Forum Machete,Modelism,Hobby: Suflai pentru stropi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suflai pentru stropi ...

#1 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 09 July 2017 - 11:02 AM

Va salut.
Vreau sa aplic stropi cu vopsea nitro, pe niste obiecte micute ca dimensiuni, prin jeturi scurte ca sa nu se umple suprafata exagerat.....deci niste stropi mai rari (aproximativ ca in pozele de mai jos)
Am mesterit eu unul si dupa o gramada de reglaje, la jeturi scurte, scoate stropii dar mici si densitate mare, aproape ca la un spray sau aerograf. Tevile folosite au ca diametru interior, cea prin care suflu 5,5 mm iar cea prin care iese vopseaua 4,0 mm. Nu folosesc diametrele corespunzatoare, pozitionarea sau ce nu e ok de nu pot obtine stropi mai rari si mai mari ?? Am posibilitatea sa bricolez, deci nu e o problema...si prefer suflai, nu aerograf, deoarece nu folosesc metoda stropilor foarte des, deci nu se merita investitia. Mai exista si alta metoda ?
Am tot studiat problema dar nu-i dau de cap si orice idei/sfaturi sunt binevenite !
Multumesc anticipat !

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 July 2017 - 11:37 AM

Măreşte distanța până la țintă, aşa încât stropii mici şi foarte mici să se piardă pe drum .

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 July 2017 - 11:39 AM


#3 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 09 July 2017 - 02:08 PM

Adevarat, se pierd....dar tot nu obtin structura ca in prima poza cu stropi. In proportie coplesitoare sunt tot foarte mici......si foarte multi Imagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de utzy: 09 July 2017 - 02:09 PM


#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 July 2017 - 05:49 PM

Salutare,
pentru metoda stropilor, cu vopsea dar mai ales cu vopsea in amestec cu ipsos (pentru a capata consistenta grosiera, ce realizeaza stropi de noroi) eu am folosit o metoda vazute in tutoriale si anume utilizarea unui aerograf care sa ofere jet de aer fara vopsea peste o pensula care continea vopseaua sau amestecul respectiv. Practic se moaie pensula in materialul respectiv, se scutura usor pentru a inlatura surplusul, dupa care se foloseste jetul de aer al aerografului pentru a duce materialul sub forma de stropi pe macheta.

Deoarece nu folosesti aerograf, poti incerca sa folosesti suflaiul prezentat impreuna cu metoda descrisa de mine, pentru a vedea ce rezultate se obtin, deci practic folosesti suflaiul fara vopsea.

Nu stiu in ce masura se preteaza la forma grafica pe care incerci sa o obtii, dar o incercare cred ca nu dauneaza.

#5 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 09 July 2017 - 06:34 PM

O sa incerc cu o teava simpla. E o idee !!!
Multumesc.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 July 2017 - 08:30 AM

Cu aerograful sau suflaiul nu poti obtine acei stropi, deci renunta la idee.
Metoda cu pensula ar putea fi buna, merita sa incerci.
O alta metoda, folosita de mine, a fost sa utilizez o periuta de dinti pe care pui vopsea, apoi dai cu degetul peste peri. Acestia arunca stropi, mai mari sau mai mici. Trebuie sa exersezi, ca sa obtii exact ce vrei. Mai poti incerca metoda zugravilor ...la scara. Inmoi o pensula mai lata in vopsea, scuturi surplusul, apoi, in fata suprafetei de vopsit, o izbesti de un obiect dur, o rigla, de exemplu. Si aici trebuie ceva experiment, cita vopsea trebuie pe pensula, cit de tare dai cu pensula. Atentie la timpii de uscare pentru vopsea! O vopsea cu uscare rapida o sa-ti creeze probleme.

#7 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 14 July 2017 - 04:47 PM

Cu pensula batuta in opritor am incercat....merge ok dar cind ai o piesa, doua, expusa.
Cred ca tot suflaiul o sa-l folosesc.

Multumesc .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi