Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2019

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 February 2019 - 11:31 AM

Cam asa ,cam asa.
Si asta nu doar la mate, ci si la limba materna. Gramatica,literatura,etc.

#22 Userul este online   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 26 February 2019 - 12:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 February 2019 - 11:06 AM, a spus:



Si cu toate astea sunt mai multe ore de matematica, romana ... SI AU DISPARUT lucru manual, atelier si in curand se pare ca si sportul

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 February 2019 - 05:17 PM

Invatamintul merge intr-o directie gresita, si nu de azi, de ieri...
Si credeti-ma, nu e nimic exagerat in ilustratia de mai sus. La Liceul Tehnologic si oras, temele de absolvire au fost astea: sa masoare un lat, sa masoare o scindura si sa o taie la cota, sa bata un cui intr-o scindura, sa traseze un unghi drept pe o scindura si altele la fel, nu le mai insir aici. Eu, cund am terminat clasa a cincea, am avut de facut un scaunel, incepind de la alegerea scindurii si terminind cu lacuitul! Clasa a cincea, nu a douasprezecea!!! In clasa a opta stiam sa lucrez pe strung (mai putin filete), sa bobinez un motor, sa gauresc si sa tai metal. "Caramela" mi-a mincat un trimestru de scoala si zau ca a meritat: stiu sa tin pila in mina!

#24 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2019 - 06:08 PM

Invatamantul nu merge. Invatamantul se prabuseste.
Incepand de la clasele primare. Este , vorba lui Creanga, Cumplit mestesug de tampenie inca de la inceput. Continua an de an o imbuibare cu tot soiul de cunostiinte teoretice fara noima si legatura intre ele care, la final, conduce la absolventi fara cultura generala minimala, fara cunostiinte care sa-i ajute la intelegerea societatii si a mediului si fara deprinderi minime. Asta datorita goanei demente a cadrelor didactice de a crea ascendent pentru materia pe care o predau (considerand ca aceasta este cea mai importanta). Traforasul din a cincea (cu obligatoriul suport pentru eprubete), lacatuseria din a sasea si a saptea (farasul din tabla si o unealta) si electrotehnica in a opta (bobinaj, inlocuit o priza, beculete pentru pom, ...) , precum cusutul manual si la masina ori gatitul pentru fete sunt acum amintiri pentru generatiile de peste patru zeci de ani.
Gasim tineri (nivelul mediu) care nici carte , nici meserie nu cunosc.

Am crezut ca plesnesc de uimire si indignare cand am vazut ca la scoala de maistrii auto a MAI (aflata in subordinea pompierilor) sunt admisi tineri care nu aveau nicio legatura cu meseria (ospatari, cofetari, postasi), dar pe care "trebuia" sa-i inveti meserie in doi ani. Fiind asimilata scolii postliceeale nu se pot impune conditii. Cat de mult se reuseste?

Ne pacalim cu diplome si titluri care nu spun nimic.

Aceasta postare a fost editata de flo: 26 February 2019 - 06:09 PM


#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 February 2019 - 08:11 PM

Eh...dacă ați oferit exemple,hai să vă ofer și eu unul.
În periplul meu prin viața profesională, mi-a fost dat să întâlnesc un tânăr căruia am fost nevoit să îi dictez o cerere. Hai să zicem nimic ieșit din comun, omul nu mai scrisese o asemenea "misivă", avea emoții,etc,etc. Trecem peste partea de caligrafie,aranjare în pagină ș.a.m.d.
Bun
Când am ajuns la partea cu "născut la data de..." am aflat că băiatul văzuse lumina zilei în anul de grație 1985. I-am cerut să-și scrie data nașterii. Cum credeți că a scris pe foaie ?
100090085 !!!!
Am rămas mut .

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 February 2019 - 08:12 PM


#26 Userul este online   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 26 February 2019 - 09:52 PM

Ma scuzati am uitat cea mai importanta materie din scoli RELIGIA ( sa ma ierte cel de sus )

#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2019 - 10:27 PM

Este una importanta. Chiar si numai pentru cultura, daca spiritual cineva nu regaseste valorile de care are nevoie in religie si biserica. Sotia ajuta o fetita evreica sa invete lb. engleza. Ar fi dorit sa chiuleasca la religie. Parintii insa au obligat-o sa merga la cursuri pentru a cunoaste valorile spirituale din tara in care traieste.

Sa fim seriosi, nu biserica ne impiedica sa invatam carte sau meserie, cum nu din cauza unei catedrale nu se construiesc spitale.

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 February 2019 - 11:56 AM

Citeaza

Invatamantul se prabuseste.
Corect. Programele innoite in fiecare an, duca cum a visat un ministru sau altul, manualele alternative, de parca teorema lui Pitagora ar suna in mai multe feluri, bagarea in capul copilului de notiuni care ii depaseste la stadiul la care se afla, ore incoerante, facute de dragul de a fi facute, tot felul de interdictii puse profesorilor la clasa, duc in final la 1000900805! Parintii tipa la profesor ca dau prea mult de scris copiilor, la temele pentru acasa (profesor timpit, i-a dat copilului 3 exercitii de facut la matematica!), dar duc copilul la meditator, care ii da zeci de probleme de rezolvat, si nu se supara! Notiunea antrenamentului, a exercititiului a disparut din scoli! Un copil, care joaca handbal, se duce zilnic la ore epuizante de antrenament, un copil care cinta la vioara exerseaza zeci de ore, asta pentru ca si unul si altul vor sa ajunga ceva in pasiunea aleasa. Daca dai probleme la romana, la matematica sau chimie, cica, chinui copilul!!! Mintea ca si corpul se dezvolta prin antrenament! Doar prin antrenament, fie el cintat pe note, alergat sau socotit. Da, nu strica putina religie, nitica informatica, dar si traforaj, lacatuserie, electrotehnica si sport. Pentru ca ai nevoie si de indeminare.
Referitor la religie, nu prea sunt de acord cu felul in care se preda acum. Se vorbeste despre Dumnezeu, despre cum a creat el lumea, despre iad si pedepse, desi de cele mai multe ori pedepsele nu sunt primite de cei care merita (cum explici unui copil faptul ca hotii ce fura din biserici nu sunt pedepsiti deloc, iar bunica lui, care il iubeste si face totul pentru el, e grav bolnava?). Cum explici, mai tirziu, aceluiasi copil, existenta dinozaurilor, a legilor Universului, teoria evolutionista (cu toate lacunele ei)? In fine, cred ca divagam si nu mai terminam....

Citeaza

cum nu din cauza unei catedrale nu se construiesc spitale.
Aici te contrazic nitel: cind banii sunt limitati dar merg spre catedrala, inutila acum, spitalele stau pe lista de asteptare! Si nu numai spitalele! Mergeti si viziati opulenta catedralei, apoi intrati intr-un spital, care o fi el, si faceti o comparatie!

#29 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2019 - 02:51 PM

Citeaza

Referitor la religie, nu prea sunt de acord cu felul in care se preda acum. Se vorbeste despre Dumnezeu, despre cum a creat el lumea, despre iad si pedepse


Depinde de profesor. Fi-miu este foarte incantat de ora de religie. E materia lui favorita. Si culmea, stie despre dinozauri si teoriile disparatiei lor mai multe decat mine. Asadar este chestie de bun simt.

Daca asteptam de la Dumnezeu raspunsuri raportate la rationamente matematice, cu siguranta vom fi dezamagiti, fiindca suntem in eroare.

Citeaza

cind banii sunt limitati dar merg spre catedrala

Majoritatea sumelor sunt date de biserica (venituirile ei, cei drept neimpozitate) si din donatii, nu de la buget. Grav este ca administratorii sistemului medical nu se bucura de aceeasi incredere, precum Biserica.
Divagam, dar ne mai limpezim gandurile. :hi:

#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 February 2019 - 08:13 PM

Ce mai fac olande(J)ii , cand nu trebuie sa numere voturi ;-) ... http://warbirdsnews....ly-in-2020.html
Apropos de subiectul avioanelor olandeze ale anilor 30-40 , cunoaste-ti cumva in ce culoare paraseau fabrica , sau mai exact cand se aplica camuflajul pe acestea ?
Adica ieseau pe poarta fabricii in marou acela integral + insemnele ( triunghiurile oranj ... ; de fapt aceasta perioada ma intereseaza nu cea cu cocarde )
Ori se aplica respectivul camo in fabrica si apareau gata vopsite pe poarta ?
... M-ar interesa mult aceasta informatie fiindca gasesc foarte atractiva schema doar in maro + triunghiuri oranj , fatza de cea in camo .
Ceva in genul ( vezi foto) , dar eu as dori sa stiu cu privire la Fokker D21 ( vanatorul , deci ) .

---- Ps. Si aici o adresa de FB , daca doriti sa va informati mai in detaliu si la zi cu evolutia constructiei https://www.facebook..._VM&__tn__=kC-R
Pps . ... Le-as fi scris eu , sa intreb ... dar nu le prea am cu englishul ( desi inteleg foarte bine) ... si mi-a fost " tarsh " ... :unknw:

(Ultimile doua topicuri au fost mutate in luna martie)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fokker d xxi modele-reduit-belairmodels-avion-bombardement-bimoteur-fokker-t-ix-1939.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 March 2019 - 11:06 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi