Forum Machete,Modelism,Hobby: Articole și tutoriale īn limba romānă - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Articole și tutoriale īn limba romānă

#1 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 28 February 2017 - 09:50 AM

Un articol īnsoțit de un video-tutorial despre utilizarea corectă a grundurilor (primere), găsiți AICI

Imagine postata


#2 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 01 March 2017 - 10:48 PM

Se permite analiza "tutorialului" sau se ia ca atare?

#3 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 01 March 2017 - 11:51 PM

Nu trebuie să se ia ca atare deloc. Nu e nici tratat științific , nu e adevărul absolut, nici porunci săpate în piatră, nici legi și nici măcar nu sunt destinate pentru a învăța ceva pe cineva. Sunt părerile mele personale, iar singurul lucru cert și de necombătut la ele, este că se bazează pe experiențe personale, nu pe folclor, internet, cărți, reviste, sau alte povești. Mai mult decât atât, cam tot ce scrie acolo pot demonstra . Pe viu. Așa că în mod evident , fiecare poate să ia de bun sau nu, orice ar scrie acolo. Când experiența personală îmi va dovedi că ce am scris acolo este eronat, sau incomplet, voi corecta sau completa.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 02 March 2017 - 12:06 AM


#4 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2017 - 10:26 AM

Nu insinuam ca ar fi "gogosi" in articol, dar exista mici inexactitati care pot incurca incepatorii. Un exemplu rapid: pulverizarea cu presiune mica (poate cauza stropi in doua moduri, in ambele cazuri problema se poate rezolva fara marirea presiunii pentru ca asta ar cauza alte neplaceri cand se aplica grund/vopsea in zone cu unghiuri de 90* - cum ar fi interioarele auto sau carlinga unui avion). Alt exemplu e uscarea vopselei la presiune mica versus presiune mare... Ar merita probabil precizat ca e vorba de uscarea vopselei pe ac, pentru ca la presiune mare (si cantitate mica de vopsea) se va usca inainte sa ajunga pe macheta. Astea imi sar in ochi acum, cei avansati posibil sa depisteze si alte lucruri care ar trebui detaliate.

Intrebare: poza e preluata ca sablon si adaugat scrisul sau e realizata de tine? Strict pe baza ei (fara sa vad o poza suplimentara de aproape) as fi dispus sa pariez ca problema e de la apa/ulei in aer, lubrifiant inadecvat pe ac sau suprafata plina de grasimi. Nu spun ca nu e coaja de portocala acolo, dar poza te duce cu gandul la cu totul altceva.

PS: tot ce am scris mai sus se bazeaza strict pe experiente personale, experiente pe care nu e obligatoriu sa le fi experimentat si altii. Nu am folosit produse Mig, nu sunt nici pro nici contra lor. :friends:

Aceasta postare a fost editata de bmwh548: 02 March 2017 - 10:27 AM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2017 - 02:56 PM

Bmwh548, in articol sunt mai multe inexactitati, am atras atentia asupra uneia, insa am fost contrazis vehement. In privinta aerografului, ai dreptate. Aerograful este un dispozitiv aerodinamic. Daca il scoti din parametrii lui, va merge prost. Unele aerografe merg bine cu presiuni intre 1,5 - 2 barr, altele intre 0,8 - 1,2 barr. Daca pentru primul caz recomanzi o presiune scazuta, sub 1,2 barr, ca sa nu stiu ce, sigur va stropi in jur. Daca, pentru al doilea, recomanzi presiune mare, peste 1,5 barr, vei avea probleme cu vopsitul in unghiuri inchise si nu numai!. O presiune marita sau scazuta pentru un aerograf, trebuie sa se incadreze in limitele domeniului de utilizare recomandat de producator. O presiune mare si putina vopsea, inseamna nu numai uscarea vopselei pe ac si colmatarea lui, dar si uscarea vopselei pe traiectoria pina la suprafata machetei. Sigur, totul depinde de de o multime de factori: temperatura, umiditate, natura/tipul vopselei, tipul diluantului, dilutie. E greu sa dai recomandari "fa asa si asa" in folosirea aerografului, doar experienta iti spune cuvintul. Doar utilizarea lui, in conditii cit mai diferite, va aduce experienta necesara.
Din dorinta de a promova produsul, grund Mig in cazul de fata (nimic rau in asta, repet, ete bine ca se promoveaza noi produse, dar promovarea sa nu cada in reclama desantata!!!), se face afirmatia: "Au trecut vremurile cind erau valabile teoriile alea in care inainte de vopsire macheta trebuie frecata bine cu apa si sapun". Fals. Se motiveaza ca ramele sunt spalate de producator. Da, perfect adevarat, daca am vopsi macheta nedetasind si neasamblind componentele de pe rama!!! Numai ca modelistii nu fac asta!!! Detaseaza de pe rame, lipesc, asambleaza, chituies, graveaza, slefuiesc! Adica multe manipulari si, mai ales, mult praf fin care intra in si dupa detalii, in santuri, in "nituri" si pe unde sa mai gaseste loc. O macheta, trecuta prin astfel de operatiuni, numai buna de vopsit, fie si cu grund, nu e buna!!! Am vazut modelisti experimentati, si numai de la noi, pe hyperscale, de exmplu, care spalau macheta inainte de vopsire, ba mai mult, dupa spalare manevrau macheta numai cu manusi!!! Sunt cumva anacronici???? Sunt depasiti ori nu stiu ne noile produse "minune"? Se argumenteaza: Īn zilele noastre nu mai ai ce șlefui īn halul acela pe un kit īncāt asta să fie o problemă. Toate nenumaratele operatiuni si manipulari pe care le-ai descris tu acolo nu au ABSOLUT nici un efect asupra aderenței vopselei.
Ce ziceti, ati pune vopseaua peste asa ceva?
Imagine atasata: IMG_1191e.jpg
Microparticulele de praf nu se indeparteaza cu pensula, asa cum se sugereaza, ci mai degraba pensula incarca electrostatic plasticul machetei!! Spalatul cu apa, face exact invers, descarca electrostatic plasticul machetei!
Inca o data, nu am nimic cu promovarea de produse, dar a da sfaturi inoielnice doar pentru a promova un produs, nu mi se pare corect!

#6 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 02 March 2017 - 04:12 PM

**** "...pulverizarea cu presiune mica (poate cauza stropi in doua moduri, in ambele cazuri problema se poate rezolva fara marirea presiunii pentru ca asta ar cauza alte neplaceri cand se aplica grund/vopsea in zone cu unghiuri de 90* - cum ar fi interioarele auto sau carlinga unui avion)."

- Efectul de "ricoșeu" al vopselei în spații mici, vopsirea în colțuri, zone înclinate, unghiuri, etc este cu totul altceva și nu are nici o legatura cu ce spun eu. Eu vorbesc despre rezultatul (stropii) obținut când presiunea e prea mică în raport cu vâscozitatea (splatter effect) - vezi poza de mai jos (poza nu-mi apartine)
Imagine postata

****"... la presiune mare (si cantitate mica de vopsea) se va usca inainte sa ajunga pe macheta "

- totalmente fals - vopseaua se usuca in aer nu cand este presiunea mare sau mica ci cand aerograful este la o distanta prea mare de piesa de vopsit si vopseaua este una cu uscare rapida

****"...Intrebare: poza e preluata ca sablon si adaugat scrisul sau e realizata de tine? Strict pe baza ei (fara sa vad o poza suplimentara de aproape) as fi dispus sa pariez ca problema e de la apa/ulei in aer, lubrifiant inadecvat pe ac sau suprafata plina de grasimi. Nu spun ca nu e coaja de portocala acolo, dar poza te duce cu gandul la cu totul altceva."
- din nou fara nici o legatura. Vezi ca la sarsitul articolului este un videoclip care ti-a scapat. urmareste-l și vei vedea "pe viu" cum se face "coaja de portocală"

****"...Nu insinuam ca ar fi "gogosi" in articol "

De fapt prin exprimarea asta nefericită chiar asta faci. Eu iti multumesc că ai citit articolul, chiar dacă nu cu atenție si ti-a scapat partea video. Daca te mai documentezi un pic iti stau la dispozitie pentru orice fel de lamuriri. Dar numai cu conditia sa fii macar la fel de politicos cum sunt eu cu tine.

 Z-mare, la 02 March 2017 - 02:56 PM, a spus:

Bmwh548, in articol sunt mai multe inexactitati, am atras atentia asupra uneia, insa am fost contrazis vehement. In privinta aerografului, ai dreptate. Aerograful este un dispozitiv aerodinamic. Daca il scoti din parametrii lui, va merge prost. Unele aerografe merg bine cu presiuni intre 1,5 - 2 barr, altele intre 0,8 - 1,2 barr. Daca pentru primul caz recomanzi o presiune scazuta, sub 1,2 barr, ca sa nu stiu ce, sigur va stropi in jur. Daca, pentru al doilea, recomanzi presiune mare, peste 1,5 barr, vei avea probleme cu vopsitul in unghiuri inchise si nu numai!. O presiune marita sau scazuta pentru un aerograf, trebuie sa se incadreze in limitele domeniului de utilizare recomandat de producator. O presiune mare si putina vopsea, inseamna nu numai uscarea vopselei pe ac si colmatarea lui, dar si uscarea vopselei pe traiectoria pina la suprafata machetei. Sigur, totul depinde de de o multime de factori: temperatura, umiditate, natura/tipul vopselei, tipul diluantului, dilutie. E greu sa dai recomandari "fa asa si asa" in folosirea aerografului, doar experienta iti spune cuvintul. Doar utilizarea lui, in conditii cit mai diferite, va aduce experienta necesara.
Din dorinta de a promova produsul, grund Mig in cazul de fata (nimic rau in asta, repet, ete bine ca se promoveaza noi produse, dar promovarea sa nu cada in reclama desantata!!!), se face afirmatia: "Au trecut vremurile cind erau valabile teoriile alea in care inainte de vopsire macheta trebuie frecata bine cu apa si sapun". Fals. Se motiveaza ca ramele sunt spalate de producator. Da, perfect adevarat, daca am vopsi macheta nedetasind si neasamblind componentele de pe rama!!! Numai ca modelistii nu fac asta!!! Detaseaza de pe rame, lipesc, asambleaza, chituies, graveaza, slefuiesc! Adica multe manipulari si, mai ales, mult praf fin care intra in si dupa detalii, in santuri, in "nituri" si pe unde sa mai gaseste loc. O macheta, trecuta prin astfel de operatiuni, numai buna de vopsit, fie si cu grund, nu e buna!!! Am vazut modelisti experimentati, si numai de la noi, pe hyperscale, de exmplu, care spalau macheta inainte de vopsire, ba mai mult, dupa spalare manevrau macheta numai cu manusi!!! Sunt cumva anacronici???? Sunt depasiti ori nu stiu ne noile produse "minune"? Se argumenteaza: În zilele noastre nu mai ai ce șlefui în halul acela pe un kit încât asta să fie o problemă. Toate nenumaratele operatiuni si manipulari pe care le-ai descris tu acolo nu au ABSOLUT nici un efect asupra aderenței vopselei.
Ce ziceti, ati pune vopseaua peste asa ceva?
IMG_1191e.jpg
Microparticulele de praf nu se indeparteaza cu pensula, asa cum se sugereaza, ci mai degraba pensula incarca electrostatic plasticul machetei!! Spalatul cu apa, face exact invers, descarca electrostatic plasticul machetei!
Inca o data, nu am nimic cu promovarea de produse, dar a da sfaturi inoielnice doar pentru a promova un produs, nu mi se pare corect!


Zetule, nu stiu exact dacă am voie să te contrazic , sau o sa-mi desfiintezi contul pentru asta. Din nou. Dar "o dai in balarii". E vorba ta, tu ai utilizat-o prima data la noi pe grup și eu nu te-am dat afară pentru asta :-)

- desi functionarea aerografului are legatura cu mecanica fluidelor si are el o forma mai alungită, asta nu inseamna ca este "aerodinamic". Vrei tu sa spui ceva dar faci o confuzie in termeni
- ceea ce spui tu este totalmente fals referitor la "aerografele care merg fiecare cu presiunea lui și dacă le scoți dintr-ale lor , cad pe spate si intră în depresie" :-D . În modelism se folosesc IN GENERAL presiuni in plaja de 0,5 - 2 barr. În funcție de vascozitatea si tipul vopselei, și de REZULTATUL PE CARE VREI SA-L OBTII , nicidecum in functie de aerograf. Deci fals, fals, fals. Nu vehement, scuzati domnu moderator. Dar fals totalmente și cu desăvârșire
- am explicat mai sus faptul ca vopseaua se usuca in aer din cauza necorelarii distantei de la aerograf pana la piesa cu presiunea aerului. deci se usuca in aer cand stai la un kilometru de piesa , nu din cauza ca presiunea e prea mare sau prea mica. PE AC se usuca cand presiunea e prea mica NU prea mare. Deci din nou, vorba ta Zetule, ai dat-o-n balarii.
- daca ti se pare ca promovarea pe care o fac eu produselor Ammo încalcă limitele bunei cuviințe, te rog sa-mi atragi atentia sa ma corectez. Altfel te rog nu o mai califica drept ”desantata” sau alte calificative care nu sunt ok, chiar daca esti moderator. Sau CU ATAT MAI MULT cu cat esti moderator si ar trebui sa fii primul care respecti regulile. Tine bine minte ca eu nu te-am jignit niciodata nici pe tine , nici actiunile tale, nu te-am calificat in nici un fel chiar daca nu am fost de acord cu ce ai scris. Retine foarte bine chestia asta si nu numai pentru forumul asta unde esti moderator. Daca ti se pare ca ceva nu e in regula, atrage-mi atentia in privat, asa cum ar trebui sa se procedeze intre vechi prieteni, nu ma jigni in public. Te rog.
- în ceea ce priveste inutilitatea spalarii machetelor am incercat sa te lamuresc tot la noi pe grup DE CE nu ai dreptate. Dar tu esti in permanenta pus pe cearta (in ceea ce ma priveste) si nici macar nu te opresti sa intelegi ce scriu. Asa ca nu mai insist. Oricum motive de genul "și unii de pe Hypescale spala machete si atunci trebuie sa facem ca ei" sunt cam infantile ca sa nu zic altfel.

Deci, asa cum am mai spus, va stau la dispozitie cu orice fel de clarificari. Trebuie doar să va documentati, sa aveti argumente care stau in picioare și desigur sa va relaxati putin, sa nu mai fiti atat de inversunati, suparati si pusi pe harță (Mai ales tu Alexandre). Nu e obligatoriu pentru nimeni nici sa citeasca articolele, nici sa le creada si nici sa faca ce scrie acolo.

Înca ceva Zetule, tu spui ca eu dau sfaturi indoielnice. trec peste faptul ca tu poti sa spui ce vrei ca esti moderator si n-are nimeni ce sa-ti faca. dar daca consulti documentatia producatorului (Ammo) vei observa ca EXACT aceleasi ”sfaturi indoielnice ” le vei gasi si acolo. Atata doar ca eu le-am probat ca sa ma conving ca nu promovez produse de doi bani, am constatat ca au dreptate si le-am scris pe blogul meu. Nu am inventat eu apa caldă , stai liniștit. AM ARATAT CUM FAC EU, nu am sfatuit pe nimeni nimic. Pricepi care-i diferenta si de ce nu ar trebui sa califici drept INDOIELNICE niste lucruri pe care nu le cunosti?

PS - Ce am scris cu majuscule , am scris ca sa evidentiez, nu ca sa urlu. Scuzati, cei care se simt deranjati. Insa editorul vostru de text functioneaza anapoda.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 02 March 2017 - 05:11 PM


#7 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2017 - 09:27 PM

 deathstalker, la 02 March 2017 - 04:12 PM, a spus:

- Efectul de "ricoșeu" al vopselei īn spații mici, vopsirea īn colțuri, zone īnclinate, unghiuri, etc este cu totul altceva și nu are nici o legatura cu ce spun eu. Eu vorbesc despre rezultatul (stropii) obținut cānd presiunea e prea mică īn raport cu vāscozitatea (splatter effect)


Tocmai de asta am spus ca trebuie facute niste precizari (exprimarea din articol lasa loc de interpretari/poate duce in eroare).

 deathstalker, la 02 March 2017 - 04:12 PM, a spus:

totalmente fals - vopseaua se usuca in aer nu cand este presiunea mare sau mica ci cand aerograful este la o distanta prea mare de piesa de vopsit si vopseaua este una cu uscare rapida


Partial incorect. Vopseaua se usuca foarte frumos in aer si de la 5 cm distanta. Compresorul functioneaza de prea mult timp - aerul este foarte cald; temperatura ambianta mare; foarte putina vopsea pulverizata in raport cu aerul -> toate astea duc la uscarea vopselei inainte sa ajunga pe macheta. Se pot folosi retarderi pentru combaterea problemei, micsorarea presiunii ajuta etc.

 deathstalker, la 02 March 2017 - 04:12 PM, a spus:

Vezi ca la sarsitul articolului este un videoclip care ti-a scapat. urmareste-l și vei vedea "pe viu" cum se face "coaja de portocală"


Nu ma intereseaza clipurile facute de producatorii unui produs (oricare ar fi acela). Ma intereseaza parerea celor care au testat ceva pe banii lor si nu au absolut niciun interes financiar. Sa nu uitam ca si cei de la AK au avut niste clipuri in care se prezentau rezultate senzationale obtinute cu gama de vopsele metalizate. Si totusi au avut cateva loturi dezastruoase care le-au atras o multime de critici.

#8 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 02 March 2017 - 09:55 PM

 bmwh548, la 02 March 2017 - 09:27 PM, a spus:


Nu ma intereseaza clipurile facute de producatorii unui produs (oricare ar fi acela).


Pai nu e un clip facut de producator ci e un clip facut de mine. Iar fotografia de mai sus e un screenshot din acel clip in care arăt ce se īntāmplă dacă nu se dau straturi suficient de subțiri. Vopselele acestea au o compozitie diferită si de aceea au un comportament diferit. Am fost īntrebat pe grup din ce cauza apare acest efect de coajă de portocală, sau nu se acoperă suprafața uniform și am explicat īn articol modul īn care trebuiesc aplicate aceste grunduri. Īn esență īn straturi foarte subțiri. Nu-i nici o mare filozofie. Īnsă cei care m-au īntrebat au lucrat cu alt gen vopsele si erau obisnuiti sa acopere suprafata dintr-o singură trecere. Atāta tot.




#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 March 2017 - 10:06 PM

Vazut si placut videoclipul . Cred ca-i facut de tine , Ovidiu .
Problema , zic eu , e altundeva .
Anume: fiecare si-a format in timp o tehnica proprie ( functie de areograful propriu , vopsele folosite , indemnarea proprie , etc. ) .
Am vazut presiunea cu care lucrezi in clip (1,5-2 atm) .
Pentru mine e un pic cam mare , eu lucrand cu 0,8-1,2 atm , cu Surfacer 1500 . Adica treceri mai putin rapide , distanta un pic mai mica .
Ar fi fost util sa vedem si un test facut la o presiune mai mica si cu treceri mai putin rapide .
Gama de presiune la care lucrez eu ( cu grund si vopsele ) este intre 0,7- 1,3 atm .
Rezulta din clip ca eu ar trebui sa lucrez la 2 regimuri de presiune ( unul mai mic pentru vopsele si altul mai mare pentru grund ) .
De-asta ziceam ca ar fi fost util un test cu presiune mai mica , sa vedem cum se asaza .
Si chiar nu poate fi slefuit usor ( cu 2000-2500 ) ?
P.S.- melodia'i traznet , ce ese ? pare cunoscuta , da' nu risc ....
P.S 2 am scris dupa ce ai postat tu ....

Aceasta postare a fost editata de busila: 02 March 2017 - 10:07 PM


#10 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 02 March 2017 - 10:21 PM

 busila, la 02 March 2017 - 10:06 PM, a spus:

Vazut si placut videoclipul . Cred ca-i facut de tine , Ovidiu .
Problema , zic eu , e altundeva .
Anume: fiecare si-a format in timp o tehnica proprie ( functie de areograful propriu , vopsele folosite , indemnarea proprie , etc. ) .
Am vazut presiunea cu care lucrezi in clip (1,5-2 atm) .
Pentru mine e un pic cam mare , eu lucrand cu 0,8-1,2 atm , cu Surfacer 1500 . Adica treceri mai putin rapide , distanta un pic mai mica .
Ar fi fost util sa vedem si un test facut la o presiune mai mica si cu treceri mai putin rapide .
Gama de presiune la care lucrez eu ( cu grund si vopsele ) este intre 0,7- 1,3 atm .
Rezulta din clip ca eu ar trebui sa lucrez la 2 regimuri de presiune ( unul mai mic pentru vopsele si altul mai mare pentru grund ) .
De-asta ziceam ca ar fi fost util un test cu presiune mai mica , sa vedem cum se asaza .
Si chiar nu poate fi slefuit usor ( cu 2000-2500 ) ?
P.S.- melodia'i traznet , ce ese ? pare cunoscuta , da' nu risc ....
P.S 2 am scris dupa ce ai postat tu ....


Mulțam.
Pai aici e neințelegerea. Eu nu am spus acolo ca toată lumea trebuie să lucreze la presiuni de 1,5-2. Aceste presiuni sunt recomandate de producător (Ammo) pentru lucrul cu aceste grunduri. Evident ca fiecare lucrează cum e obișnuit și cu ce e obișnuit. Dar dacă te hotărăști să lucrezi cu grunduri Ammo, atunci e recomandată această presiune. Asta era ideea . La vopsele însă e aceeași plajă de presiuni, uzuală, adică pentru o vopsea nediluată (direct din sticlă) - o presiune de 1 - 1,2 pentru o vopsire normală. Ei mai recomandă utilizarea unor duze de la 0,3 în sus. Eu am vopsit in videoclip cu duză de 0,2 și nu s-a înfundat deloc. Acuma stii cum e , recomandarile lor sunt facute ca sa fie siguri ca nu se intampla erori. Altfel, nimic nu-i batut in cuie.

La fel cu șlefuirea. Ei spun ca doar grundurile One Shot se șlefuiesc. Într-adevăr acestea au o compoziție diferită față de cele normale , de aceea și acoperă într-o singură trecere, față de celelalte. Ei au niste recomandari care daca le urmezi intocmai , ar trebui sa nu fie probleme. În rest , fiecare încearcă ce si cum vrea si face ce i se potriveste mai bine.
Fundalul sonor e Purple Rain în interpretarea lui John Petrucci :-)

PS - asta nu e o idee rea. uite am sa incerc maine un test cu presiune (mai) mică si am sa-l postez aici. Sa vedem ce se intampla. Multam de idee.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 02 March 2017 - 10:23 PM


#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 March 2017 - 10:28 PM

 deathstalker, la 02 March 2017 - 10:21 PM, a spus:

PS - asta nu e o idee rea. uite am sa incerc maine un test cu presiune (mai) mică si am sa-l postez aici. Sa vedem ce se intampla. Multam de idee.

Incearca , te rog si o slefuire , si o imagine mai de aproape ...
Multumesc mult .

#12 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 02 March 2017 - 10:40 PM

 busila, la 02 March 2017 - 10:28 PM, a spus:

Incearca , te rog si o slefuire , si o imagine mai de aproape ...
Multumesc mult .


ok, īnsă asta va dura. Producatorul (din nou) spune că deși uscarea la contact este foarte rapidă (secunde / minute) rezistența mecano - chimică maximă e atinsă după o uscare completă de 24 de ore. Dar voi experimenta să văd ce se īntāmplă.

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 March 2017 - 10:54 PM

Nu-i bai , pentru noi . Putem astepta , ca o sa avem un review complet .

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2017 - 11:10 AM

Citeaza

****"... la presiune mare (si cantitate mica de vopsea) se va usca inainte sa ajunga pe macheta "

- totalmente fals - vopseaua se usuca in aer nu cand este presiunea mare sau mica ci cand aerograful este la o distanta prea mare de piesa de vopsit si vopseaua este una cu uscare rapida

Deloc fals! Normal, la o distanta de 5 mm, nu mai are timp sa se usuce, dar la o distanta de 2 - 3 cm distanta normala de vopsire, se usuca! Mai ales daca temperatura este mai mare si vopseaua putina. Multi au obtinut o frumoasa pinza de paianjen. E drept, aici mai concureaza si alti factori: temperatura, dilutia. Sunt multe chestii nasoale de la vopseaua uscata pe traiectorie.

Citeaza

E vorba ta, tu ai utilizat-o prima data la noi pe grup și eu nu te-am dat afară pentru asta
Care...grup?? Si zau daca stiu sa fi fost dat afara de pe undeva! Poate de ieri, da' nu stiu sa fiu membru grupului tau!

Citeaza

Īn modelism se folosesc IN GENERAL presiuni in plaja de 0,5 - 2 barr.
Asta e cu totul altceva si nu are nici o legatura cu domeniul de functionare CORECTA a aerografului!
Uite ce scrie aici ( e o bucata din instructiunile de folosire a aerografului Aztek)
Imagine atasata: 20170125_121325_003e.jpg
Dupa cum vezi, presiunea nu e universal valabila. A, ca poti folosi orice presiune intre 0,5 si 10 barr, e traba fiecaruia. Nu mai repet povestea cu "naea Sandule daca poti numai tu stii, chestia e ca nu ai voie"!

Citeaza

PE AC se usuca cand presiunea e prea mica NU prea mare. Deci din nou, vorba ta Zetule, ai dat-o-n balarii.
Sorry, nu cumva se recomanda, atunci cind ai detalii fine sa folosesti presiune mica si sa vii aproape de suprafata???? Pai asta tocmai ca vopseaua sa NU se usuce pe virf! Hai ca nu vopsesc de ieri, alaltaieri! M-am lovit de toate astea in 20 de ani de dat cu aerograful, nu crezi?
Ti-am spus, nu deranjeaza reclama facuta produselor Ammo sau care or fi ele, ci felul cum e facuta!Sa afirmi ca vremea spalatului machetelor s-a dus, desi nu e de loc asa, doar pentru ca exista grundul minune, e cu totul alceva!! E ca in reclamele alea, pe care le consider desantate, in care iti spune sa iei MIG 400 (coincidenta de nume) de 15 lei cutia, ca-ti trece imediat durerea de cap, durere care iti trece si cu Ibuprofen 400, de 4 lei cutia! Sau maninca sare iodata, ca te faci destpt! O promovare a produselor este, si va fi, utila, pentru ca deseori este singurul mod de a afla noutati.

Citeaza

Oricum motive de genul "și unii de pe Hypescale spala machete si atunci trebuie sa facem ca ei" sunt cam infantile ca sa nu zic altfel.
Pai vezi, din dorinta de a arata cu cutare grund e super-extra-ultra, negi un adevar valabil: spalarea machetelor inainte de vopsire. Ti-am aratat in poza cam cum arata o macheta dupa toate operatiile de chituire slefuire. Acolo este praf, praf fin, care nu se duce cu pensula. Pe de alta parte, nu am batut in cuie procedura. Am spus doar ca e necesara, am aratat si din ce motive, fiecare face cum crede el de cuvinta. Uite chiar as fi curios, citi din cei de pe forum, in afara de mine, mai spala machetele inainte de vopsire!

Citeaza

trec peste faptul ca tu poti sa spui ce vrei ca esti moderator si n-are nimeni ce sa-ti faca.
Nu sint singurul moderator, deci pot fi banat si eu la rindul meu.

Citeaza

AM ARATAT CUM FAC EU, nu am sfatuit pe nimeni nimic.
Exact asta am facut si eu, arat cum procedez eu. Si am argumentat de ce. Atita tot!

Citeaza

PS - Ce am scris cu majuscule , am scris ca sa evidentiez, nu ca sa urlu.
No problem, s-a inteles! Pe linga bold si subliniere, se folosest si acest procedeu cind vrei sa accentuiezi ceva!

Citeaza

Nu ma intereseaza clipurile facute de producatorii unui produs (oricare ar fi acela). Ma intereseaza parerea celor care au testat ceva pe banii lor si nu au absolut niciun interes financiar.
Corect, cum se zice "fiecare tigan isi lauda marfa"( e un proverb, fara a face referire la cineva su ceva!!!) ori "reclama sufletul comertului" Ca despre asta vorbim aici!

Citeaza

Vopselele acestea au o compozitie diferită si de aceea au un comportament diferit.
Īnsă cei care m-au īntrebat au lucrat cu alt gen vopsele si erau obisnuiti sa acopere suprafata dintr-o singură trecere. Atāta tot.
Bun, si atunci intreb, retoric, cu ce e mai buna aceasta vopsea de cit cealalta?? Ca uite, genereaza neplaceri. Nu mai bine dau eu un strat, frumos pe toata macheta, il las sa se usuce si nu am nici o problema mai departe?? E ca si cum as recomanda unui cumparator de compresor, pe care il laud asa si pe dincolo, ca e cel mai cel, sa nu-l tina pornit mai mult de 2 minute, ca se blocheaza pistonul!
Eu nu caut scandal sau cearta. Ce am facut aici si pe grup, cum ii zici tu, desi eu nu fac parte din nici un grup!, sunt doar niste comentarii la niste afirmatii ale tale. Comentarii extrase din 20 de ani de munca cu tot felul de aerografe si vopsle. Ca am lucrat cu suflai sau Harder & Steenbeck , am incercat de la Sigmaron, duco la Tamyia, Vallejo sau Gunze, cam orice a fost pe piata. La unele vopsele am renuntat rapid, chiar nu vreau sa fac reclama negativa, la altele nu. E drept, inca nu am folosit produse Ammo, dar chiar daca o sa le folosesc, fii sigur ca voi spala macheta, chiar daca grundul ala e ultra-mega-super! :-P Ca de splat fuse discutia!

#15 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 03 March 2017 - 12:25 PM

:-) Să fie cum vrei tu,atunci.

 Z-mare, la 03 March 2017 - 11:10 AM, a spus:

Bun, si atunci intreb, retoric, cu ce e mai buna aceasta vopsea de cit cealalta?? Ca uite, genereaza neplaceri.


NIMENI nu a spus ca astea sunt cele mai bune produse, sau ca-s mai bune ca altele. Nu am promovat niciodata aceste produse in detrimentul altora. A doua la mānă aceste produse nu creează nici o neplăcere decāt pentru cei care nu le utilizează corect. Ca și orice lucru. Dacă utilizezi aragazul așa cum trebuie nu ai nici o neplacere. Altfel īti poți da foc la casă.

Ca sā īncheiem discuțiile astea cu promovarea - NU fur banii nimănui, NU fac nimic ilegal sau imoral, NU īncalc nici un regulament, NU mă īnchin la icoana nimănui (vorba colegului tău de moderare). Mai mult decat atat NU promovez aceste produse prin anti-reclama in defavoarea altora. Deci nici tu , nici colegul tau de moderare si nici altcineva nu are de ce sa fie deranjat de acest lucru . iar eu nu merit comentariile voastre acide (ca sa nu le zic altfel). NU VAND SI NU DISTRIBUI aceste produse (e ultima data cand incerc sa-ti clarific asta) . Doar le PROMOVEZ. Le promovez pentru ca le folosesc, le cunosc si sunt niste produse foarte bune. Promovarea acestor produse nu inseamna numai reclama, ci inseamna si work-shopuri, tutoriale, articole, discutii cu cei care le-au folosit, explicatii pentru cei care nu le-au folosit, etc. Sper ca am lamurit lucrurile astea suficient de clar.

#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2017 - 02:25 PM

Citeaza

NU fac nimic ilegal sau imoral, NU īncalc nici un regulament,


Sa fie chiar asa , oare ? Ai plecat cu vorbe grele de aici (nu mai intru in detalii) si ai ponegrit in toate felurile si colturile acest forum si (unii din) membrii sai.
Desi vorbesti de onoare , barbatie si alte vorbe mari dar goale - pentru tine (ce imi aduc aminte de generalul de carton oprea), ai intrat de N-ori , pe ascuns (noaptea ca hotzii) pe forum, cu N alte nick-name-uri, de fiecare data starnind din nou scandaluri. In ultima ta reincarnare, de deathstalker, te-am lasat in pace sa-ti faci treaba, cata vreme nu faceai prea multa vanzoleala, incalcand eu, la randul meu, regulamentul, in ideea ca te-ai mai temperat/maturizat. Au trecut deja prea multi ani si chiar am incercat opresc aceasta spirala .

Long story short, tu chiar ai facut ceva imoral si ai incalcat si regulamentul forumului, cu buna stiinta. Acum, cum vrei sa continue, e alegerea ta. Poti alege calea onoarei si a barbatiei adevarate, sau cum ai facut pana acum.

#17 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 03 March 2017 - 02:52 PM

Ca de obicei vorbesti pe langa subiectul topicului. Ma indoiesc ca vei fi penalizat. Sau poate vei alege ”calea onoarei si a barbatiei adevarate” si te vei penaliza singur.


Dupa plecarea mea , ai ajuns nici tu nu stii cum si de ce, moderator :-D Daca nu plecam si acceptam propunerea lui Z-Mare de a fi moderator, s-ar fi putut ca acum tu sa nu mai dai lectii de ”bărbăție și onoare”. Deci ar trebui sa-mi multumesti că am plecat , pentru ca acum ai o functie din care iti permiti sa incalci orice regula
Daca eu as fi scris ce ai scris tu mai sus, as fi fost acuzat de flame si de cate si mai cate. Dar eu o sa ti le spun in față cu prima ocazie. Pentru că nu sunt chiar atât de viteaz și de onorabil ca si tine in spatele tastaturii.
La cererea ta ti-am permis sa intri in grupul meu (tu mi-ai cerut, atunci nu stiai ce ”neonorabil ” sunt? :-) ), unde , ti-am oferit spatiu pentru orice ai mai avea de spus, inclusiv nemultumirile tale in ceea ce ma priveste. Public. Dar tu continui sa le scoti aici unde te crezi stapan, in speranta ca o sa-ti raspund, sa ma poti acuza dupa aia de flame si alte inventii, la care vad ca te pricepi. Stai linistit ca asa cum ti-am promis, iti voi raspunde doar cand va fi sa te vad in fata.
Atât am avut sa scriu despre asta. Restul o sa ti le spun.

În continuare, bineinteles NUMAI cu permisiunea ta, as vrea sa vorbesc doar cu cei care sunt interesati de discutiile despre modelism. Si bineinteles daca nu va zice din nou Z-Mare ca tot eu fac flame.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 03 March 2017 - 03:07 PM


#18 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 03 March 2017 - 03:36 PM

Ambele compresoare pe care le am in lucru, au chestia care arata presiunea stricate.
Orice vopsea care o folosesc, presiunea o reglez dupa caz. Niciodata nu am folosit datele despre presiune recomandate de producatorii de vopsea, aerograf e.t.c.

#19 Useril este offline   deathstalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-May 15

Postat 03 March 2017 - 03:52 PM

 OldHammer, la 03 March 2017 - 03:36 PM, a spus:

Ambele compresoare pe care le am in lucru, au chestia care arata presiunea stricate.
Orice vopsea care o folosesc, presiunea o reglez dupa caz. Niciodata nu am folosit datele despre presiune recomandate de producatorii de vopsea, aerograf e.t.c.


Alex, pentru asta iti trebuie o anumita experienta pe care multi nu o au. Încă.

Aceasta postare a fost editata de deathstalker: 03 March 2017 - 04:12 PM


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2017 - 05:00 PM

Citeaza

NU VAND SI NU DISTRIBUI aceste produse
OK, atunci ce cauti la rubrica Firme si Magazine Aceasta este dedicata celor ce vind produse de modelism, fara a face reclama desantata. Vezi produsul, iti place, il comanzi si gata. De exemplu: http://www.cartula.r...te-si-acesorii/ Esti singurul care ai acolo reclame!

Citeaza

NU fur banii nimănui, NU fac nimic ilegal sau imoral, NU īncalc nici un regulament, NU mă īnchin la icoana nimănui (vorba colegului tău de moderare). Mai mult decat atat NU promovez aceste produse prin anti-reclama in defavoarea altora. NU VAND SI NU DISTRIBUI aceste produse
Nimeni nu te-a acuzat de asa ceva!!! Daca imi aduc aminte, discutia a plecat de la afirmatia ta ca nu e necesara spalarea machetei, eu am aratat de ce e necesara. spalarea. Atita tot!
Bun. Cu asta incheiem discutia. Daca mai sunt argumente pro sau contra spalarii, ce presiune si de ce o folosim la vopsit, OK. Orice altceva se va sterge!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi