Forum Machete,Modelism,Hobby: Typhoon Mk 1B - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Typhoon Mk 1B balsa

#1 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 07 March 2020 - 05:08 PM

Acum niște vreme (să tot fie un an, aș zice) am luat 4 kituri de la Guillows.
Ăsta e primul din ele, și pot să spun că e drăgut de lucrat. Sigur, nu e stilul cu care sunteți voi obișnuiți pe-aici. Nu se pune problema de înmatriculări, corectitudinea dimensiunilor sau mai știu eu ce detalii care vă fac vouă viața mai grea.
Ăsta e un schelet aproximativ, care va fi îmbrăcat cu hârtie. Dacă o și zbura, om vedea când o fi gata.
Acuma, despre kitul în sine:
E o versiune mai veche, die-cut. Materialul nu e tocmai faimos, în sensul că e cam inegal. Două foi sunt ok, a treia e proastă și tăiată rău. Sau poate e tăiat rău din cauza materialului prost...
Planurile sunt așa și așa, și în plus toate instrucțiunile sunt cu dimensiuni americane (fracțiuni de inci). Ca să-i pună capac, ai informații și pe o parte și pe alta, deși teoretic la kiturile Guillows planurile (printate 1:1) sunt destinate folosirii ca planșetă de lucru.
Imagine atasata: 20200307_190015.jpg Imagine atasata: 20200307_190032.jpg Imagine atasata: 20200307_190042.jpg


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 March 2020 - 05:52 PM

Nu știu cum va apărea la final , știu că ăsta este forum de modele statice , dar este chiar un material insolit :clapping:
Din copilărie , cu Pelikan-ul , nu am mai avut experiențe asemănătoare. Iar acela a fost un kit mult prea complex pentru doi copii . Sincer , nu mai rețin ce soartă a avut, dar era awsome pentru atunci !! Nu mai știu ce fabricatie era , dar sigur nu era românesc, poate polonez sau cehesc...
Spor să ai , am sa casc și eu gura, sînt chiar mort de curios să văd ce iese la final !!
De curiozitate (să mor dacă mai rețin, poate mi-ai spus ??) , ce scară sînt ?

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 March 2020 - 05:55 PM


#3 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 07 March 2020 - 06:11 PM

Vezi postareadakian67, la 07 March 2020 - 05:52 PM, a spus:

[...]
Din copilărie , cu Pelikan-ul , nu am mai avut experiențe asemănătoare. Iar acela a fost un kit mult prea complex pentru doi copii . Sincer , nu mai rețin ce soartă a avut, dar era awsome pentru atunci !! Nu mai știu ce fabricatie era , dar sigur nu era românesc, poate polonez sau cehesc...[...]
De curiozitate (să mor dacă mai rețin, poate mi-ai spus ??) , ce scară sînt ?


Păi componentele au fost folosite prin diverse locuri (baghete, balsa, etc). Cauciucul știu că a fost folosit la o praștie.
Era nemțesc (DDR) și mă gândesc că avea șanse să fie destul de mișto. Pe de altă parte, țin minte că toate componentele alea de pe foaia de balsa erau doar...tipărite. Nu erau tăiate în nici un fel. Bine, de laser nu se punea problema pe vreme aia...
Nu scrie pe nicăieri pe cutie la ce scară este. Aha, am găsit pe plan: să-i ia boala pe americani cu măsurile lor retardate cu tot, că tâmpenie mai mare greu de găsit: scară aproximativă 7/16" = 1'.
Deci presupun că asta înseamnă ceva gen 1:48? 'Tards...

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 07 March 2020 - 06:11 PM


#4 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 09 March 2020 - 06:56 AM

Update:
Deci nu e deloc simplu...
Problema e generată în primul rând de diedrul necesar aripilor, și respectiva problemă e accentuată de faptul că toate subansamblele sunt atât de firave încât nu ai mare lucru cu care să întărești sistemul. Fie trebuie să rupi nervurile ca să le dai unghiul necesar, fie că trebuie să le faci din două bucăți, schimbarea aia de unghi nu e chiar fericită. Probabil la un model mai mare e mai simplu să adaugi niște piese în plus. La ăsta, mai greu.
Am lăsat aseară la uscat una dintre aripi, să văd ce fel arată azi.
Părerea mea e că ar fi trebuit să aibă cel puțin câte două piese pe fiecare aripă, perpendiculare pe axa avionului, care să dea precis unghiul aripii și în același timp s-o întărească.
Hmmm...Asta îmi amintește de faptul că am o foaie de balsa (destul de mare) iar profilele aripilor sunt date pe planuri ca să tai locașele pentru nervuri. Deci teoretic, aș putea să refac aripile adăugând piesele respective.
Revin cu informații și poze, când mă strâng la birou.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2020 - 10:51 AM

O chestie interesanta, sa vedem ce iese!

#6 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 09 March 2020 - 04:02 PM

Mulțumesc de vizită Z. Într-adevăr, nu țin minte să fi văzut ceva similar pe forum. Știu că nu e tocmai nimerit, dar am zis că neavând un motor propriuzis sau metode de control, se poate lipi nițel aici fără să deranjez prea multă lume.
Sincer, nu știu ce o să iasă.
Așa arată aripile la momentul ăsta:
Imagine atasata: 20200309_174459.jpg Imagine atasata: 20200309_174332.jpg

Partea mai nasoală e că fix între nervurile alea două ar trebui să fie fixată sârma de la trenul de aterizare. Încă nu știu cu ce anume o s-o fixez și p-aia. Deci ideea mea cu fabricatul unei piese de susținere / întârire acolo nu prea mai merge așa simplu.
Sper să se mai rigidizeze ansamblul cu cele două întărituri de pe partea superioară (am pus deja una, pe a doua o s-o pun după ce se usucă bine asta ca să pot manevra în liniște). În funcție de rezultat, o să văd ce metodă adopt pentru a doua aripă.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi