Forum Machete,Modelism,Hobby: Pensula 00000 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pensula 00000

#1 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 23 February 2005 - 03:43 PM

M-am apucat de un kit de BMW 630cs si vreau sa-i fac bordul, dar pentrun aceasta imi trebuie o pensula f fina. Aveti ideeunde pot gasi si daca exista alte metode de a face bordul fara a folosi pensula. Multumesc

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 03:49 PM

Pesule se gasesc la magazinele de arte plastice, in Bucuresti cel mai usor de la magazinele de la "Hanul cu Tei" parca-i zice... E pe Lipscani.
Au pensule 5/0 chiar mai multe tipuri (sper ca am scris bine 5/0 )...

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2005 - 07:10 PM

Revin cu o apreciere mai veche: "ca si in alte cazuri, nu marimea sculei conteaza ci tehnica folosita :-D "
Laure, terbuie sa folosesti o pensula fina (nu neaparat cinci zero!) si o vopsea suficient de diluata (raportul il determini prin incercari, nu poate fi dat ca o reteta in cauza varietatii consistentei vopselelor). Inmoi pensula, vopsesti un detaliu doua, apoi SPELI din nou pensula si o iei de la capat. Greutatea in a vopsi, vine din uscarea rapida a vopselii pe pensula. Inmuierea, ne spalata, in vopsea nu face decit sa ingroase stratul deja existent pe aceasta, deci ingreunarea vopsirii!
O pensula foate fina poti face astfel:
- tai trei fire de par dintr-o pensula de calitate (par de veverita)
- in capatul unei coizi de pesula se face o gaura cu ajutorul uni virf de ac
- introduci firele in gaura, departezi usor firele intre ele (in caz contrar capilaritatea le va lipi si pe acestea) si in gaura pui nitel superglue
Dupa uscare "aduni" firele si le tai in asa fel incit sa fie de acelasi nivel.
Alexandru

#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 February 2005 - 10:52 AM

Din incercarile mele am observat ca o pensula foarte subtire nu "tine" vopseaua. Iar daca o faci tu, trebuie sa fie un par destul de tare ca altfel se inmoaie si combinat si cu faptul ca nici nu prea tine vopsea multa, nu vopseste nimic.

Poti sa compensezi faptul ca e subtire lungind perii ca sa ia mai multa vopsea dar dai in extrema cealalta cand o sa se indoaie daca nu e suficient de tare.

#5 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 February 2005 - 05:48 PM

Nu cred ca doua-trei fire ajuta prea mult. E drept, nici nu am incercat :-D .

In schimb, am incercat ceva pensulici foarte subtiri de la Revell. Au ceva mai multe fire, dar virful se "stringe" la umezeala, ceea ce imi permite sa am precizie mare, si sa am totusi si vopsea pe pensula :-D

Recunosc, nu stiu cit de usor s-ar putea face o pensula de genul asta. Pericolul cel mai mare in acest caz este sa nu cumva sa iti iasa pensula "ciufulita" :roll:

#6 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 26 February 2005 - 11:34 AM

Pesula foarte subtire si foarte trainica???
a vazut cineva pe la muzeul satului oua incondeiate de Bucovina?a-ti auzit notiunea bucovineana "Chisita"?este un fir de par de natura porcina prins foarte ingenios intr-un betigas!!! cu care poti sa tragi cate liniute vrei si mai ales cat de subtiri vrei....daca sunteti interesati voi reveni cu alte lamuriri

#7 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 26 February 2005 - 10:42 PM

Daca nu am insel ouale se incondeiaza cu ceara topita in care se pune un pigment pt a-i da culoarea, cred ca nu merge in modelism.

#8 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 27 February 2005 - 01:28 AM

pai io ziceam de instrumentu cu care se vopseste nu materia pe care o pune pe ou!!! :-x

Se pare ca sunt luat in gluma ...mai bine taceam :roll:

#9 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 27 February 2005 - 03:39 PM

pai ceara se incalzeste intr-o spirtiera si se ia de acolo cu acel instrument, nu am fost prea atent cum este facut dar data viitoare cind o sa asist la pictura pe oua o sa revin cu detalii.

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 February 2005 - 01:41 PM

Eu am vazut la TV un ac de seringa in care era un fir de par. E drept ca la baza acului era un rezervor cu vopsea. Asa probabil merge pentru ca vopseaua se scurge pe firul de par continuu dar nu cred ca merge la noi pentru ca pe un singur fir nu poti lua suficienta vopsea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi