Forum Machete,Modelism,Hobby: Memphis Belle - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Memphis Belle B-17 F, scara 1/72

#61 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 August 2018 - 03:14 PM

Cum ziceam, am incercat sa repar cumva lipitura aia, de pe parbrizul mitraliorului din coada.
A iesit cam asa
Imagine atasata: IMG_1676e.jpg
A trebuit sa tai partea din fata, sa lipesc o bucata de stiren transparent, de 1,2 mm grosime , mai subtire nu am avut, apoi sa-l pilesc la o forma cit de cit apropiata de ce trebuia sa fie .Am incercat cu plastic, transparent, de la ambalaje, era mult mai subtire, numai ca nu am reusit sa-l lipesc. Cind am incercat sa-l finisez, a sarit, s-a dezlipit. Am incercat cu vreo trei tipuri de superglue, dar rezultatul era acelasi, asa ca am renuntat la aceasta idee.
Gata de vopsit
Imagine atasata: IMG_1677e.jpg
Am folosit cu Mr. Base white 1000, de la Gunze, un strat destul de subtire, mai mult pentru a vedea eventualele imperfectiuni.
Am vopsit cu acrilic Medium Green, de la MIG (o sa fac ceva comentarii, mai incolo, referitor la aceasta vopsea :angry: ) petele verzi si, dupa doua zile de munca cu mascarea, treaba arata cam asa
Imagine atasata: IMG_1678e.jpg

#62 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 August 2018 - 06:17 AM

Salut Zetule! Pai daca vorbeai iti trimiteam eu foi de stiren transparent. Am cite vrei si se lipeste bine cu tamyia extra thin cement!
Pot sa iti trimit folie de 0,19 , 0,25 si 0,35 mm.
Da-mi adresa!

#63 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 August 2018 - 10:33 AM

Multumiri Tibi!!! :drinks:
Vezi PM.

#64 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 September 2018 - 03:58 PM

In sfirsit s-a finalizat, nu e chiar varianta F, e mai degraba un C
.Imagine atasata: B-17 Ross Greeningr_e.jpg

#65 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 September 2018 - 01:03 PM

Dat cu lac lucios
Imagine atasata: IMG_1681e.jpg
Imagine atasata: IMG_1683e.jpg
Am folosit, experimental, un lac lucios, cumparat de la Lidl. Din pacate, am intimpinat, din nou, aceeasi problema: unde venea lacul direct, raminea lucios, frumos, alaturi, in stinga si dreapta, apareau dungi mate!!! :diablo: Am micsorat presiunea, degeaba! Solutia a fost sa dau strat dros, de aproape. Din pacate, treaba a avut urmari negative: multe gravari s-au infundat.
Ma rog, asta e!
Am pus decalurile, care s-au asezat bine, fara silverind. Am folosit zemuri de la Microscale. Apoi, am trecut la evidentierea panourilor si ceva urme de fum. Am folosit produsul MIG, PLW Black Night, dat cu pensula, pe santuri si detalii. Dupa uscare, am sters surplusul cu o cirma moale. Apoi, folosind, Tamiya X-19, Smoke si Revel 9, am simulat urmele de fum si ulei, scapat pe ici pe colo. La final, am dat un strat de la mat Sinto.
Cam asta e. Macheta arata bine daca...o privesti de la distanta! :lol:
Imagine atasata: IMG_1699e.jpg
Imagine atasata: IMG_1700e.jpg
Imagine atasata: IMG_1704e.jpg
Imagine atasata: IMG_1708e.jpg
Imagine atasata: IMG_1702e.jpg
Imagine atasata: IMG_1705e.jpg
Imagine atasata: IMG_1706e.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 September 2018 - 01:07 PM


#66 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 September 2018 - 03:26 PM

Cu riscul de a atrage asupra mea un val de proteste, mai ales din partea...nu pot sa spui, persoana insemnata, vreau sa vorbesc putin despre vopselele de la AK a caror calitate lasa de dorit. In primul rind, sunt probleme cu depunerea lor pe suprafata, chiar spalata sau data cu grund. Priviti mai jos
Imagine atasata: IMG_1680e.jpg
(partea alba, este o folie de plastic pentru usurarea focusarii). Petele nu sunt, asa cum s-ar crede, de la ulei, compresorul nu are baie de ulei sau apa, am doua filtre pe traiectoria aerului. Sunt datorate tensiunii superficiale prea mari a vopselei. Abia la la doilea, al treilea strat, au disparut. Ori asta inseamna strat de vopsea gros!!
In al doilea rind, puterea de acoperire lasa de dorit. Cind am vopsit kaki peste verde, a trebuit sa dau un stat destul de gros pentru a acoperi verdele. Asta a insemnat vopsea de grosime mare, evidentiata la marginea mastilor. Da, stiu directia de vopsire in cazul mastilor! :whistle: In al treilea rind, pigmentul este destul de mare, foare vizibil cind am spalat aerograful: pe fundul recipientului a ramas un strat gros de pigment, de dimensiune ingrijorator de mare. In afara de uscarea relativ rapida, nu am gasit alta calitate acestui tip de vopsea. Nu o recomand nimanui. Prefer Humbrol, Model Master sau Revell, ca sa nu mai vorbim de Tamiya, Gunze sau MRP.
Am cumparat setul de vopsea din comoditate si...economie. Doar la AK a fost disponibil setul complect, in rest gasind doar combinatii de trei luate cite doua!!!

#67 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 September 2018 - 05:09 PM

Geaba te plangi, macheta-i faina ..
Parca parbrizele sunt un pic matuite . Tot parca , liniile de panou ( mai ales in partea frontala ) sunt un pic cam adanci .
Place la mine camo-ul ales.
Lac lucios de la Lidl....ciihhhhhhhh..... :diablo:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi