Forum Machete,Modelism,Hobby: KV 14, (SU-152), scara 1/35, producator Eastern - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KV 14, (SU-152), scara 1/35, producator Eastern

#1 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 December 2004 - 10:24 AM

In fata sosirii Tiger-urilor si a Panther-urilor germane, rusii au montat un tun de 15.2 cm pe sasiul de la KV-1S. Pentru prima data au fost folosite la Kursk, unde si-au demonstrat valoarea, castigand porecla de “Vanator de animale“.

Diverse
Greutate: 46 T
Presiune exercitata asupra solului: 0.78 kg / cm²
Lungime: 8.95 m
Latime: 3.25 m
Inaltimet: 2.45 m
Echipaj: 5
Bllindaj si armament
1 tun x 152.4 mm ML 20s
Blindaj max.: 75 mm
Blindaj min.: 20 mm

Propulsie
Motor: V-2-K-s diesel
Putere: 600 CP
Putere specifica: 13 CP / tona
Viteza (*): 43 km/h
Capacitate rezervor: 600 l
Consum (*): 295 l / 100 km
Autonomie (*): 203 km
Autonomie off Road: 74 km
Productie
Cantitate: 704 buc produse, incepand cu 1943.

* pe sosea

Desi relativ dezamagit in momentul in care am desfacut cutia, trebuie sa recunosc ca de data asta, prima impresie m-a inselat: kitul se asambleaza usor, nu e nevoie sa folosesti chit, iar impresia finala, de masivitate si forta, e chiar reusita!

SU 152

In afara cresterii rugozitatii turelei, care imita niste placi de otel turnate fara prea multe fasoane, n-am modificat nimic la macheta. Si aceasta modificare a fost facuta de catre Vali, cu niste rezultate care m-au convins de valoarea procedeului aplicat. Asa incat l-am aplicat si eu, la un T-34, la care lucrez. Vom vedea mai incolo ce se intampla…

Rugozitate

Vopsirea machetei s-a realizat cu aerograful, folosind vopsea Revell emailata (proportie 1/1 diluant si vopsea, presiunea de lucru 1 bar), dupa care a urmat un proces de inegrire a diverselor zone cu pigment negru (pudra). Dupa primul strat de lac, am vopsit si galetii (zonele de contact cu senila) cu vopsea Steel de Revell, imbunatatita. Imbunatatirea a constat in adaugarea de pigment negru in masa de vopsea.

Senilele au fost dry-brush-ate cu steel, spalate cu oxid de fier si pudra maro de praf pastel (diluate in spirt). Dupa uscare, lac mat. Fiind din vinyl, au fost convinse sa serpuiasca prin metoda acelor de seringa (diametrul folosit - 0.8, niste ace ceva mai groase, deoarece nici senila nu e deosebit de subtire).

Senila

A urmat un dry brush cu galben acrilic, pentru a mai deschide la culoare din zonele blindajului, plus un dry-brush cu alb, pe muchii.

Intentia a fost sa scot un model mai putin uzat decat ceea ce am lucrat pana acum, dar care sa poarte totusi un pic de rugina, afumatura, noroi, etc.

Poze in plus mai gasiti la galerie, sper sa va placa (am renuntat momentan la camuflajele de iarna)

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 10:53 AM

Intradevar, e foarte reusita macheta ca si pozele de altfel.
Felicitari!
Pacat ca Vali nu are acces la forum.
Daca tu sau Max puteti sa faceti cateva poze la lucrarile lui si sa le postati pe forum cred ca ar fi interesant.
Bafta!

#3 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 December 2004 - 12:15 PM

Multumesc ! Artistul fotograf e, ca de obicei, Blue Max.

Am atasat la galerie, la adresa

Machete Vali

cateva fotografii ale machetelor lui Vali (publicate in numele si cu acceptul lui).

Vali merge pe ideea imbunatatirii unui model la maxim, dar fara nici un pic de uzura (macheta reprezinta tancul in conditii de muzeu).

Exemple de imbunatatiri: marirea rugozitatii blindajelor turnate, decuparea golului din fiecare dinte de la senila Panzer IV (trebuie sa pun o poza si cu macheta asta), suduri, lustruirea tevii tunului, etc. Probabil ca in fotografii aceste amanunte nu se vad, dar executia este exceptionala.

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 12:22 PM

Le-am vazut si pe al lui Vali.
Frumoase lucrari.
In rest - fiecare cu tehnica si parerile lui despre prezentare.
Eu lucrez "uzat", dar stiu destul de multi care lucreaza "nou".
E doar diferenta de optica si atat.
Bafta!

#5 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 20 December 2004 - 07:09 PM

Felicitari Ronin, intradevar şi pozele şi macheta sint foarte reuşite. Aş vrea sa-l vad pe vinatorul asta de animale şi cu camuflajul de iarna.

#6 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 December 2004 - 08:42 AM

Horia, am vrut sa te intreb-cum a facut Vali texturarea blindajului la KV-ul tau? Arata foarte bine.

#7 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 21 December 2004 - 09:19 AM

Multumesc pentru aprecieri ! Pentru texturare, citez din articolul cu Tehnici...:

"Sau, varianta prietenului Vali, care foloseste D 209, pensulat usor pe blindaj, dupa care cu o pensula cu fire de par tare, apasa usor suprafata, dandu-i rugozitatea dorita. Metoda are rezultate deosebite, se poate vedea pe blindajul KW 14-ului de la Galerie. Acolo, mana maiastra care a realizat rugozitatea a apartinut lui Vali, eu am incercat metoda pe un T-34, care inca mai are de suferit pana va fi gata."

Spor!

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 December 2004 - 01:45 PM

Ronin, te rog pe tine si pe altii ca tine sa nu uitati atunci cind aveti timp si chef sa traduceti si sa explicati poporului modelist prieten toti acei termeni sau expresii gen dry-brush, washing, etc, etc. Cu multumiri.

#9 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 23 December 2004 - 07:06 AM

Deci,

- dry-brush = folosirea unui minim de vopsea, aplicat cu o pensula. Metoda de lucru consta in luarea vopselei pe pensula, si apoi stergerea pensulei de un servetel sau o carpa curata, pana cand nu mai raman urme de vopsea. Se pensuleaza peste muchii, detalii, in ideea de a scoate in evidenta anumite detalii, sau pentru a "sparge" monotonia data de folosirea unei singure culori, imitand o zona mai decolorata. Se foloseste o vopsea mai deschisa la culoare (alb, am folosit insa si galben, se poate folosi aceeasi vopsea ca si zona pe care se lucreaza, dar o nuanta mai deschisa. Deoarece se lucreaza cu cantitati foarte mici de vopsea, sunt necesare foarte multe treceri cu pensula, procedeul necesita rabdare. Daca se foloseste prea multa vopsea, se pierde efectul, si se obtin in cel mai bun caz niste mazgaleli.

De ce se numeste dry-brush? Cred ca din cauza ca stergand bine pensula, vopseaua care se aplica in final este deja semi-uscata.

- washing = spalare, foloseste vopsea foarte diluata. Prefer sa spal cu acrilice sau cu tempera diluata, sau cu spirt in care am diluat pigmenti. Se poate folosi si vopsea emailada diluata, dar inainte de a spala se recomanda sigilarea modelului cu un strat de lac acrilic (sau folosirea vopselei acrilice). Spalarea poate fi locala (un strop de vopsea in zona unui nit, sau de-a lungul adanciturilor dintre doua placi) sau generala (cu o pensula cu par moale si lung, se spala tot modelul).
Vopseaua diluata se aduna in adancituri, santuri, etc. In cazul celei de a doua spalari, tot modelul se va inchide la nuanta.

Ambele procedee se aplica pentru a "pacali" privitorul, pentru a da o falsa adancime modelului. De obicei, wash-ul se aplica inainte de a aplica dry-brush-ul.

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 December 2004 - 07:30 AM

Explicatiile astea, cat si altele asemanatoare pe teme conexe, ar sta MULT mai bine intr-un articol. Sa vedem cine isi ia inima in dinti si-l scrie ...
Z-mare, aveai pe forumurile vechi cateva articole de referinta !
De ce nu le oferi o "noua editie imbunatatita si revizuita" aici ?! :roll:

#11 Useril este offline   carabus_sorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 19 January 2005 - 10:10 AM

Frumoase Tancurile lui Vali...bravo...vreau si eu...m-ar interesa un T-18...cati bani face??..sal all :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi