Forum Machete,Modelism,Hobby: AK Interactive 738 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AK Interactive 738

#1 Useril este offline   Cristi_Teo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 12-December 17
  • Location:Bucharest

Postat 12 February 2018 - 09:00 PM

Am cumparat astazi vopseaua AK Interactive 738 White si cand dau pe figurina grunduita, vad cum efectiv vopseaua nu acopera suprafata in materie de 75%. Am incercat sa dau un al 3-lea strat si rezultatul nu este satisfacator. Gresesc eu undeva?

Aceasta postare a fost editata de Cristi_Teo: 12 February 2018 - 09:02 PM


#2 Useril este offline   Cristi_Teo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 12-December 17
  • Location:Bucharest

Postat 12 February 2018 - 09:42 PM

Asa arata dupa 3 straturi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2018 - 01:00 AM

Nu sunt fan absolut defel al acestei mărci.
Am "pictat"o machetă cu AK Interactiv etc, am sigilat cu lac mat iar după cāteva manipulări am observat că vopseaua se şterge efectiv de pe plastic.
Am rămas uimit. Cu Tamiya nu am pomenit aşa ceva, chiar dacă vopseam direct pe plastic. Ce era aplicat, rămānea bun aplicat.
Sincer, marca asta nu mă dă pe spate chiar deloc.

#4 Useril este offline   Cristi_Teo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 12-December 17
  • Location:Bucharest

Postat 13 February 2018 - 07:45 AM

Si atunci ce marca as putea folosi? Sincer, am impresia ca joc la loterie cand vine vorba de ales vopsea.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2018 - 08:11 AM

Tamiya după părerea mea.
Altfel sunt o droaie de mărci : Gunze ,Revell,Humbrol,Testors, ModelMaster,XAcrilic, Valejo şi Dumnezeu mai ştie cāte.
Eu prefer japonezele Tamiya-acrilic- dar poate sunt şi alte păreri.
Criteriile de optiune sunt multiple: gama de culori şi nuanțe oferite, corectitudinea,din punct de vedere istoric a nuanțelor, puterea de acoperire,stabilitate īn timp, prețul, etc.

#6 Useril este offline   Cristi_Teo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 12-December 17
  • Location:Bucharest

Postat 13 February 2018 - 10:21 AM

Multumesc foarte mult ptr raspuns Imagine postata. Cred ca o sa incerc emailul de la Revell, poate tipul ala de vopsea acopera mai bine macheta decat un acrilic. Cautand pe google, am inteles ca albul si galbenul sunt culori care pun in dificultate machetistii.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 February 2018 - 10:44 AM

Cred ca faci o confuzie: "acrilicul" este un tip de vopsea produsa de catre toti producatorii, vopsea ce se dilueaza cu solvent dedicat, pe basa de alcool. Revell despre care tocmai ai pomenit, produce si vopsele acrilice, ba unele chiar din gama Aqua (se dilueaza cu apa chioara).
Este insa foarte adevarat ca cele doua culori - alb si galben, prin natura lor sunt mai sensibile si necesita mai multe straturi insa pot fi si foarte eficiente. De pilda galbenul insignia de la Model Master(Italeri)-acrilic- pe care-l folosesc eu, acopera foarte bine pe orice suprafata, fie plastic sau resin, cu sau fara grund, aerograf sau pensula.
Ce-i drept ca am vopsit doar piese de mici dimensiuni. Totusi, cred ca pentru nuantele astea deschise, ar fi indicat sa folosesti un grund alb.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 February 2018 - 12:15 PM

Pigmentul alb si galben, uneori si albastrul, creaza probleme prin slaba putere de acoperire. Cel albastru are tendinta de a pata. La tine, problema este tocmai lipsa puterii de acoperire. Asta poate fi si din cauza ca vopselele AK sunt destinate in special aerografului. Sunt vopsele (vorbesc la modul general!) care merg excelent cu aerograful si catastrofic cu pensula! Daca ai vopsi cu aerograful, nu cred ca ai mai avea probleme. Problema mai poate veni si din folosirea unui diluant inadevcat.

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2018 - 12:01 PM

Am luat un reseda green de la AK, fiind o culoare apropiata din care as fi putut sa obtin tonalitati diferite la niste uniforme rusesti.
Nu am apucat sa vopsesc cu ea.
Initial se strangea pigmentul pe fundul flaconului.
Amestecare cu batul, giocco di mano, tot tacamul. Satatea amestecata (suspensie) circa 2 ore dupa care era la loc.
Bagat bile (2) sa fie. S-au blocat bilele in masa de pigment de pe fund.
Intors flaconul cu dopul in jos, era sa nu mai scot bilele din gatul picurator - se blocasera in pigment si nici chip sa le mai scot.
Cand in final am vopsit cu el, daca nu-i adaugam niste Valejo, mergea ca naiba.
Recomand pentru figurine, vopselele Valejo. Se dilueaza ok cu apa dar raspund foarte bine la diluantul lor dedicat.
Emailurile si Acrilicele Tamiya si Gunze se usuca prea repede pentru pensula si unele raman lucioase - no good.

#10 Useril este offline   Cristi_Teo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 12-December 17
  • Location:Bucharest

Postat 28 February 2018 - 09:46 AM

Multumesc ptr sfaturi. Am trecut la vopselurile Vallejo Model Color si pot sa zic ca sunt multumit de calitatea lor. Si totusi...mai am o intrebare legata de Vallejo (imi cer scuze ca deranjez cu intrebari de genu'). Am observat ca cei de la Vallejo au o serie de vopseluri denumite Panzer Aces. A lucrat cineva cu seria asta? Cum se preteaza ptr vopsitul la pensula?

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2018 - 10:55 AM

Panzer aces din cate stiu, e doar o denumire comerciala pentru ca cei care vor sa faca tancuri sa-si gaseasca mai usor culorile intr-o sectiune separata.
Deci compozitia nu a fost alterata fata de celelalte.
Eu nu am folosit deci, pote scrie aici si cineva cu experienta.
In principiu ar trebui sa mearga la pensula.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 February 2018 - 12:48 PM

Da, sunt seturi de vopsele speciale pentru tiritoare, dar pot fi folosite, daca culoarea se potriveste, si in alte scopuri. Cele dedicate pentru aerograf, Vallejo model air merg mai greu cu pensula. Totusi, din experienta proprie, eu nu as folosi Vallejo.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi