Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, ianuarie 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, ianuarie 2018

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2018 - 08:35 AM

Dany..."creaturile fantomatice" s-au cam topit, cel puțin vagoanele.
Unii care astăzi fac "reformă" atunci au făcut milioane (de €, desigur).
Pe de altă parte, ştiu că, într-o vreme, locomotivele cu abur făceau parte din parcul strategic pentru timp de război, motivat de faptul că în caz de restrişte, când rețelele de energie electrică ar fi distruse iar petrolul ar deveni greu de găsit respectiv necesar în alte părți(pe front), cărbuni şi apă chioară s-ar afla din belşug.

#22 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2018 - 09:51 AM

In caz de razboi stam bine ca nici armata nu mai avem (nu's cine o fi desfintat-o, am uitat, probabil un mare adept al UE (sunt curios sa vad ce o sa intample cu tinerii frumosi si liberi daca ne-or face moghiorii bucuria cu Ardealul, taman acu, de centenar).

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2018 - 11:00 AM

Citeaza

Dany..."creaturile fantomatice" s-au cam topit, cel puțin vagoanele.
Unii care astăzi fac "reformă" atunci au făcut milioane (de €, desigur).
Pe de altă parte, ştiu că, într-o vreme, locomotivele cu abur făceau parte din parcul strategic pentru timp de război, motivat de faptul că în caz de restrişte, când rețelele de energie electrică ar fi distruse iar petrolul ar deveni greu de găsit respectiv necesar în alte părți(pe front), cărbuni şi apă chioară s-ar afla din belşug.

... Da ,Longinus , nu a prea mai ramas nici un " fas " ...isn't it ? ... Ne-o " aburit" pana or " fumat" tot " partzogarii" ...si mai clameaza si respect pentru " damf-ul" lor .

Citeaza

daca ne-or face moghiorii bucuria cu Ardealul, taman acu, de centenar


Urmaream acum vreo zi o emisiune la "Realitatea" , Bogy si ziceau ca foarte mult nu au ce sa ne faca , avand in vedere ca nu or sa-i lase UE ,date fiind problemele lor cu anumite regiuni si nu doresc sa se creeze un precedent , insa or sa saboteze la greu .Propaganda , media , etc . Aloca sume foarte mari pt.asta si sint tari aici . Ideea se spunea ar fi sa faca sa se vorbeasca mai mult de ei decat de centenar .

#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2018 - 11:33 AM

Hai sa o lasam balta cu povestea asta cu centenarul si propaganda ...
Discutiile astea nu fac ok pe forum, care alt specific.
Sincer, m-am apucat sa studiez niste machete de avioane si tare ma apuca "dorinta" sa mai trantesc unul. Totusi am inclinatiii spre 1/48 ca la 1/72 nu prea ma mai ajuta "celularul".
:yahoo:

Sunt foarte aproape sa receptionez coletul ce contine o creatie Karaya, ce-i drept 1/72.
Este vorba despre un N.A.F. N3N-3 de scoala si antrenament.
Am eu inclinatia asta spre modele ezoterice.
Mai inedit decat kitul (resin) este faptul ca polonezii de la Karaya au inclus in coala de decaluri, inmatricularea aparatului real cu care George W Bush senior a absolvit, in 1942,cursurile de pilotaj, devenind mai apoi pilot pe Avenger si luptind in WW2.

Imagine atasata: 72005.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 January 2018 - 11:40 AM


#25 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2018 - 03:29 PM

Vezi postareadany, la 11 January 2018 - 07:32 AM, a spus:

Un documentar de prin anii 60 despre locomotivele cu aburi din partea esteuropeana .
Interesante imaginile din Romania .
... Imi aduc aminte cum , pe vremuri , trecand prin Jibou , sau Apahida eram fascinat si impresionat de aceste masinarii . Pe cate 5-6 -7 linii paralele erau randu-rinduri de ... " creaturi" din acesea enigmatice ,stranii ,de toate formele si marimile si epocile , ce ma faceau sa-mi inchipui povesti si locuri din alte vremuri . Totodata erau poate la fel de multe daca nu mai multe vagoane .Deasemenea din toate epocile si formele.
Trenuri intregi ...care probabil astazi daca ar fi fost recuperate , macar o parte si restaurate ar fi facut deliciul unor generatii si poate chiar le-ar fi educat gustul pentru istorie ,arhitectura , frumos , si poate ar fi ajutat si la prezervarea unui trecut interesant si chiar nobil .
https://www.youtube....h?v=y-iDfkYqaTM

Am avut placerea in copilarie sa circul cu tren tractat de o aburoasa. Pana prin '73 cursa Huedin - Calatele era un "tren cu aburi" cum ii ziceam. da, pana in Revolutie erau in stocurile de mobilizare. Acum si polonicele din stocuri s-au vandut.

Fain subiect ai ales Longinus.

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2018 - 01:28 PM

Imagine atasata: Image.jpg

#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2018 - 02:25 PM

Eh...pe vremea aia nu exista atata tehnologie !Zice-se ca puterea computerelor de la bordul misiunii ar echivala astazi cu puterea unui pocket calculator !!
Saracul Armstorng...era baiat frumos.
Apropos: tipa aia de la wc...seamana cu cineva cunoscut...cred ca am mai vazut figura pe la tv. A fost cumva prin parlament ??? :shifty:
Nici prin cel european ??

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2018 - 09:18 PM

Ce mişto e viața in NK .
Aproape că-mi vine să dau cu Samsungul de pereți. :gun:
https://youtu.be/gCTshIip1oA

#29 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 09:29 PM

E curat. Nu inteleg cum este asa de curat, cand ei inca folosesc carbuni pentru gatit. :pardon: Nici in filmele de propaganda a Epocii de Aur nu era atata curatenie.

#30 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 13 January 2018 - 07:10 AM

https://www.romania-...mored-carriers/

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2018 - 10:14 AM

Flo, cind faci un film de propaganda, speli si cerul!! Ai uitat ce lustru se dadea cind venea in vizita tovarasul?
Am remarcat ceva: ati vazut ce tristi sunt oamenii, adica coreeni? Or fi uitat scenaristii sa le zica "cisss"!!!!
Pe de alta parte, ce tie si cu propaganda asta. In ambele sensuri! Americanii ne arata niste nord coreeni slabi, nemincati, care fac foamea pe rupte, ne arata copii subnutriti, femei muncind pe brinci, barbati fara viitor, care nu au nici macar o bicicleta, toti cu ochii in tablourile lui Kim -ir-cum-l-o-chema! Aici vedem oameni normali, cartiere frumoase, masini, trenuri/metrouri, copii grasulii care se joaca etc, etc. Cine a inventat propaganda, stia ce impact are asupra omului!

#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2018 - 11:49 AM

Vezi postareaMR-JW, la 13 January 2018 - 07:10 AM, a spus:


S-a semnat deja,ieri.
Zice-se că anul ăsta vin 36 de bucăți dintre care ultimele 6 vor fi fabricate deja la Bucureşti.
Gurile rele spun că UMB a început să-şi caute muncitori calificați. Să sperăm că-i şi găseşte.
În aceaşi ordine de idei, americanii afirmă că Raytheon va vinde către aviația noastră rachete AMRAAM (aer/aer cu rază medie)"Fox three" , de ultimă generație şi pare că se vor şi produce la noi, o parte măcar. Termen de finalizare, anul 2020.Asta nu-i o veste rea. Totuşi ,parcă la un moment dat se vorbea doar despre Matra Mica franțuzeşti.
În fine.
Eu rămân curios să văd ce se va alege de povestea cu corvetele. Guvernul pretinde (dar ce nu pretinde guvernul!?) că anul acesta se va lămuri şi chestiunea lor.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 January 2018 - 12:03 PM


#33 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2018 - 08:20 PM

Nu am uitat. Am participat la asa ceva pe cand eram mtr la Pitesti. Am curatat alei la Combinatul de cauciuc ( asa-i zicea in popor). Cum vegetatia nu era pe masura oaspetelui s-au adus ghivece cu plante. Oricum, in ultimii ani ai comunismului nu se mai putea face nimic. Totul era prafuit si sordid in Bucuresti. La aia, chiar si anticul tramvai Tatra, chiar daca are farurile capacite, este mai curat ca un tramvai actual. Propaganda este o arma teribila. Ceausescu nici macar asa ceva nu mai avea.

Longinus, mie imi pare rau de cei de Moreni. Oameni tare inimosi. Daca raman cu buzele umflate este tare nedrept. Nu stiu cati angajati din alta pravalie ar fi fost de acord sa contribuie din salariile lor pentru realizarea unui prototip.

#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2018 - 11:11 PM

Bunule Flo, încă nu-i sigur că TBT-ul de la Moreni a murit. Să sperăm că încă mai respiră. Anul trecut se făcea mare tam tam cu semnarea actelor de înființare a societății mixte, împreună cu nemții.
Pentru anul ăsta...Dumnezeu mai ştie.
La multele probleme de până acum, se mai adaugă şi instabilitatea guvernamentală din prezent, balamucul continuu de la guvern şi restul "companiei". Îți dai seama că dacă ăştia îşi dărâmă guvernul din nou, am avea al patrulea ministru al apărării într-un singur an ?!
Cine naiba să ne mai ia în serios ??

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2018 - 03:34 PM

Ii doare exact undeva, colanul sa le ramina, restul....

#36 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 January 2018 - 08:45 PM

De urmărit.
https://youtu.be/cbZiuCkgs6Y

La min. 5,55 puteți vedea chiar şi o machetă de navă !. Pare a fi un crucişător.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 January 2018 - 09:00 PM


#37 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2018 - 09:43 AM

" Îți dai seama că dacă ăştia îşi dărâmă guvernul din nou, am avea al patrulea ministru al apărării într-un singur an ?!" - pai nu cred ca ar fi vre-o problema, am inghitit noi vre-o 9(noua) guverne Boc si n-a mai murit nimeni dar hai sa ramanem la modelism ca e mai bine, vorba aia: "Discutiile astea nu fac ok pe forum, care alt specific".

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 January 2018 - 08:43 PM

Fiindca veni vorba de Boc ( care in ciuda faptului ca a fost foarte slab ca si premier , in schimb ca si primar imi pare chiar ok ) am zis sa fac si eu o legatura cu Clujul , insa paralel fatza de politichie .
Undeva pe la inceputul secolului trecut circulau prin Cluj niste tramvaie cu aburi tare simpatice . Mult timp am cautat sa gasesc fabricantul si traseul complet al acestora insa pana acum nu am gasit nimic concludent .
Am atasat cateva fotografii ,in speranta ca poate cineva ar putea detine mai multe informatii in ceea ce priveste tipul locomotivelor sau al vagoanelor .
Si aici un astfel de " pui de tren" in habitatul lui natural , prin Brno ,prin anii 90 . https://www.youtube....h?v=X5P58UCxXPE si aici in 2017 https://www.youtube....h?v=P6zfj63TksQ

Ps. Tare Muzeul tehnic din Brno . Multe tamvaie dar si autobuse si troleibuse vechi foarte frumos intretinute si restaurate .
Aici un troleybus de prin 1938 https://www.youtube....h?v=f4ivTYWoZYA

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cluj 49074826_90799ba57f_z.jpg
  • Imagine atasata: cluj the_old_kolozsvar_by_voievodu.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 January 2018 - 08:57 PM


#39 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 January 2018 - 10:02 PM

... Pps Ma gandesc ca ar putea sa fie austriece . Seamana cu cele produse de Dampftramway Krauss & Comp https://www.1133.at/...ent/view/id/952

#40 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2018 - 11:03 PM

Trenulistii sunt de ajutor aici. Victorian abordase subiecte de acest gen.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi