea ce conteaza nu? Probabil contează ”aka&Co” sau alte subtilități de genul ăsta. Poate ca toti modeliștii de pe planeta asta sunt niste fazani iar Mig Jimenez e taticul smecherilor. Asta da, este conceptia cea mai sanatoasa.

#23 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2017 - 10:05 AM

Dar de ce crezi ca am vrut sa te jignesc?

#24 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 10:22 AM

”Producătorii de materiale pentru modelism fac campanii care sunt menite sa stoarca bani - tu esti distribuitor Mig” - deci ”discipol al lui Mig” nu poate fi decât ceva nașpa, nu? Stai liniștit că nu e problemă. Sunt alții și mai răi, de exemplu Soros și multinationalele, care și ei vor să ne fure banii :-)

Orice firmă sănătoasă se luptă pentru profit. Ceea ce se înțelege mai greu în Romania este faptul că profitul nu se face numai pe bază de șmecherie ca la noi, ci și pe bază de produse de calitate. Poate ar fi mai sănătos să promovăm asta și în modelism, în loc să continuăm ca în orice domeniu să ne împotrivim la tot ce e nou, doar pentru că asta uneori înseamnă câștig material pentru alții, să fim în permanență nervoși și complexati că cineva vrea să ne fure caii de la bicicletă, să spunem NU înainte măcar de a avea habar despre ce vorbim numai pe considerente de antipatii personale sau alte năzbâtii de genul ăsta.

#25 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2017 - 10:48 AM

Cind am spus distribuitor a fost pentru ca pe saitul tau (sau nu e al tau?) ai printre "blog", "servicii de modelism", "grup de discutii" , "contact" etc si "magazin pentru modelism" - care distribuie Mig , iar discipol am spus pentru ca in toate pozele (recente) ale lucrarilor tale apare cu religiozitate sigla Mig, toate produsele folosite sunt Mig si toate sticlutele sunt intoarse cu sigla catre camera sa se vada clar ca nu sint alt brand :)

Man, n-o sa intru in alte filozofii cu tine. Experienta de "debate" cu oameni de asemenea factura - religioasa - fie ca se inchina la icoane, Allah sau Mig , m-a invatzat ca n-ai cum s-o scoti la capat cu ei ... asa ca de la mine, over and out :)

#26 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 10:59 AM

Imagine postata ”Oameni de o asemenea factură - religioasă - care se închină la Mig” . Admir la tine faptul că în continuare este departe de tine intenția de a jigni.
Nu sunt distribuitor MIG ci doar un amărât de colaborator, asta pentru cei roși de sentimente mai puțin nobile :-) Am o relație contractuală pe baza căreia am niște avantaje, dar și niște obligații. Asta pentru cei care nu știu cum se trăiește în lumea reală și au impresia că lumea se rostogolește înainte și înapoi în funcție de cele debitate pe forumuri sau facebook.
Pentru tine ”man” am să-ți explic care este nemaivăzutul și ocultul secret al sticluțelor întoarse cu eticheta spre privitor: datorită relației pe care am amintit-o mai sus, una dintre obligațiile mele este să promovez aceste produse în activitatea mea modelistică. Ăsta este secretul ocult pentru care apare in permanență sigla lui Mig și sticlele sunt întoarse atât de pervers :-) Sigur că seara, în intimitate, mă mai rog cu religiozitate la icoana lui Mig Jimenez , așa cum cu atâta perspicacitate ti-ai dat seama din prima. Trebuie să recunosc, m-ai prins de data asta Imagine postata

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2017 - 01:01 PM

Interesant, nu esti distribuitor de produse Mig (nu ca asta ar fi o problema, Doamne fereste, e chiar un lucru bun!) dar... Am o relație contractuală pe baza căreia am niște avantaje, dar și niște obligații. ... datorită relației pe care am amintit-o mai sus, una dintre obligațiile mele este să promovez aceste produse în activitatea mea modelistică. Vorbele sunt ale tale, sublinierile imi apartin.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 22 February 2017 - 01:02 PM


#28 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 01:39 PM

Da Alexandre, e ceva rău în asta, ceva rușinos, secretos, de invidiat, sau de condamnat? E descoperirea secolului sau nu mai face nimeni asa ceva? Nu era nici un secret nici înainte și nici nu a fost vreodată. Doar în mintea întortocheată a unora faptul că recomanzi niste produse înseamnă că precis faci asta doar ca sa-ti umpli buzunarele, sau că produsele respective sunt atât de jalnice încât au nevoie de prezentare si reclama, sau că urmărești să furi banii din buzunarele cuiva. Nu incape deloc varianta în care poate ca sunt niste produse bune , pe care prin munca ta le recomanzi si altora si pentru asta esti recompensat ??? Avantajele despre care vorbesc inseamna produse la pret mai mic, deci nu m-am îmbogățit de pe urma promovarii produselor Ammo, cei care nu puteau dormi din cauza asta pot să se relaxeze în sfârșit.
A ajuns un păcat să recomanzi un produs pe care l-ai încercat și e bun? A ajuns un lucru condamnabil să vrei să faci profit dintr-o activitate legitimă? E mai bine să încurajezi improvizațiile decat să pui CORECT în balanță avantajele si dezavantajele utilizarii produselor dedicate modelismului, față de utilizarea unor produse care nu au nimic de-a face cu asta? Pentru ca eu daca as fi începător și aș intra prima dată aici, lucrurile astea le-as vedea cand citesc ce scrie aici.
Daca un incepator intra aici si spune ”am decis sa incerc un diluant pe care-l gasesc la 1 leu kilul in loc sa dau 10 lei pe 100 de grame de diluant modelistic” , mă aștept ca orice membru al acestui forum, moderator sau nu și cu atat mai mult cu cat nu face machete de ieri, să-i spună ”da nene, toti am incercat la timpul nostru tot felul de variante ca sa cheltuim mai putini bani. Unele mai cu succes altele dezastruoase. Uite care sunt avantajele improvizatiilor si uite care sunt avantajele folosirii produselor dedicate ORICE MARCA AR FI ELE. Uite ce diferente sunt intre pigmentii de zugravit si pigmentii pentru modelism. Uite ce diferente sunt între diluantul pentru lac de unghii si diluantul de la MIG, AK, Valejo sau oricare altul. etc, etc etc”. Numai că pentru a putea spune chestia asta trebuie să și cunoști și să lași la o parte prostia, invidia sau orice altceva de genul ăsta. E mai simplu să spui ca producatorii vor sa suga banii, iar cel care promoveaza produsele se inchina la icoana nu stiu cui. Serios? Asta e atitudinea noastră în 2017 când vrem să facem modelism? Cam asta le spunem celor care vor să învețe ceva?
În ceea ce priveste produsele Ammo vă stau la dispoziție pentru orice fel de întrebări , pentru că le cunosc EXACT și le știu și părțile bune și cele mai puțin bune. Sau le veți putea citi pe blogul meu ( sau aici dacă îmi va fi permis). Sigur, asta pentru cine este interesat cu adevărat de modelism și de niște produse bune, rele cum or fi, nu de tot felul de șușoteli fără nici o legătură cu modelismul. De asemenea sunt de acord cu orice comparație / dezabatere deschisă pe marginea oricărui produs , atâta timp cât se face în scopuri informaționale, nu pentru a vedea cine se pișă mai lung și care e mai inteligent decât altul. Nu există produs perfect, iar calitatea se plătește. Că ne place sau nu, asta dacă știm pe ce lume trăim. Nu mă rog la icoana lui Jimenez, dar când o să-mi pierd mințile sigur o să mă rog la icoana lui, decât la icoana unuia care singurul merit pe care îl are sunt nu stiu cate mii de postari goale de conținut pe forumuri sau facebook.

#29 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2017 - 01:55 PM

Citeaza

Nu mă rog la icoana lui Jimenez, dar când o să-mi pierd mințile sigur o să mă rog la icoana lui, decât la icoana unuia care singurul merit pe care îl are sunt nu stiu cate mii de postari goale de conținut pe forumuri sau facebook.


Sunt curios, in noua piele de deathstalker, cam care a fost contributia ta pe acest forum, in afara de cateva postari la vanzari/cumparari si reclamele la produsele pe care (nu) le vinzi/promovezi ?

http://www.cartula.r...48b762604654fa5

E retoric, chiar nu trebuie sa raspunzi...

#30 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 22 February 2017 - 02:02 PM

Subiectul meu era despre "improvizatii vs. produse dedicate modelismului", de-acolo am plecat și acolo aș fi vrut să rămân. Te las pe tine sa învârți ... restul subiectelor, cu "noua piele", "aka.", "icoane" și celelalte chestii care ți se par importante.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 22 February 2017 - 02:10 PM


#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2017 - 10:52 AM

Marhaba aka deathstalker, ma intreb de ce esti tolerat aici pe forum. Stii ca ai fost banat sub numele de utilizator Marhaba, in urma scandalului monstru si jignirii unor utilizatori. In regulament scrie ca:
f) Nu sunt acceptate conturi multiple pentru o anumita persoana. Daca un utilizator care are dreptul de a posta suspendat utilizeaza un alt cont pentru a ocoli sanctiunea, ambele conturi vor fi blocate pe termen nedefinit / sterse.
Ori tu exact asta ai facut, conturi multiple, unele din ele banate imediat. Pentru ca sub numele de deathstalker ai promovat niste produse utile modelismului, am aceptat sa nu te banam. Daca continui sa faci flame, care conform regulamentului se sanctioneaza cu:
7.Flame
(A1/R) Avertizare / Restrictionarea dreptului de a posta - 5 zile
8.UP in afara ariei Publicitate/Up nerespectand regulile ariei de publicitate
(A1/R) Avertizare / Restrictionarea dreptului de a posta - 5 zile

vei suparta consecintele.


Zici mai sus, la un fel de misto, "e ceva rău în asta, ceva rușinos, secretos, de invidiat, sau de condamnat? E descoperirea secolului sau nu mai face nimeni asa ceva? Nu era nici un secret nici înainte și nici nu a fost vreodată. Doar în mintea întortocheată a unora" A ajuns un păcat să recomanzi un produs pe care l-ai încercat și e bun? . Nu, cum ziceam mai sus, nu e rau, e chiar bine, numai ca tu sustii ca nu o faci, exact in timp ce o faci, la asta ma refeream si eu si 1-0-9, la nimic altceva. Adica iti negi exact activitatea: promovarea produselor Mig. Nu intereseaza daca ai sau nu avantaje, si nici nu esti singurul care vinde produse pentru modelism. Dar ceilalti nu o dau cotita, ca tine! Despre asta vorbim.
Acuma, fiecare e dator sa creada ca a descoperit apa calda sau America. Nici asta nu ar fi prea rau, ca din experiente se invata, greselile, asumate si intelese, duc la progres. Poate unuia i se pare ca un prosus ieftin e mai convenabil decit unul scump. Pentru ca stau si ma intreb, cu ce este mai buna o vopsea "de modelism" decit una auto, de exemplu. Aia de modelism trebuie sa respecte anumite cerinte: sa nu fie toxica, sa nu aiba nu stiu ce substante, sa nu..., sa nu.... pentru ca este manevrata si de de copii, adesea in spatii si conditii neadecvate. Si atunci te trezesti, fie ca se incheaga in sticluta, fie ca se cojeste de pe macheta, fie ca isi schimba culoarea in timp, fie ca nu e rezistenta la lumina sau umezeala. Vopseaua auto este destinata sa fie folosita de personal calificat, in spatii destinate, cu respectarea unor reguli stricte. Este rezistenta la lumina, la zgirieturi, nu se brinzeste, nu se incheaga, nu se ...nu se... Aia de modelism e la 800 de lei kilu, asta auto e la 20 lei kilu. Si atunci?? Daca cineva o foloseste, respectind niste regului, care e problema? Aia de modelism e scumpa pentru ca e de ...modelism, adica se adreseaza unui hobby. Si ca orice hobby ...costa. Deci, hai sa luam si asa lucrurile, nu numai ca produsele pentru modelism sunt extra, super, ultra. Pentru ca nu e asa! Pe vremea Daciilor, era un condensator la delcou. ),1 uF/30V. Daca il luai din magazinele auto, de, dedicat!, te costa 30 de lei. Acelasi condensator, luat de la Dioda, facea...1,50 lei!! La magazinele auto, plateai luxul de a avea masina! Cam asa si cu produsele de modelis. Ma intreb, citi diluanti din astia super, extra, ultra pentru modelism, nu sunt defapt diluanti obisnuiti, ca pina la uram ce fras or putea fi, vinduti la preturi extra! MM avea un diluant pentru acrilice, cred ca la 15 lei 150 ml. Daca il scuturai, facea clabuc. Pina la urma ce era? Un amestec de apa distilata, detergent si alcooli. Se dau o gramada de bani pentru solutii de pus decaluri. Pe unele decaluri merg foarte bine, pe altele deloc, adica ori dau cu solutia, ori cu apa de ploaie, e tot aia!! Cineva de pe forum a facut niste solutii pentru decaluri (pacat ca nu mai poate face) care mergeau aproape pe orice decal! Acu'ce sa zicem?
Sa nu se inteleaga ca acum promovez produse nededicate modelismului, ca ar fi mai bune, Nu, pentru ca nu as folosi niciodata un diluant care contine glicerina, din motive lesne de inteles!
Nici nu vreau sa impun vopselele auto, eu insumi nelolosindu-le pentru ca nu ma pricep sa amestec culori ca sa obtin un RLM83, prefer sa-l iau deagata! Vreau sa arat doar ca de multe ori sunt si solutii viabile la produsele dedicate. Este absurd sa cumpar "noroi de Kursk"', sau "praf de Bavaria" doar pentru ca cineva il recomanda. Vorba lui 1-0-9. de la usa [ina in fundul gradinii ma murdaresc de vreo trei tipuri de noroi. Oare ala de la Kursk, este exact la fel, pe toata intinderea stepei??

C asa inchei prea lunga dizertatie, Marhaba, nu te acuza nimeni ca sustii niste produse, bune sau rele, scumpe sau ieftine, asta decide fiecare utilizator, nu te acuza nimeni ca le promovezi. Asta, pina la urma, e util!. Nu asta conteaza, ci felul cum o faci! Cu alte cuvinte, nu te mai lamenta ca asa si pe dincolo, rezuma-te la a promova decent aceste produse si atit. Fara comentarii de prisos.

Cum tema de dscutie era [i] Probleme la vopsele de nuanta alba [/i], orice discutii pe linga vor fi sterse. Cine mai are altceva de comentat sa o faca via PM!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi