Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, iulie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, iulie 2019

#101 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 28 July 2019 - 10:29 PM

Excelente fotografii, excelenta evolutia MiG-ului.
Tornado a fost static sau i-a dat gaz?

LE: Acum am vazut partea a doua a decolarilor. Am vazut c-a zburat si Tornado!

Aceasta postare a fost editata de kromag: 28 July 2019 - 10:32 PM


#102 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 29 July 2019 - 12:43 AM

Vezi postareaLonginus, la 28 July 2019 - 10:18 PM, a spus:

Īn ultima poză apare mock-up- ul viitorului Tempest ?

Da, ala e. S-a facut cu ocazia asta si anuntul oficial de colaborare cu Suedia.

Vezi postareakromag, la 28 July 2019 - 10:29 PM, a spus:

Excelente fotografii, excelenta evolutia MiG-ului.
Tornado a fost static sau i-a dat gaz?

LE: Acum am vazut partea a doua a decolarilor. Am vazut c-a zburat si Tornado!


Cel din poza doar static. A fost altul, tot german, care a zburat dar doar ca parte a formatiei ce aniversa 70 de ani de NATO, nu a evoluat singur. Chiar daca s-au aniversat 40 de ani de serviciu a Tornado in RAF.

Aceasta postare a fost editata de kamikaze: 29 July 2019 - 12:43 AM


#103 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 July 2019 - 05:15 AM

Stateam la o cafea si ma gandeam ( poate cu mintea abia trezita din somn , scuze :-D )... ca de fapt Mig 21 LanceR cred ca ar putea sa fie un foarte fain mijloc de promovare al aviatiei romane .Fara gluma sau apropo. De fapt ineditul si imaginea s-ar vinde si ar putea fi retinuta cel mai bine , avand in vedere reactia publicului la aparitia acestui avion .
F 16 va fi in serviciul activ , e foarte bun si e un avion foarte frumos si imi place tare mult ca il avem si noi in dotare dar e deja cam banal , mai toti au acest avion in serviciu , dar Mig 21 prin forma si istoria sa e ceva aparte .
Turcii au F5 , francezii Alpha Jet , englezii au Hawk , rusii Su sau Mig 29 ,italienii Aermacchi ... etc. , ,ma gandesc n-ar fi fain sa avem si noi o escadrila de show cu Mig 21 LanceR?
Decat sa fie tocate ca IAR 93 sau vandalizate si sa crape vopseaua pe ele prin vreun parc .
. Poate o formatie de 3 , care sa evolueze impreuna ( rosu-galben -albastru) +unul care sa evolueze solo . .
Asa ar putea sa ramana activ mult dupa ce va iesi din serviciul de lupta , ca mijloc de promovare si "entraitentment" . Cred ca am fi singurii din Europa care ar mai zbura acest tip si ar purta cocardele tricolore in inaltul cerurilor si al sufletelor noastre ( ... sau cam asa ..) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 July 2019 - 06:14 AM


#104 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 July 2019 - 06:44 AM

Dany...ce spui tu īnseamnă conservare, păstrare, pasiune pentru trecut etc etc...
Englezii mai au Spituri funcționale, sigur că da, și noi am putea avea trei MiG 21 LanceR sau neLanceR,īntr-o formație demonstrativă, să-i zicem "Tricolorii" sau cam așa ceva.
Cum spuneam conservare, păstrare.
Știi tu ceva păstrat, conservat ,etc,īn țara asta ?
Da, ar fi frumos, dacă ar fi...

#105 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 July 2019 - 05:17 PM

Da trei MiG-29?

#106 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 July 2019 - 06:24 PM

Citeaza

Da trei MiG-29?


Parca , totusi pentu mine ... :nea:
Sint tare faine si acestea Z , dar cel putin eu nu sint chiar atat de atasat de ele . Le-am vazut foarte putin . Prin anii 90 si ultima oara parca pe la inceputul anilor 2000 , cand era sa placheze Sniperul ( nou noutz si lucitor) pe pista , dupa o evolutie superba , pilotul de incercare israelian la mitingul de la Timisoara .
... Dar cu Mig 21 ... E , practic cu acesta am crescut . Mergeam sa le vedem cum zboara la Campia Turzii , cand eram copii , vara erau nelipsite la verticala strandului din Turda , unde parca si faceau un viraj si se intorceau spre casa .
Apoi mai tarziu am avut si prieteni , colegi de zbor , care ajunsesera sa piloteze aceste avioane si de aceasta data le puteam vedea mult mai de aproape si aflam mai multe despre ele .
Apoi prin programul LanceR , parca au devenit ... asa ... aproape romanesti si nu doar un avion conceput fabricat si dat la cheie de altcineva .
Deja nu mai era Fishbed , era altceva . Era o anumita ingeniozitate si gandire lucida pentru a mentine un produs invechit ,in limitele compatibilitatii cu alte aviatii ,iar o data cu parasirea modului de-al folosi si gandirii tactice din era sovietica , precum si o data cu aparitia unor aviatori extraordinari care sa-l zboare , parca o data cu avionul a intinerit si spiritul oamenilor si deja cred ca se poate vorbi de un anumit simbol pe care-l degaja , ceea ce Mig 29 ... nu prea e .
----
Mai e o chestie . La mig 21 , stiu ca se poate prelungi resursa , reparatii capitale , atat la celula cat si la motor si aparatura radar aici , in tara .
La Mig 29 nu si tocmai de aceea au si terminat programul Sniper .
Mai mult Mig 21 nu va mai zbura nimeni , noi am fi singurii de prin EU, iar in felul acesta va starni un interes mult mai mare ,oriunde va evolua si implicit toti vor auzi sti de Fortele Aeriene Romane , ar fi ca un fel de brand , ... cred .

Citeaza

să-i zicem "Tricolorii"

Longinus ... eu la ceva gen "Delta LanceR s Pack" ma gandeam ^_^ ( " pack" vine de la haita de lupi :-D )
... dar ar fi bun si ceva cu Romanians ,Tricolors , LanceR ... etc

Citeaza

Știi tu ceva păstrat, conservat ,etc,īn țara asta ?

Da , chiar , sa sti ... :-(
Nici macar o laie ... parca nici aia lui Terente nu mai e cea originala ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 July 2019 - 07:04 PM


#107 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 July 2019 - 08:14 PM

:-D https://www.rumaniam...seara-top-gun-2

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 July 2019 - 08:15 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi