Forum Machete,Modelism,Hobby: ATENTIE!!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ATENTIE!!! incompatibilitate plastic rasina!!!

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2017 - 02:02 PM

Mamutel atrage atentia la asta:
Nu cred ca cineva are vreo vina, dar cand am inspectat una din machetele cumparate de la un coleg de forum, cu piesele separate de pe culee in pungi, alaturi de care se ragaseau piese din rasina, am descoperit un film HOROR!
Plasticul a inceput sa se topeasca de la faptul ca Isocianatul din rasina nu s-a combinat bine cu poli.... in final - piesele de plastic = varza
Posibil sa nu se intample la toata lumea dar sfatul meu este sa le separati cat mai repede in pungi separate / etanse!


Tomcat spune si el:
Am patit si eu - am luat tot asa, cu piesele in pungi, amestecate , plastic cu rasini, cand m-am uitat in pungi, cupolele erau cu marginile topite

(Hasegawa F4 Phantom)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 December 2017 - 02:02 PM


#2 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 09 December 2017 - 02:52 PM

Bine, dar plasticul si rasina oricum trebuie combinate pentru realizarea machetei. Daca orice fel de rasina si de plastic interactioneaza in acel fel ce le opreste sa aiba acelasi efect pe toate machetele asamblate cu ambele tipuri de materiale?

#3 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2017 - 06:17 PM

 Finn, la 09 December 2017 - 02:52 PM, a spus:

Bine, dar plasticul si rasina oricum trebuie combinate pentru realizarea machetei. Daca orice fel de rasina si de plastic interactioneaza in acel fel ce le opreste sa aiba acelasi efect pe toate machetele asamblate cu ambele tipuri de materiale?

Chiar asa?!?

#4 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 09 December 2017 - 07:07 PM

 flo, la 09 December 2017 - 06:17 PM, a spus:

Chiar asa?!?

Pardon?

#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2017 - 07:34 PM

Adica, aceeasi intrebare o pun si eu. Te rog nu citi cu intonatia lui George Calinescu.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2017 - 08:01 PM

Treaba e simpla si la mintea cocosului. Ati lipit parbrizul de fuselaj cu superglue??? S-a matuit? Nu! Ati lipit apoi cupola, in pozitia inchis, si s-a matuit? Normal, vaporii de cianoacliat nu au avut unde se duce si au "condensat" pe peretii cupolei!! Asa si cu rasina. Tinuta in punga, alturi de piesele de plastic, vaporii degajati ( da, rasina se mai evapora si dupa polimerizare, pentru ca nu toate catenele s-au legat in lanturi!) nu s-au putut imprastia si au "atacat" plasticul si l-au degradat. Daca piesele erau alaturi, pe masa, nu s-ar fi intimplat nimic nici zece ani!! De aceea producatorii de kit-uri ambaleaza rasinile separat de plastic.
Cu alte cuvinte, lipitura plastic- rasina nu va face probleme, atita timp cit e in aer liber. Nici inchiderea in caseta nu va afecta plasticul, deoarece pe rasina, in acest caz, va fi un strat protector de vopsea!

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 December 2017 - 08:09 PM

Am lucrat de n ori combinații de stiren+resin dar :
-piesele de răşină, īn principal au fost "mărunțişuri" īn speță reprezentīnd cantități mici de material.
- sub forma lor de ad on-uri (roți, faruri, prelate etc.)au venit ambalate separat deci nu aveau cum să influențeze restul pieselor din stiren(plastic);
- odată asamblate/montate pe machetă care,bineīnțeles,rămāne īn aer liber, concentrația de substanță corozivă(īn esență isocianatul) este mult scăzută față de mediul īnchis al unei pungi din plastic.
Astfel cred eu că se explică īntrebarea pusă de Finn, anume de ce reperele din resin montate pe o machetă din stiren,rămān inerte īn raport cu plasticul. Pur şi simplu sunt prea mici(relativ) şi (mai ales)aerisite.

#8 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2017 - 08:39 PM

Multam, fratilor. Asa saltai si eu peste nivelul cucosului. Recunosc ca nici chimia organica nu s-a aflat printre iubirile mele. :pardon:

O sa radeti de mine, dar dupa '90 cand am pus mana iarasi pe machete, cu ce credeti ca lipeam cupolele ? Binenteles, cu superglue. Primul "geam" l-am matuit. Apoi am folosit cantitati infime din acelasi lipici si rezultatele erau bune.

Aceasta postare a fost editata de flo: 09 December 2017 - 08:39 PM


#9 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 09 December 2017 - 08:48 PM

 flo, la 09 December 2017 - 07:34 PM, a spus:

Adica, aceeasi intrebare o pun si eu. Te rog nu citi cu intonatia lui George Calinescu.

Imagine postata

 Z-mare, la 09 December 2017 - 08:01 PM, a spus:

Treaba e simpla si la mintea cocosului. Ati lipit parbrizul de fuselaj cu superglue??? S-a matuit? Nu! Ati lipit apoi cupola, in pozitia inchis, si s-a matuit? Normal, vaporii de cianoacliat nu au avut unde se duce si au "condensat" pe peretii cupolei!! Asa si cu rasina. Tinuta in punga, alturi de piesele de plastic, vaporii degajati ( da, rasina se mai evapora si dupa polimerizare, pentru ca nu toate catenele s-au legat in lanturi!) nu s-au putut imprastia si au "atacat" plasticul si l-au degradat. Daca piesele erau alaturi, pe masa, nu s-ar fi intimplat nimic nici zece ani!! De aceea producatorii de kit-uri ambaleaza rasinile separat de plastic.
Cu alte cuvinte, lipitura plastic- rasina nu va face probleme, atita timp cit e in aer liber. Nici inchiderea in caseta nu va afecta plasticul, deoarece pe rasina, in acest caz, va fi un strat protector de vopsea!

La mediul din punga m-am gandit si eu ca avand cel mai mult sens (spre deosebire de simplul contact), dar nu stiam in ce fel se poate produce o asemenea reactie. Ok, bine de stiut.

 Longinus, la 09 December 2017 - 08:09 PM, a spus:

Am lucrat de n ori combinații de stiren+resin dar :
-piesele de răşină, īn principal au fost "mărunțişuri" īn speță reprezentīnd cantități mici de material.
- sub forma lor de ad on-uri (roți, faruri, prelate etc.)au venit ambalate separat deci nu aveau cum să influențeze restul pieselor din stiren(plastic);
- odată asamblate/montate pe machetă care,bineīnțeles,rămāne īn aer liber, concentrația de substanță corozivă(īn esență isocianatul) este mult scăzută față de mediul īnchis al unei pungi din plastic.
Astfel cred eu că se explică īntrebarea pusă de Finn, anume de ce reperele din resin montate pe o machetă din stiren,rămān inerte īn raport cu plasticul. Pur şi simplu sunt prea mici(relativ) şi (mai ales)aerisite.

Exista si posibilitatea ca toata lumea in afara de mine sa stie sa intreprinda ... ceva pentru a evita reactia respectiva dupa constructia machetei. :D Ca experienta in domeniu, am mult mai multe piese de rasina in kit-uri neincepute decat m-am incumetat sa folosesc pana acum. Multumesc pentru raspuns!

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 December 2017 - 05:40 PM

No, bine ca s-o lamurit treaba!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi