Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2017 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2017

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2017 - 03:20 PM

Imagine atasata: wrong.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 October 2017 - 04:18 PM

Am reluat un post din rubrica trecuta , fiindca sint curios ce sa intamplat pana la urma .Ma gandesc ca daca o fi asa , mai bine i-am cere sa ni-i dea noua , i-am ingropa aici cu onorul cuvenit , ne-am cere iertare ca i-am trimis sa moara pentru noi la naiba -n praznic , sau cum spuneau nemtii " Arsch der Welt " .... eh si dupa aceea cred ca am putea "scutura" nitzel " trandafirii" pe mormintele eroilor lor de aici.

... Iar Rogojin ala ...
Stiti cumva ,pana la urma cum a decurs evenimentul ?




http://www.stiripesu...in_1222348.html

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 October 2017 - 04:33 PM


#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2017 - 11:47 AM

Pai cred ca asta at fi trebuit sa se faca - sa se solicite repatrierea ramasitelor. Pana la urma pentru rusi ei reprezinta inamicul care a ucis 20 mil. dintre ai lor. Numai noi avem monumente ale inamicilor care ne-au macelarit p'acilea si le mai aducem eventual si onoruri (ex. vezi monumentul aviatorilor americani din Cismigiu).

Cat despre rogojin, las ca l-a'nvatat minte umflarea de muschi din partea noastra!!!

#4 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 02 October 2017 - 10:06 PM

Zander Lindström
My 10 advices.

1: Buy a model you might master, don't try to build what experianced modeller do.

2: Look at youtube and in magazines how other people finish their models, you might get new ideas.

3: Buy a decent setup of tools, it will be aid you alot.

4: Don't swap between different brands of paint. It is better to master one brand than many badly.

5: Never be shy to show your work in progress or finished work.

6: Buy reference books if you need information or inspiration.

7: Keep your first model and use it as a benchmark for your future models. (I know I have not done that)

8: Don't buy alot of aftermarket unless your paintskills and build abilities justify it.

9: Internet is great to share your works and get advice but do not forget that modelshows are equally good and you will meet new friends.

10: Don't be disscuraged by advices and comments. In the end it is up to you if you want to inplement them.

Somethings like that?
Hard to give good advices when you are at ER.

#5 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 03 October 2017 - 11:45 AM

Salutare!
Imagine atasata: octombrie.jpg

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 October 2017 - 10:04 AM

Sa (ne) radem Pe tocuri.
Se stie ca frumusetea cere(prea multe) sacrificii: :shifty:

http://adevarul.ro/l...efba/index.html

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2017 - 01:26 PM

Citeaza

Se stie ca frumusetea cere(prea multe) sacrificii
:-D

Aici , un articol despre invatamantul din chinezesc .
. Stiam cu ce se confrunta ,desi cand ma gandesc la China seculara de pana in anii 40 , primul lucru care imi vine in minte sint inovatiile chinezilor .
Ce mi sa parut interesant insa in articol este finalul textului ,acea comparatie cu USA de astazi .

http://www.businessi...l-system-2015-5
Si un studiu pe larg ( via RoMilitay )
https://hbr.org/2014...a-cant-innovate

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 October 2017 - 02:06 PM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2017 - 01:29 PM

Citeaza

5: Nu fiți timizi pentru a vă arăta munca īn desfășurare sau pentru a īncheia munca.
Unii au cam uitat de chestia asta...de frica criticilor. Pacat....

Longinus, putem sa ne ridem pentru ca acum avem expertiza!!! Pacat ca unii, si, Doamne fereste, nu ma refer la tine, nu prea au EXPERIENTA cu gramatica limbii roamne si cu limba romana in sine!
Cit despre tocuri, saracutele (ma refer la tocuri!), nu au nici o vina! Asa se intimpla cind prostia depaseste anumite limite!

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 October 2017 - 01:50 PM

Eh Zetule...se stie ca-mi place poezia, drept pentru care nu ma pot abtine:

O eroare poate fi iertata
O greseala...niciodata.

Am citat un personaj ajuns un clasic (al genului) in viata.Sper sa nu aiba drepturi de autor pentru aceste "adevaruri".
Dany...cat despre viitor: stim ca viitorul suna bine,mai ales cand e ... prezent.
:book:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 October 2017 - 01:52 PM


#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2017 - 02:22 PM

Longinus, daca e necesar, iti poti cere scuze anticipat pentru greselile pa care le-ai facut!

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2017 - 02:59 PM

Citeaza

stim ca viitorul suna bine,mai ales cand e ... prezent

... Nu -tiu , zau ...
Ah !, da de fapt de ce sa-mi fac griji , ca noi nu avem prezent :-D > "La trecutu-ţi mare, mare viitor!"

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 October 2017 - 11:34 AM

A aparut si un filmulet cu sosirea ultimelor 3 F16 . In josul paginii ,ultimul post .
https://www.rumaniam...rtugalia-canada
Vorbeste si " decepticonul" , plicticos ; nu a mai dat nici una de genul " torpilelor antiaeriene " sau a " ozn"-urilor .
Nu mai comentez modul in care au fost achizitionate .Avioanele insa sint foarte frumoase . ... Ma gandesc ca ar fi fain sa apara pe ele nume , la fel ca pe cele din WW2 .

p.s. Daca ajunge cineva in 7 octombrie pe la Borcea , va rog puneti si poze ( video ) :friends:
p.ps E si o dubla ( yeeii)

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 October 2017 - 12:12 PM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 October 2017 - 12:18 PM

Da, sunt faine, intr-adevar.
Am fost(si inca mai sunt) adeptul unor aparate noi, in concret Saab-uri, dar n-a fost sa fie.
Cum ziceam, fie si F16, da' sa vina cu piese de schimb,off set si restul tacamului.

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 October 2017 - 12:40 AM

C.T.P. -ul din 5 octombrie , pentru cei care obisnuiesc sa-i urmareasca aparitiile de la tv https://www.youtube....h?v=FQE0rmelywo

P.s.

Citeaza

stim ca viitorul suna bine,mai ales cand e ... prezent

Acum m-am prins la ce te refereai , Longinus :-D
... nu prea mai urmaresc politichie sau tv in ultima vreme :blush: ; doar asa cate vreo sinteza cum este cea de mai sus sau " Starea natiei " ... Ma mai " adun " asa pe la tele , cand se intampla vreun eveniment important , aproape in exclusivitate de prin strainatate ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 06 October 2017 - 12:50 AM


#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 October 2017 - 06:58 AM

Īncepīnd din anul acesta, şi belgienii au trecut la modernizarea flotei lor de F16 printr-un program MLU, păstrānd astfel la standarde acceptabil-operaționale un număr de "doar" 60 de bucăți - o cifră pe care noi nu īndrăznim s-o vehiculăm.
Programul lor de modernizare este mai restrāns (nu este primul) şi se speră ca aparatele să rămānă īn serviciu pānă prin 2030.
Imagine atasata: AIR_F-16A-MLU_Belgian_BAF-A-Roels_lg.jpg
http://www.defensein...s-f-16s-024093/

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 October 2017 - 07:02 AM


#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 October 2017 - 10:26 AM

Incident extrem de periculos.
Cea mai sigura aeronava din lume , Airbus A 380,motoarele Rolls-Royce, GE sau P&W,au o problema.Una mare de tot.
Intre timp se pare ca un elicopter de cautare danez, a gasit motorul cazut in Groenlanda.
https://www.dailysab...ergency-landing

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 October 2017 - 10:31 AM


#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 October 2017 - 01:28 PM

[quote name='dany' timestamp='1506867481' post='222165']
Am reluat un post din rubrica trecuta , fiindca sint curios ce sa intamplat pana la urma .Ma gandesc ca daca o fi asa , mai bine i-am cere sa ni-i dea noua , i-am ingropa aici cu onorul cuvenit , ne-am cere iertare ca i-am trimis sa moara pentru noi la naiba -n praznic , sau cum spuneau nemtii " Arsch der Welt " .... eh si dupa aceea cred ca am putea "scutura" nitzel " trandafirii" pe mormintele eroilor lor de aici.

... Iar Rogojin ala ...

Stiti cumva ,pana la urma cum a decurs evenimentul ?

Uite, Dany, cam cum stau lucrurile, asta daca nu te-ai documentat pana acum:

http://www.digi24.ro...tia-mapn-805407

Eu am o nelamurire: pe cine controleaza Corpul de Control al ministrului Apararii ?
Cine s-a ocupat de aceasta ceremonie ?
Daca s-au ocupat rusii, atunci nu vad ce controleaza inspectorii-mai corect nu vad pe cine.
Daca s-au ocupat ai nostrii, atunci treaba e grava rau de tot; ne-am facut de c...t inca odata.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 October 2017 - 01:31 PM


#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 October 2017 - 04:56 PM

Citeaza

Uite, Dany, cam cum stau lucrurile, asta daca nu te-ai documentat pana acum:



Nu am apucat inca , multumesc Longinus pentru informare si link .

Citeaza

Eu am o nelamurire: pe cine controleaza Corpul de Control al ministrului Apararii ?
Cine s-a ocupat de aceasta ceremonie ?
Daca s-au ocupat rusii, atunci nu vad ce controleaza inspectorii-mai corect nu vad pe cine.
Daca s-au ocupat ai nostrii, atunci treaba e grava rau de tot; ne-am facut de c...t inca odata.


Eu zic ca oricum am privi treaba e nasoala .
Fiind la conducere cam tot aceia crescuti si educati in perioada comunista pentu a prelua puterea si mai rau de atat cei din esalonul inferior , dupa ce Ceasca a devenit tot mai paranoic si ia indepartat pe cei care mai faceau treaba si erau mai cultivati , astia nu au nici un fel de consideratie fata de nimic altceva decat ei insisi si puterea de care se tin cu dintii . Fiindca asa au fost crescuti .
Ce sa mai vorbim de popor sau istorie sau valori . Pentru ei nu exista asta .Sint niste semianalfabeti ,mototoli ,idioti , ingamfati si obedienti , care mimeaza afect si au o mina de sluga pioasa cand li se da ordin ,dar in fapt habarnau de nimic , sau li se rupe , sau mai rau chiar au fost invatati sa urasca toata istoria de pana la ei . De aici cred si comportamentul asta inadecvat sau anormal in astfel de situatii .
Parca Lenin si-a marturist candva frica de revolutie spunand ceva de genul : " ... Cand s-o urca porcul in pat ..."
Imi aduc aminte si de soldatii care au luptat in WW 2 ingropati in tzara si modul in care s-au ocupat autoritatile de mormintele si cinstirea lor . Ce sa mai vorbesc de cei cazuti pe Frontul de Est .
Dar in schimb ai vazut ce mai miorlaituri , ce mai osanale (... chiar la Gusa nu ma prea asteptam...speram la un "low pofile" ) la inmormantarea gen.Vlad . ... Numa ca nu l-or sanctificat chiar si asa ateu cum o fi fost el inainte de 89 .
Asta stiu ...
.... Rusii ... Eh probabil considera asta ca o noua dovada ca ceea ce au insamantat ei timp de decenii aici a prins roade ....

Citeaza

pe cine controleaza Corpul de Control al ministrului Apararii ?
Cine s-a ocupat de aceasta ceremonie ?

Da , intreaba-i asta :-D . Sa vezi cum isi vor da cap in cap si-si vor pasa responsabilitatea , incercand sa scape cu fuga pe culoarele instutiilor .

Aceasta postare a fost editata de dany: 06 October 2017 - 05:25 PM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 October 2017 - 06:12 PM

p.s. "Activitatea Oficiului Naţional pentru Cultul Eroilor( sac!) a īnceput, īn acest proiect īn anul 2006 "
WTF ... din 2006 . pana or gasit cartoanele ?

#20 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2017 - 08:26 PM

Sculpting Freddie Mercury
By Juliana LePine

Aceasta postare a fost editata de alaur: 06 October 2017 - 08:28 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi