Forum Machete,Modelism,Hobby: Primul Război Mondial sau altfel de istorie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul Război Mondial sau altfel de istorie Un foc de armă care ar fi putut să schimbe lumea

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 June 2019 - 08:47 PM

Da, parca asa a zis si Ciordache: "pentru că putem!" Ma între cine plătește nota!

#42 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 June 2019 - 09:24 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 June 2019 - 08:47 PM, a spus:

Da, parca asa a zis si Ciordache: "pentru că putem!" Ma între cine plătește nota!

Noi, pentru că trebuie

#43 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 June 2019 - 10:08 PM

Noi ! :gun: > pentru ca trebuie ! :angry:

:-D https://www.youtube....h?v=GRoj9Z4PAb0

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 June 2019 - 12:35 PM

Exact, Longinus!
Noi, romanii, avem un proverb tare pacatos: capul plecat, sabia nu-l taie!!

#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 June 2019 - 06:09 PM

Citeaza

Exact, Longinus!
Noi, romanii, avem un proverb tare pacatos: capul plecat, sabia nu-l taie!!

Da ... :-D , dar ca sa fac o intoarcere spre subiectul topicului , as dori sa reamintesc de modul in care Antonescu si-a castigat respectul fata de Hitler , militand pentru reintregirea tarii si chestiunea transilvaniei .
P.s. ( nu sint adeptul partizanilor lui Antonescu ... dar anumite merite are )

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 June 2019 - 06:20 PM


#46 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2019 - 07:21 AM

Cred ca treaba aia nasoala cu sabia si capu' plecat, oricat de nasoala ar fi idea in sine, ne-a cam salvat ca natie in repetate randuri. Cred ca Iorga spunea (pe undeva e scrisa treaba asta dar nu mai stiu pe unde) ceva de genul: "nu-i totul sa mori pentru tara ta, ci sa invingi in numele ei". Cand in jur ai numai "prieteni" trebuie sa te descurci cumva.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 28 June 2019 - 07:22 AM


#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 June 2019 - 08:59 AM

Antonescu a mai făcut ceva, din pacate asta nu se prea spune, deși sunt documente clare care atestă asta. Antonescu a avut o întrevedere cu Hitler (se știe că Antonescu avea acces aproape liber la audiențe cu Hitler), în care i-a cerut acestuia, să ordone armatei cartiruite în Bulgaria, sa faciliteze un culoar liber, prin care evreii din Romania sa poata pleca, nestingheriți, spre Palestina (Israelul nu exista, a fost creat de englezi, după război, se știe cum.)

Bogy, da uneori ne-a salvat, dar ne-a adus si multe neplaceri.

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 June 2019 - 08:04 PM

Citeaza

Antonescu a mai făcut ceva, din pacate asta nu se prea spune, deși sunt documente clare care atestă asta

Oare s-ar putea gasi printre documentele lui Raoul Sorban ?
Parca el sa ocupat la inceputul lui 1944 de aceasta .
Deasemenea ... parca tot el a scris niste memorii cu incercarile de scapa evreii din ghetoul din Cluj . Tin minte ca citisem pe la inceputul anilor 90 o carte ... dar nu mai stiu daca dansul era autorul .

Se spune ca dupa padurea Faget , locul prin care se trecea granita erau preluati direct de camioane ale armatei romane ( cu insemnele specifice) si erau protejati pana in port unde-i asteptau vapoarele ... care apoi erau unele scufundate de submarinele rusesti sau erau tinute in arest in Palestina de britanici ...
Insa nu aceeasi soarta au avut-o si evreii din Basarabia si din zonele de ocupatie de pe teritoriul rusesc . Fatza de acestia Antonescu avea o ura crunta si nu stiu cat de intemeiata . Ai acuza de actele de denigrare la adresa armatei romnae din timpul retragerii din Moldova sau de atentatul de la Odesa , de actele de sabotaj ale partizanilor . Acestia erau deportati cu trenurile mortii sau sfarseau in lagarele romanesti .
La sfarsitul razboiului , Romania alaturi de Spania ( fascista) a fost recunoscuta international pentru ajutorul acordat evreiilor in timpul razboiului , dar as spune ca un bonus pentru noi ar reprezenta faptul ca noi desi eram sub o anumita forma de ocupatie ( "protectorat" , alianta ) germana , cu toate acestea ne-am comportat mult mai onorabil , omeneste , sa spunem decat Franta , Ungaria , Olanda (?)... de exemplu . Cu Italia lucrurile au fost mai complicate , nu as dori sa intru in amanunte , ca sa nu plictisesc .

Citeaza

Cred ca treaba aia nasoala cu sabia si capu' plecat, oricat de nasoala ar fi idea in sine, ne-a cam salvat ca natie in repetate randuri

Nu cred bogy , a contribuit doar la dispretul fata de noi insine cuplat cu fenomenul invers cum ca noi sintem buricul pamantului ; fiindca nu e acelas lucru cu o alta zicere si aceasta foarte romaneasca : " Fa-te frate si cu dracu pana treci puntea !" :-D
Apropos de asta ... nu stiti cine a fost generalul german care asista impreuna cu Antonescu la intrarea victorioasa a trupelor ( in Odessa parca ) si care ia spus ceva de genul : " Stiu ca voi romanii nu dati 2 parale pe cauza noastra si sinteti aliati cu noi doar pentru ca sperati ca noi sa-i batem pe rusi ...si apoi englezii sa ne bata pe noi ! " ... Antonescu a recunoscut apoi in masina fatza de sotia sa ... ca a avut dreptate " nesimtitul " sau nu mai stiu ce termen folosise .
Cu toate acestea am fost niste aliati buni si care si-au facut onorabil datoria ... si multi au murit .

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 June 2019 - 08:43 PM


#49 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 June 2019 - 05:42 AM

Apropo de alianțe, mai avem o calitate, legată de proverbul amintit de tine mai sus, si anume, aceea de a încălca toate alianțele facute!

#50 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 June 2019 - 06:07 AM

. Eh , am avut de la cine invata .

.tzt tzt tzt ... .always with the negative waves :-D

https://www.youtube....h?v=ncbEucjsNFU

P.s. Z , vezi si Operaţiunea „Margarethe I” , dar parca tot mai importanta a fost iesirea Italiei , daca ne raportam doar la WW2 ,.
Totusi noi fuseseram siliti sa ne aliem cu nemtii si intr-o prima faza a trebuit sa luptam pentru a recupera ceea ce-si impartisera ei cu rusii .

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 June 2019 - 07:05 AM


#51 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 June 2019 - 06:08 AM

Zetule, nu suntem noi singurii care încalcă alianțele făcute și nu le-am încălcat chiar pe toate.
De pildă cea din Primul Război Mondial nu am abandonat-o nici când suprafața României libere se redusese la nivelul a trei sau patru județe. Dimpotrivă, aliatul rus este cel care a făcut armistițiu cu inamicul, iar noi am cam rămas cu nădragii pe vine ca să folosesc o exprimare neelegantă. Dacă nu regele nu ar fi acceptat un armistițiu în condițiile ocupanților -germani, austrieci,unguri,turciși bulgari, statul român ar fi dispărut de pe hartă. Nici chiar atunci,nu am rupt alianța cu Franța și Anglia

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 June 2019 - 06:11 AM


#52 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 June 2019 - 06:19 AM

Cât privește soarta evreilor basarabeni din Crimeea/Odessa, nu am intenția de a comenta cifrele celor uciși de armata română, care au fost uciși de armata română, nici replica mareșalului anume aceea că "am constat că Satana este evreul" dar vreau doar să spun că potrivit surselor istorice soarta acelor nefericiți adunați în ghetouri "în 1943 s-a îmbunătățit după ce au început să sosească ajutoare din parte organizațiilor evreiești din România".
Poate ne vor indica alte "surse istorice", câte organizații evreiești existau și activau ajutând evreii din ghetourile poloneze , de pildă în Germania,în 1943 !

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 June 2019 - 06:20 AM


#53 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 July 2019 - 11:17 AM

Redeschid pentru putin acest topic fiindca am descoperit o confirmare cu privire la acest episod :

Citeaza

nu stiti cine a fost generalul german care asista impreuna cu Antonescu la intrarea victorioasa a trupelor ( in Odessa parca ) si care ia spus ceva de genul : " Stiu ca voi romanii nu dati 2 parale pe cauza noastra si sinteti aliati cu noi doar pentru ca sperati ca noi sa-i batem pe rusi ...si apoi englezii sa ne bata pe noi ! " ... Antonescu a recunoscut apoi in masina fatza de sotia sa


vezi link > min : 1:00:51 https://www.youtube....h?v=QkW-yru32F4

Btw . Stiti cumva cum se numeste tema muzicala din deschiderea acestor documentare ? min: 32:16
Cand apar dubitzele Ford de la ONC " Oficiul National Cinematografic" , parca .
Am cautat peste tot dar nu am reusit sa gasesc nimic , nici nume , nici autor si tare as vrea sa aud cum suna in intregime .

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 July 2019 - 11:19 AM


#54 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2019 - 11:36 AM

Vezi postareaZ-mare, la 29 June 2019 - 05:42 AM, a spus:

Apropo de alianțe, mai avem o calitate, legată de proverbul amintit de tine mai sus, si anume, aceea de a încălca toate alianțele facute!

Suntem niste amarati in domeniu. Ce sa zicem despre nemti fata de rusi? De englezi fata de rusi, in momentul in care razboiul nu se sfarsise iar Churchill propunea atacarea rusilor prin Grecia.

La noi naivitatea este baiul (sa nu zic prostia). Alianta cu limite clare, precum au semnat finlandezii.
Ce obligatie morala am fi avut fata de nemti, cand dragutii de ei "arbitrasera" la Viena cedarea Ardealului? NICIUNA.

#55 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2019 - 11:46 AM

Poze din WWI
https://www.google.r...LJF-yo46Rf-YnM:

#56 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 July 2019 - 11:58 AM

Citeaza

De englezi fata de rusi, in momentul in care razboiul nu se sfarsise iar Churchill propunea atacarea rusilor prin Grecia.

A mai fost un plan inca si mai interesant Operation Unthinkable. https://en.wikipedia...ion_Unthinkable

... Parca si rusii aveau un pact de neutralitate cu japonezii de prin 1941 ,pe care japonezii nu l-au incalcat , dar pe care rusii l-au incalcat in 45 ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 July 2019 - 12:04 PM


#57 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2019 - 12:06 AM

Tot din WWI
https://specialarad....razboi-mondial/

#58 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 July 2019 - 06:29 AM

O colecție de poze,foarte interesantă. :hi:

#59 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2019 - 10:10 AM

Imagine atasata: tra WWI.jpg

#60 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 August 2019 - 11:40 AM

Pe tramvai scrie "Calarasilor"?

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi