Forum Machete,Modelism,Hobby: Removing Paint - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Removing Paint

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2020 - 06:49 PM

Eu nu construiesc modele de masini. De obicei. Dar recent am decis sa incerc asta, pentru ca probabil e masina clasica preferata in cularea preferata pentru ea.


https://www.fengda-e...gda-AS-189.html

Imagine postata


Am dat jos vopseaua din imagine, dupa ce-am facut o idiotenie. Azi e din nou vopsita si lacuita. Arata binisor, dar inca nu sunt multumit. O sa pun toata povestea cu vopseaua mai incolo azi.

#2 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 May 2020 - 04:01 PM

Salut, ce ai facut de a trebuit data jos vopseaua ?

PS: ce vopsea ai folosit ?

#3 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2020 - 05:16 PM

Pai eu nu prea am avut experienta cu acrylice. Si din prea mult elan muncitoresc, dorind sa aplic lac GX-100 de la GSI, m-am gandit sa curat bine suprafata. Si am aplicat cateva pufuri de spray cu IPA 99%. Si cu o pensula, am incercat sa curat suprafata. Si la prima pensula miscata, AK Interactive V3 a venit jos ca un mielusel bland. Vopseaua sta binisor pe suprafata dar cu IPA, vine jos fara sa lase urme. Am revopsit si lacuit.

Lacul este impresionant si e foarte lucios. Dar nu stiu. Imi pare ca se vede prin el pe vopsea mici imperfectiuni. Si nu am idee daca polishez lacul le scot sau sunt pentru totdeauna sub lac in vopseaua de dedesupt. Grea incercare.

#4 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 May 2020 - 05:13 PM

Da, IPA da jos inclusiv lacquer.

Pune o poza, sa vedem despre ce e vorba. Daca se vad zgarieturi mici, alea se pot astupa cu ceara.

Aceasta postare a fost editata de Beriba: 27 May 2020 - 05:14 PM


#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2020 - 08:43 PM

Nu sunt zgarieturi. Sunt zgrabunte fine in vopsea care se vad daca te uiti de aproape. Cred ca sunt in vopsea. Am sa incerc sa pun niste poze.

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 May 2020 - 08:44 PM

Romulus, sunt scame si particle mici de praf. Sunt in aer, nu ai ce face. Odata ce aplici lacul mai ud pe suprefete, particulele de praf si scame sunt atrase si se lipesc de suprafata lacuita.
De regula macheta se slefuieste cu un smirghel fin ( de 2.000 sau mai fin) dupa care se reda luciul cu pasta de lustruit auto si sigilare cu ceara auto. Ca sa poti slefuii macheta e bine sa fie 2 - 3 straturi "ude" de lac pe macheta, altfel risti sa faci mai mult rau decit bine. E nevoie de putin execitiu, si se invata din greseli...

#7 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2020 - 08:51 PM

Pai de slefuit lacul nu e problema. Doar mi-e frica sa nu il slefuiesc degeaba si sa se vada ceea ce e prins mai jos in vopsea sau lac, desi pare ca sunt doar "denivelari". Nu prea inteleg ce e, dar probabil voi incerca sa slefuiesc si aflu.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi