Forum Machete,Modelism,Hobby: Roden 1/72 LaGG 3-35 series - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Roden 1/72 LaGG 3-35 series Asamblare - vopsire - finisaj

#1 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 29 July 2017 - 12:30 AM

Salutare!

Inca un video publicat, de data aceasta un avion sovietic de vanatoare.
Inca am probleme cu incarcarea fotografiilor pe site - imi pare rau pentru va as mai avea cate ceva de aratat.

Va rog sa urmati link-ul. Puteti activa subtitrarile in limba romana din player-ul YT.

https://youtu.be/acHoxjsTOyI

Va multumesc foarte mult pentru atentie si, ca de obicei, comentariile voastre sunt la mare pret.

Cu prietenie, Gabriel

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 29 July 2017 - 12:35 AM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 July 2017 - 09:05 AM

Interesantă prezentarea.
Să ştii că mie îmi place cum ai realizat modelul.chiar dacă ai subliniat câteva neajunsuri ale kitului.
Pentru un 1/72 eu zic că a ieşit foarte bine, în mod special vopsirea.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 July 2017 - 09:06 AM


#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 July 2017 - 09:55 AM

Salut , Gabriel !
Eu zic că ți-a ieșit chiar bine,schema de vopsire este interesantă și de efect. Am și eu un kit asemănător, dar seria 5-11. Este absolut același plastic, doar decalurile diferă. Cam aceiași chestie ca toate short-run-urile, calitatea plasticului nu-i grozavă, dar se poate face onorabil ( ceea ce ai și făcut dealtfel !! ) Eu l-am luat pentru că este ieftin, și pentru ca este singurul LaGG-3 la 1/72( eu nu lucrez decīt īn această scară...)O să-l fac și eu cīndva, am si ceva PE, plus decaluri noi.
Spor īn continuare !
Sorin

#4 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 29 July 2017 - 12:55 PM

Salutare si multumesc mult pentru interes.

@Longinus: sunt bucuros ca ti-a placut. Asa cred si eu, ca vopsirea a salvat modelul pana la urma. Unele defecte pur si simplu mi-a fost imposibil a le remediez. Daca vezi modelul complet din perspectiva dorsala paralela cu axa, o sa observi ca e putin curbat spre dreapta... n-am avut ce sa-i fac. Dar a fost un exercitiu bun pana la urma, care m-a ajutat la capitolul experienta.

@Dakian67: Multumesc, Sorine! LaGG 5 au si ele scheme foarte interesante, intr-adevar! Am vazut un 1/48 la Eduard care imi face cu ochiul de ceva vreme... dar pur si simplu nu am timp. Mi-ar placea foarte mult si un YAK-3. Eu n-am reusit niciodata sa ma decid care scara este cea mai potrivita pentru mine. Am cumparat dupa subiect. Marea mea problema aici, in Caraibe, este ca imi vine foarte greu sa gasesc marcaje romanesti. Cocardele sunt relativ usor de facut cu masti, dar crucea regelui Mihai cere prea mult efort. Asa ca am cumparat ce am gasit: RS Models 1/72 Heinkel 112B (Lascu), Special Hobby 1/72 IAR37 si IAR38. Incerc sa fac rost si de un PZL (cei de la IBG au lansat unul dar e PZL 42). O sa vin in vizita in tara in 2019 si atunci o sa-mi cumpar cateva foi cu decaluri.
Mult succes si tie si astept sa vad LaGG-ul tau!

Cu prietenie,
Gabriel Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 29 July 2017 - 12:59 PM


#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 July 2017 - 07:17 PM

Frumos. Ai avut rabdare , nu gluma .E unul dintre cele mai oribile kit-uri pe care le-am intalnit. Ca sa-l scoti bine tre' sa fabrici mai bine de juma' de kit.
Potriveala ioc, plastic lipsa , ... un trucaj , ce mai.
Din nefericire e singurul LAGG-3 la 72 .

#6 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 29 July 2017 - 07:43 PM

@busila: multumesc sincer, Ai dreptate, unul dintre cele mai proaste kituri peste care am dat. As mai adauga la lista neagra si Mirage Hobby 1/35 TKS tankette care are greseli mari de design (turnarea e buna) si greseli si mai mari in instructiuni. Dar asta e la blindate.

Gabriel S.
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi