Forum Machete,Modelism,Hobby: Hawker Hurricane MK II B - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hawker Hurricane MK II B Revell 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 November 2018 - 01:22 AM

Cel mai "prietenos" kit de avion construit de mine,o reala placere.Am totusi 2 nelamuriri,deloc legate de constructie:1.De ce ar trebui un avion sa fie lucios[mai tare decat se vede in imagini]?2.De ce wash-urile trebuie asa finute?...sincer sa fiu,sunt abia vizibile cu ochiul liber...iar 1/72 e o scara mica.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN3538.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3539.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3539.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3540.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3541.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3542.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3543.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3544.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3546.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3547.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3548.JPG
  • Imagine atasata: DSCN3545.JPG


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2018 - 07:01 PM

Inteleg ca vopsesti la pensula? Daca da, inceraca sa folosesti vopsele cu uscare mai lenta si diluanti mai "inceti". Nu e rau, macheta arata bine, dar voba romanului, e loc de si mai bine. No problem, asta vine din experienta, pe masura ce lucrezi. Un pic mai mare atentie la imbinari, chituire si finisare.
Un avion nu e neaparat lucios, mat sau semimat, finisarea e data de tipul vopselei. Unii au vopsea mata, americanii de exemplu, altii semimata, ca nemtii sau lucioasa ca englezii. Treaba e ca, in timp, toata vopseaua ajunge cam semimata: frecare cu particulele din aer, intemperii, soare, stergeri repetate cu solventi neadecvati. Pilotii isi cam lustruiau avioanele, cica le dadeau 2 - 3 km/h in plus, care faceau diferenta dintre viata si moarte. ( de prin carti adunate!!!!)
Cu wash-urile povestea e mai ...modelistica. Am mai spus asta, la scara 1/72, avionul ar trebui sa se vada fara nici un detaliu de tablarie, nituri etc. Daca ridicam la scara un san de panou, fie el si foarte fin, de 0,1 mm, ar insemna ca, in mod real, distanta dintre table ar trebui sa fie de 7,2 mm!!!! Un nit ar avea diametrul de 0,3x72=21,6mm diametru!!! Haida, de!!! A vazut cineva pe un avion real, asa ceva? Dar, din punct de vedere modelistic, trebuie sa le avem pe toate. Din pacate, ochiul distinge detaliile dupa culori sau jocul de lumini si umbre. La scara asa de mica, ochiul nu mai percepe aceste detalii, daca nu le scoti in evidenta. Asta o faci prin asa zisul wash, un termen american, preluat de toti modelistii. Ei bine, numai "spalare" nu faci machetei, ci mai degraba o murdarire. Adica o murdarire a liniilor de panou, pentru a le scoate in evidenta. Chiar daca ele sunt fine, si asa trebuie sa fie!, sunt pecepute de ochi . Adica, am mai repetat asta, cum zicea un clasic in viata, noi pacalim ochiul intr-un mod placut!

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 November 2018 - 12:29 AM

Multumesc de lamuriri :hi: :hi: :hi: ...ma speriasem ca au disparut toti facatorii de aveoane,la 1/72,si nu mai aveam la cine cere un sfat :rofl: ...
Lucrez cu acrilice Humbrol,la pensula,care au un aspect final destul de lucios...asa ca,la final,mai dau o pensula lata ,cu izopropilic.pt matuire...cred ca la asta te refereai cu diluantii mai inceti .Cu wash-rile,inca mai studiez problema,deocamdata m-am apucat sa vizionez ceva tutoriale...ma gandesc la un wash total...

Aceasta postare a fost editata de dani: 11 November 2018 - 12:30 AM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 November 2018 - 07:21 PM

Acrilicele se usuca cam repede, nu prea sunt bune pentru pensula. Incearca emailuri. Apoi, inceraca sa lacuiesti, din sprai, cu lacuri mat, semimat sau lucios. Gasesti atit la Tamiya cit si la Gunze. Prefer Gunze, dar cei ce folosesc Tamiya, sunt multumiti de ele. Chestia cu pensula in diluant, lasa urme, nu prea e buja treaba. Daca te pui pe treaba, poti achizitiona un aerograf, nu sunt scumpe, cu compresorul e mai complicat!
Spor sa ai!

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 November 2018 - 04:06 PM

Multumesc de raspuns,Z-ule, la intrebarile mele [tampite, din cate am inteles,prin alte parti]...In fine,eu ,personal,n-o sa mai pun intrebari[cel putin nu virtual]...
In alta ordine de idei,eu de emailuri nu ma mai apropiu,acrilicele fiind cel mai bun lucru,care mi s-a intamplat mie,modelistic vorbind.Aerografe ,am primit 3 buc.[2 noi],cadou pana acum,si un singur compresor[tot cadou]...din pacate,pregatirea,ansablarea si curatarea unui aerograf,imi ia prea mult timp si nu am rabdare,prefer sa raman la pensula ...stiu,am imbatranit degeaba :clapping: .Daca am cumva nevoie de aerograf[s-ar putea, la Lancaster],dau o fuga la un amic la care i-am donat unul din aerografe si ma serveste oricand...conditia e sa mi-l pregateasca el :lol: :lol: :lol: .
Spor si tie!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi