Forum Machete,Modelism,Hobby: intrebare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

intrebare

#1 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 26 November 2006 - 09:36 PM

vreau sa stiu care a lucrat cu vopselel acrilice aqua color de la revell ma intereseaza mai multe despre ele poate ma puteti ajuta
e-mailul meu este "brutusanf@yahoo.com" si id pe mess "brutusanf"
va multumesc !

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 November 2006 - 09:40 PM

Bine ai venit!
Ce te intereseaza in plus de ceea ce este deja scris in articolul Revell "Aqua Color"?
Bafta!

#3 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 26 November 2006 - 09:52 PM

pai vreau sa stiu cum se comporta pe plastic se acopera bine merita sa fac o investitie pt toate culorile ma rog in jur de 15 se mai acopera cu ceva dupa aceea se da bine cu aerograful cam astea

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 November 2006 - 09:59 PM

Salut,

Eu prefer Tamyia dar asta este o chestie de gust. In rest vopselele sunt bune.
Si chiar cred ca articolul este excelent. Daca iti faci timp sa il citesti :pint:


Christian

#5 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 26 November 2006 - 10:01 PM

daca poti sa-mi dai adresa mai exacta ,sunt cam stangaci cu forumul si nu prea gasesc,multumesc

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 November 2006 - 10:01 PM

In articol am facut si cateva comparatii. Da clic pe denumirea articolului (subliniat si scris mai gros) din postul meu si te duce direct la articol. Citeste-l ca te mai lamureste.
Parerea mea proprie si personala este ca este o vopsea buna spre foarte buna. Eu sunt multumit de ea.
Orice vopsea acrilica se poate da cu aerograful trebuie doar sa ai in vedere ca are aceleasi caracteristici pe care le are orice vopsea acrilica adica se usuca repede.
Bafta!

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 November 2006 - 10:05 PM

brutusanf, la Nov 26 2006, 10:01 PM, a spus:

daca poti sa-mi dai adresa mai exacta ,sunt cam stangaci cu forumul si nu prea gasesc,multumesc

http://cartula.net/m....php?itemid=193
Poti da clic direct pe adresa.
Bafta!

#8 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 26 November 2006 - 10:24 PM

da multumesc mult am vazut este super articolul mura in gura dar m-am cam desumflat in cea ce priveste vopselele acrilice cred ca raman tot la cele email

#9 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 11 January 2007 - 11:34 PM

scriu aici ca sa nu mai fac alt topic ca sa le dau de lucru moderatorilor
eu m-am apucat de cel mult o luna de astea, si ca omu care nus tia nimic despre ele, le lipesc si in prezent cu picatura
pe langa ca se usuca repede si daca nu-s pe faza mi-am lipit si degetele...parca se albeste piesa, probabil ceva reactie, mai mult ca sigur


voi cu ce lipiti piesele? cu ce sa incep?
sunt din cluj, de unde pot cumpara?
pe net nu vreau sa fac comanda...ca am patit-o cu ceva si m-am calmat
eventual de unde-mi pot cumapra ustensile, vopsele, lipici stiu eu, ceva mai ieftin ca nu am ff multi bani...si sunt foarte entuziasmat...si ca un copil mic :D

daca stie careva in cluj unde gasesc il rog sa-mi zica si mie

#10 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 11 January 2007 - 11:50 PM

fratele marbaha e de la tine de acolo. te poate ajuta. dar mai sunt cateva stu-ri pe net. D-l Pavel e super ok. vezi parcmodels.ro si machete.ro si in timp le inveti. mai sunt frati pe aici care vand diferite "rechizite" la care poti sa apelezi cu incredere. fratii mai mari o sa iti dea si ei mai multe raspunsuri la intrabarile tale. citeste pt inceput sectiunea cu articole. e utila ca sa vezi ce cumperi de unde si cum folosesti. foloseste cu incredere si sistemul de private mesage, ca o sa mai primesti raspunsuri si acolo.

#11 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 12 January 2007 - 12:28 AM

Dacia (?!) , pacat ca n-ai citit topicul cu "Intilnire de gradul III la Cluj" ca ai fi vazut ca azi ne-am intilnit cu totii. Urmareste ce se scrie si sper ca la urmatoarea intilnire sa te avem printre noi. Pina una alta iti recomand sa ai rabdare si sa citesti cit mai multe de pe forumul asta si astfel vei afla multe raspunsuri la intrebarile tale. In ceea ce priveste marfa, cauta la Central vopsele si lipici la raionul jucarii et.1, iar kituri gasesti la Cora, Selgros. Asta pentru inceput. Mai vezi aici pe forum ca sunt citiva tovarasi care se ocupa cu aprovizionarea . Si nu in ultimul rind, bine-ai venit .

#12 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 12 January 2007 - 12:45 AM

Frate Marhaba, iertare ca ti-am stalcit numele mai sus....n-a fost cu intentie. :-?

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2007 - 09:55 AM

DACIA-Wrc, banuiec ca picatura este Picatura, adica lipiciul tip superglue. Nu-l recomand decit in cazuri deosebite (lipiri metal pe plastic, pinza pe plastic, sau pe post de chit). Se usuca prea repede si nu ai timp sa "jonglezi" cu pozitia pieselor. Nu folosi superglue la lipitul cupolelor, cum ziceai tu le albeste, defapt le matuieste.
Iti recomand lipiciul de la Revell (cred cal il gasesti la Cluj), cel cu ac de seringa sau Nitosolv (se gaseste la magazinele de chimicale, in Metro sau Bricostore) pe care poti sa-l intinzi cu o pensula nr.1. Eventual intr-o sticluta de 14 ml dizolvi 3 mm de rest de rama. Cind pui lipiciul, tine piesa intr-o astfel de pozitie incit o eventuala scurgere sa nu produca daune! :whistle:
In legatura cu sculele, nu o sa gasesti in magazine truse pentru machetisti, dar o penseta, un creste de unghii, o pila, hirtie abraziva, banda adeziva, un compas, o rigla, o lupa gasesti.

#14 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 11:06 AM

mdea ma scuza-ti ca n-am avut rabdare sa citesc tot forumul innainte sa postez, aseara cand am primit site-ul si-am vazut ca este forum repede mi-am facut cont si am cautat sa apuc sa pun cat mai multe intrebari. azi voi fi un elev silitor si voi citi cat mai mult.

in legatura cu lipiciul, picatura se intareste in 20-30 de secunde, deci este timp sa apuci sa invarti piesa, s-o pozitionezi, problema ii ca rewell au niste preturi de-mi vine sa ma sinucid
daca vreau rosu, galben, albastru si inca vreo 2 culori am scos peste 1 milion
si cutiutele au maxim 14 grame, daca nu cumva gasesc la oferta acelasi pret la 18 grame

lipici rewell in cluj nu exista nicaieri, sau eu cel putin nu stiu sa fie. la central etajul 1 la casa, nu mai exista nimic nimic, in decebrie am cumparat eu cutiuta galbena de culoare si albul, care ii un fel de lac.

magazine cu vopsesle la jumate de pret ca in central este pe straduta ce duce la la lee cooper in spate la sora, in locul vechiului bar trocadero.
acolo au si aerografe si mai multe, problema ii de lipici

oricum mai citesc forumul, si daca nu ma descurc mai intreb, mersi oricum de promtitudinea raspunsurilor

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi