Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 80 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 80 Hobbyboss 1/48

#141 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 02 December 2019 - 07:16 PM

Nu trebuie sa-mi multumiti.La vremea cand a-ti inceput constructia kit-ului, nu ajunsesem nici eu la baia trenului.
Cu toate ca ceva despre asta am mai vorbit cu ceva ani in urma.De aceea nu am putut interveni, deci imi pare rau ca nu s-a putut mai devreme.Stiu ca se spune ca este usor sa dai sfaturi cand stai cu burta pe informatii, dar nu intotdeauna este asa. De exemplu in cazul meu nu pot posta desene originale, foto sau documentatie, dar pot in schimb posta ceva ce deja este munca mea.Aici s-ar cam incadra aripa (care nu e completa si nici nu stiu daca mai am timp sa ma ocup de ea), capota motorului (la care nu exista desene originale), cupola cu windshield-ul, coama, bechie, tren de aterizare (capacele) si ar mai fi maruntisuri.Asta nu inseamna ca o sa ma apuc sa le postez, cu am mai spus pe aici, e lumea plina de oportunisti.Dar pot sa dau sfaturi, depinzand doar de dvs daca le luati in serios sau nu.Cu stima.
PS: O sa pun un desen "deformat rau" intentionat. Unde este sters sunt "puncte fierbinti". Si da este la mine pe perete :)
Imagine atasata: Crap.jpg

Edit: Nu stiu de ce dar mie postarile mi-le incurca rau. Am incercat sa editez textul dar nu ma lasa. Alex ce se intampla?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 December 2019 - 06:25 PM


#142 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 December 2019 - 11:31 AM

Daca trece ceva timp sau a aparut o postare dupa a ta, nu se mai poate edita decit de moderatori. Asa e facut softul.

#143 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2019 - 11:03 AM

Ok am reusit si-am pus decalurile de la Radu Branzan.
Foate bune decaluri.
N-am avut nicio problema cu ele, s-au asezat bine pe model, nu sunt nici prea fragile nici prea tepene. Au necesitat cateva treceri cu zeama de Gunze ca sa intre bine in toate liniile de panouri, acolo unde a fost cazul.

Am reparat si instalat la loc si bechia...s-a rupt de cel putin 2 ori pana acuma.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 180.jpg
  • Imagine atasata: 181.jpg
  • Imagine atasata: 182.jpg
  • Imagine atasata: 183.jpg
  • Imagine atasata: 184.jpg


#144 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2019 - 06:27 PM

Citeaza

Am reparat si instalat la loc si bechia...s-a rupt de cel putin 2 ori pana acuma.
Cunoastem cazul.... :crazy: Dupa ca am rupt-o de vreo trei ori, am lasat-o asa pina am terminat de montat tot!

#145 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2019 - 10:28 AM

Am mai lucrat prin zona motorului, unde inca nu era gata treaba, desi am facut modificari substantiale pe aici.
Inca nu era montata cutia cilindrica aceea mare care venea peste carcasa motorului.

Dupa cum multi dintre voi stiu, IAR 80 avea un sistem destul de complex de fixare a capotei motorului, prin intermediul unor tije de sustinere care faceau legatura intre interiorul capotei propriu-zise si motor, avand rol de sustinere si rigidizare. Detaliile astea nu exista la acest kit si sunt in general destul de dificil de reprodus (cel putin pentru nivelul meu de experienta).
Oricum insa ele sunt vizibile pt un observator atent si de aceea am decis sa incerc sa le reprezint macar partial - acesta este deatfel unul dintre motivele pt care am facut unele modificari in zona motorului si am lasat nemontat pana la acest stadiu capacul motorului.

Ma rog, ideea e ca in stadiul acesta motorul arata ca in prima poza - fara capac, se pot vedea tijele de supape tipice motoruluii K14 si ceva fire de bujii.
Apoi am montat bratele de sustinere ale capotei motorulu, din tije de alama de 0,33 taiata pe dimensiuni si vopsite verde inchis.
Acestea reprezinta doar cea mai vizibila parte a sistemului de sustinere a capotei motorului - in realitate mai existau niste tije, in spatele celor reprezentate de mine, care faceau legatura cu partea din spate a capotei si capetele cilindrilor de la inelul din fata al motorului. Pe acestea din urma nu mai am insa cum sa le montez, datorita dimensiunilor si accesului foarte dificil in zona respectiva. La o scara mai mare insa, ele ar putea fi reprezentate integral cred, mai ales daca modalitatea de asamblare a capotelor este altfel gandita ca la acest kit.

Apoi odata montate aceste tije am lipit si capacul motorului, astfel incat este finalizata si zona aceasta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 185.jpg
  • Imagine atasata: 186.jpg
  • Imagine atasata: 187.jpg
  • Imagine atasata: 188.jpg
  • Imagine atasata: 189.jpg


#146 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 December 2019 - 05:04 PM

Arata bine, desi, in opinia mea, tijele ce sustin capota sunt cam groase.
Nu stiu etapele de montare a acestui kit asa ca este dificil sa ma pronunt ce trebuia facut. Dar, ca sugestie, pentru o eventuala alta macheta, incearca ca aici:
http://www.cartula.r...ar/page__st__80
Spor in contiuare si un An Nou cit mai bun!!!! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 31 January 2020 - 07:15 PM


#147 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2020 - 09:54 AM

Trenul de aterizare.

Ezit inca daca sa vopsesc sau nu conductele rigide ale circuitului de franare...imi place cum arata asa si parca le-as lasa nevopsite, asa de amorul artei...mai ales ca Nr.2 a fost o buna perioada de timp folosit pt tot felul de incercari si teste si a suferit cel putin 2 incidente majore care s-au terminat cu capotaj si avarii ale trenului de aterizare (printre altele, desigur).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 190.jpg
  • Imagine atasata: 191.jpg


#148 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 23 January 2020 - 08:30 PM

Salut !
Am mai gasit si referinta asta:
Imagine atasata: mesier.jpg
Acuma frana este Messier, tevile fac parte tot de "frana". E posibil ca tevile sa fi fost din Inox sau poate aluminiu. Cu toate ca aluminiu la frane nu stiu sa se foloseasca. Dar mai stii...
De aceea am spus la un moment dat ca la un 80 early e posibil sa fi fost nevopsite.Lasati-le asa daca va plac, e greu ca cineva sa va contrazica :)Sincer si mie imi plac asa nevopsite, parca aduc un aer de realism si mai strica monotonia.Cu stima.

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 23 January 2020 - 08:32 PM


#149 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 24 January 2020 - 11:49 PM

Scuze pentru dublul post.
Am mai gasit ceva si sigur nu o sa va placa :(
Imagine atasata: Nota.jpg
Ma opresc aici cu "sapatul" pentru-ca eu sunt "cam" sigur din ce erau facute.

Cu stima.
PS: Arama este folosita destul de frecvent in instalatiile mai "antice".


#150 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2020 - 11:47 AM

Vezi postareaAsgard, la 24 January 2020 - 11:49 PM, a spus:

PS: Arama este folosita destul de frecvent in instalatiile mai "antice".


E o informatie pretioasa, multumesc!
Asta inseamna ca cel mai probabil partea rigda a conductelor era vopsita in culoarea jambei...pt ca altfel contrastul cu alama cred ca ar fi trebuit sa fie mai vizibil, chiar si in pozele alb/negru.
Acum trebuie sa vad daca merge sa le mai vopsesc pe ale mele, care sunt gata instalate....

#151 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2020 - 09:45 AM

Cam gata cu vopsitoria, in mare.
Am mai pus nitica uzura in zonele de trafic sau unde se umbla mai des, ceva urme de fum si alte reziduri, etc. Nu prea mult (sper), ca inteleg ca avioanele erau tinute destul de curatele, dar totusi daca functionau nu puteau fi chiar impecabil de curate, ma gandesc.

Am montat definitiv directia...imi place cum arata cu tricolorul ala mare pe doata directia:)
Mitralierele sunt din setul de la Quickboost dedicate pt IAR80, sunt foarte delicate si infinit mai bune decat ce ofera kitul la capitolul asta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 192.jpg
  • Imagine atasata: 193.jpg
  • Imagine atasata: 194.jpg
  • Imagine atasata: 195.jpg


#152 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2020 - 01:17 PM

SUPERB!

#153 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 31 January 2020 - 10:01 PM

Salut!Intradevar frumos v-a iesit. O intrebare doar, nu avea centura pe fuselaj?Parca au fost retrofited mai tarziu, cand aveau crucile deja...Cu stima.
Edit: imi afiseaza textul gresit si cand il corectez, tot gresit il arata. Nu mai inteleg nimic. Scuze.

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 31 January 2020 - 10:08 PM


#154 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2020 - 02:35 PM

Va multumesc, domnilor, ma bucur ca va place.
Mai este insa ceva de lucru la el;)

Da intr-adevar, centura pe fuselaj a fost montata mai tarziu la astea din primele serii. La inmatricularea cu cocarde, adica inainte de Barbarossa, centura nu exista inca.
Bine, daca suntem corecti nici cupola asta bombata si cu oglinda retrovizoare n-ar fi trebuit sa existe (ci cea mai plata, fara oglinda), dar cum nu am variante, o s-o folosesc pe asta "late".

Toate cele bune,

#155 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2020 - 09:58 AM

Gata, e pe picioarele lui, cum s-ar spune.
Mai am sa-i pun catargul antenei (si antena in sine), colimatorul grila, elicea si coafa, sa-i fac un tub pitot si cam asta este.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 197.jpg
  • Imagine atasata: 198.jpg
  • Imagine atasata: 199.jpg
  • Imagine atasata: 200.jpg
  • Imagine atasata: 196.jpg


#156 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2020 - 10:22 AM

Cupola.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 201.jpg


#157 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2020 - 10:52 AM

Am montat catargul antenei si colimatorul tip grila.
Colimatorul vine dintr-un set generic de PE de la Eduard, din care am ales ce mi s-a parut mai apropiat de cel real.
Catargul antenei este facut din tub de alama de la Albion alloys mai demult din timpul constructiei. Intre timp am facut rost de tuburi de alama de diamatre si mai reduse, care af fi mai potrivite, dar cum deja dadusem gaura pt antena asta, am lasat-o asa. Ea intra prin coltul parbrizului (chin mare cand am dat gaura, ca tre' sa fie la un anumit unghi), apoi trece prin spatele panoului de bord, apoi printr-una dintre gaurile din placa orizonatala pe care se sprijinea bordul (piesa PE de la Yahu, in cazul meu) si in final ajunge pe perertele inerior al fuselajului. A intrat atat de fest la locul ei, incat nici n-a mai fost nevoie s-o lipesc cu ceva.

Acum ma focusez sa-i fac un tub pitot cum trebuie...era vopsit ca naiba cu segmente alb/negru ceea ce complica mult treaba. Zici ca s-au gandit special sa le faca asa, sa ne complice noua treaba :blink:
Si cablul de la antenna nu prea stiu din ce sa-l fac. Pana acum am folosit fir de pescuit din acela cel mai subtire...e ok-ish dar are limitarile lui. Poate cam grosut pt scara asta, totusi.
N-am EZ-line d-ala si inca n-am gasit ceva care sa fie mai ok decat firul de pescuit....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 202.jpg
  • Imagine atasata: 203.jpg
  • Imagine atasata: 205.jpg
  • Imagine atasata: 206.jpg


#158 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2020 - 11:07 AM

E impecabil man!

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 06 February 2020 - 11:07 AM


#159 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2020 - 12:34 PM

Foarte fain, felicitari.
O circoteala am, catargul antenei nu era rotund, ci putin aerodinamic.

#160 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 09:38 AM

Vezi postareaZ-mare, la 08 February 2020 - 12:34 PM, a spus:

Foarte fain, felicitari.
O circoteala am, catargul antenei nu era rotund, ci putin aerodinamic.


Stiu Z, ai dreptate. Profilul catargului antenei era ceva mai plat, insa era oarecum dificil de reprodus intr-un mod uniform, pe toata lungimea acesteia. De asta am optat sa-o las asa.
M-am gandit la asta, cred ca am o solutie, poate o incerc la urmatorul, o sa vad.

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi