Forum Machete,Modelism,Hobby: "Suflaiuri" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Suflaiuri" Cum le-ati facut?

#21 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 October 2006 - 11:07 AM

Unghiul dintre cele doua tevi trebuie sa fie 90 grade. Tevile sunt taiate drept.
Asa este si la suflaiul Revell.
Bafta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1162112825.jpg


#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 October 2006 - 11:09 AM

Nici asa, nici asa, ci .....asa!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aer.JPG


#23 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 October 2006 - 06:39 PM

O sursa de aer este esentiala. Si au am inceput cu un suflai... suflaiul e bun doar ca ceva temporar. Cu suflaiul e foarte greu sa sufli repetat in mod uniform (si te ameteste foarte repede oricum).

O sursa de aer simpla ar fi o pompa de picior cu un rezervor (nu uita ca iti trebuie o supapa intre pompa si rezervor). Uite aici o idee http://www.rosenail....ip_image001.jpg ;-) :-)
Daca nu ai rezervor metalic, merge si o anvelopa de masina.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 29 October 2006 - 06:44 PM


#24 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 29 October 2006 - 06:45 PM

Sau un spray cu aer pt. suflat si curatat circuitele electronice. Cam scumputz unul, 150.000 ROL.
Machetele facute in Bosnia le-am vopsit cu un suflici Revell actionat de astfel de sprayuri. Numai ca acolo erau gratis, doar semnai pt. ele. :-)

#25 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 29 October 2006 - 07:58 PM

Aham...multumesc mult!chiar acum ma duc sa incerc cu ele perfect perpendiculare!

#26 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 29 October 2006 - 08:02 PM

Dar diametrul acului pe care vine aerul trebuie sa fie obligatoriu mai mare decat al aceluia pe care vine vopseaua?

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 October 2006 - 09:12 PM

Nu neaparat mai mare dar e cam musai sa fie nitel conic! Vezi si foto de la Crios!

#28 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 30 October 2006 - 11:48 AM

Din nefericire este foarte usor sa dai cu bata sau sa arati cu degetu' atunci cand nu citesti totul pana la capat. Eu am scris :"4. cea mai "placuta" sursa de aer mi s-a parut butelia de oxigen (din cele folosite pe anticele salvari) de 15-30l incarcata de la un compresor bun de vopsitorie la 6-8 bari.'
Probabil ca ati aflat pe undeva ca se vopseste cu oxigen si nu cu aer. In plus pentru cine nu stie cum arata o instalatie adevarata de vopsit cu compresor nu poate intelege ce este cu apa si uleiul care ar putea apare in rezervorul si pe furtunele acestuia si care sunt implicatiile acestora in procesul de vopsire. ACESTEA IN PROCESUL DE VOPSIRE PRODUC MICROBULAJ SI BLISTERING. De aceea am specificat ca in butelie nu trebuie sa existe asa ceva (microbulaj se produce si cu saliva din suflaiul pe baza de bosogi)
In al doile rand in momentul in care folosesti un tub de oxigen dezafectat e bine de retinut ca oxigenul este un gaz care in momentul eliberarii din butelie nu se incapataneaza sa ramana acolo(asa cum unii cred ca se mai gaseste pe "fundul si peretii buteliei"). La contactul cu grasimile (in zona regulatoarelor) la un tub de oxigen are loc o reactie violenta de oxidare exoterma. Asta se intampla numai in situatia in care oxigenul din tub este suficient de mult incat sa produca, sa intretina si sa propage o astfel de reactie. Pt Crios - intr-un tub de oxigen dezafectat umplut cu aer cantitatea de oxigen este exact proportionala cu cea din aerul absorbit de compresor. :-)
Mai aveati un pic si ma catalogati iresponsabil. ceea ce va scriu nu va scriu "din carti" ci chiar am facut. E bine sa cititi cu atentie, sa nu scoateti din context si sa va documentati inainte de a face afirmatii. Butelia de oxigen "m-a aranjat" cel mai bine datorita "soliditatii" si dimensiunilor reduse. Iar treaba cu uleiul in aer nu are nici o legatura cu situatia care poate apare la un tub umplut cu oxigen. Va rog sa va informati si sa aprofundati procedeele de vopsire industriala pentru detalii suplimentare. In plus chiar empiric Z-mare are dreptate cand spune despre conicitatea tubului prin care iese vopseaua. Arhitectura si sectiune tubului la capat este foarte importanta (luand in considerare si parametrii de viteza la iesirea aerului si vopselei din tuburi - direct prop cu viteza de curgere) pentru conul de vopsea care se formeaza - respectiv "dezlipirea" stratului limita.

#29 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 30 October 2006 - 11:57 AM

Eu am incercat numa cu ace de seringa,fixate de un carlig de rufe din lemn,teava pe care suflu e fixata cu scotch ,iar acul e strans de carlig,astfel am posibilitatea de a-l regla.Cu ce altceva as mai putea incerca in afara de ace de seringa?

#30 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 12:30 PM

Se mai poate incerca cu capete de tragator, care vin intr-o gama larga de diametre. In plus, aceste capete au "montura" de plastic cu filet si poti mesteri o prindere reglabila.

#31 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 30 October 2006 - 12:35 PM

de unde gsesc si la ce pret?

#32 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 30 October 2006 - 01:26 PM

Capete de tragatoare puteti gasi cel mai simplu in targuri la vechituri. Va recomand cu caldura defunctele SCRIBENT-uri DDR-iste care sigur sunt ca si noi pentru ca erau neutilizabile la tras in tus. O constructie simpla de "suflai" se face dintr-un flacon de diluant TESTORS (sau de vopsea) bine curatat pe care tuburile se fixeaza prin cositorire. Chiar daca sunt din oteluri inoxidabile se pot cositori (exista solutii acide de decapare speciale care "prind" foarte bine pe inox-uri). Pentru suportul tubului de aer se pot utiliza capace de tabla de brichete de unica folosinta gaurite si cositorite corespunzator. La tuburi mici am obtinut rezultate bune prin suprapunerea unei treimi din sectiunea tubului de aer cu capatul tubului cufundat in vopsea. Cred ca si solutia unui surubel de M4 (ideea nu-mi apartine) , gaurit prins intre doua piulite pe capac este OK pentru reglaj si teste.

#33 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 October 2006 - 02:08 PM

@ comnean, nu te catalogheaza nimeni in nici un fel, doar ca in continuare nu realizezi ce ai spus tu si ce am spus eu. Stiam foarte bine ca nu te-ai gandit si in continuare nu te gandesti la ce se poate intampla.
Daca ceva poate fi periculos (chiar daca in situatia expusa de tine nu este) atunci sigur se poate intampla candva ceva rau altuia mai putin dotat cu informatii decat ai fost tu.
1 - Nu toata lumea are la dispozitie salvari si echipamente de salvare dezafectate ca sa stie daca e OK sau ba si daca unul dintre multipi pusti care citesc pe aici se apuca sa faca rost de o butelie de oxigen din salvare, crede-ma ca se poate intampla ce am scris eu mai ales ca nu stie la ce riscuri se supune.
2- Inclusiv compresorul ala sprea performant care nu scapa ulei este o notiune cam generica si generica fiind ... poate scapa ulei si daca uleiul se duce pe macheta nu-i bai dar daca se duce pe oxigenul din butelie ...
Ca sa intelegi foarte bine treaba - nu am nimic cu tine mai ales ca nici nu te cunosc si mai ales ca ai expus problema din punctul tau de vedere in care ti-ai luat masurile de siguranta, dar pentru tine. Nu ai scris niciunde ce se intampla si ca se poate intampla rau de tot daca nu se iau masuri de siguranta. Nu ai scris nicaieri ca acea butelie trebuie verificata si paraverificata ca in ea sa nu se mai afle nici cea mai mica cantitate de oxigen. Ca ar trebui poate chiar desfacut robinetul pentru a fi sigur ca nu mai exista asa ceva in butelie, ca in realitate buteliile de oxigen chiar goale fiind nu trebuie sa dea de grasimi pentru ca pot face bum la reincarcarea cu oxigen si ca teoretic vorbind o astfel de butelie chiar dezafectata n-ar trebui sa ajunga la populatie.
N-am nimic cu metoda ta in sine, dar cea mai sigura metoda si care nu implica riscul de a se intampla ceva grav este sa nu se foloseasca o astfel de butelie de oxigen.
Daca ne-om cunoaste vreodata, am sa-ti explic cu lux de amanunte si ai sa ma intelegi foarte bine.
Bafta!

#34 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 30 October 2006 - 03:22 PM

Din punctul de vedere al unui utilizator neavizat consider ca crios (na! ca mi-a iesit cacofonia) are dreptate. Corect este asa: daca faceti rost de un tub mic de oxigen asigurati-va ca are pe el doar racordul filetat si puteti vedea inauntru (deci este numai incinta gol-goluta). Cat despre compresorul cu ulei pe circuitul de joasa (spre pistolet) te contrazic, lucrand intr-un fel chiar in domeniu. Ai ulei pe partea de joasa = vopsit ratat. Este unul dintre defectele cele mai nedorite , de exemplu, in industria auto. Daca , chiar ipotetic , iti scapa ulei pe partea de joasa vopsitul este compromis. :-)

#35 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 October 2006 - 07:03 PM

@ comnean
Imagine postata :-)
Bafta!

#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 October 2006 - 07:54 PM

Citeaza

Daca , chiar ipotetic , iti scapa ulei pe partea de joasa vopsitul este compromis
Si cind eu am spus ca e nevoie de un filtru/capcana de ulei si apa la iesirea spre aerograf, multi mi-au "sarit in cap": nuuuuu domne' nu e nevoie, merge si fara! :-)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 October 2006 - 07:56 PM


#37 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 08:06 PM

Eu fiind unul dintre ei. Deci vopsirile mele sunt compromise? ;-) :-)
Repetam... Nu e "NEVOIE", e bine sa ai ca sa nu ai probleme, sau DACA ai probleme. Iar o luam cu semantica, "e nevoie" si "e bine sa"? :-D
Compresorul meu saracul n-a scos spre aerograf apa sau ulei de cand e... Intre timp mi-am luat un filtru micut, care e uscat de cand l-am cumparat. :-) Sa mai zic ceva?

PS: Nu ma refer aici la mediul industrial/profesional unde, cand folosesti compresorul 8 ore continuu pe zi, sunt convins ca lucrurile stau diferit.

#38 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 30 October 2006 - 08:10 PM

Aici e cineva care vrea sa faca un suflai din bani de buzunar... tare ma indoiesc ca schumy are de gand sa unble cu "da si mie ca si eu ti-am cerut" pe la ambulante...

Schumy, daca te hotaraasti sa iti faci o sursa de aer, uite o solutie mai ieftina pe care am folosit-o cand am inceput sa ma ocup mai serios de modelism. Cauta o anvelopa de masina (sau daca ai loc in casa, una de ARO), mergi cu ea la un atelier de vulcanizare si cere-le sa ii puna inca o supapa (deci ai o anvelopa care poate fi umpluta-golita de la doua supape). La una conectezi o pompa cu care sa umflia anvelopa (eu zic sa pui o pompa de picior ca sa poti realimenta cand lucrezi - presiunea scade pe masura ce lucrezi). La cealalta supapa conecteaza-ti suflaiul cu ajutorul unui tub de perfuzie. Daca nu stii pe cineva la un spital care sa te ajute cu un set de perfuzie, gasesti tuburi de perfuzie la magazinele (sau targurile) de pesti de acvariu.
Iti trebuie o metoda de controlare a jetului de aer. Seturile de perfuzie (sau de acvariu) au un ajustor glisant care gatuie un pic sau mai mult tubul si astfel poti controla cantitatea de aer care iti vine in suflai. Cand vrei sa opresti aerul cu totul, indoaie furtunul pana se gatuie si prinde-l cu un cleste de rufe (unele seturi de perfuzie mai destepte au un robinet-intrerupator simplu - asta e cea mai buna solutie care iti poate regla sau intrerupe jetul de aer).
Eu sedeam pe anvelopa cand lucram - ajuta un pic. :-)

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Radu

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 October 2006 - 08:33 PM

Citeaza

Compresorul meu saracul n-a scos spre aerograf apa sau ulei de cand e... Intre timp mi-am luat un filtru micut, care e uscat de cand l-am cumparat.  Sa mai zic ceva?
;-) Da sa raspunzi la intrebare: bei tu apa pe care o string din compresorul meu? :-) :-D (stai linistit, ulei nu are, ca-i compresor pe membrana :-) )
Radub, am recomandat camera auto/tractor cu ani in urma si atunci am primit bobirnace. Asa ca de data asta m-am abtinut cu toate ca era o solutie buna pentru suflai! Atita doar trebuie tinut cont: cind da drumul la aer sa nu tina suflaiul pe regiunea de vopsit, pentru citeva clipe aerul va fi evacuat cu presiunea existenta in camera, apoi se va egaliza la cea reglata prin gituire, deci se poate vopsi linistit!

#40 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 09:31 PM

Deci tu ai nevoie, altii n-au nevoie, ce concluzie tragem de aici? Ca trebuie, sau e nevoie uneori, dupa caz? Asta e tot ce zic, nu e o componenta MUSAI daca n-ai nevoie de ea. Nu ca e inutila in orice situatie.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi