Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net,mai 20-20 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net,mai 20-20

#21 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 08 May 2018 - 10:10 AM

Vezi postareaLonginus, la 06 May 2018 - 08:13 AM, a spus:

Corect ce spui Kromag...şi asta dacă vorbim despre "decizia unei persoane" ...dar dacă A I decide că nu mai e nevoie de "decizia" unui human , care e lentă deci prea puțin eficientă ? Oare atunci cum va fi ?
Cred că s-a cam deschis o Cutie a Pandorei.


Ai impins prea departe scenariul B-) ! Daca vom fi atat de cretini sa lasam "povara" deciziilor la discretia unui soft, atunci ne meritam soarta (ca omenire)! Imi aduce aminte de un film: Eagle Eye.

Cat despre situatia Germaniei, mai bine sa ingrijoram de ce-i in curtea noastra si apoi sa ne uitam peste gard.
Atat Anglia, cat si Germania, Suedia si alte mari tari europene, platesc tribut politicii ridicol de toleranta/permisiva privind imigratia si drepturile imigrantilor. Nu dezvolt, ca nu-i cazul.

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2018 - 08:46 AM

Se coace de-o invazie / caftangeala , sau e doar campanie electorala ...? :shifty:
https://www.rumaniam...ry.ro/thug-life

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 May 2018 - 09:09 AM


#23 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2018 - 10:30 AM

Teoria teoriilor de teorie, sau ce poti sa scrii cand nu ai nimic de facut.
Deci...un bla bla bla ca sa ne chemam editorialisti.
Dany, hai sa fim seriosi.
S'apoi nici nu-i frumos sa spui despre noul amic al amicilor damboviteni, ca este "rogue".

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2018 - 10:38 AM

Imagine atasata: 936818_452706164811301_1204593362_n.jpg.e4efe333e991eba8daba1fbb71fc6d09.jpg

#25 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 11:22 AM

IDF-ul n-ar putea invada un sat amarat din Liban, dar'mite Siria sau Iranul...sa fim seriosi. Singurul avantaj al lor sunt nucile si aviatia, si poate cele cateva submarine ...dar fara boots on the ground, nu au ce face...iar cizmele lor, de la o vreme, sunt cam papuci de plaja... un exemplu graitor din 2006 :

https://en.wikipedia...e_of_Bint_Jbeil

vedeti raportul de forte , iar de atunci nu sunt mai pe roze, in vreme ce Hezb au castigat si mai multa experienta, platita cu sange, nu cu bani. Ce vor sa faca si incearca cu disperare, e sa-i faca pe aliatii lor sa lupte pentru ei. O mica ciomageala i-ar prinde bine lui bibi, macar ar mai amana un pic binemeritata vizita la racoare...

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2018 - 12:26 PM

Absolut de acord.
Ca sa fim cat mai la obiect, hai sa vedem lucrurile per a contrario : Israelul sa invadeze Siria ? Adica Big Brother se fereste de o asemenea aventura, si se trezesc IDFeul ? Neah...Ce-i drept ca le-au mai scos razboiul din cap sirienilor cand cu Razboiul de 6 zile, dar nu prea cred ca s-ar avanta din nou la asemenea poveste.
Israelul sa invadeze Iranul ? Hmmm. Pe chinezi i-au intrebat ?
Chiar daca demnii urmasi ai persilor ar sta cu mainile in san si tot ar avea ceva "de comentat" demnii urmasi ai lui Confucius.
Pana una alta, pe plan intern politichia poarta fesul,cum s-ar zice,sau mai concret, hai sa abatem atentia de la brutarie, unde BiBi ar cam fi client . Am mai vazut, se mai practica si pe la noi chestia asta.

#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 07:26 PM

Petrolul si pretul sau ...
Rusia nu are motive sa moara de grija Iranului. China da. Chiar si Korea de Nord. Atia din urma au devenit suspecti de cuminti. Si tot legat de un dosar nuclear.

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2018 - 10:03 PM

Corect Flo, petrolul.
Coreea de Nord e doar o băşică pe jumătate umflată, însă China a devenit un ditamai dirijabilul .
În aceaşi ordine de idei,eu cred că,pe lângă resursele petroliere, într-un viitor nu prea îndepărtat va apărea un nou temei de interese globale deci războaie, o resursă mult mai importantă : apa.
Până atunci rămân în top hidrocarburile.
Şi da, China priveşte "cu sete" spre Siria şi mai ales Iran.

#29 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 May 2018 - 12:26 AM

Şi dacă tot vorbeam despre armele viitorului, iată 10 dintre ele, care deja există
https://youtu.be/REi8y34Y8Bc
See you next time. Bye !

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 May 2018 - 12:33 AM


#30 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 10 May 2018 - 09:38 AM

Noutăţi pe luna mai de la EDUARD:

https://www.eduard.c...eases-may-2018/

Şi "neşte chestii, neşte dude" de la AIRFIX:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

Aceasta postare a fost editata de florin44: 10 May 2018 - 09:52 AM


#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 May 2018 - 11:26 PM

Parada ruseasca de 9 mai https://www.youtube....h?v=mGgwavxsI6w
De remarcat coregrafia , imaginea si sunetul care mi s-au parut perfecte .
Chiar ma impresionat !.
Regizorii au fost niste profesionisti desavarsiti . Observati cit de frumos intra cadrele (ma refer la filmare) in ritmul orchestrei , muzica , si desfasurarea aerisita , fara timpi morti . Sincronizarea perfecta ... dar si un fel de degajare ... miscarile desi au rigoarea specifica , par firesti , curgatoare .
Tehnica exact atat cat a trebuit , fara sa ajunga sa plictiseasca , aviatia intra chiar spre sfarsit ( interesant) , este impresionanta ,fara monotonie si se leaga foarte frumos cu acel exercitiu de drill , fooarte binevenit , fiindca pe langa caracteristicile specifice spiritului lor a dat o nota de modernism si occidentalism si a contribuit la acea senzatie de sarbatoare adresata oamenilor .
....
Btw . Aici o repetitie a acelui exercitiu de maiestrie , insa observati ca melodia de la final este alta . https://www.youtube....h?v=NuqcYjT4GVg
Eu as zice un Bravo ! ; a fost un spectacol extraordinar si .sper sa ... nu mai aiba niciodata ocazia sa-si impuna cadentza altundeva decat in Piata Rosie . :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 May 2018 - 12:10 AM


#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 May 2018 - 06:56 AM

"Regizorii au fost niste profesionisti desavarsiti"
Aşa e şi firesc, Dany, câtă vreme ruşii au un "regizor profesionist" ales pe viață.

#33 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2018 - 11:01 AM

Oameni buni, pana la urma vorbim de 20 mil. de morti din 50 mil. total. Au avut cele mai meri pierderi daca nu ma insel. Pe urma vorbim de un teritoriu facut praf si pulbere, orase intregi facute chisalita. Mie mi se pare firesc sa-si cinsteasca eroii la un mod cat mai impresionant. Normal ar fi ca toata omenirea asta sa nu uite tragediile de atunci. Dar vad ca omenirea asta are memoria extrem de scurta. Incet incet (dar sigur) ne indreptam spre o noua paruiala care sigur se va globaliza (ca asa vor stapanii lumii).

#34 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 11 May 2018 - 12:17 PM

De interes în acest sfârşit de săptămână la Muzeul Militar Naţional pentru cei din Bucureşti şi nu numai ...
https://www.facebook...?type=3


#35 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 May 2018 - 01:59 PM

Vezi postareabogy, la 11 May 2018 - 11:01 AM, a spus:

Oameni buni, pana la urma vorbim de 20 mil. de morti din 50 mil. total. Au avut cele mai meri pierderi daca nu ma insel. Pe urma vorbim de un teritoriu facut praf si pulbere, orase intregi facute chisalita. Mie mi se pare firesc sa-si cinsteasca eroii la un mod cat mai impresionant. Normal ar fi ca toata omenirea asta sa nu uite tragediile de atunci. Dar vad ca omenirea asta are memoria extrem de scurta. Incet incet (dar sigur) ne indreptam spre o noua paruiala care sigur se va globaliza (ca asa vor stapanii lumii).

O fi precum spui, stapanii lumii sunt mai multi nu doar unii,ce-i drept, dar nu stiu daca "eroii" sarbatoriti se refera si la invadarea Poloniei, Finlandei,Tarilor Baltice, Basarabiei si Bucovinei,etc.
Sincer...Procesul de la Nurenberg s-a facut doar pe jumatate.Pe jumatatea germana.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 May 2018 - 02:00 PM


#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 May 2018 - 02:01 PM

Citeaza

Aşa e şi firesc, Dany, câtă vreme ruşii au un "regizor profesionist" ales pe viață.


Chiar ai "dadura pe viatza" lui Putler , Longinus ?
Stiam ca doar chinezucul nazuia cu ardoare la asta insa i-au zis >" ntz! ".
-----------------
Apropos de parade , din " ciclul : poate doriti sa revedeti " :-D
Ultima parada a DDR . Daca bine tin minte dimineata au marsaluit si seara deja Honecker se ducea pe copca ...
De remarcat in cateva clisee cine mai " sobolanea" pe acolo la acea data .
... Ah si castile acelea oribile ddr-iste , ca niste coji de oua , facute parca anume sa le emasculeze saracilor " zotzialistichen " caracterul teuton .

https://www.youtube....h?v=-XNvWHXl7pM
----------------------
.. Altfel ... exact acelas ritual ca la sovieti ..,( parca doar parada noastra de 23 august se abatea de la regula )
Insa la toate aceste parade inafara de cea initiala din 1945 lipseste un element important ( zic eu) .Revenit ulterior ,el constituie de fapt si motivul pentru care a fost aleasa ziua victoriei in 9 mai .
Si anume simbolistica Sf . Gheorghe ,intruchipata atunci de Georgy Jukov ,decorat cu ordinului Sf.Gheorghe si calarind acel cal alb naravas . Din ce am citit a fost daruit anume de Stalin din dorinta de a-l umili , daca l-ar fi azvarlit din sa . Acel cal , pare-se , fusese singurul care reusise sa-l arunce de vreo doua ori din sa pe Stalin , iar culoarea alba a acestuia parea sa faca trimitere atat la reprezentarea sa din picturile bisericesti ,cat si la opozantii sai din perioada Razboiului Civil .
Acel simbol al Sf Gheorghe sa materializat acum in " panglica" colorata negru-oranj ce se poate vedea decorand vehicolele sau in pieptul soldatilor .

#37 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 May 2018 - 03:00 PM

Dany...să fim serioşi...
E tocmai reales,iar legea a fost modificată ca să poată candida de mai mult de două ori.
Deci...? E "viețaşi" sau nu ?

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 May 2018 - 03:17 PM

Citeaza

Deci...? E "viețaşi" sau nu ?

... Sa sti ... hmm

#39 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2018 - 03:22 PM

Asta cam asa e, aici ai dreptate, procesul de la Nurenberg fuse doar pentru germani. Ar fi trebuit facut si pentru restu'. In primul rand pentru sovietici (intotdeauna am avut o mare nelamurire - polonia a fost invadata de nemti dar si de rusi dar englezii au declarat razboi doar nemtilor). Mai cred ca in procesu' ala (de la nurenberg) ar fi trebuit discutata si tactica aliata de bombardare a oraselor pline de civili (fie ei si nemti). O sa spuneti (poate ca pe buna dreptate, nu stiu, sunt multe de discutat aici) ca si-au meritat-o. Poate ca da, intr-o oarecare masura - dar sunt convins ca daca vorbim de copiii ucisi, aia nu au avut nici o treaba cu politica. Intru in polemici si nu vreau, nu are rost dar sunt sigur ca nu bat campii in chestia asta: sa lansezi bombe in covor, de la 8000 metrii peste zone intens populate, este ceva...

#40 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 May 2018 - 06:00 PM

Vezi postareabogy, la 11 May 2018 - 03:22 PM, a spus:

daca vorbim de copiii ucisi, aia nu au avut nici o treaba cu politica.

Copii nu , intradevar . Dar parintii lor ? pasivitatea lor - criminala , pana la urma -.
Nu s-au gandit decat la burta lor ( deloc la cum a fost obtinuta aceea bunastare , si cum vor plati pentru ea ) .
Dupa cum nici noi nu ne gandim la viitorul copiilor nostri ( doar ne facem... )
Ba , ne gandim .... du-te copile dincolo si fa-ti un rost ...ca aici .....

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi