Forum Machete,Modelism,Hobby: Memphis Belle - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Memphis Belle B-17 F, scara 1/72

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 February 2018 - 06:34 PM

Ce apare īn poze sīnt avioane reconstituite , care nu reflectă foarte corect realitatea. Ideea e să mergi mai degrabă pe un green zinc chromate mai deschis puțin la culoare ( Vallejo 094 nu e rău ), decīt pe culori īnchise. Verdele ăla īnchis din ultima poză și din cel cu manșele este altceva ( dark dull green,~FS 34092,folosit de Republic , nu de Boeing...) ANA 611 interior green se va standardiza prin septembrie '43,parcă , deci "Memphis Belle" , īn iunie 43 , nu prea avea cum sa fie vopsit după standardul nou ANA ( Army-Navy Aeronautical)
Spor să ai !

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 February 2018 - 09:44 AM

Dakian, multumesc pentru informatii! Interesant ce spui tu mai sus. Astea cu americanele nu prea le-am aprofundat, am avut doar citeva si nu am avut timp de ele, asa ca le-am vindut. Am ramas cu B-17 si, cred, cu un P 51.
Avind in vedere cele spuse de tine, este posibil ca interiorul fuselajului, dupa compartimentul radio, sa fi fost vopsit in yellow zinc chromate? Ca la B-26, de exemplu.

#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 February 2018 - 08:28 PM

Nu prea cred, Z-mare...Din ce-am citit , în timpul războiului avionul a fost vopsit doar pînă la compartimentul radistului , în rest era nevopsit, doar lonjeroanele erau protejate cu yellow sau green zinc.
Imagine atasata: aircraft-construction-women-workers.jpg
Mai erau vopsite diverse piese și piesuțe ce veneau de la subcontractori.
Deasemeni erau vopsite și compartimentele trenurilor de aterizare , în green sau yellow zinc.
Compartimentul anterior era "îmbrăcat" cu un capitonaj oliv drab cu rol de izolare termică și fonică , dar se pare ca acesta era înlăturat de echipaj imediat , din cauza pericolului de incendiu pe care-l prezenta , si nu a mai fost adăugat ulterior nici de fabricant.
Culoarea compartimentului anterior varia foarte mult , depinzînd de fabricant si de ce avea acesta la îndemînă , americanii nu aveau un standard foarte restrictiv. Poți folosi cu încredere green zinc chromate pentru F-urile construite de Douglas sau bronze green ( Valllejo 71021) pentru cele făcute de Boeing .
Exterior , Memphis Belle era 41 Dark Olive Drab( Vallejo 71020) cu pete 42 Medium Green(Vallejo 71124) ,iar pe burtă 43 Neutral Grey( Vallejo 71049)
Imagine atasata: Memphis Belle picture.JPG
Partea împînzită a derivei pare altă culoare...
Încă sînt multe controverse privind interiorul avioanelor americane...deși nu prea înțeleg de ce , au supraviețuit războiului o grămadă...
Sper c-am fost de folos.
Spor să ai !
Sorin

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 16 February 2018 - 08:28 PM


#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2018 - 09:43 AM

Multumesc pentru informatii, foarte utile!!!
In privinta exteriorului, treaba e cam clara, adica in prospect sunt date culorile in cod F.S. Sugestiile pentru culori Valleho sunt foarte utile, din pacate eu am mari rezerve fata de aceasta vopsea! O sa folosesc Humbrol, MM si ceva mestecuri de la Revell. Oricum, s-ar parea ca vopseaua americana nu prea era de calitate, ea schimbindu-si foarte repede nuanta.
Inca o data multumiri!

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 February 2018 - 08:53 PM

Īn cazul ăsta , Bronze green este Humbrol 226 sau Revell 65 , Green zinc chromate este MM 4852, Dark Olive Drab este Hu 155, Medium green-Hu 116 (MM 4783) , Neutral grey Hu 28 ( MM 4785).
Spor !

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2018 - 03:58 PM

Multumesc pentru informatii! :drinks:

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2018 - 11:27 AM

Zilele trecute am intrat in posesia motoarelor (multumesc Xaba!!! :drinks: )
Imagine atasata: IMG_1592e.jpg
Sunt rasini de la Quickboost, mai trebuie lucrat nitel la ele, dar cind le vine rindul!
Am cam intirziat cu asamblarea fuselajului dintr-un motiv simplu: am inceput sa vorbesc singur!! Am vreo trei carti despre B-17, cu poze destule, unele de epoca altele facute la avioane restaurate. Plus o gramajoara de pe net, la care se mai adauga citeva, destule, din cele facute de alti modelisti! Tot studiindu-le am inceput a vorbi singur!!! :crazy: La multe din poze nu este data si provenienta, adica B-17 E, F, sau G, asa ca bijbii! Ele difera de la o sursa la alta ca in zicala cu bordeele si obiceele!!!! Una are stingator, doua nu! Trei au o aparatura, doau alta paratura si una cu totul altceva, pe acelasi perete! No, descurca-te zetule, cit esti tu de mare!!!
Deocamdata, am vopsit podelele din lemn si am pus ce este in coala de PE de la Eduard.
Imagine atasata: IMG_1593e.jpg
Imagine atasata: IMG_1594e.jpg
Imagine atasata: IMG_1595e.jpg
Imagine atasata: IMG_1598e.jpg
Imagine atasata: IMG_1600e.jpg
Din pacate nici alea nu stiu cit sunt de la locul lor! Urmeaza sa mai pun cite ceva, sugerate de prin documentatie.
In PE este dat doar un tip de scaun, in sapte exemplare, care oricum nu vin montate toate!, asa ca a trebuit sa fac inca doua, pentru radist si bombardier.
Imagine atasata: IMG_1597e.jpg
Din documantatie s-ar parea ca nici cele din compartimentul radio nu sunt ca cele de la piloti! Iaca, mai fac citeva, daca se dovedeste ca e nevoie!
Dintr-o rasina bicomponenta, luata de la Lidl, am facut materialul pentru "pernutele" ce vin puse pe scaune.
Imagine atasata: IMG_1596e.jpg
Urmeaza la le tai la dimensiunea corecta si sa le vopsesc. E, aici iar e o problema: in unele poze e pinza de sac, nevopsita, in altele au o culoare galbena, mai mult sau mai putin intensa.

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2018 - 01:34 PM

Cind am inceput sa montez interiorul, nu m-am gindit sa probez cum vin partile transparente. Na, acum am de lucru!!! :diablo:
Pe interior, arata cam asa:
Imagine atasata: IMG_1602e.jpg
deci chit la greu, plus slefuit, daca mai am loc de intorst!, plus revopsit!
Pe exterior arata asa
Imagine atasata: IMG_1603e.jpg
cu aproape 1 mm mai in afara!!! Si aici pilit, slefuit, lustruit!!!
Din pacate, toate partile transparente sunt la fel!!!!!!

#29 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 09 March 2018 - 09:55 PM

Spor, Z-mare! Eu l-am inceput pe ala la 1/48 de la Revell (ex-Monogram) acu' vreo 2 ani si n-am reusit sa-l termin :) E impunator, intr-adevar!

Astept cu interes sa vad rezultatul.

Imagine postata

#30 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 10 March 2018 - 09:28 AM

Z-mare 👍👍👍. Cel puțin de partea cu imitarea lemnului sunt impresionat. Spor in continuare! :hi:
Iti trimit Klemm-ul meu sa ii faci interiorul? :-D :-D

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 March 2018 - 11:24 AM

Treaba e destul de simpla: vopsea tip lemn peste care lac lucios, apoi puncte de vopsea ulei, trase cu o pensula aspra. Era si un articol, din pacate a disparut.

#32 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 10 March 2018 - 11:44 AM

Vezi postareaZ-mare, la 10 March 2018 - 11:24 AM, a spus:

Treaba e destul de simpla: vopsea tip lemn peste care lac lucios, apoi puncte de vopsea ulei, trase cu o pensula aspra. Era si un articol, din pacate a disparut.


Mulțumesc, teoria ca teoria dar dupa cum bine stii practica ne omoară. Am sa incerc să vad ce imi iese. Cat despre problemele de la Memphis Belle , eu m-as fi asteptat la unele , ținānd cont de vechimea kit-ului. Dar sigur vei gasi o soluție pentru fiecare din ele .

#33 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2018 - 12:23 PM

Esti un om curajos Zetule, sa te inhami la cogeamite avionul cu o tona de PE de intoit, lipit, vopsit...ca sa nu mai zic de potrivit!!

Arata foarte bine intr-adevar imitatia de lemn...interesanta metoda folosita, bine de stiut...

Urmaresc cu interes, spor la treaba in continuare!




#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2018 - 10:50 AM

Da, ieri de exemplu, mi-am petercut o gramada de timp sa pun manetele de comanda la motoare si ce or mai fi pe acolo. Sa tot fie vreo 8+4+8+2. Mici si puchinoase, noroc cu pensetele alea ascutite, a trebuit sa intep locasul lor in piesa din kit fara sa stric partea de PE. Si da, sunt multe piese in foile de PE, dar multe nu se potrivesc sau am dubii in privinta corectitudinii lor. De exemplu, manivelele abia au incaput deasupra cutiilor cu aparate.
Vin si poze mai tirziu putin, sa mai adun cite ceva. Deocamdata am terminat partea din bot, cea a bombardierului. M-am apucat de partea pilotilor. Si acolo multe incerte. De exemplu, rezervoarele de oxigen: in unele poze sunt trei pe drepta, cinci pe stinga, ain altele sunt sase pe stinga, in altele....inect numarul lor. Apoi nu prea stiu cum vin, pe dreapta, rezervoarele hidraulice, termosurile si ce naiba mai e pe acolo. Nu am poze clare, ci doar ce au facut alti modelisti. Si acolo...fiecare cu imaginatia lui. Bun, ii dam bataie, ca timul trece (dar leafa nu mai merge! :-P ), noi cu drag modelim!!!! :hi:
Ovicelu, chiar e simplu, cu putin egzăzais se rezolva!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 March 2018 - 10:52 AM


#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 April 2018 - 12:22 PM

Asaaaa, intre timp am mai mesterit cite ceva
rezervoarele de oxigen
Imagine atasata: IMG_1604e.jpg
imi par putin cam mari, dar dimensiunile le-am dedus din poze, cam 3,5 mm diametru si 8 mm lungime. Poate cam lungi...
asa arata vopsite alaturi de rezervoarele portabile (chestiie alea mai mici :-P
Imagine atasata: IMG_1607e.jpg
scaunele "chilotilor"
Imagine atasata: IMG_1605e.jpg
suportul rezervoarelor mici
Imagine atasata: IMG_1608e.jpg
plansa de bord
Imagine atasata: IMG_1611e.jpg
turela dorsala, la care am adugat platforma pentru mitralior...
Imagine atasata: IMG_1612e.jpg
...mitralierele
Imagine atasata: IMG_1614e.jpg
Pina acum este gata
compartimentul bombardieruluyi si mitraliorului din bot (armele nu sunt montate)
Imagine atasata: IMG_1621e.jpg
Imagine atasata: IMG_1622e.jpg
Imagine atasata: IMG_1618e.jpg
Imagine atasata: IMG_1620e.jpg
compartimentul pilotilor
Imagine atasata: IMG_1623e.jpg
Imagine atasata: IMG_1624.ejpg.jpg
Imagine atasata: IMG_1625e.jpg
Imagine atasata: IMG_1627e.jpg
Imagine atasata: IMG_1616e.jpg
Imagine atasata: IMG_1628e.jpg
Imagine atasata: IMG_1629e.jpg
Imagine atasata: IMG_1630e.jpg

O intrebarer: are cineva revista italiana AirKit news, numerele 35 si 36 din 2007. ?? Am doar numarul 37, in care sunt niste detalii foarte interesante pentru B-17. In numarul 37 este publicata cea de a treia parte, m-ar interesa si primele doua parti. Nu conteaza formatul jpg, pdf, hirtie, vreau doar scanarea imaginilor. Multumiri

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 April 2018 - 12:23 PM


#36 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 April 2018 - 08:19 AM

So far , so good !! Din păcate am constatat că nu am practic nimic despre B-17...shame on me ! Bine-bine , am o circumstanță atenuantă , nu am nici un kit B-17 deocamdată :pardon:
Spor să ai !

#37 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4941
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 09:18 AM

Ma man, pune mana si lucreaza, ca daca tot cauti detalii interesante n-o sa-l termini anul asta.
Exista 1000 de carti cu detalii interesante de B-17, e printre cele mai documentate avioane...intre ele, cele mai accesibile sunt cele de la Squadron, walkaround si detail&scale, dar si cea de la Warbird tech

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 April 2018 - 03:21 PM

Man, mercic!!! :drinks:

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 May 2018 - 04:12 PM

Mai departe...
Compartimentul/cala bombelor
Imagine atasata: IMG_1633e.jpg
Imagine atasata: IMG_1636e.jpg
Imagine atasata: IMG_1641e.jpg
Imagine atasata: IMG_1643e.jpg
Am mai adugat niste cutii electrice, fire, tevarii, becul ce lumineaza cala
compartimentul radio
Imagine atasata: IMG_1634e.jpg
Imagine atasata: IMG_1640e.jpg
Imagine atasata: IMG_1645e.jpg
Imagine atasata: IMG_1646e.jpg
Imagine atasata: IMG_1647e.jpg
Si aici, ceva aparatura, cabluri, butelii cu oxigen, stingator de incendiu
compartimentul mitraliorilor
Imagine atasata: IMG_1635e.jpg
s-au adugat strapontinele, butelie cu oxigen si podeaua de pe fundul cocii. (asta nu-i in poza)
Urmeaza sa asamblez fuselaju. Mitralierele or sa fie puse doar cele din bot, care, probabil, la prima manevra vor fi rupte :diablo: . O sa ma incurce de numa, numa, dar asta-i situatia, o sa incerc sa fiu cit mai atent! :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 31 May 2018 - 04:14 PM


#40 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2018 - 01:56 PM

Gata, cam asta a fost cu interiorul. Asa arata inainte de asamblarea fuselajului.
Imagine atasata: IMG_1653e.jpg
Categoric, dupa inchidere nu o sa se mai vada nimic!!! :-D
Ureaza cala trenului de aterizare si motoarele.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 June 2018 - 01:57 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi