Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie 2017 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie 2017

#61 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 29 September 2017 - 05:31 AM

Nu știu... Lipsă piese de schimb?

#62 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 September 2017 - 02:41 PM

Pai nu in zbor au fost aduse????

#63 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 29 September 2017 - 07:17 PM

Hai bre ca si Herpesurile au fost aduse in zbor si unul a avut o viata extrem de scurta la RoAF! Ala cu nr. 5, 6191, a ramas fara radio din prima, cand venea la aterizare pe Otopeni.
Stiu, sunt rau :diablo: , dar ma gandesc ca baietii nostri merita ceva mai bun... :whistle: De ce trebuie sa luam mereu vechituri carpite?

LE: Gata, nu mai comentez pe subiectul asta ca se va intinde la nesfarsit!

Aceasta postare a fost editata de goposaurus: 29 September 2017 - 07:25 PM


#64 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 September 2017 - 07:53 PM

Da, s-ar întinde la nesfârşit, e adevărat.
Şi eu am fost (şi mai sunt) de partea jucăriilor noi, în țiplă, însă la noi merge şi aşa (adică SH).
Bun, fie şi SH, dacă-i musai cu plăcere, da' măcar să nu fie legate cu droade.
OK. Nu mai zic nici eu că chiar se lungeşte.

#65 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2017 - 08:39 PM

E chiar bine ca se lungeste.

Uneori am impresia ca o sa ajungem sa ne falim cu ele ca Becali cu mertzanul lui in 1990

#66 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 September 2017 - 08:49 PM

Vezi postareaflo, la 29 September 2017 - 08:39 PM, a spus:

Uneori am impresia ca o sa ajungem sa ne falim cu ele ca Becali cu mertzanul lui in 1990

Ha ha. :thumbsup: Ăla de lângă Merțan" cine-i ?
Seamănă cu unu...mustăcios...îl tot văd de câteva luni pe la tv. chit că mă uit doar pe canalele Science.
Uite că nu-mi amintesc cum îl cheamă pe ... mai apare câteodată cu altu, şi ăla supărat şi încruntat :give_rose:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 September 2017 - 08:52 PM


#67 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 September 2017 - 10:11 PM

Humvee v/s OshKosh, care va fi succesorul său.
https://youtu.be/oLJFtIXDfsY

Şi

https://youtu.be/kBNWE8eSPz4

https://youtu.be/Nvus237kZd8

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 September 2017 - 10:24 PM


#68 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2017 - 10:37 AM

Citeaza

OshKosh

Poate ca va fi un vehicol bun insa mie chiar nu-mi place cum arata masina asta ...
E drept ca si " hamvi"-u sa cam blegit pe alocuri si sa tzaranit prin altele , dar imi aduc aminte cand prin 1990 ... odata cu primul razboi din Golf , le-am vazut odata cu Abramsurile si noile casti americane ( "germane") intr-o revista LIFE. Mi se pareau ceva SF ...Aratau si pareau la ani distantaza .
Tot cam pe atunci apareau si cam ultimele idei specifice viziunii lor asupra designului masinilor civile , avand in spate toata acea traditie . Aratau cu totul iesite din comun ...unele s-au concretizat in Dodge Viper sau Pontiac Trans Sport , altele nu ,Pontiac Sunfire , Chevrolet Corvette Nivola etc .
De fapt cam toata America parea atunci puternica ,prospera , proaspata si libera ... si invingatoare . Design si atitudine progres inovatie , inventivitate si nou , fara constrangeri ... de la arhitectura la freze si imbracaminte , la comportamet .
Apoi reintorcandu-ma la "hamvi" a apraut o adevarata moda a vedetelor de a-si lua acea masinoaie conceputa exclusiv pt armata la preturi prohibitive si sa o adapteze la " viata civila" ... Prima data Schwarzenegger era cool .Abia se lansase Terminator 2 si jipanul acela chiar parea sa aiba ceva din caracterul sau ...
... Mneah dupa aceea au aparut tot felul de raperi care se smiorcaiau si "iezcplicau" si gafaiau ei acolo pe Mtv niste texte tampitzele si puerile in timp ce erau loviti din toate partile de submarine , elicoptere , barci ,politie, ghiuluri , lantzuri de aur si gagice ... Masina sa transformat intr-un kitch ambulant si nu mi-a mai placut .
Apoi a devenit comuna , iar mai apoi i-au tras designul asta de acum ... care imi pare ca o scoate aproape total din caracterul pe care-l avea la inceput.
... Eh si acum parerea mea despre ... Ocicosh ...
Pai ... mi se pare conforma vremurilor de acum . Cu America de acum . Cu razboaiele de acum , cu comportamentul de acum ...
Tin minte ca de cad i-am vazut proiectul ( nu mai retin ce competitor avea) iar un fel de " dork" "cunoscator" si " hiclean" dadea din manutze si intrebuintand mult in exprimare " dy-a , they-a , err ... concsept " ,incercand parca sa lamureasca niste prosti cat de grozav este produsul companiei care nu arata a nimic , inafara de roti ( ciolanoasa ,banala, semi japoneza cu tente voit agesiva dar neinchegate ). , am zis : Nu , nu asta , numa asta nu . ... Si cam cu impresia asta am ramas si acum .
.. Sper sa fie buna ca tehnica si sa-si faca treaba .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 September 2017 - 11:28 AM


#69 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 September 2017 - 11:36 AM

Dany...Ciuhuleasca are un competitor în tine, privitor la prezentări auto şi comment-uri pe teme dedicate. :lol:
Cât despre opinii...eu am doar două mici, vizavi de subiect:
unu: când ai "făcut" la viața ta un Corvette model 66 (hai,fie până prin 72) sau un Stingray, orice alt Chevrolet ce se doreşte macho, e cel mult pueril. Chiar dacă te cheamă Chevrolet...după Corvette 66,67...73,sau Stingray nu mai urmează nimic. Pur şi simplu nu mai are loc !
doi : o fi OshKosh-ul ăla urât( eu zic că nu-i), cu k.ru crăcănat, cu moaca a la Kim Jong etc,etc. cum zici,dar contează că-i maşină militară . Asta este menirea ei şi dacă-şi face treaba, atunci restul nu mai are importanță.
Da, Hummer a ajuns şi pe mâna civililor, fie el benzină (!!!) sau diesel, fie H1 sau H2 sau chiar H3.
Am ceva rubedenii stabilite în "iadul" american. Nişte amărâți care-şi fac concediile prin Hawaii şi Acapulco. Nu au spart nicio bancă şi nici nu-s "parlamentari" ci doar un "instalator IT" şi o supervisoriță de parfumerie(ce-i drept, una de lux).
Tipa, acu 2 ani când a fost pe acasă, îmi spunea că tocmai şi-a schimbat maşina,un SUV Suzuki.
"Bun" întreb,"şi ce ți-ai luat"?.
Gagica zice foarte natural" un Hammer. Unu roşu, ca eu fiind blondă, să se asorteze" apoi cu un aer şi mai normal " ...oferă confort şi protecție, iar asta contează" :huh:
Io, de colo "şi cât consumă ?" Ea..." asta nu-i o problemă".
Mda. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 September 2017 - 11:41 AM


#70 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2017 - 12:34 PM

Citeaza

Ciuhuleasca

:lol:

Citeaza

unu: când ai "făcut" la viața ta un Corvette model 66 (hai,fie până prin 72) sau un Stingray, orice alt Chevrolet ce se doreşte macho, e cel mult pueril. Chiar dacă te cheamă Chevrolet...după Corvette 66,67...73,sau Stingray nu mai urmează nimic. Pur şi simplu nu mai are loc !

... mmm si da ... si nu... ( ca sa fiu in asentimentul d-lui presedinte Johannis , dar dupa aceea ar trebui sa nu mai spun nimic :-D )
Longinus , dupa mine ,aici ,cred ca primeaza destul de mult aceea vorba din aviatie conform careia " Daca arata bine , zboara bine" , indiferent daca urmatoul model apare dupa un asa zis "icon" cu toata legenda formata in timp .
Adica daca se reuseste ca intreaga arhitectura si munca strict tehnica sa ajunga sa se defineasca si intr-o forma frumoasa , atunci produsul finit va reflecta atat prin forma cat si prin functionalitate caracteristica pe care a dorit-o proiectantul .
Observi deasemenea ca acele modele de care amintesti au aparut si intr-o perioada de inflorire , de dezvoltare socio -umana , culturala de libertate a gandirii si de incurajare a initiativei ,a creativitatii . La fel ca si in anii de sfarsit ai 1980 , inceputul 1990 .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 September 2017 - 12:52 PM


#71 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 September 2017 - 01:25 PM

Dany...ca să fiu concis...

Imagine atasata: 1969-chevrolet-corvette-front-side-view.jpg
Dacă aş avea aşa ceva în "grădină" sincer, nu văd cu ce naiba ar mai putea Chevrolet să mă uimească.
Poate de pe la rivali,ceva, da' nu mai mult de 2 sau 3 modele, pe care le am aşa...pe suflet.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1969-chevrolet-corvette-stingray-l88-427-coupe-c3-3.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 September 2017 - 01:26 PM


#72 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2017 - 02:28 PM

Citeaza

De ce trebuie sa luam mereu vechituri carpite?
Simplu, pentru ca avem guvernanti capabili ( sa ia spaga!)

#73 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2017 - 03:07 PM

Tare ma tem ca nu-i vorba de spaga aici. E o "sugestie". De la prietenul mai mare.
Ati uitat cand basescu l-a facut geambas de avioane pe ambasadorul suedez?

Daca te apuci sa demasti porcaria, esti nebun. De legat. Nimic nou .

Aceasta postare a fost editata de flo: 30 September 2017 - 03:12 PM


#74 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 September 2017 - 04:44 PM

Ha ha. Asta n-o ştiam.
Geambaş de avioane.
Tare faza, mai ales din partea unuia care ...ştiți...faza aia cu "flota"... :pardon:
Eu zic fie şi F16, da' unele "ştoc" aşa cum au luat şi polonezii.

#75 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2017 - 04:57 PM

Vezi postareaLonginus, la 30 September 2017 - 04:44 PM, a spus:

Ha ha. Asta n-o ştiam.
Geambaş de avioane.
Tare faza, mai ales din partea unuia care ...ştiți...faza aia cu "flota"... :pardon:
Eu zic fie şi F16, da' unele "ştoc" aşa cum au luat şi polonezii.


In schimb nu au uitat sa manareasca "legea offset". http://romanialibera...u-ciolos-468263

#76 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2017 - 05:09 PM

Citeaza

Dacă aş avea aşa ceva în "grădină" sincer, nu văd cu ce naiba ar mai putea Chevrolet să mă uimească.
Poate de pe la rivali,ceva, da' nu mai mult de 2 sau 3 modele, pe care le am aşa...pe suflet.

E foarte fain , intradevar . :-) .
Vorbind de Corvette mie mi-au placut toate . Tin minte ca-mi placuse mult si modelul lor din 90 , insa aici a aparut o mare problema :-D ... care sa numit Jaguar xj220 si care a spart toate canoanele in ce priveste desingnul masinilor in acea perioada . Daca pana atunci aveau forme unghiulare asemanatoare cu niste bucati de ciocolata , tributare intrucatva conceptelor ( extraordinare) italienesti 1969-197..., Jaguarul a reintrodus formele "curgatoare" ,rotunde , "dulci" . Cam de atunci cred ca mai toate masinile se raporteaza la acel design .
Apoi a aparut acel concept de Renault Laguna , extraordinar si in felul acesta Corvette-ul mi sa parut deja demodat desi era echilibrat si avea forme frumoase.
.... In fine ce vream sa spun este ca mie imi place sa le studiez formele si ideile ce au dat nastere acelor forme , fara a avea neaparat vreo preferinta aparte sau sa spun ca dupa vreun x sau y model nu mai "exista viatza" .Probabil ca as fi putut sa spun asa dupa ...Lamborghini Countach LP500 > ma refer la cel de pe la inceputul anilor 70 ( 71 parca) deci nu cel patratzos , insa ... " Eppur si muove" .. cred .
.... Da Ocicosh-u ala tot nasol imi pare :lol: ... Parca si numele pare al unei masini deja distruse ... uoschosh ...shhhh
Ps Ce bord avea Maserati Boomerang ( foto)...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzz zzz amazing-maserati-concept-car-up-for-auction-136399363022803901-150721142131.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 September 2017 - 05:55 PM


#77 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2017 - 06:02 PM

Citeaza

Eu zic fie şi F16, da' unele "ştoc" aşa cum au luat şi polonezii.

... Nu mai bine scriem pe ele " Shtoc" in rusa , ca poate ai pacalim si se sperie ...

#78 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 September 2017 - 07:07 PM

Vezi postareaflo, la 30 September 2017 - 04:57 PM, a spus:

In schimb nu au uitat sa manareasca "legea offset". http://romanialibera...u-ciolos-468263

Acuma nah, nu vreau să discut politică :bad: , da' nici "actualii" nu se prea strofoacă să revină la cei 80% off set.
Îndefinitiv cine-i opreşte, mai ales că se tot fălesc cu ăia 2% din PIB ?

#79 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 September 2017 - 07:17 PM

Dany...nu se sperie ruşii, clar, nici cu o sută de F-uri noi nouțe. Ei cu totul, cu totul au vreo 1800 de toate tipurile, din care se zice vreo 1200 sunt damblagite.
:crazy:
Asta susțin frații noştrii păstoriți de DonDon
http://www.timpul.md...oare-34873.html

#80 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2017 - 08:20 PM

Vezi postareaLonginus, la 30 September 2017 - 07:07 PM, a spus:

Acuma nah, nu vreau să discut politică :bad: , da' nici "actualii" nu se prea strofoacă să revină la cei 80% off set.
Îndefinitiv cine-i opreşte, mai ales că se tot fălesc cu ăia 2% din PIB ?

Evident ca nu se. Ca asa suna "sugestia'.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi