Forum Machete,Modelism,Hobby: R35T26 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

R35T26

#1 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 07 July 2017 - 07:41 AM

Salve băieti.
Pe forumul http://www.militarymodelling.com/ , un englez a deschis un ,acum 2 ani, un topic cu acelasi titlu, R35T26.
In care prezinta o ciudatenie, care zice el, ar fi romaneasca.
Adica un Renault R35, pe care ai nostrii ar fi pus o turela de T26.
Prezinta si o poza alb negru, de epoca, cu aceasta conversie, dar, cu insemne germane.
Ati auzit , citit sau vazut undeva, de aceasta conversie?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 July 2017 - 08:55 AM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 July 2017 - 09:47 AM

Macheta englezului este o aberatie.
Inainte de toate, poza de epoca arata o cruce germana, fara dubiu.Nu-mi dau seama de unde a tras el concluzia ca tancul acela ar fi romanesc.
Pe de alta parte, la a doua fotografie(cu un vanator de tancuri R35/45 mm),englezul spune: I did find several photos of Romanian R-35's sporting other turrets ... cand, de fapt, turela este aceasi, originala de Renault, doar tunul si masca fiind schimbate.
Macheta finalizata de el a fost "inmatriculata" cu insemne romanesti reprezentind un mix : cocarda tricolora + steaua rosie...Nu cred ca am mai vazut o asemenea struto-camila.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 July 2017 - 09:53 AM


#3 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 07 July 2017 - 10:45 AM

Exact asa gindesc si eu, mestere.
E cred ca poza e fake.
Nu vad cum poti monta o turela asa mare pe un corp asa mic.

#4 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 07 July 2017 - 04:46 PM

Azi, in acelasi topic, au pus o poza color, foarte clara, cu Skoda R2, camuflat, in padure.
Merita väzuta.De unde or fi gasit-o?

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 July 2017 - 06:52 PM

Poza cu R2 este interesantă,într-adevăr.
Poate la fel de interesant ar fi fost dacă ne indica de unde anume a procurat-o.
Cât despre tanc...din cât se vede, nu se poate stabili dacă este un R2 "original" - adică dintre cele cumpărate de statul român până să inceapă războiul, sau este un exemplar primit ulterior, de la aliații nemți.
Se ştie că Skoda R2 achiziționat din comanda inițială avea câteva caracteristici diferite față de modelul original, cehesc, cele mai evidente fiind spatele turelei şi cel al cutiei blindate (ambele cu formă schimbată).

#6 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 07 July 2017 - 08:48 PM

Vezi postareadanusmaximus, la 07 July 2017 - 10:45 AM, a spus:

Exact asa gindesc si eu, mestere.
E cred ca poza e fake.
Nu vad cum poti monta o turela asa mare pe un corp asa mic.


Salut, Daniel. Poza nu pare a fi fake. Au fost mai multe discuții pe tema asta, majoritatea concluziilor conducând spre ipoteza că vehiculul a fost real. Dacă a fost românesc? Pentru asta nu avem nici o dovadă. Însă Mark Bannerman e un celebru autor, care a scos mai multe din cărțile Osprey, deci nu e chiar pe lângă subiect. De unde a tras concluzia că e românesc? Nu știu. Subiectul a mai atras atenția altor modeliști, o altă construcție, de data asta cu înmatriculare germană puteți vedea aici: http://panzerserra.b...m-uma-foto.html




#7 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tîrgoviște

Postat 08 July 2017 - 08:22 AM

Salut. O opinie găsită aici despre subiect:

„It's not a fake. There was trial vehicle made up for the Romanians in order to determine if it was worth the effort to up-gun the R35. It wasn't considered worth the effort, and the Romanians merely welded the mantlet of the T26 to the R35 turret instead.

See the Romanian ADGZ A/c forum and associated link for confirmation”

#8 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 08 July 2017 - 01:29 PM

Babacu, scuza-ma , dar nu cred in afirmatia acelui domn.
Fara o referinta clara, un document, o carte documentata, bazata pe documente de arhiva, nu pe alte carti, nu ma convinge.
Insasi discutia din acel topic, arata inutilitatea unei asemenea conversii, pe frontul de est.
Marius, cu atit mai rau pt Mr Banerman, ca nu vine cu dovezi.
Iar faptul ca scrie la Osprey, nu ma incalzeste deloc.
Osprey sint scrise pt nivel de clasa a 8-a, cel mult liceu....
Rareori gasesti in ele o informatie rara.Toate Osprey sint scrise din alte carti, as zice de neprofesionisti.
La pensie, pot si eu sa scriu ca in Osprey...
Imi iau linga mine vreo 4-5 carti adevarate, si scot din ele vreo 15-20 de brosuri de 80 pag, inclusiv ilustratii fara copyright,de pe net, si fac o serie Carpathian History of WW2...
Iar ilustratia care a pus-o azinoapte, in topicul acela pe militarymodelling, " a cold day in Romania...", m-a lasat fara cuvinte😀😀😀😀😀

Aceasta postare a fost editata de danusmaximus: 08 July 2017 - 01:30 PM


#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 July 2017 - 04:42 PM

Vezi postareadanusmaximus, la 08 July 2017 - 01:29 PM, a spus:

La pensie, pot si eu sa scriu ca in Osprey...
Imi iau linga mine vreo 4-5 carti adevarate, si scot din ele vreo 15-20 de brosuri de 80 pag, inclusiv ilustratii fara copyright,de pe net, si fac o serie Carpathian History of WW2...

:pint: Tizule, dacă faci chestia asta, o să ajungi doctor, sau dottore. E chestie verificată, să ştii. Pe puțin jumătate dintre "capetele luminoase" ale țării aşa au procedat, chiar înainte să vină pensia ! E drept că alții au scris "ştiințific" câtă vreme au stat la țambal, dar ăştia sunt o categorie uşor diferită, unii dintre dânşii, fiind posesori de Burbbery(original, desigur) şi Smith&Wesson.
Revenind la oaia noastră, poza aceea nu ştiu dacă-i fake sau ba, şi chiar I d'ont care(ca să zic astfel), însă tot nu pricep de unde naiba a "scos" înmatricularea de pe machetă, combinația dintre cocardă şi steaua roşie, I mean?!
Cel puțin Panzersera l-a făcut nemțesc, după cum arată şi foto.
Dacă tot e fan rarities, i-aş recomamda acestui domn, un TACAM R2 că e simplu, se găseşte kitul şi a fost cât se poate de adevărat (sau true/real).

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 08 July 2017 - 04:51 PM


#10 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 July 2017 - 06:33 PM

Citeaza

La pensie, pot si eu sa scriu ca in Osprey...
Maestre, despre ce fel de pensionare vorbesti, pensie sau "pensie"? :whistle: Ca, la noi, cartile se scriu cind esti "pensionar" cu cazare pe banii statului! :-D

#11 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 08 July 2017 - 08:22 PM

Poti sa stii, măi Alexandre?
Nu vezi ce e pe la medicina?

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 July 2017 - 12:07 AM

Salutare baieti .
Puneti va rog si link-ul la subiect daca se poate , sau pozele . Mie imi intra doar pagina de " coperta" a forumului iar cu search nu am gasit nici un rezultat .
Aici se poate vedea si un R35 cu celalat tip de turela T26 ( cilindrica) http://beutepanzer.r...-26-turrets.htm

#13 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 09 July 2017 - 12:51 PM

Multumesc pt poze.
L-am rugat pe Longinus, sa puna link-ul.Eu nu ma pricep.
Mea culpa, poza ta pe vagon, arata ca au incercat.
Ramin la parerea ca germanii au incercat, nu noi.

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 July 2017 - 12:53 PM

http://www.militarym...s.asp?th=103359
Să vedem, merge ?

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 July 2017 - 02:28 PM

Da , merge acum . Multumesc mult . :hi:

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 July 2017 - 04:12 PM

Citeaza

Poza cu R2 este interesantă,într-adevăr.
Poate la fel de interesant ar fi fost dacă ne indica de unde anume a procurat-o.

Cred ca de pe net , Longinus . E cunoscuta , fiind si singura fotografie color , care imi vine in minte , a vreunui vehicol romanesc . E bine ca exista totusi una , insa din pacate in lipsa altora e greu sa am un termen de comparatie a culorii blindatelor romanesti .
... Totusi ... daca cumva ai ajuns pe la MMN inainte de restaurarea tancului R2 , pe cand era sablata culoarea , se mai puteau distinge unele mici portiuni din vopseaua originala , in special pe la rotile motrice sau intinzatoare . Era un verde inchis , asemanator cu cel din fotografie , din cate imi amintesc .

Citeaza

însă tot nu pricep de unde naiba a "scos" înmatricularea de pe machetă, combinația dintre cocardă şi steaua roşie,

Ei ... cred ca , data fiind lipsa informatiilor , a pus logica la bataie ... adica cocarda > insemnul de recunoastere a aviatiei dupa 23 august ; iar steaua rosie in cerc alb ,probabil asemanarea in fotografiile a/n cu insemnele eronate pictate de americani pe avioanele "land-lease" date rusilor ( acele " bullseye") , a dus la concluzia ca acel simbol era asisderea si pe blindatele noastre .

Citeaza

Ramin la parerea ca germanii au incercat, nu noi.

In cazul acesta si eu cred la fel .

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 July 2017 - 05:06 PM


#17 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 09 July 2017 - 05:59 PM

Pe www.canfora.se , puteti vedea AFV Photo Album vol2.
In prezentarea cartii sint citeva pagini in care apar 3 foto cu R35 modificat de romani, cu tunul de 45mm.
Capturate de germani, si recapturate de rusi, pe teritoriul cehoslovac, in mai 1945.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi