Forum Machete,Modelism,Hobby: HUMBER FWD Light Ambulance - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HUMBER FWD Light Ambulance Accurate Armour resun kit 1/35

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 November 2017 - 10:06 PM

După multă ezitare, am găsit cu greu calea spre locul din stivă unde odihnea de ani buni acest kit, în aşteptarea coagulării lui într-o machetă.
Spun "lungă ezitare" pentru simplul motiv că îmi vine greu să trec la asamblarea lor, într-un fel anume eu văd asta ca pe o despărțire.
Parcă îmi lipsesc de la locul lor, acolo unde le ştiu de atâta timp.
Şi totuşi.
Imagine atasata: Humber Box 001  Humber logo.jpg

Humber. Thomas Humber, ca să râmân oarecum fidel felului britanic de a pronunța numele persoanei, şi-a înființat mica firmă de biciclete prin 1860-şi-ceva, iar aproape 30 de ani mai târziu producea deja mici vehicule cu motor pe 3 sau 4 roți.
Nu cred să aibă mare interes istoria acestei firme, aici în acest topic, astfel încât am să sar peste decenii, direct la partea de interes, anume acest FWD botezat neoficial BOX.

Începuturile modelului ne duc cu câțiva ani înainte de izbucnirea Războiului al doilea mondial, când firma Humber punea pe piață două modele de succes : Snipe şi SuperSnipe, în versiunea saloon şi limousine.
Motorul performant pentru acele timpuri, cu 6 cilindrii,4100 cmc şi 85 CP propulsa maşina, primită în egală măsura drept un automobil elegant cât şi "Rolls Royce"-ul săracului.
La declanşarea războiului, acest Snipe şi fratele lui, SuperSnipe au devenit alegerea evidentă pentru armata britanică, care le-a folosit ca automobile destinate înalților ofițeri din comandamente şi state majore.
Cel mai "înalt" dintre ei a fost însuşi Montgomery, care a folosit pe durata războiului doua exemplare diferite.
Cu ceva ani în urmă am deschis un topic pe tema asta, nu insist.

Bon.
Câtă vreme britanicii aveau un şasiu robust şi un motor puternic pentru categoria lui,concluzia care s-a desprins era foarte clară: o platformă pentru un viitor Heavy Utility destinat armatei.
Prin mărirea şasiului şi transformarea în 4x4 s-a ajuns la acest FWD, în fapt singura maşină de acest gen,cu tracțiune integrală, produsă de englezi pe durata războiului.
Până la dezvoltarea mai multor categorii bazate pe această formulă, nu mai era decât un pas, care a şi fost făcut.

Imagine atasata: Humber Box 008.jpg

Humber FWD "BOX" a apărut în mai toate versiunile posibile: maşină de campanie, tropical cu tendă ,amovibilă,din pânză, camion uşor 8 CWT (400 kg sarcină utilă la care s-a renunțat totuşi, în 1941), ambulanță de campanie( subiectul nostru) ba chiar şi versiuni blindate, Humber Light Reconnaissance Car Mk I şi Mk II(4x2) sau Mk III (4x4).
Cu suspensii independente pe față, părea un vehicul prea sofisticat,impropriu pentru nevoile armatei, totuşi ulterior s-a dovedit a fi o maşină "strurdy and reliable" şi a rămas în dotare mulți ani după încheierea războiului.
Imagine atasata: humberfwd.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 November 2017 - 10:10 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 November 2017 - 03:04 PM

Kitul din răşină,al scoțienilor de la Accurate Armour,nişte maeştrii în materie, apărut pe piață în 2011(dacă nu greşesc) vine "desfăcut" în cca 100 de părți componente include multe repere din PE şi o coală destul de generoasă cu decaluri/ variante de înmatriculare.
Calitatea turnării şi precizia detaliilor sunt pe măsura renumelui(şi al prețului), iar planurile de asamblare sunt în tipicul brandului, sub formă de poze cu numere indicatoare ale pieselor şi câteva fraze ajutătoare.
Ca parte indedită : şasiul maşinii este turnat dintr-o singură bucată împreună cu podeaua şi motorul, o soluție pe care eu nu am mai întâlnit-o la alți producători.
Vă puteți face o idee despre ceea ce am scris, privind pozele de mai jos:
Imagine atasata: 2017-11-04 13.56.43.jpg Imagine atasata: 2017-11-04 13.59.15.jpg
Imagine atasata: 2017-11-04 15.04.00.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2017-11-04 13.58.29.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 November 2017 - 03:08 PM


#3 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 05 November 2017 - 08:56 AM

Interesanta. Astept stratul de lac final. Spor😁

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 November 2017 - 11:50 AM

Mulțumesc Romi.
Machetuța asta e mare(lungă) cam cât un tub de Revell , însă are pe ea chiar toate detaliile de la maşina reală,ceea ce mă surprinde, cu toate că ştiam la ce să mă aştept.
Designul master modell-ului şi partea de documentare au fost asigurate de către David Jane, iar decalurile cu notițele istorice, de către Derek Hansen.
La capitolul vopsire, scoțienii spun cam aşa:
" Pentru că Humber Ambulance a servit în toate teatrele, pe toată durata ww2, se pot aplica oricare dintre schemele de vopsire standard britanice. Interiorul cabinei se vopseşte în aceaşi culoare cu exteriorul, în timp ce pentru interiorul caroseriei se pot folosi Light Cream (Buff), sau Alb curat( s-a sugerat şi o nuanță de verde foarte pal la unele exemplare, dar noi nu putem confirma asta."
Destul de concis şi foarte "la obiect".

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 November 2017 - 11:51 AM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 November 2017 - 08:53 PM

Cu motorul şi transmisia asamblate, am dat o primă vopsire pe şasiu.
British Deep Bronze Green de la Xtracrylix.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2017-11-05 20.48.47.jpg
  • Imagine atasata: 2017-11-05 20.50.11.jpg


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 December 2017 - 02:07 PM

Am reusit sa duc la capat construirea machetei.
Foarte bine realizata din punct de vedere al turnarilor, cu gandul la viitorii clienti in sensul de a-i scuti de (prea)multe taieturi,pilituri si alte asemenea manevre plictisitoare si poluatoare, oricum reduse la minimul inevitabil,macheta celor de la Accurate Armour ramane un subiect inedit pe piata softskin-urilor in scara 1/35 - eu nu am idee ca acest subiect sa mai fie tratat de alt producator.
Probleme intampinate din punctul de vedere al potrivirii pieselor au fost relativ putine si datorate in principal curbarii usoare a unor piese, o meteahna destul de des intalnita in materia kiturilor din rasina.
Scotienii s-au straduit si asta se vede, la toate capitolele, incepind cu reperele PE si terminand cu alternativele diponibile pentru decaluri/inmatriculari.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20171201_132659-1.jpg
  • Imagine atasata: 20171201_132715.jpg
  • Imagine atasata: 20171201_132738-1.jpg


#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 December 2017 - 03:08 PM

Inmatricularea folosita este din 51st Highlander Infantry Division.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20171201_132754-1.jpg
  • Imagine atasata: 20171201_132812-1.jpg
  • Imagine atasata: 20171201_132841-1.jpg
  • Imagine atasata: 20171201_132910-1.jpg


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 December 2017 - 06:32 PM

Foarte Fain si subiectul si realizarea ! Bravo , Longinus ! :clapping:

#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 December 2017 - 07:01 PM

Frumos model ,faina uzura .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi