Forum Machete,Modelism,Hobby: AK Interactive Primer 758 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AK Interactive Primer 758

#1 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 21 December 2017 - 11:30 PM

A folosit cineva produsul acesta? https://ak-interacti...nd-microfiller/

Am luat niste metalizate de la AK si parca m-ar tenta si grundul lor, dar as vrea sa stiu:
- daca merge direct prin aerograf
- daca trebuie diluat obligatoriu cu grundul lor sau merge si cu altele
- evident, cel mai important, cum sta cu aderenta pe plastic

De cativa ani sunt utilizator fidel de Mr. Surfacer ex Gunze, dar sunt curios sa folosesc si altceva. Multumesc!

#2 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 06 January 2018 - 01:14 AM

Pentru cei interesati: testat pe un rest de avion Mr. Surfacer 1200 (reteta veche) si AK758 Primer. Pentru Gunze am folosit diluantul lor (Mr. Color 110), AK-ul e suficient de diluat "din fabrica". Suprafata a fost stearsa cu alcool tehnic inainte de aplicare.

Concluzii:

- aderenta mai buna la Gunze, ambele rezista fara problema la banda Tamiya aplicata direct de pe rola, dar la o zgariere cu scobitoarea AK-ul nu a facut fata prea bine;
- AK-ul e ceva mai inchis ca si nuanta;
- la Gunze efectul de "auto-uniformizare" pare ceva mai pronuntat (nu am inundat totusi suprafata ca sa le testez limitele).

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2018 - 10:56 AM

Interesant ce spui tu acolo, multumim pentru impartasirea (na, ca era sa zic șeruire :-P :-P ) experientei. Se poate deduce simplu ca grundul de la Gunze e mai bun. Eu am folosit doar grund de la Gunze si am fost foarte multumit, asa ca nu am motiv sa-l schimb!!

#4 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 11 January 2018 - 11:11 PM

Cu placere. Nu stiu cum e reteta noua de la Gunze, sper ca au pastrat calitatea. Pe de alta parte are si AK-ul un avantaj: fiind mai inchis ca si nuanta e mult mai vizibil pe corpul machetei, cel Gunze e foarte apropiat de culoarea gri pe care o au kiturile de obicei. Pentru cei care nu au iluminare buna in spatiul de lucru ar putea fi o alternativa de luat in considerare.
Si ceva ce am uitat sa mentionez: AK-ul se usuca perfect mat (chiar si la penson). Gunze are o tenta satinata, mai ales daca e aplicat cu pensonul.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2018 - 01:15 PM

Penson nu am, doar niste pensule, dar nu am aplicat niciodata cu ele grundul. In privinta culorii grundului, cred ca ai dreptate.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi