Forum Machete,Modelism,Hobby: hota pt vopsit - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

hota pt vopsit

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 October 2006 - 03:03 PM

Vreau sa imi fac si eu o hota pt vopsit (spray booth). Dincolo de tutorialele de pe net, daca cineva de pe forum si-a facut, ma intereseaza daca se poate face cu coolere de carcasa pt calculator si daca da, cu cate/ce putere, etc. As vrea sa fac ceva de dimensiunile unei cutii de TV cu diagonala de 20''(54 cm).

multumesc

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 04:26 PM

Raspunsul simplu, dar totusi complicat...

Cu ventilatoare de calculator o sa fii multumit si linistit ca ai facut ceva, dar e un ceva absolut ineficient. Ventilatoarele axiale de calculator sunt facute sa lucreze in regim de presiune scazuta (in aer liber), iar performantele lor scad DRAMATIC in momentul in care intalnesc tubulatura. Cu cat pui mai multe, cu atat inrautatesti situatia, crescand presiunea dinamica si scazand debitul.
Incearca sa faci rost de altceva.

Singura varianta in care totusi ar merge, ar fi pe tubulatura FOARTE scurta si care sa dea direct afara, fara coturi sau altceva.

Inca o chestie... Tubulatura 'flexibila' din aluminiu este cosmarul ventilatoarelor, duce la cresterea presiunii intr-un ritm de cateva ori mai mare decat tubulatura 'neteda'... Pe cat posibil de evitat.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 04:31 PM

Uite un tutorial dragut, singurul pe care il stiu care tine cont de calculul presiunilor
http://www.briansmodelcars.com/tutorials/t...p?TutorialID=23

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 04:40 PM

Eu am avut initial o chestie d-asta facuta cu un ventilator de ICE Felix, la 220V. Scula serioasa, cel putin asa credeam. N-a prea facut fata pe tubulatura, facea ceva-ceva dar nu m-a satisfacut niciodata :-)
Mai scapau vapori, mirosuri, etc...

Varianta 2, din poza, e facuta dintr-o hota ordinara (din care am pastrat cutia, si elementul de filtrare cu plase metalice), la care am atasat un ventilator centrifugal semi-industrial. Locul unde e instalat e o pivnita fara mari posibilitati de ventilatie, si e critic sa faca treaba calumea...

De cand o am si o folosesc, am uitat cum miros diluantii...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Spray_booth_front.jpg


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 04:45 PM

Ventilatorul de care spuneam... Duce cam 300CFM pe tubulatura mea intortocheata.
A costat multisor, dar e facut sa mearga 5 ani non-stop, si e solid... Si-a meritat pana acum (il am de aproape 2 ani) fiecare leu.

Cred ca-si amortizeaza costurile tinand cont ca e mai ieftin decat niste vizite pe la doctor :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Spray_booth_back.jpg


#6 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 October 2006 - 04:50 PM

foarte interesant si multumesc...nu ma ducea capul la faza cu mediul de lucru...exact asa voiam sa fac...cu racord gofrat lung de vreo 1.8 m, deci fix cum nu trebuie dupa cum zici. Ce e drept planuiam sa o conectez la aerisirea blocului care are si ea un usor tiraj natural functionand ca un cos de fum. Ramane intrebarea pe unde pot gasi ventilator centrifugal...din cate stiu am vazut asa ceva la aspirator. daca mai sunt si alte surse..raman recunoscator. Si o usoara curiozitate: sunt cumva ventilatoarele centrifugale mai zgomotoase decat cele axiale (au nevoie de turatie mai mare) sau mi se pare mie?

merci inca o data

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 04:59 PM

Aaaa... Prima chestie... NU lega la aerisirea blocului... Daca ar fi facut vreun vecin vreo gluma d-asta, l-as fi mutat pe strada :-) In plus, tirajul ala natural nu te ajuta prea tare, stai linistit.

Ventilatoare centrifugale/tangentiale gasesti chiar la hotele de aragaz. E cea mai ieftina sursa. Uita-te la ele si o sa le recunosti repede.
Referitor la zgomot,nu stiu cum stau la zgomot cele axiale fata de cele centrifugale la exact aceiasi parametri de debit.

#8 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 October 2006 - 05:11 PM

inca un reply si gata

"Ventilatoare centrifugale/tangentiale gasesti chiar la hotele de aragaz"

pai in cazul asta cred ca as putea lua chiar o hota...nu? pe care sa o atasez la cutie. cu improvizatiile cred ca ajung pe la acelasi pret..hota are deja si sursa de lumian montata, etc

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 05:18 PM

Exact... Poti sa gasesti ceva calumea, preferabil cumpara cu element de filtrare metalic, NU pasla (o sa te coste o avere sa tot schimbi pasla aia, plus ca nu-i cea mai stralucita solutie de filtrare)...
Ca tip de montaj, vezi si in tutorial... Nerecomandat sus, nu prea e eficienta.

Elementul de iluminare, sa fim seriosi, e ieftin si banal de rezolvat, eu ma tot stradui sa ma pun pe treaba si sa fac o masca pentru neonul ala, sa nu-mi mai bata in fata (uneori e deranjant).

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2006 - 05:24 PM

Completare, ca pe urma ma injuri... O hota cu ventilator centrifugal :-) Multe din chinezariile de pe la noi au inca ventialtoare axiale, care nici de hota nu-s bune.

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 October 2006 - 06:35 PM

Stau la casa si am o bucatarioara "speciala" pt. mancaruri grele si puternic mirositoare.
Acolo la aragaz, am o hota dubla (2 motoare) Cata cu sita metalica, unde imi imaginam ca as putea si vopsi ...
Acum constat ca nu m-am inselat. Las capacul la aragaz jos si-i dau drumul ...
Totusi cred ca ar trebui sa-mi fac o pre-incinta, cu care sa ma apropii mai mult de hota.
Distanta actuala, aragaz - hota e ~ 75cm.

#12 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 October 2006 - 06:49 PM

pt blue max:
intrebare preventiva
nu se plange sotia sau cine mai foloseste hota aia de eventualul miros de diluant/vopsea ramas pe hota ? pe mine personal nu ma deranjeaza in mod special mirosul de diluant/acetona ba chiar mi se pare preferabil altora dar am observat ca alte persoane "iau foc" instantaneu cand dau cu nasul de el

#13 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 October 2006 - 07:39 PM

MiG, la Oct 15 2006, 07:49 PM, a spus:

pt blue max:
intrebare preventiva
nu se plange sotia sau cine mai foloseste hota aia de eventualul miros de diluant/vopsea ramas pe hota ? pe mine personal nu ma deranjeaza in mod special mirosul de diluant/acetona ba chiar mi se pare preferabil altora dar am observat ca alte persoane "iau foc" instantaneu cand dau cu nasul de el

Mda, buna intrebare !
Totusi ma gandesc ca mirosurile de diluanti & Co. sunt puternic volatile si la cat voi vopsi eu, nu va ramane cine stie ce miros.
Trebuie vazut exact, ce se intampla. :-?
S-ar putea sa "incasez" vreo tigaie dupa cap .. ?! :-)

#14 Useril este offline   katze 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-September 06

Postat 16 October 2006 - 02:18 AM

Totusi, ar trebui avut grija si cu protectia antiex.
Este adevarat, cantitatile de gaze inflamabile dgajate sunt relativ mici, dar aceasta in cazul in care se foloseste aer comprimat, nu spray, care contine butan sau propan.
Solutiile "reale" din industri folosesc ventilatoare antiex, aceasta inseamna ca se exclude posibilitatea generarii de scantei.
In nici un caz nu fumati !
Referitor la ventilatoare, probabil o solutie OK tehnic si financiar sunt extractoarele de toaleta.
Pentru baile sau toaletele care nu au aerisire naturala ( ferestre) se utilizeaza ventilatoare mici de tubulatura cu debitul de la 100mc/h in sus.
Acestea necesita alimentare la 220V, cateva zeci de wati. Puteti sa asigurati alimentarea cu un prelungitor la care taiati unul din capete.
Aveti grija sa plasati cutia de racordare electrica in zone in care nu se acumuleaza gazele inflamabile rezultate. Etansati bine traseul de evacuare.
Nu ma pricep foarte bine, dr nu as recomanda trasee din teava de canalizare din materiale plastice pentru a evita electicitatea statica.
Surse de procurare ( desi nu sunt cele mai grozave calitativ pentru scopul initial) ar fi magazinele Romstal, sau magazine locale de instalatii.
Debitul relativ mare poate dilua gazele inflamabile suficient de mult pentru a nu ne apropia de limita inferioara de explozie.
Nu uitati sa lasati ventilatorului sansa de a compensa aerul extras ( de exemplu fereastra incaperii intredeschisa).
Veti vedea cum performantele lui cresc miraculos.
Succes !

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 October 2006 - 08:33 AM

Katze, bune precizarile.

Citeaza

Ce e drept planuiam sa o conectez la aerisirea blocului care are si ea un usor tiraj natural functionand ca un cos de fum
Cum zicea si Cartula renunta la aceasta idee, nu poti sa stii pe unde e infundata tubulatura si in bucataria cui ajunge amestecul de gaze!
Eu ma gindisem, inca nu ajuns sa fie pusa in practica idea, la o incinta fara tubulatura. Un ventilator axial, luat de la un dulap de electronice de pe vremuri, sa traga aerul din incinta de vopsit trecindul printr-un filtru mecanic ce retine aerosolii si apoi printr-un pat de carbune activ, apoi aerul este eliminat tot in camera, deci scapi de tubulatura ce, asa cum bine spunea Cartula, daca nu este bine calculata, mai rau face!

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2006 - 09:49 AM

Katze, ce spui tu cu exploziile si cu fumatul sunt chestii de bun simt. Ti-as spune ca e suficient, desi n-are grad de protectie anti-explozie, un sistem de ventilatie cu motor fara perii.
Oricum, pericolul ala de explozie as fi tentat sa spun ca e pur teoretic, cand vopsesc nu folosesc mai mult de 10ml de diluant... In vopsirea industriala e mai altfel, la noi sunt conditi de hobby, si consumuri de solvent exploziv tot la nivel de hobby. Cum bine ai zis, asta cu aer comprimat. Cu spray-uri de aer care contin butan/propan, e alta situatie, si acolo pericolul e ceva mai real.

La ventilatoarele de toaleta, sa te uiti la curba de debit/presiune... Sunt tot axiale, si nu fac fata in sarcina. Debitul ala spectaculos e calculat la presiune 0... Am verificat, sunt OK doar in liber sau tubulatura foarte scurta si dreapta.

Aceeasi problema si la ce spui tu, Z-Mare... Filtrele alea au acelasi efect cu ceva metri multi de tubulatura... Iti cresc presiunea foarte mult. Poate sa fie o solutie OK daca ai ventilator teapan, nu axial... Si filtru calumea. Dar sper ca ai bani de schimbat filtre la greu, pentru ca spre deosebire de solutiile de la mastile de protectie, unde debitul de aer e generat de o pereche de plamani, aici vorbesti de tiraj fortat. S-ar putea sa termini un filtru mult mai repede decat crezi.

PS: Fumatul are si o parte buna in domeniul asta. Se poate verifica usor traseul aerului si eficienta sistemului cu fumul de tigara :-D Acum am trecut la betisoare parfumate :-)

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 October 2006 - 12:33 PM

Citeaza

S-ar putea sa termini un filtru mult mai repede decat crezi.
Eu ma gindeam la ....vata :-) . E derept, am si citva metri buni de tesatura speciala pentru filtre...deocamdata treaba e pur teoretica :-?
Oricum discutia dintre voi e buna de retinut pentru viitor!

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2006 - 01:11 PM

Z-mare, la Oct 16 2006, 01:33 PM, a spus:

Citeaza

S-ar putea sa termini un filtru mult mai repede decat crezi.
Eu ma gindeam la ....vata :-) . E derept, am si citva metri buni de tesatura speciala pentru filtre...deocamdata treaba e pur teoretica :-?
Oricum discutia dintre voi e buna de retinut pentru viitor!

Vata e cel mai nefericit mediu de filtrare, e foarte deasa si prea putin permeabila. Plus ca se colmateaza repede si devine 'solida'.
Am incercat si eu varianta cu filtrare, ca sa protejez ventilatorul teoretic... Cam toate mediile de filtrare au un impact destul de mare asupra debitului de aer, pasla destul de mult, plasa de sarma in mai multe straturi cel mai putin (dar filtreaza si cel mai putin)

Oricum eu ti-am spus defapt altceva, cu un ventilator d-asta obisnuit axial, nu prea reusesti sa filtrezi mare lucru, daca folosesti un mediu de filtrare, pentru ca va scade foarte tare debitul de aer.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi