Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsele din kit-uri Heller - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsele din kit-uri Heller Pentru bobocei asa ca mine :)

#1 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 10:25 AM

M-atr interesa daca cineva stie vre-o tabela de echivalare pentru vopselele cerute de Heller. :-? Sau asa cum m-a dus pe mine intuitia sunt de fapt vopsele cod Humbrol ??? :-D

Am un Graf Spee 1/400 care habar nu am de unde sa il apuc cu vopselele.

Multumesc mult in avans !!!

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2006 - 10:39 AM

Heller nu-i tot una cu Humbrol. Chitul e vechi? Din cite stiu Heller nu mai face vopsele :-? Da-mi codul si sper sa te pot ajuta!

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 February 2006 - 10:41 AM

Poate te ajuta...

Fisiere atasate



#4 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 10:52 AM

Hei... asta zic si eu ajutor rapid... deocamdata nu am cum despacheta arhiva ... la servici nu am WinRar :-D dar diseara abia astept sa ma uit pe el.
M-a dus capul la Humbrol din urmatoarele 2 motive:

1. Ceea ce banuiam eu ca ar trebui sa fie negru - tevi de tun, antene etc. erau cu 33 care la Humbrol e negru - dar stiati asta nu ?
2. astfel de "wild geese chase" pareau sa functioneze pentru mai multe culori

Si btw, habar nu am cand e facut kitul ...

Oricum multumesc inca odata

:-D :-o

#5 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 February 2006 - 11:02 AM

Din cate stiu ce se gaseste acum Heller are coduri Humbrol.

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 February 2006 - 11:16 AM

Salut,
La un moment dat Heller si Airfix aveau stapin comun si ambele ofereau repere de la vopselele Humbrol. Apoi (acum vreo 7-8 ani) s-a produs o schisma :-D si cei de la Heller au reinceput sa produca vopsele proprii. Am acasa chiar un mic catalog cu vopsele Heller si echivalentele lor cu diversi alti producatori. Nu mai stiu daca acum se mai produc aceste vopsele sau Heller iar recomanda alte firme.
Oricum iar fi bine sa te informezi cu privire la vopselele necesare, cautind direct dupa nava. Si depinde de unde vrei sa le achizitionezi. Daca le cumperi prin internet iti recomand WHITEENSIGNMODEL
Daca nu ai posibilitatea tot echivalarile sunt solutia.
Spor,
BIll

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2006 - 11:18 AM

Codul Heller are cinci cifre si incepe cu cifra 7 urmata de 7 sau 9, functie de natura suprafetei (sper sa tin bine minte :-D ), emailul Humbrol are maxim 3 cifre, "metalicele" (5+1), acrilicele (4), cele transparente (4).
Parca citisem pe undeva de o fuziune Heller-Humbrol, atunci e posibil ca cea ce zici tu Flyboy sa fie corect!

#8 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 04:42 PM

eugen, la Feb 24 2006, 10:41 AM, a spus:

Poate te ajuta...

Mda... pai am folosit un pic fisierul de la eugen, THANX inca odata ... :-D ca sunt bun de cinste. Si ce sa vezi... cel putin 3 coduri erau "ezact" cum le zice la Humbrol. Deci daca stau un pic sa ma uit pe unde vin celelalte pe macheta si mai ma uit si pe poze de epoca, si ce a mai facut altii in lume le dibuiesc eu!!!

Multumesc mult de tot la toata lumea.

Alta problema... tot pentru incepatori...am cumparat un "suflai" ca nu pot sa il numesc airbrush de la Revell anul trecut si nu pot sa va "isplic" ce m-a scos din sarite. Finete...canci! :-D Credeti ca se poate face ceva mai fin cu ala?

Suflaiu...

Acum am vazut unul destept la vre-o 4 milioane la Rocco, si ma gandesc sa il iau... mai greu cu compresorul.

Multumes inca odata pentru tot!

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2006 - 05:32 PM

Daca te referi la Beginner ESB 100, intradevar este un suflai ceva mai evoluat.
Este bun la vopsit suprafete mari sau cele izolate. Daca este bine reglat sufla frumos, dar este departe de a putea concura inpotriva celui mai prost aerograf.
Suflaiul tot suflai ramane.

Compresor. Asta poti sa-l cumperi sau poti sa-ti faci unul. Cand vei ajunge la faza asta pune intrebari si ti se va raspunde nu de alta, dar cam majoritatea avem asa ceva fie cumparate, modificate sau facute cap coada.

Bafta!

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2006 - 08:32 PM

Mda, cum zicea Crios, "Suflaiul tot suflai ramane". Sigurele lucruri pe care le poti face este sa variezi presiunea la aerograf si distanta dintre duza de aer si cea de vopsea (are o piulita de reglaj), in rest nu te astepta la mare lucru. Atentie, un aerograf pe bune, este doar cel cu amestec intern, asa ca urmareste acest aspect in specificatiile din prospectele pe care le consulti. De asemenea, cauta unul cu duza de cel mult 0,5 mm.

#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 09:27 PM

crios, la Feb 24 2006, 05:32 PM, a spus:

Daca te referi la Beginner ESB 100, intradevar este un suflai ceva mai evoluat.
Este bun la vopsit suprafete mari sau cele izolate. Daca este bine reglat sufla frumos, dar este departe de a putea concura inpotriva celui mai prost aerograf.
Suflaiul tot suflai ramane.

Compresor. Asta poti sa-l cumperi sau poti sa-ti faci unul. Cand vei ajunge la faza asta pune intrebari si ti se va raspunde nu de alta, dar cam majoritatea avem asa ceva fie cumparate, modificate sau facute cap coada.

Bafta!

Multumex cu M mare! Am decoperit ca pot vopsi cu el aproape orice numai piesa mea nu... care fie vorba intre noi era destul de fina!!!

Dar ca variatie am descoperit ca se poate face altceva cu el... asa ca i-am pictat camera lui fiu-meu cu oarece figurine

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 February 2006 - 09:28 PM

Sa-ti traiasa!

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2006 - 02:32 AM

Bravo Fly boy, poate te lansezi in afaceri cu "aerograful" beginner.
Cel mai bine pentru un incepator ca tine ar fi sa-ti iei unul simpla actiune de la Pavel (Rusec). E foarte reliable si cred ca 1/2 din modelistii de pe forum folosesc asa ceva.
Mai incolo sau tot acum iti poti lua unul intr-adevar destept de la Fondul plastic - Hanul cu Tei - E copie dupa iwata si costa 3 bulioane.
Stiu si de un Iwata adevarat cu 150 Eur, il vinde cineva chiar aici pe forum. Face sigur banii astia dar trebuie sa sti ce sa faci cu el ca sa aiba rost sa dai banii.
Oricum asta se invata pe gratis prin exercitiu.

#14 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 06 March 2006 - 06:44 PM

Multam de sugestie, nevasta-mea si cu mine chiar ne puneam problema unei afaceri incropita pe gradinite, camere de copii, bairame mergand pana la decoratiuni interioare :hammer: :hammer: :hammer:

Deocamdata ma las in seama pensulei si a suflaiului. NU am eu fata de aerografele alea profi de care vorbeai tu!

Oricum multumesc de sugestii!!!

Je!

#15 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 22 December 2006 - 12:13 PM

Ca vad ca 'mnea-voastra vorbiti aici de vopseluri Humbrol:
Am un butoias cu vopsea 49 care conform brosurii de culori de la Humbroll este Matt Varnish. E alb mat sau ce :whistle: (nu am desfacut butioasul, mai am un Revell alb mat, asta de 49 a venit la un set :roll: )

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 December 2006 - 02:09 PM

Humbrol 49 este lac mat.

#17 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 23 December 2006 - 02:32 PM

Si e bun? Cum se poate aplica? Merge si cu pensula sau doar cu aerograful?

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 December 2006 - 04:59 PM

Din pacate nu am folosit niciodata Humbrol 49. Humbrol a mai scos un lac incolor mat, Matt Cote, nu stiu daca este aceeasi reteta.Din pacate acela nu mergea diluat decit cu White spirit sau D509 (vechi), altfel devenea opac. Humbrol nu a furnizat un diluant special si nici nu dat indicatii de dilutie pentru aceste lacuri. Dat cu pensula aparea alta problema: agentul de matuire se aduna in interstitii (detalii, gravari, etc.), dupa uscare raminind dungi albe inestetice :whistle: .Dat cu aerogarful, nu mai apar aceste probleme dar, probabil diluantul era de vina, se usca foarte greu, si dupa o saptamina se "mai lipea" de degete, chiar daca lacul in sine nu se lua pe degete!
Singura modalitate de a afla este sa faci incercari. Atentie insa, nu dilua lacul direct in cutia originala, ci pune putin intr-o cutiuta/borcanel.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi