Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig 3 - ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig 3 - ARR

#1 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 September 2006 - 01:16 PM

Salut,

Cu toate ca e un subiect care a mai fost discutat, eu tot am citeva nelamuriri.

Mig-ul 3 zburat de "Bizu" Cantacuzino, pe post de agresor, a fost vopsit (retusat) de romani cu o culoare de verde, rezultind un camuflaj bicolor sau cu o culoare de verde si una de maro, rezultind un camuflaj tricolor.

Pe net am gasit ambele varante ca fiind corecte.
Eu ma refer la fotografiile facute in utlima perioada. Nu cele imediat dupa capturare.
Exista vre-o poza a cabinei?

Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 30 September 2006 - 01:30 PM


#2 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 30 September 2006 - 11:26 PM

Citeaza

Exista vre-o poza a cabinei?



Am vazut mai demult o poza cu bordul Mig-ului 3 lui Bazu . Deasupra fiecarui ceas de bord era scris (tradus din rusa in romana) cu vopsea alba denumirea lui (ex : vitezometru, altimetru etc)

#3 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 30 September 2006 - 11:31 PM

Citeaza

Mig-ul 3 zburat de "Bizu" Cantacuzino, pe post de agresor, a fost vopsit (retusat) de romani cu o culoare de verde, rezultind un camuflaj bicolor sau cu o culoare de verde si una de maro, rezultind un camuflaj tricolor.


Cel mai probabil au fost acoperite cu pete mari stelele rosii cu verdele oliv romanesc rezultand doua nuante de verde (cea ruseasca si cea romaneasca)

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 01 October 2006 - 01:13 AM

Salut,

Asa e.

Stelele de pe fuselaj si aripi (intrados si extrados) au fost acoperite cu vopsea galbena.
Se observa ca capatul vopsit galben al planurilor duce pina la jumatatea eleroanelor.
Asta profitind si de faptul ca stelele rusesti erau vopsite destul de aproape de capatul aripilor.

Apropo, ce culoarea avea bordul Mig-ului ARR (rusi au folosit doua culori - albastru deschis si gri inchis)?


Christian

PS - Asta este profilul la care ma refeream

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 01 October 2006 - 01:17 AM


#5 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 October 2006 - 09:43 AM

http://mig3.sovietwa.../mig3/mig3.html
Uite aici o gramada de date despre MiG3, inclusiv detalii ale cabinei, etc.
Profilul ala baltat cu maro si doua nuante de verde este cam suspect (de fapt destul de... de fapt foarte... :-) )
Eu as merge pe cel mai sombru, in care avionul este verde AII rusesc iar insemnele original rusesti au fost acoperite cu verde oliv romanesc.
Ai grija ca MiG3-ul lui Bazu era versiunea timpurie, care nu e oferita de nici un kit, deci trebuie modificat. Uite aici diferentele http://mig3.sovietwa.../latemig-3.html

HTH
Radu

#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 01 October 2006 - 10:15 AM

Salut Radub,

Se pare ca in prima faza avionul arata asa cum zici tu.
Doua nuante de verde (unul rusesc si unul romanesc), apoi anumite zone au fost acoperite cu maro.

Avionul de fapt este o combinate intre versiunea timpurie si versiunea "nas scurt" - cu toate ca de fapt nas scurt nici nu exista, ci e doar o iluzie optica datorata capacelor de lungime diferita de la capota motrului.

Interesant este faptul ca pe fuselaj exista un inel ce acopera distanta dintre coafa si capota (tipica versiunilor tirzii) - Ea exista si pe pozele facute la Melitopol.
Mai exista si o dispunere a capotelor tipica modelelor tirzii.

In schimb capacele rotilor nu au umflaturile ce apar pe modelul tirziu si aripile sunt fara slats-uri.

Eu cred ca avionul era produsul unei canibalizari, intre mai multe modele.
Datorita mentenantei simple canibalizarea era frecventa la acest tip de avioane.

Dar tot nu stiu ce culoare avea bordul :-)


Christian

PS - Multumesc pentru link-uri, am bintuit deja pe acolo.

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 01 October 2006 - 10:16 AM


#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 October 2006 - 03:16 PM

Da, e un melanj de diferite caracteristici... Ce spuneam eu e ca nu se poate face direct din cutie. Nu stiam ca stiai asta, eu credeam doar ca ajut...

Cat despre culoarea maro, m-am tot uitat aici http://mig3.sovietwa...g3/ruman2b.html pana au inceput sa ma doara ochii, dar nu am gasit nici o dovada concludenta ca ar fi ceva maro pe acolo. E murdarie, ceva decolorare, urme de bocanci, scurgeri, fum, (ueazeringu ala asa de mult ravnit... :roll: ) plus in poza din spate aripile sunt cam lucioase si reflecta fuselajul si elicea (care face aripa sa para cu pete de o alta culoare), dar tare mi-e greu sa vad maro pe undeva, cu toate ca mi-ar place si mie. Eu sunt inca foarte circumspect. In mod sigur, nu as putea trage concluzii transante in orice sens.

In fine, nu e prima data cand un profil color facut cu maiestrie "fura mintile" si incetoseaza gandirea. Nu zic ca tu suferi de asa ceva, zic doar sa ai grija pentru ca ochiul vede, inima cere... :-)

Cand te referi la bord, de ce crezi ca ar fi vreum motiv sa fi fost diferit?
Fa-l asa cum sunt si alte miguri (cum e cel restaurat din pozele de pe situl lui Massimo) si daca te contrazice cineva, spune-le "dovada, dovada!" ;-)

HTH
Radu

#8 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 01 October 2006 - 04:58 PM

Salut Radu,

Multumesc pentru ajutor. Orice ajutor este binevenit. ;-)

Mig 3 - bordul a fosty vopsit in 3 variante. Toate variantele au coexistat simultan.

Bord negru - gri inchis
Bord albastru deschis (aceeasi culoare ca si intradosul)
Bord albastru deschis (alta culoare decit intradosul) - o varianta mai rar intilnita.

Si pe linga asta mai existau si diferite versiuni de vopsire a interiorului cabinei.

Eu eram curios daca exista o fotografie cu interiorul carlingi. Nu prea cred ca romanii nu au facut fotografii atunci cind au "captursat" avionul.

Si ai perfecta dreptate. Va trebui sa muncesc mult la body.
Speram la un easy build. :-) ;-) :-)

Christian

#9 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 01 October 2006 - 08:40 PM

Citeaza

Dar tot nu stiu ce culoare avea bordul 


Citeaza

Bord negru - gri inchis



Salut Christian.

Dupa cum ti-am zis, exista undeva (nu ma intreba unde :-) ) o poza cu bordul Mig-ului zburat de Bazu. Culoarea era foarte inchisa cel mai probabil negru (sau gri foarte inchis) contrasta cu inscrisurile in alb de deasupra aparatelor.

In rest te-as sfatui sa nu folosesti culoare maro (de altfel nu are o explicatie logica folosirea lui). Camuflajele cu verde si maro au fost facute de fabrica IAR Brasov doar ca standard de vopsire (probabil preluat de la englezi sau francezi) la anumite avioane de serie (cum este IAR 80-81). In rest majoritatea avioanelor dupa revizii erau vopsite cu verde oliv.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 01 October 2006 - 08:56 PM


#10 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 October 2006 - 02:53 PM

Salut Cantacuzino,

Mersi pentru pont. Bordul o sa il fac gri inchis.

Cit despre camuflaj nu m-ar mira ca el sa fie in 3 culori.

Cuoarea maro a fost aplicata pe avioanele romanesti numai de IAR Brasov, dar tocmai acolo a zburat pe post de agressor Mig 3 -ul. Deci sincer sa fiu exista o mare probabilitate ca sa se fi folosit si vre-un bidon de vopsea maro pe care oricum nu il mai vroia nimeni. :-)

Din pacate scan-ul facut dupa pozele existente si implicit calitatea slaba a pozelor nu imi permit sa trag o concluzie sigura.



Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 02 October 2006 - 02:54 PM


#11 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 02 October 2006 - 03:20 PM

http://wp.scn.ru/en/ww2/f/457/12/0

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 04:23 PM

curec_christian, la Oct 2 2006, 03:53 PM, a spus:

Mersi pentru pont. Bordul o sa il fac gri inchis.

Gri inchis nu prea vad cum ar fi putut fi, si nici n-am vazut vreo poza in care sa se vada asa ceva. Am vazut doar negru, sau culoare deschisa.

Apropos, arunca un ochi si pe ce zice Peter Vill ca a facut atunci cand a construit Mig-3-ul la 1/32
http://vvs.hobbyvista.com/Modeling/MiG/MiG.../Vill/index.php

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi