Forum Machete,Modelism,Hobby: Minidiorama britanica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minidiorama britanica

#1 Useril este offline   Tigerlead 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-March 18

Postat 23 March 2018 - 08:04 PM

Si o mini-diorama cu kituri de la Zvezda, scara 1/100 si respectiv 1/144 pentru Hawker Hurricane. Modelele sunt tancuri de infanterie Matilda I si II si respectiv un A13 Cruiser IV

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_6013.JPG
  • Imagine atasata: IMG_6014.JPG
  • Imagine atasata: IMG_6015.JPG


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2018 - 10:26 AM

Poze prea mici, nu se vede mai nimic. Pacat, zau asa!

#3 Useril este offline   Tigerlead 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-March 18

Postat 24 March 2018 - 03:35 PM

Vezi postareaZ-mare, la 24 March 2018 - 10:26 AM, a spus:

Poze prea mici, nu se vede mai nimic. Pacat, zau asa!


Modificam :)

#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2018 - 03:45 PM

salut
de unde te-ai inspirat cu privire la camo-urile tancurilor? nu prea am vazut asa culori pe cele englezesti.
in general erau oliv. in nordul africii am mai vazut pe baza sand niste camo cu bleu si negru.
spor!

#5 Useril este offline   Tigerlead 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-March 18

Postat 24 March 2018 - 03:56 PM

Vezi postareaZ-mare, la 24 March 2018 - 10:26 AM, a spus:

Poze prea mici, nu se vede mai nimic. Pacat, zau asa!


Sper ca e mai bine

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_6013.JPG
  • Imagine atasata: IMG_6014.JPG
  • Imagine atasata: IMG_6015.JPG


#6 Useril este offline   Tigerlead 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-March 18

Postat 24 March 2018 - 04:00 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 24 March 2018 - 03:45 PM, a spus:

salut
de unde te-ai inspirat cu privire la camo-urile tancurilor? nu prea am vazut asa culori pe cele englezesti.
in general erau oliv. in nordul africii am mai vazut pe baza sand niste camo cu bleu si negru.
spor!

Salut
Din pacate vad ca nu mai am link-ul salvat, dar am impresia ca de aici http://www.tanks-enc..._Matilda_II.php
Pentru erori de culori imi cer scuze dar am discromie partiala :)

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 March 2018 - 10:19 AM

Complicata treaba, asta inseamna ca trebuie sa te bazezi pe codurile de culori date de producatorul kit-ului sau ce gasesti pe internet.
In alta ordine de idei, vad ca vopsesti la pensula. Incearca sa vopsesti in cel putin doua straturi, prinul strat trebuie sa fie mai diluat. Apoi, vopselele de aviatie si tancuri sunt fie mate, fie semimate, deci la final, dupa aplicarea decalurilor si uzura/evidentierea detaliilor, dai un strat de lac seminat sau mat. La pensula, e mai greu de dat cu lac, ramin dungi si se ineaca detaliile sau ramin dire albicioase, inestetice. Chiar daca nu ai aerograf, poti folosi doze tip spray. Gasesti la Gunze/ Mr.Hobby sau Tamiya, dar, cu ceva exercitiu, poti folosi si lacuri incolore, auto.
Succes!

#8 Useril este offline   Tigerlead 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-March 18

Postat 26 March 2018 - 04:26 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 March 2018 - 10:19 AM, a spus:

Complicata treaba, asta inseamna ca trebuie sa te bazezi pe codurile de culori date de producatorul kit-ului sau ce gasesti pe internet.
In alta ordine de idei, vad ca vopsesti la pensula. Incearca sa vopsesti in cel putin doua straturi, prinul strat trebuie sa fie mai diluat. Apoi, vopselele de aviatie si tancuri sunt fie mate, fie semimate, deci la final, dupa aplicarea decalurilor si uzura/evidentierea detaliilor, dai un strat de lac seminat sau mat. La pensula, e mai greu de dat cu lac, ramin dungi si se ineaca detaliile sau ramin dire albicioase, inestetice. Chiar daca nu ai aerograf, poti folosi doze tip spray. Gasesti la Gunze/ Mr.Hobby sau Tamiya, dar, cu ceva exercitiu, poti folosi si lacuri incolore, auto.
Succes!


Multumesc frumos pentru sfaturi, intradevar mai complicat. Problema este ca in afara de urmele de pensula, satin-ul la spray cumparat (acrilic) mi-a "topit" si vopseaua si un pic de plastic :)

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 March 2018 - 09:44 AM

Lacul, din spray/aerograf, ca si vopseaua de altfel, trebuie dat in straturi suptiri, succesive. Daca face balta pe macheta, poate ataca stratul de vopsea si chiar plasticul. Cind folosesti spray-ul, pulverizeaza de la o distanta de 25 - 40 cm de macheta, apasind pe buton inainte de a ajunge cu duza in dreptul machetei.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi