Forum Machete,Modelism,Hobby: Tidal Wave, 75 ani - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tidal Wave, 75 ani

#1 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 21 July 2018 - 06:10 PM

Salut,


La 1 august se implinesc 75 de ani de la Operatiunea "Tidal Wave". Cu aceasta ocazie asociatiile "AeROHistoria" si "Traditii Ostasesti" va invita miercuri, 1 august 2018, incepand cu ora 10:00 la prezentarea dedicata acestui eveniment.

Gazda va fi Institutul de Istorie "Nicolae Iorga".
Invitat: Prof. univ. dr. Valeriu Avram


Va asteptam,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Poster_web_c.jpg


#2 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 22 July 2018 - 04:38 PM

Super!
Poate face cineva un video YT cu conferinta? Am vazut ca pilotii Americani denigreaza serios pilotii romani si meritele lor... Ar fi interesant de vazut perspectiva romaneasca!

GabrielS

#3 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 22 July 2018 - 05:54 PM

Grozav.

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 July 2018 - 08:24 PM

Sincer n-am prea înțeles de ce piloții americanii îi denigrează pe cei români, câtă vreme, respectând proporțiile forțelor implicate, piloții români nu au fost cu nimic mai prejos decât cei englezi(să zicem).
Totuşi, ar mai fi de amintit că, spre deosebire de cei britanici, FARR în ansamblul ei , la momentul Tidal Wave(dar nu numai) lupta pe două fronturi împotriva a doi inamici de temut, în acelaşi timp, asta în condițiile in care România nu era un imperiu. Cred că piloții noştrii merită mult mai mult respect din partea foştilor opozanți, cel puțin americani.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 July 2018 - 08:28 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 July 2018 - 07:15 PM

In raporatele lor, americani nici nu recunosteau ca au fost doborati de IAR, ci de FW190. Mai acum ceva vreme, cu o osrece expozitie, am aratat de ce acestre avioane nu pot fi confundate!

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 July 2018 - 07:51 PM

Zetule, atunci,roind cu 500 km/h şi trăgând cu toate tunurile/ mitralierele, în goana morții, îi înțeleg pe americani că le-au confundat. Nici nu-i foarte greu,când moartea te prinde fără ca măcar să apuci să realizezi că mori.
Astăzi nu mai au scuză.

#7 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 23 July 2018 - 08:39 PM

Vezi postareaLonginus, la 23 July 2018 - 07:51 PM, a spus:

Zetule, atunci,roind cu 500 km/h şi trăgând cu toate tunurile/ mitralierele, în goana morții, îi înțeleg pe americani că le-au confundat. Nici nu-i foarte greu,când moartea te prinde fără ca măcar să apuci să realizezi că mori.
Astăzi nu mai au scuză.


"Confuziile" de genul asta erau curente in lupta aeriana in al Doilea Razboi. Pentru germani fiecare avion aliat era un "Curtiss" sau un "Spitfire" pe frontul de vest. Pe frontul de est avioanele de vanatoare erau "Yak"-uri. Gunther Rall a avut mari dificultati in a se face crezut cand a intalnit pentru prima data Spitfire-uri pe frontul de est. Confuzia IAR cu FW 190 este foarte frecventa si o fac cu totii: rusi, germani, maghiari, americani.

Si sa nu-l uitam pe Galland care avea instalat telescop prin parbriz ca sa identifice corect inamicul.
Povestea "lor"


Mincinosul (Hutch) asa a fost facut "ace in a day" bazat pe raportul acesta. Dupa cum stim, romanii au pierdut numai 3 aparate si la data respectiva numai 2 FW190 au zburat operational deasupra intregului spatiu aerian romanesc, nici unul dintre ele in apropiere de locul bataliei aeriene.

Si exemple sunt duium!

GabrielS

#8 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 24 July 2018 - 12:47 PM

Vezi postareaGabrielS, la 22 July 2018 - 04:38 PM, a spus:

Super!
Poate face cineva un video YT cu conferinta? Am vazut ca pilotii Americani denigreaza serios pilotii romani si meritele lor... Ar fi interesant de vazut perspectiva romaneasca!

GabrielS




Salut Gabriel, Nu cred ca vom reusi sa filmam, cel putin pana acum nu am gasit. 100% vom avea un prieten fotograf care va poza.

Numai bine,

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 July 2018 - 01:49 PM

Longinus, ai si tu dreptate, numai ca identificarea corecta a inamicului iti poate salva pielea. Nu mai insist de ce. Sau, subestimindu-l, dupa, iti sporesti gloria.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 July 2018 - 01:52 PM


#10 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 01 August 2018 - 03:56 PM

Trist este ca cei care au luptat pilotii romani si germani mai tineri si mai putin tineri nu mai au loc in cimitirile aceste tari napastuite.Acum citiva ani am cautat mormintul echipajului YU-88 doborit de americani linga Tecuci la Umbraresti.Preotul paroh mi-a relatat ca mormintele eroilor nu se mai afla in cimitir.Mare parte dintre cei ingropati pe alea din Cimitirul Ghencea 1 nu mai sint acolo.Chiar si mormintul lui Alexandru Serbanescu la inceputul anilor 70 era sa fie desfiintat.Noroc de fratele lui Constantin care a ajuns cu un memoriu la Ceausescu pentru a salva mormintul.La Iasi in cimitirul Eternitatea pe aleea Aviatorilor strajuita de mormintul lui Caranda primul care are un cavou fastuos este fostul primar Simirad.L-am cautat in registrele de brevete militare...si nu l-am gasit.Fara cuvinte.

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2018 - 09:56 AM

Citeaza

Noroc de fratele lui Constantin care a ajuns cu un memoriu la Ceausescu pentru a salva mormintul.

Ca o ironie a sortii , s-ar fi putut ca cei doi sa se fi cunoscut de mai inainte . Auzisem demult o istorisire cum ca Ceausescu a fugit deacasa la Bucuresti taman in camionul fam . Serbanescu care avea o fabricuta ... ( de faina ?) .

Citeaza

Am vazut ca pilotii Americani denigreaza serios pilotii romani si meritele lor

Gabriel ,nu am gasit asa ceva ...
Adica ai vorbesc de rau ,calomniaza, defăimeaza, discrediteaza, ponegriesc , ai pun cu rea-credință într-o lumină defavorabilă ?

Ah ca nu stiau cu cine se luptau sau ce avioane doborau sau ca cereau sa li se crediteze mai multe victorii , asta mai toti cei implicati in conflict faceau de la americani la nemti , la rusi , chiar corectii englezi ... si romanii confundau la inceput Mustangurile cu ... niste Me 109 E... cu botul rosu (?) de la Mamaia (?) , sau Mig 3 cu I17 sau Seversky .
Existau si destule cazuri de " friendly fire" .
Dar cred ca e mult sa spunem ca eram denigrati prin asta , pur si simplu nu erau destul informati , iar in focul luptei unde adesea stresul , diversele manevre care solicitau puternic organismul si faptul ca pozitia de tragere era rareori ideala pentru a putea identifica corect tinta duceau la aceste erori .
Daca insa este ceva care sa ma nemultumeasca in ce-i priveste pe aviatorii americani este faptul ca din toate aviatiile aflate in conflict , la ei cazurile in care trageau in parasutistii inamici abunda pana aproape la nivelul unui fenomen generalizat . ( o alta educatie militara, li se contoriza ca jumatate de victorie un astfel de act , sau lipsa de cavalerism ?).
------------
Atasez o imagine ,care desi nu are absolut nici o legatura cu subiectul , consider ca este indeajuns de definitoare in ce priveste lipsa de informatii .
Ps. Cei ce au doborat He 162 erau artileristi AA , nu piloti .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: he 162 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2018 - 10:01 AM


#12 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 02 August 2018 - 03:08 PM

Citeaza

Ah ca nu stiau cu cine se luptau sau ce avioane doborau sau ca cereau sa li se crediteze mai multe victorii , asta mai toti cei implicati in conflict faceau de la americani la nemti , la rusi , chiar corectii englezi ... si romanii confundau la inceput Mustangurile cu ... niste Me 109 E... cu botul rosu (?) de la Mamaia (?) , sau Mig 3 cu I17 sau Seversky .Existau si destule cazuri de " friendly fire" . ar cred ca e mult sa spunem ca eram denigrati prin asta , pur si simplu nu erau destul informati , iar in focul luptei unde adesea stresul , diversele manevre care solicitau puternic organismul si faptul ca pozitia de tragere era rareori ideala pentru a putea identifica corect tinta duceau la aceste erori . Daca insa este ceva care sa ma nemultumeasca in ce-i priveste pe aviatorii americani este faptul ca din toate aviatiile aflate in conflict , la ei cazurile in care trageau in parasutistii inamici abunda pana aproape la nivelul unui fenomen generalizat . ( o alta educatie militara, li se contoriza ca jumatate de victorie un astfel de act , sau lipsa de cavalerism ?).



Toate instantele acestea sunt adevarate, am citat si eu cateva mai sus.


Nu la ele ma refeream. Ma refeream la o intrunire a pilotilor Lightning sub egida unui editor de jurnal aeronautic in US (cred ca Bruce Gordon) in care ei demoleaza depozitia lui Vizanty, minimalizeaza pierderile samd.


Nu mai reusesc sa gasesc filmuletul pe YT dar il am downloadat.


In general, literatura este cat de cat factuala, desi numerele variaza de la o sursa la alta. Pilotii americani in schimb sustin depozitia lui Herb Hutch si discrediteaza versiunea lui Vizanty. Nu e denigrare pana la insulta, dar concluzia e ca "al nostru" a facut din tantar armasar... Cauta Bruce Gordon pe YT si-ti faci o impresie. Repet - filmul cu reuniunea pilotilor nu-l mai gasesc dar stiu prea bine ce contine... poate ai tu mai mult noroc


GabrielS

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 02 August 2018 - 03:13 PM


#13 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2018 - 03:16 PM

Vezi postareadany, la 02 August 2018 - 09:56 AM, a spus:

Gabriel ,nu am gasit asa ceva ...
Adica ai vorbesc de rau ,calomniaza, defăimeaza, discrediteaza, ponegriesc , ai pun cu rea-credință într-o lumină defavorabilă ?

Ah ca nu stiau cu cine se luptau sau ce avioane doborau sau ca cereau sa li se crediteze mai multe victorii , asta mai toti cei implicati in conflict faceau de la americani la nemti , la rusi , chiar corectii englezi ... si romanii confundau la inceput Mustangurile cu ... niste Me 109 E... cu botul rosu (?) de la Mamaia (?) , sau Mig 3 cu I17 sau Seversky .
Existau si destule cazuri de " friendly fire" .
Dar cred ca e mult sa spunem ca eram denigrati prin asta , pur si simplu nu erau destul informati , iar in focul luptei unde adesea stresul , diversele manevre care solicitau puternic organismul si faptul ca pozitia de tragere era rareori ideala pentru a putea identifica corect tinta duceau la aceste erori .
Daca insa este ceva care sa ma nemultumeasca in ce-i priveste pe aviatorii americani este faptul ca din toate aviatiile aflate in conflict , la ei cazurile in care trageau in parasutistii inamici abunda pana aproape la nivelul unui fenomen generalizat . ( o alta educatie militara, li se contoriza ca jumatate de victorie un astfel de act , sau lipsa de cavalerism ?).


Sunt pe deplin de acord cu ce spune Dany.
Nici eu nu cred ca era vorba de defaimare din partea americanilor, ci mai degraba de confuzie si uneori nelipsita exagerare.

Pe de alta parte, incidentele cu trasul asupra inamicilor doborati care incercau sa se salveze cu parasuta, practicat de pilotii americani, par intr-adevar sa fie mult mai numeroase decat cele asociate altor beligeranti.
Am vazut interviuri cu veterani americani care spuneau ca faceau asta si nu pareau prea apasati de remuscari, ba chiar dimpotriva. Astfel de pasaje (cu americani care trageau in nemti dupa ce sareau cu parasuta) am intalnit, aproape fara exceptie, in memoriile tuturor pilotilor germani pe care le-am citit. Unii o spuneau chiar oarecum pe ocolite si cu jena, pt ca erau memorii scrise mult dupa razboi, cand Germania era deja in NATO.
Sigur, poate ca toti pilotii astia nemti care spuneau asa ceva erau doar niste nazisti mincinosi, care dupa razboi nu aveau altceva de facut decat sa ii denigreze pe americani...dar deh, e greu sa crezi asta, cand aproape toti o spun si pe unii dintre ei ii mai si cheama Galland, Steinhoff sau Rall si au un istoric impecabil.

De asemenea, fenomenul este foarte des mentionat in monografiile marilor unitati de aviatie germane, scrise de unii cercetatori foarte apreciati in vest. In toate volumele dedicate activitatii operationale ale JG 26, JG 54 JG 2, JG 3, JG1, etc, se intalnesc neplacut de des, la capitolul pierderi asociate diverselor misiuni, pe langa detaliile avionului si mentiuni de genul 'pilotul mort, impuscat in parasuta".
Evident, asta nu inseamna ca toti in USAF faceau asa ceva.
Sunt convins ca era vorba de o minoritate...insa astfel de fapte au fost comise suficient de des incat sa ia amploarea unui fenomen, la nivel de perceptie.
Ca sa mai dau un exemplu - si sper ca imi aduc bine aminte, am citit intr-o lucrare ca la un moment dat dupa debarcare (deci dupa Iunie 1944), incidentele cu piloti JG 26 sariti cu parasuta si impuscati de americani erau atat de dese, incat in cadrul unei sub-unitati s-a ajuns sa se supuna efectiv la vot daca ei, pilotii din sub-unitatea JG26 respectiva, sa procedeze la fel sau nu!!
Din fericire pt ei, votul a fost unul negativ. Dar ideea e ca intr-o unitate germana prestigioasa, oamenii ajunsesera sa fie atat de exasperati de problema asta, incat au trebuit sa supuna la vot daca sa raspunda americanilor cu acelasi tratament!

Ma rog...e discutie lunga si complicata si probabil ca n-are rost...dar pacat, mare pacat...dincolo de caracterul infect al unui astfel de gest (indifferent cine se coboara la asa ceva), ar fi fost bine daca "baietii buni" se puteau scuti de o astfel de perceptie negativa, pe care in ansamblu probabil ca n-o merita.

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 02 August 2018 - 03:25 PM


#14 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 02 August 2018 - 07:56 PM

Dragi prieteni, am trecut cu bine si acest test,
Prezentarea "Tidal Wave, 75 de ani" a "curs" impecabil iar expozitia a iesit neasteptat de stralucitoare.
Ne-am bucurat de cooperarea colegilor de la "Traditii Ostasesti" care au fost pro asa cum eram deja obisnuiti.
Nu in ultimul rand, Profesorul Avram este un om deosebit. Ma bucura faptul ca ne-a asigurat de cooperarea dansului si pentru viitoare evenimente.
Pe curand!

Multumiri speciale :

Prof. univ.dr. Valeriu Avram
Dan Melinte
Eduard Badescu
Popescu Mircea

Fotograf: Marius Zamfir

Gasiti mai jos linkul de fb cu toate fotografiile:

https://www.facebook...59430048&type=3

#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 August 2018 - 10:27 PM

Mitralierea celor care încearcă să se salveze sărind cu paraşuta este crimă de război şi se pedepseşte ca atare.
Din păcate legea a definit această practică drept crimă de război,abia în 1949 prin Convenția de la Geneva.
Până atunci era considerată doar o lipsă de fair play.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 August 2018 - 10:30 PM


#16 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 02 August 2018 - 11:21 PM

Chiar si dintre piloti germani au fost,,huni,,care au tras in piloti britanici care au sarit cu parasuta in 1940.Nu mai vorbim de frontul de est...unde a fost mult mai urit.

Vezi postareaaviatie, la 02 August 2018 - 11:21 PM, a spus:

Chiar si dintre piloti germani au fost,,huni,,care au tras in piloti gritanici care au sarit cu parasuta in 1940.Nu mai vorbim de frontul de est...unde a fost mult mai urit.

Aceasta postare a fost editata de aviatie: 02 August 2018 - 11:22 PM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 August 2018 - 09:50 PM

Am gasit o fotografie care pare sa aiba in fundal o rafinarie avariata . Ar putea sa fie oare in Romania ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzz ro posibil  Strippenzieher_Nachrichten_Wagen_LKW_Camion_Truc.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 August 2018 - 10:02 PM


#18 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2018 - 01:28 PM

Cat am cautat poze de acest fel. Multam. Este un filmulete unde apare pentru cateva clipe in mers o masina de pompieri. Nu am reusit sa-l mai gasesc nici pe acela.

Este posibil. Au existat pompieri germani in Prahova. Din cate am inteles apartineau de apararea antiaeriana.

Aceasta postare a fost editata de flo: 04 August 2018 - 01:29 PM


#19 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 04 August 2018 - 01:32 PM

Din cite stiu eu era linga Ploiesti un regiment de pompieri militari din Germania.Am gasit acest amanunt intr-o comunicare de la Festtung Ploiesti.

#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 August 2018 - 07:01 PM

Citeaza

Multam

Cu multa placere .
Multumesc si eu de informatii .

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 August 2018 - 07:04 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi