Forum Machete,Modelism,Hobby: Prin ograda altora, da' la 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prin ograda altora, da' la 1/72 Sd.kfz.165 Hummel, late version

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 November 2017 - 01:22 PM

Cum mai am niste militare, la 1/72, mi-am zis sa ma apuc de Hummel, scara 1/72, de la Dragon, achizitionat pe cind era bunica fata!
Adica asta:
Imagine atasata: IMG_1433e.jpg

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 November 2017 - 02:34 PM

Interesant.
Hai s-o vedem si pe asta: Zetul face taratoare :shok:

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 November 2017 - 08:38 PM

Longinus tu nu erai inca membru cand Z se mai " dedulcea" cu de din astea ?
Imi aduc aminte de un Sdkfz 222 sau 260 ( ICM parca) ,sau ceva din gama , niste Jagdpanzer 4 .... ce vremuri ... ^_^

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 November 2017 - 10:56 AM

Da, este adevarat, nu e prima data cind calc stimb! Mea culpa (?)

Cum spuneam, kit-ul este de la Dragon. In cutie erau cinci rame cu pese, trei rame cu roti si roite si sasiul propriu zis. In total 149 de piese din care 5 sunt marcate ca nefolositoare. Cutia mai contine o foaie cu PE, senilele, decalurile si doua piese metalice, nu stiu ce ar putea fi! Plasticul este gri, destul de bun, centrat injectat, dar cu bavuri, unele nasoale, adica plastic scapat pe linga matrita. Cred ca din cauza uzurii matritei.
Imagine atasata: IMG_1436e.jpg
Imagine atasata: IMG_1437e.jpg
Imagine atasata: IMG_1438e.jpg
Imagine atasata: IMG_1435e.jpg
Ce-mi place la senile e ca sunt dintr-un stiren moale, precum cauciucul, dar care se lipeste cu lipici obisnuit, pentru plastic. A fost o gaselnita a celor de la Dragon, nu stiu daca a avut succes, pentru ei, si au continuat. Un dezavantaj l-as vedea deja, sa vedem daca se confirma, anume fapul ca nu stiu cum va sta pe roti, adica cit de complicat este faci acea burta la senila ce trece peste rotitele alea mici. (iartat sa-mi fie, nu stiu cum se numesc. Galetii, din ce stiu, sun rotile alea mai mari, de jos). Instructiunile de montaj am impresia ca au ceva hiba, adica unele piese apar pe desenul final, fara sa-ti spuna cum se monteaza colo, in care pas si ar mai fi ceva, dar o sa vedem, pe parcurs, la montaj.
Imagine atasata: IMG_1440e.jpg
De exemplu, nu se arata cum ajung acele piese acolo, in ce pas le lipesti! Nu ca nu as stii, dar e vorba de acuratetea explicatiei.
Imagine atasata: IMG_1440ee.jpg
Pentru vopsire se dau sase variante, cinci din unitati necunoscute, frontul de est, 1944 si una, divizia "Das Reich", tot frontul de est, 1944.
Imagine atasata: IMG_1441e.jpg

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 November 2017 - 05:33 PM

Citeaza

Da, este adevarat, nu e prima data cind calc stimb!

Z , nu e nici o problema de calcat stamb . :friends:
Da barem sa fie mai apasat . :-D
( e drept ca nici eu nu am mai postat de foarte mult timp vreo lucrare , insa sint impiedicat de niste probleme tehnice pe care din lipsa de timp si comoditate nu am reusit sa le rezolv )
La ce piese metalice te referi ?
Daca sint acele grilaje din PE galbene ... nu stiu unde vin . Vad ca prizele de aer pentru motor sint date din plastic , pe rama A nr.3 si parca tot 3 .
Adaug si o fotografie pentru una dintre variantele de camo .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nashorn hummel 64f8eaa0b1cf1dc81813e6de82df5286--camo-designs-ww-tanks.jpg


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 November 2017 - 06:42 PM

Ps. In instructiuni arata ca ar fi tot grilaje de aer pt motor dar probabil inchise (?) la fel ca in fotografia de epoca.

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 November 2017 - 06:43 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 November 2017 - 01:28 PM

Cum ziceam mai sus, sensei Dargon a cam zbircit-o cu intructiunile de montaj!
In instructiuni, zice ca, piesa B 4 nu se foloseste
Imagine atasata: IMG_1445e.jpg
Imagine atasata: IMG_1444e.jpg
Bun, atunci ce pun aici?
Imagine atasata: IMG_1443e.jpg
pentru ca in desenul de asamblare, apare montat, normal, nu spune cind, in care pas!!!
Imagine atasata: IMG_1440eeee.jpg
Si nu e singura bilba! Imi indica sa dau gauri unde nu trebuie, piese ce au pin de ghidare, dar pe contrapiesa nu sunt locasulile corespunzatoare, desi in desen...apar!!! Unele piese le montezi la ...intuitie, ca-ti arata doar "pe aici pe undeva"!
Bun, s-a trecut peste asta si s-a juns aici!
Imagine atasata: IMG_1447e.jpg
Imagine atasata: IMG_1448e.jpg
Imagine atasata: IMG_1449e.jpg
Imagine atasata: IMG_1450e.jpg
Imagine atasata: IMG_1453e.jpg
Dany, de sirmulitele astea vorbeam. Intre timp m-am lamurit, sunt suportii pentru galetii de rezerva!
Si tunul
Imagine atasata: IMG_1454e.jpg
Imagine atasata: IMG_1455e.jpg
Haios este ca prima data l-am adunat...pe dos! Cind am vrut sa vad cum arata pe transportor m-a apucat risu': incarcatorul era cu capul in jos!!!!! Noroc ca lipiciul nu se uscase, asa ca l-am demontat repede si la-am montat apoi corect!
Urmeaza sa-l vopsesc. Voi alege ultima varianta. In instructiuni scrie ca e nevoie de MM2099, Afrika Grunbrau. ??? in stepa rusa??? Cred ca mai potrivit este MM 2095, Panzer Dunkelgelb sau H-403 Dark Yellow, de la Gunze.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 November 2017 - 01:34 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 November 2017 - 04:30 PM

Citeaza

In instructiuni scrie ca e nevoie de MM2099, Afrika Grunbrau. ??? in stepa rusa??? Cred ca mai potrivit este MM 2095, Panzer Dunkelgelb sau H-403 Dark Yellow, de la Gunze.

Z , e cel in camo de iarna ?
Pe la jumatatea lui 42 si pana prin martie 43 multe vehicole si tancuri germane de pe Frontul de Est erau vopsite in culori DAK sau alte combinatii in special in zona Stalingrad si Crimeea .
Insa deja in 44 era putin cam curios .
Nu stiu care o fi poza de referinta a dragonilor ... dar zic ca ar fi ok un galben inchis ca si culoare de baza .

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 November 2017 - 05:05 PM

Alex, du-te pe soluția dunkel gelb.
Nu stiu ce vopseluri ai, eu folosesc in cea mai mare parte Tamiya.
Pt acrilice japonezii au cod XF 60. După părerea mea este cea mai corectă nuanță.
Imagine atasata: 180699_b.jpg

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 November 2017 - 06:32 PM

Eu am MM2095 Panzer Dunkelgelb, H-403 Dark Yellow, XF-60 Dark Yellow (care nu e la fel ca si cel de la Gunze), XF-59, Humbrol 93 Desert Yellow, Revell 88 Ocre Brown, Revell 89 Beige.
Lunginus, daca zici ca XF-60 e cel mai aproape de adevar, o sa-l folosesc pe acela.
Schema de vopsire e ultima, dreapta jos, din poza pusa de mine, cred ca un camuflaj de iarna, sters. Imi pare mai interesanta, sper sa reusesc sa-l reproduc.

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 November 2017 - 11:59 PM

Da, Tamiya XF 60 este cel mai corect ca nuanță, textură şi luminozitate(suportă foarte bine toate efectele de uzuri,spălări etc.
Se aplică foarte uşor cu aerograful şi este perfect mat.
Schema de vopsire indicată este "de iarnă" - alb-peste-galben, frontul de răsărit şi ar trebui să fie ori până în februarie 1944, în Rusia, ori pentru o mică parte din divizia asta care a luptat în decembrie 1944, la Budapesta. Nu ştiu ce decaluri cu însemne divizionare se dau în kit, dar ar trebui să fie ceva din divizia a 2 Panzer Division SS "Das Reich"
Marea unitate a avut două semne divizionare distincte: până la bătălia de la Kursk:
Imagine atasata: wss-2-insignia-kursk.png

şi :după(pe ăsta ar trebui să îl ai în kit )
Imagine atasata: wss-2-wolfsangel.png

Bon. De final îți mai spun doar că Hummel-ul tău a făcut parte din regimentul 2 artilerie autopropulsată din cadrul acestei divizii, bateria a 2a , dotată cu 6 autotunuri de 150 mm.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 November 2017 - 12:05 AM


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 November 2017 - 09:34 AM

In decal este dat ultimul insemn, de culoare galbena, deci e dupa Kursk.
Mai sunt ceva pe foaie, o sa-i fac o poza mai tirziu.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 November 2017 - 09:35 AM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 November 2017 - 10:41 AM

Dacă vrei să-l vopseşti mascare de iarnă, alb/dunkelgelb , da, ăla este decalul.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 November 2017 - 05:15 PM

Stii care e chestia, acel insemn nu apare in instructiunile de vopsire/decaluri, el fiind doar pentru avrianta "Das Raich" (primul din a doua coloana) Trebuie pus pe "turela", partea stinga, jos???

#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 November 2017 - 06:21 PM

Da, însemnul ăla este insigna diviziei Das Reich şi vine depus pe fața redutei, în dreapta tunului (cum priveşti macheta din față) şi cam la nivelul chepengului de acces la postul conductorului.
Tot pe stânga maşinii, la acelaşi nivel, se pune şi pe oblonul spate. Ar trebui să ai şi nişte numere tactice formate din 3 cifre (11o,111,112,113, 114, 115 - cele 6 piese ale regimentului 2.- cel mai documentat este 112)
Dacă zici că e pentru versiunea de vopsire în 3 tonuri, atunci este frontul de est în vara lui 44 desi in vara/toamna lui 44 divizia se afla in Franța. Ciudat, într-adevăr.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 November 2017 - 06:30 PM


#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 November 2017 - 06:49 PM

Ca paranteză, una tristă, îți postez un link cu un episod oribil din istoria acestei divizii SS, în Franța - masacrul de la Oradour sur Glane.
Acolo i-au ucis pe toți locuitorii, bărbații separat- împuşcați în picioare ca să nu se mai poată mişca,stropiți cu benzină şi incendiați, iar femeile şi copii au fost blocați în biserică şi arşi de vii cu tot cu clădire.
https://youtu.be/qh4XFhvES1k

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 November 2017 - 06:54 PM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 November 2017 - 12:06 PM

Un pic off topic . Cer scuze.
Longinus nu stii daca exista si vreo varianta cu titraj in engleza ?
Franceza nu cunosc atat de bine incat sa urmaresc firul povestirii .
Pana la urma sa facut lumina in acel caz?

Din cate cunosc eu referitor la acel eveniment existau vreo cateva versiuni si neclare toate .
Intr-una ( cea oficiala ) nemtii erau cei rai , vinovati de tot . Aici totul e clar .
O alta ,mai putin convenabila si de data mai recenta ( cca anii 2000 ) le gasea nemtilor circumstante atenuante si arunca o parte din vina pe niste Maquis-shi de origine spaniola ( comunisti , fosti luptatori in RCS) .
Aici membrii rezistentei i-au provocat pe nemti omorand si mutiland cadavrele unor soldati germani .Tot acestia se presupunea ca au dat si foc la biserica aceia in timp ce nemtii incercau sa-i scoata pe localnici afara .Aici nemtii nu doreau sa omoare femeile si copiii ,incercand chiar sa-i salveze .
Actiunile acelor luptatori de gherilla ar fi fost menite pentru a provoca o reactie de revolta si ura a francezilor din tzara impotriva nemtiilor , avand in vedere ca invazia aliatilor incepuse . ( "gen" trebuie 20.000 de morti si securitatea e de vina la Timisoara ) .
Aceasta versiune era bazata , se zice, pe marturiile unor supravietiutori localnici si deasemenea a unor soldati germani ce activasera in unitatea respectiva .

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 November 2017 - 12:49 PM


#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 November 2017 - 02:51 PM

Am doar 112, dar pe varianta aleasa de mine, pe masina, nu apare decit balkenkreuz-ul.

Longinus, Dany, ororile razboiului, dar cum istoria e scrisa de invingatori...

#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 November 2017 - 03:54 PM

Alex poți să pui 112 liniştit pe exemplarul tău fără să greşeşti, sigur, dacă îl inmatriculezi în Das Reich.
Dany nu vreau să ruinăm topicul lui Z .
Despre subiectul ăla vom povesti în alt loc.
Pot doar să-ți spun că unul dintre soldații de atunci, în vârstă de 88 de ani a fost pus sub acuzare în 2014, pentru crimele produse atunci.
Werner C locuieşte astăzi in Köln.
Procurori francezi şi cei germani care anchetează incidentul,cred că mai sunt în viață alți 6 fosți soldați SS care au participat , toți avînd cam 90 de ani.
Uite un link de lb.engleză:
http://www.dailymail...shot-burnt.html

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 November 2017 - 04:10 PM


#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 November 2017 - 10:57 PM

Multumesc de link , Longinus .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi