Forum Machete,Modelism,Hobby: Decaluri Kora/Lfmodels ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decaluri Kora/Lfmodels ?

#1 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 26 February 2018 - 11:45 PM

Am decalul de la Kora (vad ca se mentioneaza si lfmodels pe prospect) pentru Messerschmitt-urile iugoslave (7234). Decalul arata foarte bine, dar in pachet e si o hartiuta cu un mesaj de atentionare care suna exact asa:

Citeaza

The decals are produced by a non-standard technology. Lower clear is on whole area of the decal sheet. We recommend you cut out each decal before you plenge it into water. Be more careful - don`t use sharp or hard tools. We recommend you use softer brush for placement of the decal. Use acrylyc clear for final coat of a complete kit rather then syntetic one. You can also use a preparation based on set and sol type. Use a part from decal sheet which you won`t need on your kit to test decal and clear on your old spare parts.


Are cineva experienta cu decaluri de acest fel si poate sa-mi dea unele sfaturi?

In principal ma intereseaza daca e sau nu bine sa folosesc Micro Set si Sol. Mesajul pare sa spuna ca da, dar la numarul de avertizari prezente acolo as prefera sa imi spuna cineva care a si incercat. In al doilea rand as vrea sa stiu daca sunt suficient de opace. Rondelele iugoslave contin mult alb si, pe extrados, vor veni peste un verde inchis. Nu stiu ce inseamna "non-standard technology" si am temerea ca o sa se intample ca la numerele galbene de pe decalul de bf-109E de la Parcmodels. Orice alte observatii pertinente sunt binevenite. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Finn: 26 February 2018 - 11:48 PM


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 26 February 2018 - 11:59 PM

N-am avut decaluri de la Kora . Dar din instructiuni ar rezulta ca's foarte fragile .
Poti sa pulverizezi peste ele o pelicula fina de Micro Liquid Decal Film care le mai intareste putin.
Pentru rondele fa-ti o masca si da cu alb , nu o sa se mai vada verdele asa tare .

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 February 2018 - 10:57 AM

Tehnologia nonstandard se refecra la faptul ca suportul de transfer, adica pelicula ai pe care e desenat decalul, este extinsa pe intreaga suprafata a hirtiei suport. Am mai lucrat cu asa ceva. Problemele ar cam fi astea:
- culorile destul de transparente
- trebuie decupat foarte de aproape de marginea desenului
- deoarece pelicula suport este intinsa pe toata hirtia, trebuie ceva dexteritare ca sa transferi decalul pe macheta. Nu lua desenul de pe suprafata hirtiei in penseta, se poate plia. Trage usor de un colt, apuca cu o penseta fina de hirtia ramasa libera, apoi transfera, prin alunecare, desenul pe macheta. Nu-ti mai spun ca suprafata trebuie sa fie lucioasa!
- folia suport este destul de subtire si se pate plia sau rupe destul de usor.
- o tratare cu Micro Liquid Decal Film ar fi utila.
- folosind o masca, vopseste in alb suprafetele pe care vin puse decalurile. Normal, acolo unse se poate.
Avantajul acestor decaluri este ca se prind foarte bine de suprafata.

#4 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 28 February 2018 - 05:03 PM

Multumesc pentru sfaturi!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi