Forum Machete,Modelism,Hobby: A venit Mosu......cu o belea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A venit Mosu......cu o belea

#1 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 25 December 2006 - 06:18 PM

Dragi prieteni in primul rand CRACIUN FERICIT ALATURI DE FAMILIILE VOASTRE.Si acum....catastrofa: plin de ardoare aseara am vopsit( cu pensula) frumusete de MI 4, astazi am descoperit cu surprindere ca vopseaua este inca lipicioasa.Oare a fost de vina diluantul tip 506 cu care am diluat vopseaua Revell?Precizez ca vopseaua este mata. Enigma apare aici deoarece cu 2 zile in urma cu acelasi tip de diluant am rezolvat o vopsea Revell lucioasa destul de bine.Asa ca.........astept solutii si spor la ........sarmale :angry:. Multumesc.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 December 2006 - 06:52 PM

Nasol. Daca ai amestecat bine vopseaua mai mult ca sigur diluantul este de vina. Probalil a "atacat" agentul de matuire, ce putea fi o parafina si, ca atare, "lipeste" :-o Din pacate producatorii, cum ziceam acum citeva zile, au schimbat reteta diluantului D506, cu rezultate nu tocmai placute pentru noi... machetistii :angry: . Incearca sa folosesti, pe aceeasi vopsea, amestecata bine de tot, diluant D 551 de la Kober sau D509 sau D5095 si observa rezultatele.

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2006 - 08:23 PM

Asta insa nu va repara elicopterul....... :angry:
Incearca sa fortezi un pic uscarea - o cutie cu un bec, sau un feon. Cu moderatie si poate in mai multe reprize.
In rest tine-l sub o cutie ceva ca sa nu prinda praf.

Se mai poate sa scoti toata vopseaua cu alcool izopropilic - daca ai destul si daca vopseaua e inca destul de nepolimerizata ca sa permita lucrul asta.

Incearca diluantul in felul urmator: Inmoaie varful unui deget (putin) si pune apoi picatura aia pe o foaie alba velina. Daca dupa uscare lasa o pata grasa vizibila inseamna ca e expirat (si probabil producatorul i-a schimbat eticheta).

Supces !

#4 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 01:04 PM

A mers . Traiasca feonul :-o .Wurger am incercat si termenul de garantie al diluantului .........BUN. Multumesc celor doi pentru sfaturi. Ce Craciun fericit......la ora 23 uscam machete.... :angry: :-o :-o

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 December 2006 - 02:41 PM

Cum zice romanul: tat ii bine cind se termina cu bine! :angry:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi