Forum Machete,Modelism,Hobby: Yak-1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yak-1 1/72 Brengun

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2019 - 11:16 AM

Am terminat acest kit dragut de la Brengun.

Ce e in cutie, aici:

http://www.hyperscal...1reviewmd_1.htm

Kitul e mai bun decat cel de la Amodel, vine garnisit cu ceva PE, rasina si niste decaluri bune (dar cu o absolut imbecila alegere a inmatricularilor, trei variante, toate stock, cu numere albe, ba chiar doua din ele sunt 15 si 51 :))

In fine, ce a iesit, mai jos:



Pentru ca aveam numarul 44 galben de la kitul Amodel, am ales sa il fac pe al Lydiei Litvyak,
Imagine atasata: IMG_9476.JPGImagine atasata: IMG_9477.JPG
Imagine atasata: IMG_9478.JPGImagine atasata: IMG_9479.JPG
Imagine atasata: IMG_9480.JPG
Imagine atasata: IMG_9487.JPGImagine atasata: IMG_9488.JPG
Imagine atasata: IMG_9489.JPGImagine atasata: IMG_9491.JPG

Dintr-o partizana de la Zvezda am facut si figurina ei:

Imagine atasata: IMG_9486.JPGImagine atasata: IMG_9493.JPG
Imagine atasata: IMG_9482.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 08 April 2019 - 11:17 AM


#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2019 - 12:09 PM

Frumos avion. Minunat realizata burta.
Fain priveste in zare tovarasa.

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 April 2019 - 01:19 PM

Fain,am si eu un YAK 3 in vedere,sa-l fac in camo de iarna...figurina[jos clopu'] e bestiala,ce firma o face?

...scuze,acum am vazut ca figurina e Zvezda.

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 April 2019 - 02:49 PM

Wow ! Arata super ! Felicitari 1-0-9 ! :clapping: :hi:
Figurina de asemenea e extraordinar de bine realizata ... cum ai facut epoletii aceia :-D ?
...Mai lipseste poate doar o floare undeva in carlinga :-D ( L.L. avea parca obiceiul acesta )


1-0-9 spune-mi te rog cum ti sa parut la montaj ?
... Am facut si eu de curand un A-model . Doream mult sa am in colectie unul dintre cele mai timpurii exemplare , dintre cele care inca au mai " prins" stelutzele deasupra pe aripi . ... Si acum ca mi-am deschis apetitul , poate ca m-as baga sa fac si aceasta versiune .

Citeaza

Fain,am si eu un YAK 3 in vedere,sa-l fac in camo de iarna

Dani ... din cate am citit , Yak 3 nu a prea purtat camo de iarna , a aparut prea tarziu cand deja se schimbase regulamentul ; doar Yak 1 M . Exista dezbateri daca cumva au existat exemplare vopsite doar intr-o singura culoare deasupra in timpul WW2 . Altfel cam toate Yak 3-urile , se pare , au avut acelas camo > gri Amt 11 +12 si Amt 7 burtica .

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2019 - 04:34 PM

Wow ! Arata super ! Felicitari 1-0-9 ! :clapping: :hi:
Figurina de asemenea e extraordinar de bine realizata ... cum ai facut epoletii aceia :-D ?
...Mai lipseste poate doar o floare undeva in carlinga :-D ( L.L. avea parca obiceiul acesta )



Multumesc man!
Nu i-am lipit cupola, asa ca e o varianta :)
Epoletii sunt niste resturi de PE (rackuri de bombe) taiati sa semene...


1-0-9 spune-mi te rog cum ti sa parut la montaj ?
... Am facut si eu de curand un A-model . Doream mult sa am in colectie unul dintre cele mai timpurii exemplare , dintre cele care inca au mai " prins" stelutzele deasupra pe aripi . ... Si acum ca mi-am deschis apetitul , poate ca m-as baga sa fac si aceasta versiune .


Kitul de la Brengun e ...ciudat. cand il vezi pe cadre, te sperie nitel, piesele sunt fine si bine turnate dar au urme grele de la frezarea 3d a matritei. Ceea ce e nasol. Plasticul e moale, ceeace e bine, pentru ca urmele alea sunt destul de usor de inlaturat cu vata de otel sau smirghel.
Apoi vine cockpitul, totul pare ok acolo la inceput, numai ca in timp vezi ca din cutie lipsesc majoritatea elementelor necesare (console, robineti, centuri). Desi avem o foaie de PE in cutie, ea nu contine aceste detalii. Mai exista un set PE de la Brengun/Hauler, dar se vinde separat. Nasol, cu setul ala cu tot, kitul sare lejer de 20 euro. Fara el, nu ai centuri si cam nimic prin cabina.
Cockpitul e greu de montat, mai ales scaunul cu suportul sau bizar. Panoul de instrumente prea mare, nu intra in fuselaj.
Apoi inchizi fuselajul si incerci sa pui aripile si ampenajele si vezi ca nimic nu se aliniaza. Nasol de tot, dar si aici ne ajuta plasticul moale de care poti trage si indoi destul de mult.
Ampenajele par prea subtiri iar trenul principal mult prea scurt. Asta se observa imediat la pozitia relativa a capacelor. Montarea lui si a verinelor in special e o mare pacoste. De acolo parca lipseste ceva, jambele au niste stuturi care ar intra in ceva ce nu exista in baia trenului.
Altfel, e ok :))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 08 April 2019 - 04:36 PM


#6 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 09 April 2019 - 10:40 AM

Cand ma uit la antena si izolatori, parca nu cred ca-i la 72... Cupola vopsita impecabil , ...ing-urile temperate, discrete.
Si tov. Lydia e de acolo!
Impecabil! :hi:

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 April 2019 - 12:06 PM

Citeaza

Altfel, e ok :))
:-D
Multumesc mult de raspuns 1-0-9 :friends:

#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 April 2019 - 08:56 PM

Dom'le mi-ai taiat iar avantul proletar .
Am kit-ul si parea finutz si bine inchegat/facut . Din de spui tu , e un fel de Amodel mai nou.
Cind credeam ca se face fluierand , mi-ai dat in cap cu maciuca ( de fapt nu tu , cei de la Brengun .... ) .
Deci n-am scapat de munca si nervi nici acum .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi